19 лютого 2026 року м. ТернопільСправа № 921/697/25
Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Шумського І.П.
за участі секретаря судового засідання: Беги В.М.
розглянув справу
за позовом - Виконавчого комітету Тернопільської міської ради (46021, м. Тернопіль, вул. Листопадова, 5)
до відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю “Тернопільбуд» (46002, м. Тернопіль, проспект Ст. Бандери, 38)
про стягнення 110125,98 грн.
За участі від:
позивача - не з'явився
відповідача - не з'явився
Зміст позовних вимог, позиція позивача.
Виконавчий комітет Тернопільської міської ради звернувся до Господарського суду Тернопільської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю “Тернопільбуд» про стягнення 110125,98 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивачем у позовній заяві зазначено про укладення 24.04.2008 між Виконавчим комітетом Тернопільської міської ради та ТОВ «Ровекс» договору щодо сплати коштів на розвиток інфраструктури міста при будівництві торгово-громадського комплексу та групи багатоквартирних будинків з закритими стоянками для автомобілів і приміщеннями громадського призначення на земельній ділянці площею 8,73 га за адресою вул. Київська-Генерала М.Тарнавського.
Надалі, 23.10.2014 між ТОВ «Ровекс» та ТОВ «Тернопільбуд» укладено договір про відступлення права вимоги (цесії) за договором від 24.04.2008.
08.08.2017 між Виконавчим комітетом Тернопільської міської ради та ТОВ «Тернопільбуд» укладено договір №378/2 до договору про пайову участь від 24.04.2008, умови якого передбачають обов'язок ТОВ «Тернопільбуд» прийняття участі у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста, виходячи з наміру здійснити будівництво об'єкту. Розмір пайового внеску становить 3% від кошторисної вартості будівництва житлових будинків та 6% від кошторисної вартості будівництва нежитлових приміщень.
З 01.01.2020 набрали чинності пункти 10-13 розділу І Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні» № 132-IX від 20.09.2019, якими виключено ч.5 ст. 30 та ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», остання з яких регулювала пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту.
Водночас, розділ ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні» № 132-IX від 20.09.2019 передбачає, що договори про сплату пайової участі, укладені до 01.01.2020, є дійсними та продовжують свою дію до моменту їх повного виконання.
06.01.2025 відповідачем отримано сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів IУ 123241224340 на об'єкт «Будівництво групи багатоквартирних житлових будинків з вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення та об'єктів комерційного призначення, гаражами і стоянками автотранспорту по вул. Київська-Генерала М. Тарнавського в м. Тернополі», 4-а черга будівництва, 15-й п.к. (блок секції №22, 23 за ГП).
В порушення вимог закону та умов договору, здійснивши будівництво вказаного об'єкта, отримавши 06.01.2025 сертифікат про прийняття об'єкта в експлуатацію, відповідач частково виконав обов'язок щодо сплати пайового внеску на суму 919145,91 грн, замість 1029271,89 грн.
У зв'язку з цим позивачем зазначено, що решта суми 110125,98 грн пайового внеску підлягає стягненню з замовника будівництва до місцевого бюджету для створення та розвитку зазначеної інфраструктури в судовому порядку.
Позиція відповідача.
Відповідач у відзиві на позовну заяву заперечив проти позову.
В обґрунтування цьому ним зазначено, що «Будівництво групи багатоквартирних житлових будинків з вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення та об'єктів комерційного призначення, гаражами і стоянками автотранспорту по вул. Київська -Генерала М. Тарнавського в м. Тернопіль» є будівництвом одного об'єкту, що здійснюється ТОВ «Тернопільбуд».
01.10.2015 Державною архітектурно-будівельною інспекцією України було видано дозвіл на виконання будівельних робіт за №ІУ 115152740455 на об'єкт будівництва.
10.09.2015 Філією ДП «Укрдержбудекспертиза» у Тернопільській області було видано експертний звіт №20-0178/1-15 по об'єкту будівництва. У відповідності до даного експертного звіту будівництво даного об'єкту складається з 8-ми черг, 28-ми пускових комплексів та 54-х позицій: (блок-секції, ТП, РП, адміністративно-торгівельний центр).
Тобто, будівництво даного об'єкту здійснюється посекційно, передбачає послідовне зведення частин об'єкту будівництва, з обов'язковим дотриманням усіх етапів від проектування до введення в експлуатацію. Кожна блок-секція споруджується окремо, але як частина одного проекту.
Закінчення будівництва в цілому вважається введенням в експлуатацію останньої блок-секції, що входить в склад об'єкта будівництва. Введення в експлуатацію тої чи іншої блок-секції не є введенням в експлуатацію цілого об'єкту будівництва.
Враховуючи вищевикладене, будівництво групи багатоквартирних житлових будинків з вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення та об'єктів комерційного призначення, гаражами і стоянками автотранспорту по вул. Київська-Генерала М.Тарнавського в м. Тернопіль є будівництвом одного об'єкту будівництва.
Згідно визначень вказаних у ДБН Д2.2-3 об'єктом будівництва, котрий проходив експертизу, являється комплексом будівель і споруд.
Загальна сума пайового внеску згідно вказаного у позові договору становить 18140611,02 грн, з якої оплачено 14376022,65 грн (грошові кошти, а також зарахування вартості інженерних мереж). Залишок до сплати згідно договору становить 3764588,37 грн, термін сплати до здачі об'єкта будівництва в експлуатацію (4 квартал 2029 року).
Додаткові договори до договору між Виконавчим комітетом Тернопільської міської ради та ТОВ «Тернопільбуд» були укладенні щодо сплати пайової участі по тих чи інших блок-секціях, які були введенні в експлуатацію. Укладення даних додаткових договорів після здачі блок-секцій не є обов'язковим, дані додаткові договора укладалися з метою періодичної сплати пайової участі.
Обов'язок в ТОВ «Тернопільбуд» щодо сплати пайової участі наступав в термін, що передбачений тим чи іншим додатковим договором.
У випадку відсутності додаткового договору по певній блок-секції, обов'язок сплати в ТОВ «Тернопільбуд» настає до введення цілого об'єкту будівництва в експлуатацію, як це передбачено додатковим договором №378/12 до договору від 24.04.2008.
ТОВ «Тернопільбуд» зазначено, що по введених в експлуатацію блок-секціях №22,23 додатковий договір не укладався, а тому обов'язок сплати в ТОВ «Тернопільбуд» настає до введення цілого об'єкту будівництва в експлуатацію.
На пропозицію суду сторони не виявили бажання скористатись правом на подання інших заяв по суті справи.
Процесуальні дії суду у справі.
Ухвалою суду від 28.11.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №921/697/25 за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 18.12.2025, яке надалі відкладалось на 22.01.2026.
Ухвалою суду від 22.01.2026 закрито підготовче провадження по справі №921/697/25 та призначено її до розгляду по суті на 19.02.2026.
19.02.2026 від представника позивача надійшло клопотання б/н від 19.02.2026 (вх. №1318), у якому він підтримав позовні вимоги та просив суд слухання справи проводити без його участі.
19.02.2026 від представника відповідача надійшла заява б/н від 19.02.2026 (вх. №1319), у якій він заперечив проти позову та просив суд призначене на 19.02.2026 судове засідання проводити без його участі.
Представники сторін не приймали участі в судовому засіданні 19.02.2026.
Стаття 42 ГПК України передбачає, що прийняття участі у судовому засіданні є правом сторони. При цьому норми вказаної статті зобов'язують сторони добросовісно користуватись належними їм процесуальними правами.
Ч. 1 ст. 202 ГПК України передбачено, що неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Враховуючи положення ст. ст. 13, 74 ГПК України, якими в господарському судочинстві реалізовано конституційний принцип змагальності судового процесу, суд вважає, що господарським судом, в межах наданих йому повноважень, створені належні умови для надання сторонами доказів та здійснені всі необхідні дії для забезпечення сторонами реалізації своїх процесуальних прав, а тому вважає за можливе розглядати справу за наявними матеріалами справи.
Судом враховано, що у силу вимог ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен при вирішенні судом питання щодо його цивільних прав та обов'язків має право на судовий розгляд упродовж розумного строку.
Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору.
Відповідно до листа Верховного Суду України головам апеляційних судів України №1-5/45 від 25.01.2006, у цивільних, адміністративних і господарських справах перебіг провадження для цілей статті 6 Конвенції розпочинається з моменту подання позову і закінчується винесенням остаточного рішення у справі.
Критерії оцінювання "розумності" строку розгляду справи є спільними для всіх категорій справ (цивільних, господарських, адміністративних чи кримінальних). Це - складність справи, поведінка заявника та поведінка органів державної влади (насамперед, суду).
Фактичні обставини справи, встановлені судом.
24.04.2008 між Виконавчим комітетом Тернопільської міської ради (стороною 1) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Ровекс» (стороною 2) був укладений договір, згідно п. 1.1 предметом якого є перерахування стороною 2 стороні 1 коштів в сумі 4 млн. грн на розвиток інфраструктури міста при проведенні будівництва торгово-громадського комплексу та групи багатоквартирних будинків з закритими стоянками для автомобілів і приміщеннями громадського призначення на земельній ділянці площею 8,73 га за адресою вул. Київська-Генерала М.Тарнавського.
Згідно п. 2.1 договору від 24.04.2008 сторона 2 зобов'язалась перерахувати вказані у п. 1.1 договору кошти до 01.01.2010.
Сторона 2 зобов'язується завершити спорудження об'єкту у вказані в технічній документації строки (п. 2.3 договору від 24.04.2008).
Відповідно до п. 2.4 сторона 2 зобов'язується здати в експлуатацію об'єкт з виконаними елементами зовнішнього благоустрою.
Рішенням Виконавчого комітету Тернопільської міської ради №796 від 24.04.2008 зареєстровано вищевказаний договір.
Рішенням 7 сесії 6 скликання Тернопільської міської ради №6/7/132 від 08.04.2011 «Про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Тернополя» вирішено: п. 1 затвердити Положення про порядок пайової участі замовників у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Тернополя (додаток 1); п. 2 затвердити примірний договір про пайову участь у створенні і розвитку інженерно - транспортної та соціальної інфраструктури міста Тернополя (додаток 2); п.3 внести зміни до рішення міської ради від 30.04.2009 №5/26/8 «Про внесення змін і доповнень до рішення міської ради від 07.06.2007 №5/10/5 «Про створення цільового фонду соціально-економічного розвитку міста Тернополя», а саме: в пункті 2.1.11. додатку до рішення замість цифри « 4» зазначити цифру « 6» та замість цифри « 2» зазначити цифру « 3»; пункт 3.8. додатку викласти в наступній редакції «Пайова участь замовника будівництва об'єкту в місті регулюється у відповідності до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».
У Положенні про порядок пайової участі замовників у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури Тернопільської міської територіальної громади (додатку 1 до рішення міської ради №6/7/132 від 08.04.2011) зазначено, що його розроблено на підставі Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні» та «Про регулювання містобудівної діяльності».
Відповідно до наведених у його п. 1.2 термінів: пайова участь замовника у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури Тернопільської міської територіальної громади (надалі - територіальна громада) - кошти, що підлягають перерахуванню замовником до бюджету територіальної громади для забезпечення розвитку інженерно - транспортної та соціальної інфраструктури територіальної громади до прийняття об'єкта в експлуатацію (надалі - пайовий внесок); замовник - фізична або юридична особа, яка має намір щодо забудови території (однієї або декількох земельних ділянок) і подала в установленому законом порядку відповідну заяву (надалі - замовник); інженерно-транспортна та соціальна інфраструктура територіальної громади - комплекс інженерних, транспортних споруд і комунікацій, а також об'єктів соціального та культурного обслуговування населення, призначених для забезпечення стійкого розвитку та функціонування територіальної громади.
Замовник, який має намір здійснити забудову земельної ділянки (будівництво об'єкта будівництва) у Тернопільській міській територіальній громаді, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури громади, крім випадків передбачених п. 1.7 цього Положення (п. 1.3 Положення).
Згідно п. 1.4 Положення пайова участь замовника у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури територіальної громади полягає у перерахуванні ним коштів до бюджету розвитку територіальної громади.
У п. 2.1 Положення зазначено, що розмір пайового внеску замовника на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури територіальної громади становить: 6 відсотків загальної кошторисної вартості будівництва - для нежитлових будівель та споруд; 3 відсотки загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта - для житлових будинків.
Величина пайового внеску замовника визначається у договорі, укладеному між замовником та виконавчим комітетом Тернопільської міської ради, відповідно до цього Положення та загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, визначеної згідно з державними будівельними нормами, стандартами і правилами. При цьому не враховуються витрати на придбання та виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, влаштування внутрішніх і позамайданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій (п.2.2 Положення).
Розмір пайової участі відповідно до п. 2.1, п. 2.2 даного Положення визначається відділом квартирного обліку та нерухомості протягом десяти робочих днів з дня реєстрації управлінням організаційно-виконавчої роботи звернення замовника про укладення договору та доданих до нього документів і оформлюється висновком, що підписується керівником відділу квартирного обліку та нерухомості (п. 3.3 Положення).
Відповідно до п. 3.5 Положення проект договору готується відділом квартирного обліку та нерухомості Тернопільської міської ради. Договір укладається між виконавчим комітетом та замовником не пізніше 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення.
Договір підписує міський голова, а у випадку його відсутності, один із заступників, на якого покладено виконання обов'язків. Істотними умовами договору про пайову участь є: а) розмір пайового внеску; б) строк (графік) сплати пайового внеску; в) відповідальність сторін. Невід'ємною частиною договору є розрахунок величини пайового внеску замовника у створенні інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури територіальної громади (п. 3.6, п. 3.7 Положення).
Згідно п. 3.8 Положення розрахунок величини пайового внесу, належного до сплати замовником відповідно до цього Положення, проводиться відділом квартирного обліку та нерухомості Тернопільської міської ради, підписується сторонами одночасно із договором та є його невід'ємною частиною. При цьому не враховуються витрати на придбання та виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, влаштування внутрішніх і поза майданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій.
Рішенням міської ради №6/7/132 від 08.04.2011 також затверджено Примірний договір про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури Тернопільської міської територіальної громади - додаток 2 до рішення.
Додатком №644 від 31.08.2012 до договору від 24.04.2008 сторонами п. 1.1 договору від 24.04.2008 викладено в наступній редакції: « 1.1. Сторона - 2 перераховує стороні - 1 кошти в сумі 4 млн грн. на розвиток інфраструктури міста при проведенні будівництва торгово-розважального комплексу з закладами громадського харчування і обслуговування населення та групою багатоквартирних житлових будинків з вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення та творчими майстернями на земельній ділянці площею 8,73 га за адресою вул. Київська - Генерала М.Тарнавського».
Надалі, додатком №378/1 від 19.11.2013 до договору від 24.04.2008 сторонами у п. 1.1 договору від 24.04.2008 слова «торгово-розважального комплексу з закладами громадського харчування і обслуговування населення та групою багатоквартирних житлових будинків з вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення та творчими майстернями» замінено словами «групи багатоквартирних житлових будинків з вбудовано - прибудованими приміщеннями громадського призначення та об'єктами комерційного призначення, гаражами і стоянками автотранспорту».
23.10.2014 між Товариством з обмеженою відповідальністю «Ровекс» (стороною 1) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Тернопільбуд" (стороною 2) укладено договір про відступлення права вимоги (цесії) за договором від 24.04.2008 (основний договір), згідно п. 1.1 якого стороною 1 передано стороні 2 право вимоги за договором від 24.04.2008, а сторона 2 зобов'язалась провести грошові розрахунки в обсязі та порядку, передбаченому розділом 2 цього договору та стала стороною за основним договором.
За цим договором сторона 2 (позивач у справі) одержує право вимагати від ВК Тернопільської міської ради належного виконання зобов'язань за основним договором, в тому числі тих, які передбачені чинним законодавством України та стосуються основного договору (п. 1.2 договору від 23.10.2014).
Відповідно до п. 1.3 договору від 23.10.2014 право вимоги вважається переданим від сторони 1 до сторони 2 в день укладення цього договору.
В день підписання цього договору, сторона 1 передає стороні 2 документи, що підтверджують права сторони 1 по основному договору та стосуються такого договору (п. 1.4 договору від 23.10.2014).
08.08.2017 між Виконавчим комітетом Тернопільської міської ради та ТОВ «Тернопільбуд» (сторонами спору) було укладено додатковий договір №378/2 до договору про пайову участь від 24.04.2008, який зареєстрований рішенням виконавчого комітету від 24.04.2008 №796, (надалі - договір №378/2 від 08.08.2017) у відповідності до п.1.1 якого замовник (ТОВ «Тернопільбуд») зобов'язався взяти пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста, виходячи з наміру здійснити будівництво об'єкту.
Вартість будівництва згідно зведеного кошторисного розрахунку становить 615398726,00 грн, в тому числі: вартість будівництва житлових будинків становить 526028961,00 грн, вартість будівництва нежитлових приміщень становить 89369765,00 гривень.
Пайова участь замовника у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Тернополя полягає у перерахуванні ним до бюджету розвитку міста коштів у розмірі, в порядку та на умовах, визначених цим договором (п. 2.1 договору №378/2 від 08.08.2017).
У п. 2.2 договору №378/2 від 08.08.2017 передбачено, що розмір пайового внеску становить 3% від кошторисної вартості будівництва житлових будинків та 6% від кошторисної вартості будівництва нежитлових приміщень, згідно кошторисної вартості, вказаної у п. 1.1 цього договору, визначеної на підставі наданих замовником документів чи встановлених у Положенні про порядок пайової участі замовників у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Тернополя нормативів для одиниці створеної потужності.
Згідно з п. 2.3 договору №378/2 від 08.08.2017 пайовий внесок в сумі 18140611,02 грн підлягає до сплати замовником відповідно до розрахунку розміру пайового внеску, який є невід'ємною частиною цього договору та на рахунок, вказаний у ньому.
Пайовий внесок сплачується замовником у грошовій безготівковій формі, шляхом перерахування коштів за визначеними в порядку, передбаченому у попередньому пункті договору, реквізитами (п. 2.4 договору №378/2 від 08.08.2017).
У п. 2.5 договору №378/2 від 08.08.2017 обумовлено, що пайовий внесок сплачується в проміжок часу з моменту отримання документів, на підставі яких здійснюватимуться будівельні роботи, до дати прийняття об'єкту в експлуатацію в порядку, визначеному у розрахунку.
У п. 2.7 договору №378/2 від 08.08.2017 зазначено, що замовник не пізніше ніж за 45 діб до прийняття об'єкта в експлуатацію зобов'язаний надати до відділу квартирного обліку та нерухомості кошторис загальної вартості будівництва, визначено на підставі фактичних обсягів будівництва згідно з державними будівельними нормами, та виконаний у цінах, діючих на цей період, і техніко-економічні показники для визначення остаточної величини пайової участі у створенні і розвитку інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури міста Тернополя.
У п.п.3.1.1 п. 3.1 договору №378/2 від 08.08.2017 передбачений обов'язок замовника здійснювати сплату пайового внеску у терміни та в порядку, визначеному договором і додатками до нього.
Цей договір вважається укладеним і набирає чинності з моменту його підписання сторонами та скріплення печатками та діє до повного виконання визначених в ньому зобов'язань (п. 5.1 договору №378/2 від 08.08.2017).
Зміни до цього договору можуть бути внесені за взаємною згодою сторін, що оформляється додатковим договором до цього договору. Додаткові договори є невід'ємними частинами цього договору і мають юридичну силу у разі, якщо вони вчинені у тій самій формі, що й договір (п. 7.1 договору №378/2 від 08.08.2017).
В якості додатку до договору №378/2 від 08.08.2017 сторонами підписано Розрахунок величини пайового внеску, який стосується погодження 5 (п'яти) позицій: 1 - загальних положень; 2 - величини пайового внеску; 3 - суми пайового внеску при будівництві групи багатоквартирних житлових будинків з вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення та об'єктів комерційного призначення, гаражами і автостоянками автотранспорту; 4 - строку сплати пайового внеску; 5 - банківських реквізитів, на які підлягають перерахуванню кошти.
У п. 2 Розрахунку величини пайового внеску зазначено, що величина пайового внеску згідно п. 2 .1 «Положення про порядок пайової участі замовників у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Тернополя», затвердженого рішенням міської ради №6/7/132 від 08.04.2011 становить 3% від кошторисної вартоcті будівництва житлових будинків та 6% від кошторисної вартості будівництва нежитлових приміщень.
У п. 3 Розрахунку величини пайового внеску зазначено, що сума пайового внеску при будівництві групи багатоквартирних житлових будинків з вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення та об'єктів комерційного призначення, гаражами і стоянками автотранспорту:
- 433788003 грн *3% = 13013640 грн
- 85449517 грн *6% = 5126971,02 грн
Загальна сума пайового внеску становить: 13013640 грн + 5126971,02 грн = 18140611,02 грн.
Надалі між Виконавчим комітетом Тернопільської міської ради та ТОВ «Тернопільбуд» укладено ряд додаткових договорів до договору від 24.04.2008, а саме: додатковий договір №378/3 від 22.11.2017; додатковий договір №378/4 від 19.02.2018; додатковий договір №378/5 від 27.07.2018; додатковий договір №378/6 від 20.09.2018; додатковий договір №378/7 від 06.04.2020; додатковий договір №378/8 від 15.01.2021; додатковий договір №378/10 від 01.03.2021; додатковий договір №378/11 від 14.04.2021; додатковий договір №378/12 від 08.11.2021.
Також, 07.02.2020 Тернопільською міською радою на 46 сесії 7 скликання прийнято рішення №7/46/9 від 07.02.2020 «Про внесення змін в рішення міської ради від 08.04.2011 №6/7/132 «Про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Тернополя», п.1 якого внесено зміни в рішення міської ради від 08.04.2011 №6/7/132 «Про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Тернополя», а саме: п. 1.1. в назві рішення замість слів: «м. Тернополя» читати: «Тернопільської міської територіальної громади»; п. 1.2. внесено зміни в додаток 1 до рішення - Положення про порядок пайової участі замовників у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури Тернопільської міської територіальної громади, виклавши у новій редакції, згідно з додатком 1 (додається); п. 1.3. внесено зміни в додаток 2 до рішення - Примірний договір про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури Тернопільської міської територіальної громади, викласти у новій редакції, згідно з додатком 2 (додається).
У п. 1.1 Положення (додатку №1 до рішення №7/46/9 від 07.02.2020) наведено терміни, відповідно до змісту яких: пайова участь замовника у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури Тернопільської міської територіальної громади (надалі - територіальна громада) - кошти, що підлягають перерахуванню замовником до бюджету територіальної громади для забезпечення розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури територіальної громади до прийняття об'єкта в експлуатацію (надалі - пайовий внесок); забудова земельної ділянки (будівництво об'єкта) - розміщення та здійснення будівництва нових об'єктів, реконструкція, капітальний ремонт, впорядкування існуючих об'єктів будівництва, розширення та технічне переоснащення підприємств; об'єкти будівництва - будинки, будівлі, споруди будь-якого призначення, їх комплекси, лінійні об'єкти інженерно-транспортної інфраструктури; об'єкт містобудування - комплекс об'єктів будівництва, об'єднаних спільною планувальною структурою, об'ємно-просторовим рішенням, інженерно-транспортною інфраструктурою в межах територіальної громади, його функціональної зони, планувального, житлового району, мікрорайону (кварталу), приміської зони; замовник - фізична або юридична особа, яка має намір щодо забудови території (однієї чи декількох земельних ділянок) і подала в установленому законодавством порядку відповідну заяву (далі - замовник); інженерно-транспортна та соціальна інфраструктура територіальної громади - комплекс інженерних, транспортних споруд і комунікацій, а також об'єктів соціального та культурного обслуговування населення, призначених для забезпечення стійкого розвитку та функціонування територіальної громади.
Замовник, який має намір здійснити забудову земельної ділянки (будівництво об'єкта будівництва) у Тернопільській міській територіальній громаді, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури громади, крім випадків, передбачених пунктом 1.5 цього Положення (п. 1.2 Положення).
Згідно п. 1.3 Положення пайова участь замовника у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури територіальної громади полягає у перерахуванні ним коштів до бюджету розвитку територіальної громади.
Відповідно до п. 2.1 Положення розмір пайового внеску замовника на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури територіальної громади становить: 4 відсотки загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта - для нежитлових будівель та споруд; 2 відсотки вартості будівництва об'єкта, що розраховується відповідно до основних показників опосередкованої вартості спорудження житла за регіонами України, затверджених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну житлову політику і політику у сфері будівництва, архітектури, містобудування - для житлових будинків.
В окремих випадках Тернопільська міська рада своїм рішенням може встановлювати інші розміри пайового внеску в межах, визначених Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні» та даним Положенням.
Величина пайового внеску замовника визначається у договорі, укладеному між замовником та виконавчим комітетом Тернопільської міської ради, відповідно до цього Положення, загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта та вартості будівництва об'єкта, що розраховується відповідно до основних показників опосередкованої вартості спорудження житла для Тернопільської області, затверджених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну житлову політику і політику у сфері будівництва, архітектури, містобудування (п. 2.2 Положення).
Згідно п. 3.1 замовник будівництва зобов'язаний протягом 10 робочих днів після початку будівництва об'єкта звернутися до виконавчого комітету Тернопільської міської ради із заявою про визначення розміру пайової участі щодо об'єкта будівництва, до якої додаються документи, які підтверджують, вартість будівництва об'єкта. Виконавчий комітет Тернопільської міської ради протягом 15 робочих днів з дня отримання зазначених документів надає замовнику будівництва проект договору про пайову участь з розрахунком розміру пайової участі.
Розмір пайової участі відповідно до п. 2.1, 2.2, 2.3, 2.4 даного Положення, визначається Відділом квартирного обліку та нерухомості протягом десяти робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про укладення договору та доданих до нього документів (п. 3.2 Положення).
Пункт 3.4 Положення містить перелік документів, які надає замовник для укладення договору про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури Тернопільської місцевої територіальної громади для юридичних осіб: заява; витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань; копія статуту (положення) юридичної особи; документи, які підтверджують право власності на об'єкт реконструкції та їх копії; документи, які підтверджують право власності (право користування) на земельну ділянку у випадку нового будівництва, влаштування окремого входу чи добудови та їх копії; оригінал зведеного кошторисного розрахунку вартості будівництва об'єкта; техніко-економічні показники завірені замовником будівництва та проектною організацією, що розрахувала загальну кошторисну вартість об'єкта будівництва; копія ліцензії/сертифікату проектної організації; документи, що надають право на виконання будівельних робіт.
У п. 3.6 Положення зазначено, що невід'ємною частиною договору є розрахунок величини пайового внеску замовника у створенні інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури територіальної громади. Розрахунок величини пайового внеску, належного до оплати замовником відповідно до цього Положення, проводиться Відділом квартирного обліку та нерухомості Тернопільської міської ради на підставі документів які підтверджують вартість об'єкта будівництва, підписується сторонами одночасно із договором. Відповідальність за достовірність наданих для розрахунку даних несе замовник та проектна організація.
У додатку №2 до рішення міської ради №7/46/9 від 07.02.2020 органом місцевого самоврядування затверджено Примірний договір про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури Тернопільської міської територіальної громади.
Позивачем до позову додано Зведений кошторисний розрахунок вартості об'єкта будівництва (форми №5) «Будівництва групи багатоквартирних житлових будинків з вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення та об'єктів комерційного призначення, гаражами і стоянками автотранспорту по вул. Київська-Генерала М.Тарнавського в м. Тернополі. 4-а черга будівництва, 15-й п.к. (Блок - секції №22,23 за ГП)» та Зведений кошторисний розрахунок вартості об'єкта будівництва (форми №5) «Внутрішньо- та позамайданчикових мереж і транспортних комунікацій групи багатоквартирних житлових будинків з вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення та об'єктів комерційного призначення, гаражами і стоянками автотранспорту по вул. Київська-Генерала М.Тарнавського в м. Тернополі. 4-а черга будівництва, 15-й п.к. (Блок - секції №22,23 за ГП)»/для виключення із загальної вартості будівництва для розрахунку пайової участі/.
Матеріали справи містять Акт готовності об'єкта до експлуатації (реєстраційний номер АС01:0473-6471-5852-7607 від 13.11.2024, сформований в Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва 23.12.2024) закінченого будівництвом об'єкта згідно з проектом «Будівництво групи багатоквартирних житлових будинків з вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення та об'єктів комерційного призначення, гаражами і стоянками автотранспорту по вул. Київська-Генерала М. Тарнавського в м. Тернополі», 4-а черга будівництва, 15-й п.к. (Блок - секції №22,23 за ГП)».
Згідно з Сертифікатом № IУ123241224340 від 06.01.2025 Державної інспекції архітектури та містобудування України, виданого замовнику будівництва - Товариству з обмеженою відповідальністю «Тернопільбуд», прийнято в експлуатацію об'єкт з найменуванням «Будівництво групи багатоквартирних житлових будинків з вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення та об'єктів комерційного призначення, гаражами і стоянками автотранспорту по вул. Київська-Генерала М. Тарнавського в м. Тернополі», 4-а черга будівництва, 15-й п.к. (блок секції №22, 23 за ГП)».
Згідно з платіжною інструкцією №1213 від 16.10.2025 Товариством з обмеженою відповідальністю “Тернопільбуд» здійснено перерахування на рахунок місцевого бюджету грошових коштів в сумі 919145,91 грн з призначенням платежу: «Надход. коштів пай. участі у розв. інфраст. насел. пункту, згід. дог №378/2 від 08.08.2017 дод. дог. №378/12 від 08.11.2021 по вул. Київська-Тарнавського, б-».
З'ясовано, що згадані в даному платіжному документі договір та додаткова угода не торкаються введення в експлуатацію 4-ї черги будівництва, 15-й п.к. (блок - секції №22, 23 за ГП) та не визначають розміру відповідного пайового внеску, про стягнення якого йдеться у позові.
Про неприналежність платежу, здійсненого платіжною інструкцією №1213 від 16.10.2025 до спірних правовідносин, відповідачем зазначено у його відзиві.
Доказів на підтвердження протилежного позивачем не надано.
22.10.2025 Виконавчим комітетом Тернопільської міської ради адресовано Товариству з обмеженою відповідальністю «Тернопільбуд» претензію №29428-Ю/2025, з проханням сплатити 110125,98 грн пайового внеску.
У претензії позивачем зазначено, що загальна кошторисна вартість будівництва Блок-секцій №22, 23 за ГП становить 27780618 грн (без врахування вартості влаштування інженерних мереж та транспортних комунікацій 1942995 грн), з них вартість житлових приміщень становить 21252173 грн та вартість нежитлових приміщень становить 6528445 грн пайовий внесок по Блок-секціях №22, 23 за ГП становить:
21252173 * 3% = 637565,19 грн
6 528 445 * 6% = 391706,70 грн.
Загальна сума пайового внеску становить 637565,19 грн + 391706,70 грн = 1029271,89 грн.
Беручи до уваги платіжну інструкцію №1213 від 16.10.2025 на суму 919145,91 грн та посилаючись на умови договору про пайову участь від 24.04.2008, додатковий договір №378/2 від 08.08.2017 до договору від 24.04.2008, отримання відповідачем сертифіката № IУ123241224340 від 06.01.2025 про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів під назвою «Будівництво групи багатоквартирних житлових будинків з вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення та об'єктів комерційного призначення, гаражами і стоянками автотранспорту по вул. Київська-Генерала М. Тарнавського в м. Тернополі», 4-а черга будівництва, 15-й п.к. (блок секції №22, 23 за ГП)», позивач вказав на необхідність здійснити доплату решти 110125,98 грн суми пайового внеску.
У відповіді на претензію №01/305 від 30.10.2025 відповідач зазначив, що у п. 4 розрахунку величини пайового внеску додаткового договору №378/12 від 08.11.2021 зазначено строк сплати пайового внеску - до здачі об'єкта будівництва в експлуатацію - 8167055,49 грн. Об'єкт будівництва повністю не введений в експлуатацію, введено в експлуатацію лише 34 блок-секцій з 39, по інших 5-х блок-секціях триває будівництво. Орієнтовний термін здачі об'єкта в експлуатацію - 4 квартал 2029 року. Задля розвитку Тернопільської громади та наповнення місцевого бюджету, ТОВ «Тернопільбуд» в жовтні 2025 року наперед частково здійснило оплату в розмірі 4402467,12 грн. Загальна сума пайового внеску згідно договору складає 18140611,02 грн, з якої оплачено 14376022,65 грн (грошові кошти, а також зарахування вартості інженерних мереж). Залишок до сплати згідно договору складає 3764588,37 грн, термін сплати до здачі об'єкта в експлуатацію (4 квартал 2029 року).
Посилаючись на вищенаведене, відповідач зазначив, що претензія не підлягає до задоволення, оскільки ним сума 110125,98 грн підлягає сплаті до здачі об'єкта, а не його частини, в експлуатацію, тобто до 31.12.2029.
Наведені обставини стали підставою для звернення позивача до суду з вимогою про відновлення його порушених прав.
Мотиви та джерела права, з яких виходить суд при ухвалені рішення, висновки суду.
Статтями 15, 16 Цивільного кодексу (надалі - ЦК України) встановлено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання; кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини. Цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства. Цивільні права особа здійснює у межах, наданих їй договором або актами цивільного законодавства (ч.ч. 1, 2, 3 ст. 11, ч.1 ст. 13 ЦК України).
У розумінні ч.1 ст.509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії (негативне зобов'язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків (ч.1 ст. 626 ЦК України).
Як вже встановлено судом, між Виконавчим комітетом Тернопільської міської ради та ТОВ «Ровекс» 24.04.2008 був укладений договір щодо сплати коштів на розвиток інфраструктури міста при проведенні будівництва торгово-громадського комплексу та групи багатоквартирних будинків з закритими стоянками для автомобілів і приміщеннями громадського призначення на земельній ділянці площею 8,73 га за адресою вул. Київська-Генерала М.Тарнавського.
23.10.2014 між ТОВ «Ровекс» та ТОВ «Тернопільбуд» був укладений договір про відступлення права вимоги (цесії) за договором від 24.04.2008, у відповідності до умов якого ТОВ «Ровекс» передало, а ТОВ «Тернопільбуд» прийняло право вимоги за договором від 24.04.2008 і ТОВ «Тернопільбуд» стало стороною за договором від 24.04.2008 замість ТОВ «Ровекс».
Надалі, 08.08.2017 між Виконавчим комітетом Тернопільської міської ради та ТОВ «Тернопільбуд» було укладено додатковий договір №378/2 до договору про пайову участь від 24.04.2008 щодо будівництва групи багатоквартирних житлових будинків з вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення та об'єктів комерційного призначення, гаражами і стоянками автотранспорту по вул. Київська-Генерала М.Тарнавського в м. Тернополі, у відповідності до п.1.1. якого замовник (ТОВ «Тернопільбуд») зобов'язався взяти пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста, виходячи з наміру здійснити будівництво об'єкту.
Надалі, на виконання цього договору та правочину від 24.04.2008 сторонами по справі укладались додаткові угоди, в яких передбачались розрахунок пайових внесків по окремих блок-секціях та по об'єкту будівництва в цілому, а також строки їх оплати (до здачі в експлуатацію блок-секції, окремо до здачі в експлуатацію об'єкта в цілому).
Підпунктом 5 пункту «а» частини 1 статті 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження: залучення на договірних засадах коштів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, розташованих на відповідній території, та коштів населення, а також бюджетних коштів на будівництво, розширення, ремонт і утримання на пайових засадах об'єктів соціальної і виробничої інфраструктури та на заходи щодо охорони навколишнього природного середовища.
Поряд з цим, правові та організаційні основи містобудівної діяльності встановлюються Законом, який спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.
Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності» встановлює правові та організаційні основи містобудівної діяльності і спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.
Частиною 2 статті 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" (в редакції, чинній на момент укладення договору №378/2 від 08.08.2017) було встановлено зобов'язання замовника, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті.
Відповідно до частин 1, 3 статті 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" (в редакції, чинній на момент укладення договору №378/2 від 08.08.2017) порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до цього Закону. Пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури.
Величина пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування (відповідно до встановленого органом місцевого самоврядування розміру пайової участі у розвитку інфраструктури), з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, визначеної згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами. При цьому не враховуються витрати на придбання та виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, влаштування внутрішніх і позамайданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій. У разі якщо загальна кошторисна вартість будівництва об'єкта не визначена згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами, вона визначається на основі встановлених органом місцевого самоврядування нормативів для одиниці створеної потужності. (ч. 5 ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" в редакції, чинній на момент виникнення правовідносин сторін за договором).
Відповідно до ч. 8 ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (в редакції, чинній на момент укладення договору №378/2 від 08.08.2017) розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається протягом десяти робочих днів з дня реєстрації органом місцевого самоврядування звернення замовника про укладення договору про пайову участь та доданих до нього документів, що підтверджують вартість будівництва об'єкта, з техніко-економічними показниками.
На підставі ч. 1 ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (в редакції, чинній на момент укладення договору №378/2 від 08.08.2017) рішенням Тернопільської міської ради №6/7/132 від 08.04.2011 було затверджено Положення про порядок пайової участі замовників у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури Тернопільської міської територіальної громади.
Відповідно до п. 2.1, п. 2.2, п.3.3, п.3.5, п.3.6, п. 3.7, п.3.8 Положення: розмір пайового внеску замовника на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури територіальної громади становить: 6 відсотків загальної кошторисної вартості будівництва - для нежитлових будівель та споруд; 3 відсотки загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта - для житлових будинків; величина пайового внеску замовника визначається у договорі, укладеному між замовником та виконавчим комітетом Тернопільської міської ради, відповідно до цього Положення та загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта; розмір пайової участі визначається Відділом квартирного обліку та нерухомості; проект договору готується Відділом квартирного обліку та нерухомості Тернопільської міської ради. Договір укладається між виконавчим комітетом та замовником; договір підписує міський голова. Істотними умовами договору про пайову участь є: а) розмір пайового внеску; б) строк (графік) сплати пайового внеску; в) відповідальність сторін. Невід'ємною частиною договору є розрахунок величини пайового внеску замовника у створенні інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури територіальної громади, який проводиться Відділом квартирного обліку та нерухомості Тернопільської міської ради, підписується сторонами одночасно із договором та є його невід'ємною частиною.
З цього вбачається, що зобов'язання замовника (забудовника) із пайової участі у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту виникає в силу Закону, а його зміст (розмір, строк і порядок виконання та ін.) деталізуються у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування відповідно до приписів Закону.
Згідно з пунктом 13 розділу І Закону України № 132-ІХ від 20.09.2019 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні", який набув чинності 17.10.2019, внесено зміни до Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності". Зокрема, виключено частину 5 статті 30 та статтю 40 вказаного Закону.
Пунктами 1, 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України № 132-ІХ від 20.09.2019 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні" передбачено, що пункту 10-13 розділу I цього Закону набирають чинності з 01.01.2020; договори про сплату пайової участі, укладені до 01.01.2020, є дійсними та продовжують свою дію до моменту їх повного виконання.
Згідно з ч.1 ст.628 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
У ст. 6 ЦК України передбачено, що сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (ст. 627 ЦК України).
Згідно з п. 2.3 договору №378/2 від 08.08.2017 пайовий внесок в сумі 18140611,02 грн підлягає до сплати замовником відповідно до розрахунку розміру пайового внеску, який є невід'ємною частиною цього договору та на рахунок, вказаний у ньому.
Пайовий внесок сплачується замовником у грошовій безготівковій формі, шляхом перерахування коштів за визначеними в порядку, передбаченому у попередньому пункті договору, реквізитами (п. 2.4 договору №378/2 від 08.08.2017).
Пункт 2.5 договору №378/2 від 08.08.2017 містить умову, що пайовий внесок сплачується в проміжок часу з моменту отримання документів, на підставі яких здійснюватимуться будівельні роботи, до дати прийняття об'єкту в експлуатацію в порядку, визначеному у розрахунку.
Згідно зі статтею 525 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
За змістом частини 1 статті 526 зазначеного Кодексу зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Частиною 1 статті 530 ЦК України передбачено, якщо у зобов'язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк.
Згідно з ч. 1 ст. 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Відповідно до ч.1 ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Судом встановлено, що умови додаткового договору №378/2 від 08.08.2017 та ряд укладених до нього додаткових договорів не містять обумовленого сторонами розрахунку, а отже і порядку сплати пайового внеску щодо об'єкта «Будівництво групи багатоквартирних житлових будинків з вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення та об'єктів комерційного призначення, гаражами і стоянками автотранспорту по вул. Київська-Генерала М. Тарнавського в м. Тернополі» 4-а черга будівництва, 15-й п.к. (блок - секції №22, 23 за ГП).
Водночас, всупереч умов згаданих у справі правочинів, які є обов'язковими для сторін та приписів названого Положення, відділ позивача не звертався до відповідача з проєктом додаткової угоди, в якій визначались би суми пайових внесків за прийняті в експлуатацію блок-секції №22,23 та за об'єкт будівництва в цілому.
Доказів вчинення таких дій позивачем не подано.
Відповідно до статті 14 ЦК України цивільні обов'язки виконуються у межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства. Особа не може бути примушена до дій, вчинення яких не є обов'язковим для неї.
Згідно зі ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Відповідно до змісту п. 3 ч. 2 ст. 129 Конституції України, ст.13, ч. 1 ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести належними і допустимими доказами ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
З урахуванням вищенаведеного, суд зазначає, що позивачем не доведено виникнення у відповідача обов'язку сплати пайового внеску в сумі 110125,98 грн з наведених у позові підстав.
За таких обставин суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позову.
Розподіл судових витрат.
В порядку ст. ст. 123, 129 ГПК України судовий збір покладається на позивача.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 3, 4, 12-13, 20, 73-80, 86, 91, 123, 129, 233, 236-240 ГПК України,
1.В задоволенні позову відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається в порядку та строки встановлені ст. ст. 256,257 ГПК України.
Повне рішення складено 25 лютого 2026 року.
Суддя І.П. Шумський