Рішення від 23.02.2026 по справі 601/2982/25

Справа №601/2982/25

Провадження № 2/601/68/2026

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 лютого 2026 року м. Кременець

Кременецький районний суд Тернопільської області в складі

головуючого Мочальської В.М.,

з участю секретаря судового засідання Домінської І.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Кременці в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Західна агровиробнича компанія» до ОСОБА_1 , Товариства з обмеженою відповідальністю «ПрофАгроТрейд» про визнання відсутнім права оренди та визнання укладеною додаткової угоди про поновлення договору оренди землі,-

УСТАНОВИВ:

І. Стислий виклад позиції сторін.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Західна агровиробнича компанія» звернулося до суду із позовом до ОСОБА_1 , ТОВ «ПрофАгроТрейд» про визнання укладеною додаткової угоди до договору оренди землі, визнання відсутнім права оренди в нового орендаря, скасування запису щодо державної реєстрації права оренди земельної ділянки та стягнення судових витрат.

В обґрунтування позовних посилається на те, що 04.04.2013 СТОВ «Агро-Лан» уклало з ОСОБА_2 договір оренди землі № б/н, на підставі якого набуло право оренди земельної ділянки площею 2,1170 га, кадастровий номер 6123482900:01:001:0351, яка розташована на території Катеринівської сільської ради Кременецького району Тернопільської області (для ведення товарного сільськогосподарського виробництва).

Додатковою угодою від 06.07.2018 до Договору (про заміну сторони та внесення змін до Договору оренди) сторону Орендаря замінено на ТОВ «Західна агровиробнича компанія», а також змінено строк оренди на сім років з дати угоди (до 06.07.2025).

01.03.2023 зареєстровано право власності на спірну земельну ділянку спадкоємця ОСОБА_1 .

Згідно вказаним вище договором, після закінчення цього строку орендар має переважне право поновлення його на новий строк, у цьому разі орендар до закінчення строку дії цього договору повинен повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.

ТОВ «Західна агровиробнича компанія» надіслало ОСОБА_1 лист-повідомлення № 2744 від 22.04.2025 про намір продовжити дію договору оренди землі, який відповідач отримав 13.05.2025. Проте, будь-якої відповіді на вищевказаний лист відповідачка не надала, тобто не скористалася правами, передбаченими ч. 6 ст. 33 Закону України «Про оренду землі», а саме у місячний строк з моменту отримання листа-повідомлення та не заперечила проти продовження Договору на новий строк.

Однак, на право оренди спірної земельної ділянки проведено державну реєстрацію іншого речового права: номер запису 60709866. ОСОБА_1 уклав договір оренди земельної ділянки, яка знаходилась в оренді у позивача, з ТОВ «ПрофАгроТрейд». З урахуванням того, що ТОВ «Західна агровиробнича компанія» належно виконувало свої обов'язки за договором оренди, в установлений договором строк повідомило орендодавця про намір скористатись переважним правом на укладення договору оренди на новий строк, воно має право на поновлення договору на підставі статті 33 Закону України «Про оренду землі».

Не погоджуючись із доводами представника позивача, представником відповідача ТОВ «ПрофАгроТрейд» адвокатом Іванько О.С. 05 листопада 2025 року через підсистему «Електронний суд» подано відзив на позовну заяву, в якому остання просила відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог, вказуючи на те, що 04 липня 2025 року між ТОВ «ПрофАгроТрейд» та ОСОБА_1 було укладено Договір оренди землі, відповідно до умов якого орендодавець надав, а орендар прийняв у строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва без зміни її цільового призначення, яка знаходиться на території Катеринівської сільської ради Кременецького району Тернопільської області. Об'єктом оренди є земельна ділянка кадастровий номер 6123482900:01:001:0351, площею 2,117 га. Речове право оренди зареєстровано за ТОВ «ПрофАгроТрейд» 08 липня 2025 року, що підтверджується Витягом з Державного реєстру речових прав №435375308 від 14.07.2025.

ТОВ «ПрофАгроТрейд» та ОСОБА_1 у Договорі оренди землі від 04 липня 2025 року обумовили, що договір укладено на 7 років з дати його підписання та державної реєстрації.

Актом приймання-передачі земельної ділянки підтверджено той факт, що орендодавець передав, а орендар прийняв в оренду земельну ділянку кадастровий номер 6123482900:01:001:0351. Речове право оренди зареєстроване у Державному реєстрі речових прав, що підтверджується Витягом №435375308 від 14.07.2025.

Враховуючи зазначене, договір оренди землі від 04 липня 2025 року набрав чинності та у сторін виникли взаємні права та обов'язки за цим Договором. Зокрема, ТОВ «ПрофАгроТрейд» стало орендарем земельної ділянки позивача, з дня набрання чинності Договором оренди землі від 04 липня 2025 року - до нового орендаря перейшли обов'язки сплати орендної плати та право використання земельної ділянки для власних господарських цілей для проведення підприємницької діяльності .

Звертає увагу суду на те, що реалізація переважного права на укладення договору оренди землі можлива лише за умови дотримання встановленої статтею 33 Закону України «Про оренду землі» процедури та за наявності волевиявлення сторін. Таким чином, наявність незгоди орендодавця щодо поновлення договору оренди земельної ділянки згідно з положеннями ч.5 ст.33 Закону України «Про оренду землі» виключає можливість визнання поновленим попереднього договору у вибраний позивачем спосіб.

Вважає, що переважне право на поновлення договору оренди земельної ділянки не порушено, оскільки відсутня одна із складових, що надають право позивачу претендувати на поновлення договору оренди землі з підстав, передбачених ч.5 ст.33 Закону України «Про оренду землі», так як відсутня воля орендодавця на укладення такого договору. За вказаних обставин сторонами не досягнуто домовленості щодо змінених істотних умов договору, а тому в силу ч.4 ст. 33 Закону України «Про оренду землі» переважне право орендаря на укладення договору оренди землі є припиненим.

В даному випадку, відповідач ОСОБА_1 , користуючись правом вільного володіння, користування та розпорядження земельною ділянкою передав її в строкове платне користування ТОВ «ПрофАгроТрейд» на підставі Договору оренди землі від 04 липня 2025 року, оскільки правовідносини між позивачем та ОСОБА_1 припинилися.

Вважає, що позивач не вказав жодної правової підстави для визнання відсутнім права оренди ТОВ «ПрофАгроТрейд». Натомість, речове право виникло у ТОВ «ПрофАгроТрейд» на підставі юридичного факту, який спрямований на набуття відповідних прав, таке право визнане державою, окрім того, ОСОБА_1 належним чином повідомив позивача про своє небажання укладати договір оренди на новий строк, жодні зміни щодо істотних умов договору оренди не були узгоджені сторонами договору, а тому після закінчення строку дії Договору оренди позивача, останній правомірно передав свою земельну ділянку в оренду ТОВ «ПрофАгроТрейд» на підставі договору, який є чинним, дійсним, речове право за яким зареєстроване, а тому відсутні підстави для визнання такого права відсутнім.

Під час реєстрації речового права оренди ТОВ «ПрофАгроТрейд» щодо земельної ділянки кадастровий номер 6123482900:01:001:0351 - речове право оренди попереднього орендаря, ТОВ «Західна агровиробнича компанія» було припинено. Натомість ТОВ «ПрофАгроТрейд» належно зареєстрував своє право оренди, а тому, відсутні підстави для визнання відсутнім та припинення у Товариства з обмеженою відповідальністю «ПрофАгроТрейд» права оренди земельної ділянки кадастровий номер 6123482900:01:001:0351.

Враховуючи зазначене, представник відповідача вважає, що позовні вимоги ТОВ «Західна агровиробнича компанія» є необґрунтованими, незаконними, а тому до задоволення не підлягають.

Щодо вимог позивача про стягнення судових витрат на професійну правничу допомогу в розмірі 10000 грн. також просить відмовити, посилаючись на те, що представником позивача є керівник ТОВ «Західна агровиробнича компанія», а не адвокат як це передбачено вимогами чинного цивільно-процесуального законодавства.

Не погоджуючись із доводами представника позивача, представником відповідача ОСОБА_1 адвокатом Іванько О.С. 04 листопада 2025 року через підсистему «Електронний суд» подано відзив на позовну заяву, в якому остання просила відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог, вказуючи на те що, ОСОБА_1 є власником земельної ділянки, яка розташована на території села Катеринівка Кременецького району Тернопільської області, площею 2,117 га, кадастровий номер 6123482900:01:001:0351, що підтверджується Інфомацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Зазначену земельну ділянку ОСОБА_1 01.03.2023 успадкував після смерті ОСОБА_2 , який за життя на підставі Договору оренди землі, підписаного 04.04.2013 та зареєстрованого 12.03.2015 було передано СТОВ «Агро-Лан» у строкове платне користування (оренду) для ведення сільськогосподарського виробництва без зміни їх цільового призначення терміном на 5 років.

06 липня 2018 року між ОСОБА_2 , СТОВ «Агро-Лан» та ТОВ «Західна агровиробнича компанія» було укладено та зареєстровано Додаткову угоду про заміну сторони та внесення змін до договору оренди землі, відповідно до якої сторонами погоджено зміну сторони орендаря СТОВ «Агро-Лан» на ТОВ «Західна агровиробнича компанія», зміну терміну дії договору та зміну орендної плати за зе мельну ділянку.

06 червня 2025 року ОСОБА_1 було надіслано шляхом поштового відправлення заяву, за змістом якої орендодавцем було повідомлено орендаря про намір надалі не продовжувати Договір оренди землі, термін дії якого закінчується 06.07.2025, оскільки його не влаштовують істотні умови Договору, запропоновані ТОВ «Західна агровиробнича компанія». Окрім того, орендодавець просив на протязі 3-х днів після закінчення терміну дії договору повернути земельну ділянку та надіслати підписаний Акт прийому-передачі земельної ділянки. Відповідно до трекінгу відстеження статусу поштових відправлень на офіційному сайті АТ «Укрпошта» позивач отримав даний лист 14.06.2025, однак, відповіді відповідачу ОСОБА_1 надано не було, не було також запропоновано кращі істотні умови договору оренди землі, які на дату звернення передбачали суму орендної плати у розмірі 9735,89 грн.

13.05.2025 ОСОБА_1 отримав від позивача лист-повідомлення про намір продовжити дію Договору оренди землі № б/н від 06.08.2018 , вих. № 2744 від 22.04.2025.

12.06.2025 ОСОБА_1 було надіслано ТОВ «Західна агровиробнича компанія» лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення, згідно із яким, власником земельної ділянки було повідомлено, що ознайомившись із отриманим листом-повідомленням про намір продовжити дію договору оренди землі № б/н від 07.07.2018, ним прийнято рішення, яким орендодавець відмовляється від пропозиції викладеної орендарем щодо продовження дії договору оренди землі на тих же умовах, оскільки інші орендарі, які провадять господарську діяльність за місцем розташування земельної ділянки пропонують значно кращі умови орендної плати, термінів її виплати, соціальну допомогу, тощо.

23.05.2025 позивачем отримано лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення від 18.05.2025, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, проте, не зважаючи, що до закінчення договору після отриманих заяв орендодавця щодо відмови у продовжені договору оренди землі через вкрай низьку орендну плату залишилося близько трьох місяців, відповіді позивачем відповідачці надано не було.

16.06.2025 позивачем отримано лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення від 10.06.2025, що підтверджується трекінгом відстеження поштових відправлень на офіційному сайті АТ «Укрпошта».

Проте, не зважаючи, що до закінчення договору після отриманих заяв орендодавця щодо відмови у продовженні договору оренди землі через вкрай низьку орендну плату залишився один місяць, відповіді позивачем ОСОБА_1 надано не було.

01.07.2025 ОСОБА_1 отримав пропозицію щодо укладення Договору оренди землі із ТОВ «ПрофАгроТрейд» із істотною умовою договору щодо орендної плати у розмірі 21 118,01 грн. за рік оренди, що значно вище ніж розмір орендної плати зазначений у Договорі оренди землі із позивачем.

Відтак, 04 липня 2025 року між ОСОБА_1 та ТОВ «ПрофАгроТрейд» був укладений Договір оренди землі щодо земельної ділянки: площею 2,117 га кадастровий номер 6123482900:01:001:0351, яка розташована на території с. Катеринівка Кременецького району Тернопільської області, яким останній передав ТОВ «ПрофАгроТрейд» в оренду земельну ділянку терміном на 7 (сім) років.

06.08.2025 речове право оренди за земельною ділянкою кадастровий номер 6123482900:01:001:0351 у ТОВ «Західна агровиробнича компанія» припинилося.

08.07.2025 державним реєстратором Кременецької міської ради було зареєстровано речове право оренди ТОВ «ПрофАгроТрейд» за земельною ділянкою кадастровий номер 6123482900:01:001:0351 на підставі Договору оренди землі від 04.07.2025.

Не зважаючи на те, що орендодавцем надіслано відмову від продовження договору оренди землі та лист щодо повернення земельної ділянки орендодавцю, орендар звернувся до суду за судовим захистом із позовом про визнання відсутнім права оренди та визнання укладеною додаткової угоди про поновлення договору оренди землі.

Звертає увагу суду на те, що позивач неналежно виконував покладені на нього обов'язки, визначені п.11 Договору оренди землі від 04.04.2013, оскільки сплату орендної плати проводив з пропущенням строків.

Враховуючи зазначене, представник відповідача вважає, що позовні вимоги ТОВ «Західна агровиробнича компанія» є необґрунтованими, незаконними, а тому до задоволення не підлягають. Просить стягнути з позивача понесені ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 15 000 грн.

ІІ. Процесуальні дії у справі.

Ухвалою Кременецького районного суду Тернопільської області від 08 жовтня 2025 року позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Західна агровиробнича компанія» залишено без руху та надано позивачу строк для усунення її недоліків.

20 жовтня 2025 року від позивача надійшла заява про усунення недоліків.

Ухвалою Кременецького районного суду Тернопільської області від 21 жовтня 2025 року відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання.

24 жовтня 2025 року від представника відповідача ОСОБА_1 - адвоката Іванько О.С. надійшла заява про вступ у справу як представника.

18.11.2025 представник позивача Русин Ю.Ю. подав додаткові пояснення у справі вказавши, що не погоджується з твердженнями представника відповідачів, зазначених у відзиві на позов.

19.11.2025 представник відповідачів ОСОБА_3 подала заяву про розгляд справи без її участі і відсутності відповідачів.

19.11.2025 представник відповідачів ОСОБА_3 подала клопотання про відкладення розгляду справи.

16.12.2025 від представника позивача ОСОБА_4 надійшло клопотаннч про витребування у ОСОБА_1 оригіналів письмових доказів для огляду їх у судовому засіданні.

16.12.2025 від представника позивача ОСОБА_5 надійшло клопотання про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції.

Ухвалою Кременецького районного суду Тернопільської області від 17 грудня 2025 року задоволено клопотання представника позивача ОСОБА_5 про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції.

Ухвалою Кременецького районного суду Тернопільської області від 17 грудня 2025 року продовжено строк розгляду справи на 30 днів.

19.01.2025 представник позивача Русин Ю.Ю. подав заяву про розгляд справи без його участі.

Ухвалою Кременецького районного суду Тернопільської області від 20 січня 2026 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

10.02.2026 від представника позивача Русина Ю.Ю. надійшла заява про відмову від позову.

12.02.2026 від представника позивача Русина Ю.Ю. надійшла заява про відкликання раніше поданозаяви про відмову від позову та розгляд справи просить проводити без участі представника позивача.

20.02.2026 від представника позивача Русина Ю.Ю. надійшло клопотання про зупинення розгляду справи до закінчення перегляду у касаційному порядку Великою Палатою Верховного Суду справи №456/252/22.

23.01.2026 від представника відповідачів адвоката Іванько О.С. надійшло заперечення на клопотання представника позивача про зупинення розгляду справи.

Ухвалою Кременецького районного суду Тернопільської області від 23.02.2024 у клопотанні представника позивача Русина Ю.Ю. про зупинення розгляду справи відмовлено.

У судове засідання представник позивача не з'явився, належним чином повідомлений про час і місце розгляду справи.

Відповідачі ОСОБА_1 та ТОВ «ПрофАгроТрейд» в судове засідання не з'явилися, належним чином повідомлені про час та місце розгляду справи.

ІІІ. Фактичні обставини, встановлені судом та зміст спірних правовідносин.

Суд, дослідивши матеріали справи, встановив наступні обставини.

04.04.2013 між ОСОБА_6 , як орендодавцем, та СТОВ «Агро-Лан», як орендарем, було укладено договір оренди землі (далі Договір), відповідно до умов якого орендодавець надав, а орендар прийняв у строкове платне користування земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться в межах території Катеринівської сільської ради, площею 2,1170 гектарів, кадастровий номер 6123482900:01:001:0351.

06 липня 2018 року між ОСОБА_6 , як орендодавцем, та СТОВ «Агро-Лан», як орендарем, та ТОВ «Західна агровиробнича компанія», як новим орендарем було укладено додаткову угоду (про зміну сторони та внесення змін до договору оренди від 04.04.2013), відповідно до умов якого орендар передає, а новий орендар приймає на себе права та обов'язки сторони (орендаря), передбачені в Договорі оренди.

Пунктом 4.1 сторони домовилися внести наступні зміни у Договір оренди землі в п.8 та викласти його в наступній редакції: договір укладено строком на 7 років, сплив якого починається з моменту укладення додаткової угоди до договору оренди землі, але в будь-якому випадку дана Додаткова угода та право оренди на підставі її є чинним до моменту закінчення збирання врожаю орендарем. Після закінчення строку дії договору орендар має переважне право поновити його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 3 місяці до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.

З свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 01.03.2023 вбачається, що спадкоємцем зазначеного в заповіті майна ОСОБА_6 є ОСОБА_1 . Спадщина, на яку видано це свідоцтво, складається з земельної ділянки площею 2,1170 га, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Катеринівської сільської ради Кременецького району Тернопільської області, кадастровий номер - 6123482900:01:001:0351.

04.007.2025 між ОСОБА_1 , як орендодавцем, та ТОВ «ПрофАгроТрейд», як орендарем, було укладено договір оренди землі (далі Договір), відповідно до умов якого орендодавець надав, а орендар прийняв у строкове платне користування земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться в межах території Катеринівської сільської ради, площею 2,117 гектарів, кадастровий номер 6123482900:01:001:0351. Договір укладено на 7 років з дати його підписання та державної реєстрації.

З Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна право оренди земельної ділянки площею 2,117 га, кадастровий номер 6123482900:01:001:0351, на підставі вказаного вище договору оренди землі було зареєстровано 08.07.2025, номер запису про інше речове право: 49411938 за ТОВ «ПрофАгроТрейд».

ТОВ «Західна агровиробнича компанія» за №2744 від 22 квітня 2025 року направило ОСОБА_1 лист-повідомлення «Про намір продовжити дію Договору оренди земельної ділянки №б/н від 06.07.2018», згідно якого позивач повідомив про намір поновити дію Договору оренди земельної ділянки від 06.07.2018 (земельна ділянка площею 2,117 га, кадастровий номер 6123482900:01:001:0351, яка розташована на території Катеринівської сільської ради Кременецького району Тернопільської області), право оренди за яким зареєстроване відповідно до вимог чинного на момент укладення договору законодавства України у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно номер запису про інше речове право: 49411938. Просить підписати додаткові угоди на поновлення дії Договору оренди земельної ділянки №б/н від 06.07.2018 та направити один екземпляр.

Вказаний лист-повідомлення з проєктом додаткової угоди було відправлено відповідачу 08.05.2025, що підтверджується копією опису вкладення листа та трекінгом №0505295811328.

10 червня 2025 року відповідач ОСОБА_1 надіслав ТОВ «Західна агровиробнича компанія» заяву про те, що повідомляє про свій намір не продовжувати строк дії договору оренди землі, який закінчується 06.08.2025, оскільки його, як орендодавця, не влаштовують істотні умови Договору, які вони пропонують. Просить на протязі 3-х днів після закінчення терміну дії договору повернути йому земельну ділянку та надіслати Акт прийому-передачі земельної ділянки.

14 червня 2025 року позивач отримав зазначену заяву, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.

12.06.2025 ОСОБА_1 надіслав ТОВ «Західна агровиробнича компанія» лист-повідомлення, згідно якого повторно повідомив про те, що ним прийнято рішення, яким він відмовляється від пропозиції, викладеної орендарем ТОВ «Західна агровиробнича компанія».

16.06.2025 позивач отримав лист-повідомлення, що підтверджується копією опису вкладення листа та рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.

06 липня 2025 року строк договору оренди землі між ОСОБА_1 та ТОВ «Західна агровиробнича компанія» закінчився.

08 липня 2025 року між орендодавцем ОСОБА_1 та орендарем ТОВ «ПрофАгроТрейд» було укладено договір оренди землі, відповідно до умов якого орендодавець надав, а орендар прийняв у строкове платне користування земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території Катеринівської сільської ради, площею 1,117 гектарів, кадастровий номер 6123482900:01:001:0351.

Згідно платіжних інструкцій ТОВ «Західна агровиробнича компанія» здійснювало орендну плату Зеленкову В.О.

ІV. Оцінка суду.

З врахування встановлених обставин, суд вважає, що до виниклих між сторонами правовідносин слід застосувати наступні норми матеріального права.

Згідно ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Згідно із частиною першою статті 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав і обов'язків.

Частиною першою статті 627 ЦК України встановлено, що сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Частиною четвертою статті 124 ЗК України визначено, що передача в оренду земельних ділянок, які перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем.

Відповідно до вимог частини другої статті 792 ЦК України відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом, зокрема Земельним кодексом України, Законом України «Про оренду землі».

Правові підстави поновлення договору оренди землі визначаються положеннями статті 33 Закону України "Про оренду землі". Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії рейдерству» № 340-ІX (далі - Законом № 340-ІХ), який набрав чинності 16 липня 2020 року, Закон України «Про оренду землі» було доповнено статтею 32-2 «Поновлення договорів оренди землі» та викладено статтю 33 у новій редакції з назвою «Переважне право орендаря на укладення договору оренди землі на новий строк», а ЗК України доповнено статтею 126-1 «Поновлення договору оренди землі, договору про встановлення земельного сервітуту, договорів про надання права користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб або для забудови».

У зв'язку з набранням чинності вказаним вище Законом № 340-IX розділ IX «Перехідні положення» Закону України «Про оренду землі» було доповнено абзацами 3 і 4, якими передбачено, що договори оренди земельних ділянок приватної власності, а також земельних ділянок державної або комунальної власності, на яких розташовані будівлі, споруди, що перебувають у власності орендаря, укладені до набрання чинності Законом № 340-IX, у разі їх продовження (укладення на новий строк) мають містити умови, передбачені статтею 33 Закону України «Про оренду землі» (у новій редакції) та статтею 126-1 ЗК України. Правила, визначені статтею 126-1 ЗК України щодо поновлення договорів оренди землі, поширюються на договори оренди землі, укладені або змінені після набрання чинності Законом № 340-IX, а поновлення договорів оренди землі, укладених до набрання чинності зазначеним Законом, здійснюється на умовах, визначених такими договорами, за правилами, чинними на момент їх укладення.

Отже, з урахуванням унормованих розділом IX «Перехідні положення» Закону України «Про оренду землі» правил дії Закону № 340-IX в часі, до спірних правовідносин підлягає застосуванню порядок поновлення договорів оренди землі в редакції статті 33 цього Закону, чинній станом на 04.04.2013, тобто на момент укладення договору оренди. Додаткова угода, якою змінені умови договору була укладена 06.07.2018.

Так, відповідно до частин першої - п'ятої статті 33 цього Закону (в редакції станом на укладення договору оренди) по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі). Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, установлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі. До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди. При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється. Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення.

Частинами восьмою та дев'ятою статті 33 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов'язковому порядку. Відмова, а також наявне зволікання в укладенні додаткової угоди можуть бути оскаржені в суді.

Ці положення узгоджуються із загальною нормою частини першої статті 777 ЦК України (в редакції станом на укладення договору оренди).

Тобто реалізація переважного права на поновлення договору оренди, яка передбачена частиною першою статті 33 Закону України «Про оренду землі», можлива лише за умови дотримання встановленої цією нормою процедури і строків.

Велика Палата Верховного суду неодноразово зазначала в постановах, зокрема від 10 квітня 2018 року у справі № 594/376/17-ц, 21 листопада 2018 року у справі № 530/212/17 (провадження № 14-330цс18) від 22 вересня 2020 року у справах № 313/350/16-ц і № 159/5756/18, перелік юридичних фактів які є необхідними для поновлення договору оренди землі з підстав, передбачених статтею 33 Закону №161-ХІV, та упостанові від 22 вересня 2020 року у справі № 159/5756/18 (провадження № 14-99цс20) зробила висновок, за яким, дійсний орендар, який добросовісно виконував свої обов'язки за договором оренди землі, має переважне право перед іншими особами на продовження цих орендних правовідносин. Маючи такий намір, він (орендар) зобов'язаний до закінчення строку оренди землі (у строки, визначені частиною другою статті 33 вказаного Закону) повідомити про це орендаря та надіслати проєкт додаткової угоди. Мета такого повідомлення - запобігання укладення орендодавцем договору оренди з іншою особою у зв'язку з відсутністю в нього інформації про наявність наміру в дійсного орендаря продовжувати орендні правовідносини. При цьому таке завчасне повідомлення з надсиланням проєкту додаткової угоди є передумовою для зміни сторонами умов договору оренди під час його поновлення (укладення на новий строк). Орендодавець, розглянувши у місячний термін таке повідомлення і проєкт додаткової угоди, за необхідності узгодивши з орендарем істотні умови, зобов'язаний або укласти додаткову угоду про поновлення договору оренди землі, або повідомити орендаря про наявність обґрунтованих заперечень щодо поновлення договору оренди землі шляхом надсилання листа-повідомлення про прийняте рішення (частини перша - п'ята статті 33 Закону України «Про оренду землі»)».

Судом встановлено, що згідно п. 4.1 додаткової угоди від 06.07.2018 орендар повинен не пізніше, ніж за 3 місяці до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію. Останнім днем строку направлення вказаного листа-повідомлення було 06.04.2025, тобто за 3 місяці до закінчення строку дії договору. Позивачем лист-повідомлення №2850 від 22.04.2025 направлений 08.05.2025.

В свою чергу ОСОБА_1 завчасно, а саме 10.06.2025, надіслав ТОВ «Західна агровиробнича компанія» заяву, якою повідомив, що він заперечує в поновленні договору оренди, яку позивач отримав 14.06.2025.

Крім того, відповідач повторно після отримання листа-повідомлення позивача з дотриманням встановленої процедури, 12.06.2025 надіслав ТОВ «Західна агровиробнича компанія» лист-повідомлення, згідно якого він знову заперечив в продовженні договору оренди та відмовився від пропозиції орендаря.

Дані повідомлення із запереченнями позивач отримав 16.06.2025. Докази протилежного позивачем суду не надані.

З врахуванням вищенаведеного, суд не приймає до уваги твердження позивача про те, що відповідач ОСОБА_1 не дав обґрунтованої відповіді на на лист-повідомлення №2744 від 22.04.2025.

Також згідно п.11 договору оренди від 04.04.2013 орендна плата вноситься до завершення поточного року. Однак, орендна плата за 2021, 2023, 2024 рік вносилась несвоєчасно, що підтверджується платіжними інструкціями.

У своїй постанові від 28.05.2024 , справа №604/648/23 та від 28.09.2020 року , справа № 272/440/18 Верховний Суд зазначив, що у разі незгоди орендодавця у поновленні договору оренди, направленої орендарю у місячний строк до закінчення строку його дії, переважне право на укладення договору оренди землі припиняється, тому що переважне право орендаря на укладення договору оренди землі на новий строк не може домінувати над виключним правом орендодавця, як власника земельної ділянки, щодо користування та розпорядження нею на власний розсуд після закінчення строку дії договору оренди землі.

Направлення орендарем пропозиції про продовження відносин оренди не є безумовною підставою для їх поновлення у разі відсутності волевиявлення орендодавця на продовження договору (постанова ВС КЦВС від 28.05.2024 у справі №604/479/23).

Отже, оскільки матеріалами справи підтверджено відсутність волевиявлення орендодавця на продовження договору оренди землі з позивачем, а саме він висловив своє небажання продовжувати строк дії цього договору і не підписав додаткової угоди до нього, суд доходить висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог, оскільки передбачене статтею 33 Закону України «Про оренду землі» переважне право позивача на укладення договору оренди землі на новий строк припинилося.

Крім цього, судом встановлено, що проєкт додаткової угоди до договору оренди землі містить інші умови, ніж сам договір оренди, а саме, орендарем було запропоновано доповнити договір новими розділами щодо умов використання земельної ділянки (п.1.2), прикінцевими положеннями (п.1.3) щодо істотних умов договору.

Однак Верховний Суд у своїх постановах від 21 березня 2024 року у справі № 604/423/23, від 08 березня 2024 року у справі № 604/425/23, від 08 травня 2024 року у справі № 604/483/23, дійшов висновку, що на зміну істотних умов договору необхідна згода сторін (частина четверта статті 33 Закону № 161-XIV). Натомість такої згоди сторони у цій справі не досягли.

Отже, суд вважає, що переважне право ТОВ «Західної агровиробничої компанії» на поновлення договору оренди земельної ділянки не є порушеним, оскільки відсутня одна зі складових юридичних фактів, що надають право позивачу претендувати на поновлення договору оренди землі, а саме відсутня воля орендодавця на укладення такого договору, який повідомляв орендаря про небажання поновлювати договір оренди.

Відповідно до ч.1 ст. 317 ЦК України власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.

З оглядуна викладене вище, суд доходить висновку про відмову в задоволенні позовних вимог позивача у повному обсязі.

Розподіл судових витрат між сторонами.

Відповідно до п.2 ч.2 ст.141 ЦПК України судові витрати, пов'язані з розглядом справи, у разі відмови в позові, покладаються на позивача.

Оскільки в задоволенні позову відмовлено, судові витрати по сплаті судового збору залишаються за позивачем.

Керуючись ст. 12, 81, 89, 137, 141, 211, 263-265, 354 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Західна агровиробнича компанія» до ОСОБА_1 , Товариства з обмеженою відповідальністю «ПрофАгроТрейд» про визнання укладеною додаткової угоди до договору оренди землі, визнання відсутнім права оренди в нового орендаря та скасування запису щодо державної реєстрації права оренди земельної ділянки - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Учасники справи:

Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю «Західна агровиробнича компанія», ЄДРПОУ: 41099127, місцезнаходження: м. Дубно пров. Центральний,1, Дубенський район Рівненська область, 35601.

Відповідач: ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 .

Відповідач: Товариство з обмеженою відповідальністю «ПрофАгроТрейд», місцезнаходження: с. Катеринівка вул. Низова, 48 Кременецький район Тернопільська область, ЄДРПОУ:40561094.

Повний текст рішення складено 23.02.2026.

Головуючий

Попередній документ
134353745
Наступний документ
134353747
Інформація про рішення:
№ рішення: 134353746
№ справи: 601/2982/25
Дата рішення: 23.02.2026
Дата публікації: 27.02.2026
Форма документу: Рішення
Форма судочинства: Цивільне
Суд: Кременецький районний суд Тернопільської області
Категорія справи: Цивільні справи (з 01.01.2019); Справи позовного провадження; Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них:; що виникають з договорів оренди
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Направлено до апеляційного суду (23.04.2026)
Дата надходження: 09.03.2026
Розклад засідань:
19.11.2025 10:00 Кременецький районний суд Тернопільської області
17.12.2025 10:40 Кременецький районний суд Тернопільської області
16.01.2026 10:00 Кременецький районний суд Тернопільської області
20.01.2026 09:50 Кременецький районний суд Тернопільської області
12.02.2026 09:50 Кременецький районний суд Тернопільської області
23.02.2026 11:20 Кременецький районний суд Тернопільської області
18.03.2026 09:40 Кременецький районний суд Тернопільської області
18.03.2026 09:50 Кременецький районний суд Тернопільської області