Постанова від 24.02.2026 по справі 722/142/26

Єдиний унікальний номер 722/142/26

Номер провадження 3/722/85/26

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 лютого 2026 року м.Сокиряни

Сокирянський районний суд Чернівецької області

в складі:

головуючого судді Припхан І.І.,

з участю:

секретаря Козак А.В.,

прокурора Петреченка В.М.

особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференцзв'язку в залі суду в місті Сокиряни справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з Хмельницького управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України, стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , громадянина України, про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 172-6 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 ,безперервно проходячи військову службу в Державній прикордонній службі України до 07.04.2023, обіймаючи посаду заступника начальника загону - коменданта прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України, будучи відповідно до підпункту «г» пункту 1 частини і статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, несвоєчасно, без поважних причин 05.04.2024 подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік після звільнення, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Таким чином, ОСОБА_1 , будучи відповідно до підпункту «г» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-6 КУпАП, суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», припинивши 07.04.2023 діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, в порушення вимог абзацу 2 ч. 2 ст. 45 вказаного Закону, несвоєчасно, без поважних причин, 05.04.2024 подав декларацію суб'єкта декларування, який припинив діяльність, пов'язану із виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП.

09.02.2024 року прокурором подано до суду висновок про наявність у діяннях ОСОБА_1 ознак адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Прокурор у судовому засіданні просив визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністратичного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП та притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

ОСОБА_1 у судовому засіданні свою винуватість у вчиненні адміністративного правопорушення визнав у повному обсязі та підтвердив обставини, викладені в протоколі про адміністративне правопорушення. У вчиненому щиро кається та просив звільнити його від відповідальності, оскільки він є учасником бойових дій та неодноразово нагороджувався за сумлінне виконання службових обов'язків.

Заслухавши думку прокурора та особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, з огляду на таке.

Так, наказом начальника НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України від 26.04.2022 № 167-OC призначено на посаду заступника начальника загону - коменданта прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України.

Відповідно до наказу начальника НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України від 07.04.2023 № 326-ОС остаточною датою закінчення проходження військової служби полковника ОСОБА_1 є 07.04.2023.

Особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування визначені як суб'єкти, на яких поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», та зазначені у п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції».

Відповідно до ч. 7 ст. 14 Закону України «Державну прикордонну службу України», на військовослужбовців Державної прикордонної служби України, крім військовослужбовців строкової служби, курсантів військових навчальних закладів, курсантів факультетів, кафедр та відділень військової підготовки, поширюються інші вимоги та обмеження, встановлені Законом України «Про запобігання корупції».

Згідно з абз. 2 ч.2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

За змістом п.п. «г» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», військові посадові особи Збройних Сил України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України та інших утворених відповідно до законів військових формувань, крім військовослужбовців строкової військової служби, курсантів вищих військових навчальних закладів, курсантів вищих навчальних закладів, які мають у своєму складі військові інститути, курсантів факультетів, кафедр та відділень військової підготовки, особовий склад штатних військово-лікарських комісій є особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та суб'єктами, на яких поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції».

З наведеного вбачається, що посада заступника начальника загону - коменданта прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України належить до посад, зазначених у п.п. «г» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», а відтак, ОСОБА_1 , який займав цю посаду та з якої звільнився 07.04.2023, у розумінні положень ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», є суб'єктом, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції».

Відповідно до ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» в редакції, чинній на дату звільнення ОСОБА_1 із займаної ним посади заступника начальника загону - коменданта прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України, особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, що у цій правозастосовчій ситуації складає період з 07.04.2023 по 06.05.2023 включно.

З наявної у справі роздруківки послідовності дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинив ОСОБА_1 вбачається, що 05.04.2024 ОСОБА_1 входив до електронного кабінету, заповнював та зберігав чернетки декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, при звільненні, 05.04.2024 о 18:17:29 год подав зазначену декларацію.

Матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 , безперервно проходячи військову службу в Державній прикордонній службі України до 07.04.2023, обіймаючи посаду заступника начальника загону - коменданта прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України, будучи відповідно до підпункту «г» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-6 КУпАП, суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», припинивши 07.04.2023 діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, в порушення вимог абзацу 2 ч. 2 ст. 45 вказаного Закону, несвоєчасно, без поважних причин, 05.04.2024 подав декларацію суб'єкта декларування, який припинив діяльність, пов'язану із виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Відповідно до ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, є порушенням вимог фінансового контролю, яке тягне за собою накладення штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

На вимогу ст. 68 Конституції України, кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

За змістом ст. 251 Кодексу України про адміністративні правопорушення, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Вина ОСОБА_1 підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення № 8-2026 від 24.01.2026, складеним оперуповноваженим відділу протидії корупції Хмельницького управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України майором поліції Д.Лапінським, а також долученими до зазначеного протоколу та дослідженими в судовому засіданні документами:

- копією листа Управління проведення спеціальних перевірок та контролю за своєчасністю подання декларацій Національного агентства з питань запобігання корупції за результатами проведеної перевірки, зокрема щодо ОСОБА_1 , з додатками у вигляді послідовності дій користувача Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які вчинив ОСОБА_1 за запитуваний період, з яких вбачається, що 05.04.2024 ОСОБА_1 підтвердив подання документа кваліфікованим електронним підписом (ЕЦП) о 18:17 год;

- роздруківкою зазначеної декларації при звільненні із зазначенням дати, часу подання: 05.04.2024, 18:17 год;

- копією повідомлення Національного агентства про факт неподання чи несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування від 01.04.2024, відповідно до якої встановлено факт не подання ОСОБА_1 декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а саме: при звільненні за 2023 рік;

- копією витягу з наказу начальника НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України від 26.04.2022 № 167-OC, згідно якого ОСОБА_1 призначено на посаду заступника начальника загону - коменданта прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України;

- копією витягу з наказу начальника НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України від 07.04.2023 № 326-ОС, згідно якого остаточною датою закінчення проходження військової служби полковника ОСОБА_1 є 07.04.2023;

- копією пам'ятки при звільненні із служби цивільного захисту (роботи) осіб начальницького складу та державних службовців ДСНС України (Закон України від 14.10.2014 № 1700-VII «Про запобігання корупції»), на якій міститься особистий підпис ОСОБА_1 від 24.06.2025 та з якої вбачається, що ОСОБА_1 був ознайомлений із обов'язком подати декларацію після припинення діяльності за період, не охоплений раніше поданими деклараціями;

- копією розписки ОСОБА_1 , на якій міститься особистий підпис ОСОБА_1 від 05.04.2023 та з якої вбачається, що ОСОБА_1 був ознайомлений із обов'язком подати декларацію після припинення діяльності за період, не охоплений раніше поданими деклараціями;

- письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 02.01.2026, з яких вбачається, що ОСОБА_1 своєчасно не подав декларацію після звільнення у зв'язку із введенням в Україні воєнного стану. Про необхідність подання вказаної декларації дізнався у квітні 2024, після чого одразу її подав на офіційному сайті НАЗК, а саме 05.04.2024.

Також, ОСОБА_1 до матеріалів справи долучено нагороди за виконання службових обов'язків та копію посвідчення учасника бойових дій серії НОМЕР_2 від 03.08.2023 року.

При цьому суд зазначає, що учасники бойових дій згідно норм законодавства несуть відповідальність на загальних підставах.

Обставинами, що пом'якшують відповідальність ОСОБА_1 є щире каяття.

Обставин, що обтяжують відповідальність ОСОБА_1 , не встановлено.

На виконання обов'язку, передбаченого ст. 245 КУпАП забезпечити своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності, а також на вимогу ст. 252 КУпАП оцінюючи докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суддя дійшла висновку про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та накладення на нього стягнення в межах санкції статті Закону за даний вид правопорушення у виді штрафу, оскільки саме такий вид адміністративного стягнення буде достатнім для його виправлення та попередження вчинення ним нових правопорушень.

Відповідно до положень ст. 40-1 КУпАП, з особи, на яку накладено адміністративне стягнення, підлягає стягненню судовий збір у розмірі, визначеному ст. 4 Закону України «Про судовий збір», який на підставі п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» визначається у розмірі 0,2 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить у 2026 році 665,60 грн.

Враховуючи наведене, керуючись статтями 27, 172-6, 221, 245-252, 276-279, 283-285 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, і за його вчинення накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 (п'ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) грн. (отримувач: Чернівецьке ГУК /Сокирянська ТГ/, код отримувача: 37836095, банк отримувача: казначейство України, р/р UA978999980313000106000024303, код класифікації доходів:21081100, МФО 899998).

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП - НОМЕР_3 , на користь держави (отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106, МФО 899998) судовий збір в розмірі 665 (шістсот шістдесят п'ять) грн. 50 коп.

Роз'яснити ОСОБА_1 , що згідно вимог ст. 307 КУпАП штраф ним має бути сплачений не пізніше, ніж через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення адміністративного стягнення, а в разі оскарження такої постанови не пізніше ніж через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі несплати штрафу в установлений законом строк постанова про накладення адміністративного стягнення буде надіслана для примусового виконання до органу Державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна.

У разі сплати штрафу у строки, передбачені ст. 307 КУпАП, оригінал платіжного документа необхідно подати до Сокирянського районного суду Чернівецької області.

З урахуванням ч.2 ст. 308 КУпАП у разі несплати ОСОБА_1 штрафу у строк, установлений ч.1 ст. 307 КУпАП, при примусовому виконанні цієї постанови органами державної виконавчої служби з правопорушника стягнути у примусовому виконанні подвійний розмір штрафу, що становить 1700 (одна тисяча сімсот) грн.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку її оскарження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Чернівецького апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення шляхом подачі апеляційної скарги через Сокирянський районний суд Чернівецької області.

Суддя: І.І. Припхан