Справа 274/1390/26
Провадження 3/0274/333/26
Іменем України
24.02.2026 м. Бердичів
Суддя Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області Хоцька Л.М., розглянувши адміністративні матеріали, що надійшли з військової частини НОМЕР_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець с. Зарудинці, Ружинський район, Житомирська область, громадянин України, не одружений, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , військовослужбовець військової частини НОМЕР_1
за ч.3 ст.172-20 КУпАП,
Згідно з протоколом про військове адміністративне правопорушення № 23, старший солдат ОСОБА_1 21 лютого 2026 року о 15 год 25 хв, в умовах особливого періоду, під час виконання службових обов'язків перебував на території розміщення підрозділу військової частини НОМЕР_1 за адресою: АДРЕСА_1 , в стані алкогольного сп'яніння.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Згідно Інструкції зі складання протоколів та оформлення матеріалів про військові адміністративні правопорушення, затвердженої Наказом Міністерства оборони України 23 жовтня 2021 року № 329, протокол про військове адміністративне правопорушення (далі - протокол) щодо військовослужбовця (військовозобов'язаного) мають право складати, в тому числі, командири (начальники) підрозділів, які уповноважені на те командиром (начальником) військової частини, щодо підлеглих військовослужбовців (військовозобов'язаних), у тому числі тимчасово.
Командири підрозділів військової частини, уповноважені складати протоколи, визначаються наказами відповідних командирів (начальників) військових частин.
Так, протокол про адміністративне правопорушення №23 від 21.02.2026 відносно ОСОБА_1 складено командиром роти матеріального забезпечення військової частини НОМЕР_1 старшим лейтенантом ОСОБА_2 . Проте, до протоколу про адміністративне правопорушення не долучено документи, що свідчать про повноваження даної посадової особи на складання відповідних протоколів.
Враховуючи те, що протокол про адміністративне правопорушення є не тільки джерелом доказів у справі, але й актом обвинувачення у вчиненні конкретного адміністративного правопорушення, недотримання при його складанні вимог КУпАП позбавляє можливості належним чином всебічно, повно і об'єктивно розглянути справу по суті та винести законне і обґрунтоване рішення, тому вищевказаний протокол про адміністративне правопорушення підлягає поверненню до військової частини для належного оформлення.
Після доопрацювання матеріали належить повернути на розгляд до суду в межах строків визначених ч. 2 ст. 38 КУпАП.
Керуючись статтями 255, 256, 278 КУпАП, суд
Протокол про адміністративне правопорушення №23 відносно ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП повернути до військової частини НОМЕР_1 для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: Л.М. Хоцька