Яготинський районний суд Київської області
Справа № 382/2838/25
Провадження № 3/382/145/26
24 лютого 2026 року м. Яготин
Суддя Яготинського районного суду Київської області Нарольський М. М., за участю особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , потерпілих ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , представника потерпілих та ПАТ "ДТЕК Київські регіональні електромережі" адвоката Годятської А. В., розглянувши матеріали, які надійшли від Батальйону патрульної поліції у місті Борисполі управління патрульної поліції у Київській області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , за ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серія ЕПР1 № 540006 від 13.12.2025 року водій ОСОБА_1 13.12.2025 об 17 год. 45 хв. на автодорозі М-03 Київ-Харків 113 км (+300м) керував вантажним транспортним засобом "Volvo FH 13.400" д.н.з. НОМЕР_1 з напівпричіпом д.н.з. НОМЕР_2 не стежив за дорожньою обстановкою та був не уважний та необережний, не дотримався безпечної відстані та безпечного інтервалу, здійснив зіткнення з транспортним засобом ГАЗ 3307 д.н.з. НОМЕР_3 , яким рухався по переду в результаті чого транспортні засоби отримали механічні пошкодження з матеріальними збитками.
До суду надійшли заяви про залучення ОСОБА_3 та ПАТ "ДТЕК Київські регіональні електромережі" (власник ТЗ ГАЗ 3307 д.н.з. НОМЕР_3 ) в якості потерпілих осіб, оскільки їм адміністративним правопорушенням заподіяно фізичну та майнову шкоду. Учасники справи не заперечили щодо залучення потерпілих.
Відповідно до положень ч. ч. 1, 2 ст. 269 КУпАП потерпілим є особа, якій адміністративним правопорушенням заподіяно моральну, фізичну або майнову шкоду. Потерпілий має право знайомитися з матеріалами справи, заявляти клопотання, при розгляді справи користуватися правовою допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, оскаржувати постанову по справі про адміністративне правопорушення.
Заслухавши думку учасників, суд вважає за необхідне залучити до справи ОСОБА_3 та ПАТ "ДТЕК Київські регіональні електромережі" в якості потерпілих осіб.
ОСОБА_1 в судовому засіданні зазначив, що свою вину визнає, повідомив, що ОСОБА_3 під час ДТП також перебував у кабіні ТЗ, якого після події забрала швидка допомога.
Потерпілий ОСОБА_2 в судовому засіданні обставини викладені в протоколі підтвердив та повідомив, що поряд з ним у кабіні перебував ОСОБА_3 , який отримав тілесні ушкодження і його забрала швидка допомога до лікарні.
Потерпілий ОСОБА_3 в судовому засіданні зазначив, що він є особою з інвалідністю, в результаті ДТП він як пасажир транспортного засобу ГАЗ 3307 д.н.з. НОМЕР_3 з місця ДТП був доставлений до Яготинської ЦРЛ та перебував на стаціонарному лікуванні, потім тривалий час на амбулаторному лікуванні (всього 40 днів), оскільки отримав травму у вигляді пошкодження мениску (ця травма заважає йому продовжувати виконувати робочі обов'язки), струсу головного мозку (розвинулися головні болі); забій м'яких тканин лобної ділянки, забій лівої нижньої кінцівки стегна, гомілки середнього ступеню; повідомив, що не повністю пройшов обстеження за наслідком ДТП; додав відповідні виписки. ОСОБА_1 в судовому засіданні підтвердив факт прибуття на місце події швидкої допомоги.
Заслухавши учасників справи, перевіривши матеріали адміністративної справи, суд дійшов до наступного висновку.
За змістом ч. 2 ст. 7 КУпАП провадження в справі про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Частиною 2 ст. 9 КУпАП встановлено, що адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені цим Кодексом, настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності.
Відповідно до ст. 124 КУпАП встановлена адміністративна відповідальність за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Відповідно до ст. 256 КУпАП, в протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Як вбачається з наявних матеріалів, протокол містить посилання на дорожньо транспортну пригоду, яка мала місце 13.12.2025 року. Як вбачається із письмових пояснень учасників ДТП ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , внасладок ДТП ОСОБА_2 отримав травму голови та був госпіталізований до лікарні, а також був госпіталізований працівник який перебував в тз ОСОБА_3 . Крім цього, як вбачається із доданих виписок, ОСОБА_3 поступив на лікування з попереднім діагнозом: ЗЧМТ, струс головного мозгу, забій лівої нижньої кінцівки, забій лівої верхньої кінцівки. Крім цього, як вбачається із доданих потерпілим виписок, ОСОБА_3 перебував на стаціонарному лікуванні.
Проте, з незрозумілих суду причин, ОСОБА_3 не був визнаний органом поліції потерпілим, незважаючи на те, що він отримав ьілесні ушкодження, тривалий час лікувався. В поданих матеріалах наявна лише довідка, яка датована 13.12.2025 року, однак відповідно до поданих потерпілим документів 13.12.2025 року він був лише госпіталізований і потім перебував на стаціонарному лікуванні. При цьому, в матеріалах справи відсутня будь-яка інформація щодо характеру отриманих потерпілим тілесних ушкоджень внаслідок ДТП, будь-яких рішень чи висновків щодо цього факту, зкорема, щодо ступеня тяжкості таких ущкоджень; натомість учасники провадження посилаються на факт прибуття швидкої допомоги, а потерпілий наголошує на завданні серйозних ушкоджень внаслідок ДТП, а також перебування на стаціонарному лікуванні після події, подовження амбулаторного лікування. При цьому, матеріали справи не містять відомостей щодо порушення чи непорушення кримінального провадження за наслідком відповідної події.
Крім цього, постановою суду від 17.12.2025 року матеріали справи направлялися до органу поліції для наледного оформлення, оскільки в матеріалах справи відсутня будь-яка інформація щодо остаточного характеру отриманих потерпілими тілесних ушкоджень внаслідок ДТП, будь-яких рішень чи висновків щодо цього факту, зкорема, щодо ступеня тяжкості таких ущкоджень. При цьому, матеріали справи не містять відомостей щодо характеру ушкоджень потерпілого ОСОБА_3 порушення чи непорушення кримінального провадження за наслідком відповідної події.
На виконання постанови надано лише доповідну записку із цитуванням норм законодавства, відповідно до якої неможливо встановити характер отриманих тілесних ушкоджень потерпілим.
Відповідно до ч. 1 ст. 286 КК України передбачено відповідальність за порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особою, яка керує транспортним засобом, що спричинило потерпілому середньої тяжкості тілесне ушкодження.
Таким чином, для відмежування адміністративного правопорушення за ст. 124 КУпАП від кримінального, передбаченого ч. 1 ст. 286 КК України, в контексті обставин даної справи необхідно визначити, окрім вищенаведених обставин, також чи були заподіяні потерпілому середньої тяжкості тілесні ушкодження.
Згідно зі статтею 253 КУпАП якщо при розгляді справи орган (посадова особа) прийде до висновку, що в порушенні є ознаки кримінального правопорушення, матеріали передаються прокурору або органу досудового розслідування.
Враховуючи вищенаведене, оскільки в даному випадку можуть вбачатися ознаки певного кримінального правопорушення, матеріали справи про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 124 КУпАП, відповідно до ст. 253 КУпАП, необхідно передати керівнику Яготинського відділу Бориспільської окружної прокуратури Київської області для належної перевірки в порядку, передбаченому КПК України, та вирішення питання про внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
При цьому, направляючи справу, суддя заздалегідь не вирішує питання про доведеність вини конкретної особи у вчиненні кримінального правопорушення, а також про правову кваліфікацію його дій, оскільки з'ясування всіх обставин у справі, зокрема щодо ступеня тілесних ушкоджень, наявності умислу, вини, причинно-наслідкового зв'язку та надання правильної кваліфікації дій можливо лише на підставі оцінки доказів, які можуть бути отримані процесуальним шляхом в ході проведення досудового розслідування.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 7, 9, 124, 247, 253, 280, 283 КУпАП,
Матеріали справи № 382/2838/25 відносно ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП направити керівнику Яготинського відділу Бориспільської окружної прокуратури Київської області для вирішення питання щодо внесення відомостей до ЄРДР за вказаною подією.
Суддя М. М. Нарольський