Справа № 515/49/26
Провадження № 3/515/460/26
Татарбунарський районний суд Одеської області
25 лютого 2026 року м. Татарбунари
Суддя Татарбунарського районного суду Одеської області Луцюк В.О., розглянувши матеріали, які надійшли з ВП № 2 Білгород-Дністровського РВП ГУНП в Одеській області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , непрацюючої, паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , виданий 28 травня 2012 року Татарбунарським РВ УМВС України в Одеській області,
за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.3 ст.173-2, ч.2 ст.184 КУпАП,
ОСОБА_1 13 січня 2026 року за адресою: АДРЕСА_1 , умисно давала ляпаси своїй сестрі ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , чим вчинила домашнє насильство фізичного характеру та завдала шкоди фізичному здоров'ю потерпілої, повторно протягом року. Своїми діями ОСОБА_3 допустила правопорушення, передбачене ч.3 ст.173-2 КУпАП, за ознакою повторності.
Крім того, ОСОБА_1 19 грудня 2025 року за місцем свого проживання за адресою: АДРЕСА_1 , ухилилася від виконання батьківських обов'язків по догляду та піклуванню за своїми дітьми: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ; ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ; ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , а саме не забезпечила необхідних умов проживання: у будинку брудно та неприємний запах, відсутня приготована їжа; матір постійно залишає дітей вдома самих, зловживає алкогольними напоями. Своєю бездіяльністю ОСОБА_1 порушила вимоги ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства» та допустила правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 184 КУпАП, за ознакою повторності.
На ОСОБА_1 складено два протоколи про адміністративні правопорушення, передбачені ч.3 ст.173-2, ч.2 ст.184 КУпАП, та до суду надійшли дві справи №515/56/26 (провадження №3/515/469/26) та № 515/49/26 (провадження №3/515/460/26), які на підставі ст.36 КУпАП матеріали підлягають об'єднанню в одне провадження під єдиним № 515/49/26 (провадження №3/515/460/26).
У судове засідання ОСОБА_1 не прибула, про причини неявки суд не повідомила, про день та час слухання справи повідомлялася своєчасно та належним чином. Клопотань, заяв про відкладення слухання справи до суду не надала, представника до суду не направила.
У відповідності до положень ст. 268 КУпАП, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.173-2, ч.2 ст.184 КУпАП не є обов'язковою, тому враховуючи наведені положення, той факт, що ОСОБА_1 не з'явилася у судове засідання, будучи обізнаною про складання щодо неї протоколів про адміністративне правопорушення, вважає за необхідне розглянути справу за відсутності особи, щодо якої складено протоколи про адміністративне правопорушення на підставі наявних в матеріалах справи доказів.
Виходячи зі змісту ст. 7, 254, 279 КУпАП розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється лише щодо правопорушниці та в межах протоколів про адміністративне правопорушення.
Дослідивши матеріали справи, дійшов до такого висновку.
Стаття 280 зазначеного Кодексу передбачає, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують або відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, крім іншого, протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, а також іншими документами.
Відповідно до ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.
Відповідно до п. 17 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», фізичне насильство - форма домашнього насильства, що включає ляпаси, стусани, штовхання, щипання, шмагання, кусання, а також незаконне позбавлення волі, нанесення побоїв, мордування, заподіяння тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості, залишення в небезпеці, ненадання допомоги особі, яка перебуває в небезпечному для життя стані, заподіяння смерті, вчинення інших правопорушень насильницького характеру.
Частиною 1 ст.173-2 КУпАП передбачена відповідальність за вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
Частиною 3 ст. 173-2 КУпАП передбачена відповідальність за повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частинами першою або другою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню.
Для встановлення події правопорушення необхідно з'ясувати, чи дійсно особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, вчинила домашнє насильство.
На підтвердження вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 173-2 КУпАП, надано:
протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД № 764021 від 14 січня 2026 року, заперечень щодо викладених у ньому обставин та порядку складання правопорушниця не зазначила;
витяг про реєстрацію повідомлення зі служби 102 про домашнє насильство, вчинене 13 січня 2026 року о 12 годині 45 хвилин за адресою: АДРЕСА_1 сестрою ОСОБА_7 , яка проходила по вулиці та напала на заявницю, побила, заявник: ОСОБА_2 ;
заяву ОСОБА_8 від 13 січня 2026 року про притягнення до відповідальності доньки ОСОБА_1 , яка надавала її меншій доньці ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ляпасів та шарпала, чим вчинила домашнє насильство фізичного характеру;
письмові пояснення потерпілої ОСОБА_8 від 13 січня 2026 року, де остання показала, що 13 січня 2026 року близько 11 години 30 хвилин вона перебувала вдома та займалася своїми справами. Вийшовши на подвір'я, побачила, що її менша донька ОСОБА_9 йде до неї у сльозах та пів обличчя у неї червоне, начебто хтось вдарив. Донька розповіла, що її вдарила старша сестра ОСОБА_1 , яка перебувала у нетверезому стані, та шарпала за волосся;
письмові пояснення ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , від 16 січня 2026 року, згідно з якими вона йшла по вулиці с. Кочкувате до своєї подруги. По дорозі зустріла сестру ОСОБА_1 , яка взяла її за волосся та почала тягати, вдарила по щоці та виражалася на їх адресу нецензурною лайкою, через те, що вона почала говорити погане про її чоловіка. Щодо сестри вона не застосовала фізичну силу та не виражалася на її адресу нецензурною лайкою;
письмові пояснення самої ОСОБА_1 від 13 січня 2026 року, відповідно до яких 13 січня 2026 року близько 11 години 00 хвилин вона дізналася, що її сестра ОСОБА_9 зателефонувала її чоловікові ОСОБА_10 та розповіла йому про те, що вона зустрічалася з ОСОБА_11 . Після чого їй зателефонував чоловік, який проходить військову службу, та почав кричати на неї, хотів заблокувати картку. Сестра говорила невправду та виражалася на її адресу нецензурною лайкою. Після чого вона викликала працівників поліції. Вона дійсно ображала сестру нецензурними словами та дала їй ляпаса;
терміновий заборонний припис стосовно кривдника серії АА № 146379 від 14 січня 2026 року, з забороною ОСОБА_1 у будь-який спосіб контактувати з постраждалою особою строком на 2 доби, з 09 години 30 хвилин 14 січня 2026 року до 09 години 30 хвилин 16 січня 2026 року;
повідомлення начальника ВП №2 Білгород-Дністровськогог РВП ГУНП в Одеській області Е.Коломійця від 14 січня 2026 року на ім'я голови Татарбунарської міської ради А.Глущенка про факт вчинення домашнього насильства ОСОБА_1 13 січня 2026 року щодо своєї сестри ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ;
форму ризиків вчинення домашнього насильства станом на 14 січня 2026 року, згідно з якою рівень вчинення домашнього насильства ОСОБА_1 визначено, як низький;
постанову Татарбунарського районного суду Одеської області від 11 серпня 2025 року про притягнення ОСОБА_12 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 173-2 КУпАП у виді штрафу на користь держави.
Відповідно до ст. 1 Конвенції про права дитини дитиною є кожна людська істота до досягнення нею 18-річного віку, якщо за законом, що застосовується до цієї особи, вона не досягне повноліття раніше.
Відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства» виховання в сім'ї є першоосновою розвитку особистості дитини. На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов'язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров'я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.
Ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей, передбачає бездіяльність, внаслідок якої обов'язки по вихованню виконуються неякісно та не в повному обсязі. Таке ухилення може полягати у різних формах бездіяльності, пов'язаної з незабезпеченням необхідних умов життя, належного виховання, навчання неповнолітніх дітей: залишення впродовж тривалого строку дитини без будь-якого нагляду, ухилення від виховання дітей (у тому числі незабезпечення відвідування ними школи, контролю за дозвіллям, тощо), незабезпечення безпечних умов перебування за місцем проживання чи в іншому місці, невжиття заходів щодо їх лікування, безпідставне обмеження в харчуванні, одязі, інших предметах першої необхідності, штучне створення незадовільних побутових умов, тощо.
Згідно з ч.ч.1,2 ст.150 СК України визначені обов'язки батьків щодо виховання дитини, якою, зокрема, визначено, що батьки зобов'язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім'ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини; зобов'язані піклуватися про здоров'я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток.
Частиною 1 ст. 184 КУпАП передбачена відповідальність за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання малолітніх та/або неповнолітніх дітей.
Частиною 2 ст. 184 КУпАП передбачена відповідальність за ті самі дії, вчинені повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення.
На підтвердження вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.184 КУпАП, надано:
протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД № 756498 від 13 січня 2026 року, зауважень щодо викладених у ньому обставин правопорушниця не зазначила;
акт обстеження житлово-побутових умов проживання сім'ї ОСОБА_12 за адресою: АДРЕСА_1 від 19 грудня 2025 року, згідно з яким було встановлено, що умови проживання незадовільні. У будинку повна антисанітарія, в кімнатах холодно, відсутні продукти харчування. Матір дітей неодноразово залишала дітей самих без нагляду, зловживає алкогольними напоями у їх присутності. Притягувалася до адміністративної відповідальності. Ухиляється від виконання батьківських обов'язків;
лист начальника служби у справах дітей Дивізійської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області від 19 грудня 2025 року ОСОБА_13 за вих. №53/01-13 на ім'я начальника ВП №2 Білгород-Дністровського РВП ГУНП в Одеській області Е.Коломійця про вжиття заходів до ОСОБА_12 , яка ухиляється від виконання батьківських обов'язків, зловживає алкогольними напоями у присутності дітей та регулярно залишає їх вдома самих без нагляду;
письмові пояснення самої ОСОБА_12 від 13 січня 2026 року, де остання пояснила, що 19 грудня 2025 року під час навідування комісії у будинку було брудно, відчутний неприємний запах. Не встигла приготувати їжу дітям. 13 січня 2026 року також приїздила комісія та склала протокол щодо неї про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 184 КУпАП, за невиконання батьківських обов'язків. В цей день вона також не встигла прибрати та приготувати їжу дітям. Свою вину визнала та пообіцяла у подальшому вжити всіх необхідних заходів;
копії свідоцтв про народження дітей, на підтвердження материнства правопорушниці ОСОБА_12 ;
постанову Татарбунарського районного суду Одеської області від 18 грудня 2025 року про притягнення ОСОБА_12 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 184 КУпАП у виді попередження.
Отже, невиконання ОСОБА_12 своїх обов'язків виразилося у формі бездіяльності, внаслідок чого відсутнє піклування про дітей.
Таким чином, вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.3 ст.173-2, ч.2 ст.184 КУпАП, повністю доведена сукупністю вказаних доказів.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
При визначенні адміністративного стягнення враховую характер вчинених правопорушень, які є умисними, дані про особу правопорушниці, яка до адміністративної відповідальності притягується невперше, ступінь його вини, майновий стан за непрацевлаштування.
Обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність правопорушниці, не встановлено.
З метою виховання ОСОБА_1 в дусі поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, як самою правопорушницею, так і іншими особами, доцільним та достатнім вважаю застосування до неї адміністративного стягнення у виді штрафу в межах санкції статті за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Згідно зі ст.40-1 КУпАП з ОСОБА_1 на користь держави підлягає стягненню судовий збір у розмірі встановленому законом.
Керуючись ст. 36, 40-1, 280, 283-284 КУпАП,
Справи №515/56/26 (провадження №3/515/469/26) та № 515/49/26 (провадження №3/515/460/26) об'єднати в одне провадження під єдиним № 515/49/26 (провадження №3/515/460/26).
ОСОБА_1 визнати винуватою у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.3 ст.173-2, ч.2 ст.184 КУпАП, та накласти на неї адміністративне стягнення:
за ч.3 ст.173-2 КУпАП у виді штрафу у розмірі шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1 020,00 грн (одна тисяча двадцять грн 00к.).
за ч.2 ст.184 КУпАП у виді штрафу у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1 700,00 грн (одна тисяча сімсот грн 00к.).
На підставі ч. 2 ст. 36 КУпАП накласти на ОСОБА_1 остаточне адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1 700,00 грн (одна тисяча сімсот грн 00к.).
Адміністративний штраф стягнути за реквізитами: Татарбунарська міська ТГ, отримувач: ГУК в Од.обл./м.Татарбун./21081100, код ЄДРПОУ:37607526, банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.), номер рахунку:UA388999980313020106000015732, код КДБ:21081100.
Роз'яснити правопорушниці, що у разі несплати штрафу в установлений ст. 307 КУпАП строк, постанова буде надіслана для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем її проживання. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення відповідно до вимог ст. 308 КУпАП з порушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави (стягувач Державна судова адміністрація України) судовий збір в розмірі 665,60 грн (шістсот шістдесят п'ять грн 60 к.) за реквізитами: стягувач ГУК у м.Києві/м.Київ 22030106, код за ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA9089 99980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, протягом десяти днів з дня винесення постанови на ім'я Одеського апеляційного суду через Татарбунарський районний суд Одеської області.
Суддя В.О. Луцюк