Справа № 602/6/26
Провадження № 3/602/39/2026
"25" лютого 2026 р. м. Ланівці
Суддя Лановецького районного суду Тернопільської області Наумчук В.А., розглянувши матеріали, які надійшли від відділення поліції № 1 Кременецького районного відділу поліції ГУНП в Тернопільській області у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , пенсіонера, громадянина України, -
У протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАД № 734285 від 27.12.2025 зазначено, що 27 грудня 2025 року, о 11 год 30 хв, ОСОБА_1 , по місцю проживання, що за адресою АДРЕСА_1 , вчинив домашнє насильство психологічного характеру, відносно своєї дочки ОСОБА_2 , обзивав її нецензурною лайкою, чим завдав шкоду психологічному здоров'ю, та фізичному, чим вчинив правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_3 пояснив, що 27.12.2025, за місцем його проживання, у нього з дочкою виник конфлікт на побутовому ґрунті, у ході якого вони посварилися, однак жодних дій, якими він міг завдати шкоду здоров'ю дочці, чи то психічному, чи фізичному, він не вчиняв.
Суд дослідивши протокол про адміністративне правопорушення та письмові докази, додані до нього, заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, дійшов вказаних нижче висновків.
Статтею 7 КУпАП встановлено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно зі статтею 8 КУпАП особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення.
За змістом ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ст. 280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення, суд повинен належним чином з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, встановлюється у визначеному законом порядку на основі доказів у справі про адміністративне правопорушення, зокрема, протоколу про адміністративне правопорушення, пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, тощо (ст. 251 КУпАП).
ОСОБА_1 ставиться у провину вчинення 27 грудня 2025 року адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
Диспозиція ч. 1 ст. 173-2 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
Обов'язковими ознаками об'єктивної сторони адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, є умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності), зокрема, фізичного та психологічного характеру, а також наявність шкідливих наслідків у вигляді завданої шкоди фізичному або психічному здоров'ю потерпілого внаслідок умисного вчинення суб'єктом відповідних діянь.
У протоколі стверджується, що своїми протиправними діями ОСОБА_1 завдав шкоди психологічному та фізичному здоров'ю потерпілої ОСОБА_2 ..
Разом з тим, до протоколу не додано жодних доказів наявності згаданих вище шкідливих наслідків.
Суддя зауважує, що сам по собі протокол не є беззаперечним доказом вчинення особою адміністративного правопорушення, а є лише твердженням уповноваженої особи про наявність у діях певної особи складу адміністративного правопорушення. При цьому, таке твердження має доводитися у встановленому порядку доказами, передбаченими ст. 251 КУпАП.
У письмових поясненнях від 27.12.2025 потерпілої ОСОБА_2 та свідка ОСОБА_4 , доданих до протоколу, зазначено, що 27.12.2025 близько 11 год 30 хв ОСОБА_1 почав з потерпілою словесний конфлікт, в ході якого висловлювався в її сторону нецензурною лайкою, погрожував фізичною розправою, шарпав за одяг (а.с.5, 6).
При цьому, у письмовому поясненні потерпіла ОСОБА_2 не зазначила про заподіяння їй будь-якої шкоди діями ОСОБА_1 .
У судовому засіданні ОСОБА_1 заперечив, що він шарпав за одяг ОСОБА_2 та погрожував їй фізичною розправою, пояснивши, що спересердя сказав на її адресу кілька лайливих слів у ході сварки. Жодних дій, якими міг заподіяти шкоду фізичному чи психічному здоров'ю потерпілої ОСОБА_2 він не вчиняв.
У рішенні Європейського суду з прав людини від 30 травня 2013 року у справі «Малофєєва проти росії» (заява № 36673/07), серед іншого зазначено, що у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принцип рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом).
Таким чином, оскільки у матеріалах справи відсутні докази наявності шкідливих наслідків, як обов'язкової ознаки об'єктивної сторони складу правопорушення, суддя дійшов висновку про те, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, не доведена, а обставини, зазначені у протоколі, не знайшли свого підтвердження.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
З огляду на встановлені обставини, провадження в справі про адміністративне правопорушення слід закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст. 7, 247 п.1, 252, 279, 280, 284-285, 287, 294 КУпАП, суддя, -
Провадження по справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 173-2 КУпАП відносно ОСОБА_1 - закрити за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Тернопільського апеляційного суду через Лановецький районний суд особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя: В. А. Наумчук