Справа №504/4808/25
Провадження №3/504/431/26
25.02.2026с-ще Доброслав
Суддя Доброславського районного суду Одеської області Жовтан П.В., розглянувши матеріали, які надійшли з ВП №3 ОРУП №2 ГУНП в Одеської області, про притягнення до адміністративної відповідальності відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, освіта середня, тимчасово непрацюючого, одруженого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_1 ,
за ст.185 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
26.10.2025р. інспектором СРПП ВП №3 ОРУП №2 ГУНП в Одеській області Магло О. був складений протокол про адміністративне правопорушення серії ВАВ №815337, згідно якого 26.10.2025р. о 12:35 год. за адресою: Одеська область Одеський район сЛюбопіль вул.Ставкова, 26, ОСОБА_1 , будучи водієм зупиненого транспортного засобу, на вимогу поліцейського не виходити з транспортного засобу без дозволу поліцейського, чинив злісну непокору законній вимозі поліцейського, що виразилося у спробі водія вийти з транспортного засобу та втекти додому, відповідальність за що передбачено ст.185 КУпАП.
17.11.2025р. матеріали вказаної справи надійшли до Доброславського районного суду Одеської області та розподілені судді Жовтан П.В.
Постановою судді Доброславського районного суду Одеської області Жовтан П.В. від 12.12.2025р. матеріали справи повернуто до ВП №3 ОРУП №2 ГУНП в Одеської області для оформлення належним чином.
14.01.2026р. матеріали вказаної справи повторно надійшли до Доброславського районного суду Одеської області та розподілені судді Жовтан П.В.
Постановою від 15.01.2026р. матеріали справи повторно повернуто до ВП №3 ОРУП №2 ГУНП в Одеської області для оформлення належним чином.
17.02.2026р. матеріали вказаної справи в черговий раз надійшли до Доброславського районного суду Одеської області та розподілені судді Жовтан П.В.
В судове засідання ОСОБА_1 , будучи належним чином повідомленим, не з'явився, тому суддя вважає можливим розглянути справу без його участі.
Згідно ч.2 ст.38 КУпАП України, якщо справи про адміністративні правопорушення підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення.
Відповідно до п.7 ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку із закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст.38 КУпАП.
Приймаючи до уваги те, що датою вчинення правопорушення є 26.10.2025р., а матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності відносно ОСОБА_1 надійшли до суду 17.02.2026р. (тобто на цей момент вже були пропущені строки накладення адміністративного стягнення), отже на момент отримання матеріалів справи та їх розгляду у суді був вичерпаний строк накладення адміністративного стягнення згідно ст.38 КУпАП, тому справа підлягає закриттю.
З узагальненого науково-консультативного висновку науково-консультативної ради при Вищому адміністративному суді України вбачається, що при вирішенні питання щодо закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення у зв'язку із закінченням на момент розгляду такої справи строків накладення адміністративного стягнення, визначених статтею 38 КУпАП, необхідно враховувати положення статті 6 Конституції України, згідно з якою органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах і відповідно до законів України.
Отже, суди при здійсненні правосуддя повинні діяти у встановлених Конституцією України межах і відповідно до законів України, не втручаючись у діяльність інших гілок державної влади, зокрема діяльність адміністративних органів.
Пункт 7 частини першої статті 247 КУпАП не містить положень про наявність у суду повноважень щодо встановлення обставин вчинення адміністративного правопорушення, наявності вини особи у його вчиненні у разі закриття провадження про адміністративні правопорушення.
Крім того, логічне тлумачення абзацу першого статті 247 КУпАП дозволяє дійти висновку, що встановлення зазначених у цій статті юридичних фактів є єдиною необхідною підставою для припинення будь-яких дій щодо притягнення особи до адміністративної відповідальності незалежно від встановлених будь-яких інших обставин, що підлягають з'ясуванню при розгляді справи про адміністративне правопорушення (стаття 280 КУпАП), у тому числі й вини особи у його вчиненні.
Таким чином, поєднання закриття справи з одночасним визнанням вини особи у вчиненні адміністративного правопорушення є взаємовиключними рішеннями, і прийняття таких двох взаємовиключних рішень в одній постанові про закриття справи свідчить про порушення права людини на справедливий суд, передбаченого статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. За правилами статті 284 КУпАП рішенням, що доводить вину особи, є постанова про накладення адміністративного стягнення або застосування заходів впливу, умовою якої є визначення вини. Отже, наявність або відсутність вини встановлюється саме під час здійснення провадження у справі про адміністративне правопорушення. Таким чином, вина осіб, що притягуються до адміністративної відповідальності, не встановлюється у справах, у яких провадження закривається.
На підставі викладеного, керуючись ст.38, п.7 ст.247, ст.284 КУпАП суддя,
Провадження по справі про притягнення до адміністративної відповідальності за ст.185 КУпАП відносно ОСОБА_1 - закрити у зв'язку із закінченням строку накладення адміністративного стягнення, згідно ст.38 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її винесення та на неї може бути внесено подання прокурора у той же строк.
Суддя П. В. Жовтан