Рішення від 25.02.2026 по справі 906/1597/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

майдан Путятинський, 3/65, м. Житомир, 10002, тел. (0412) 48 16 20,

e-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, web: https://zt.arbitr.gov.ua,

код ЄДРПОУ 03499916

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 лютого 2026 р. м. Житомир Справа № 906/1597/25

Господарський суд Житомирської області у складі:

судді Тимошенка О.М.

розглянув в порядку спрощеного позовного провадження справу без повідомлення учасників

за позовом ОСОБА_1

до Брусилівської селищної ради Житомирської області

про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії .

Зміст позовних вимог та заперечень.

Позивач звернувся до суду з позовом до Брусилівської селищної ради Житомирського району Житомирської області, у якому просить:

- визнати відмову Брусилівської селищної ради Житомирського району Житомирської області у передачі в оренду ОСОБА_1 терміном на 49 років земельної ділянки з кадастровим номером 18209803500:05:000:0590 площею 19,9105 га протиправною;

- зобов'язати Брусилівську селищну раду Житомирського району Житомирської області надати в оренду ОСОБА_1 за його заявою за вих. №Г-766 від 04.08.2025 терміном на 49 років земельну ділянку з кадастровим номером 1820983500:06:000:0590 площею 91,9105 га шляхом укладання договору оренди та акта передачі земельної ділянки.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на безпідставність відмови відповідача у наданні в оренду спірної земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка, на думку позивача, має передаватися йому без проведення земельних торгів (аукціону), оскільки позивач виготовив проект землеустрою на вказану земельну ділянку до набрання чинності Закону України №1012-V111 від 18.02.2016.

Рух справи.

03.12.2025 до суду надійшла вказана позовна заява.

Ухвалою від 08.12.25 суд відкрив провадження у справі №906/1597/25 за вказаною позовною заявою та вирішив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення учасників справи.

Клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін від учасників справи до суду не надходило.

Відповідач отримав вказану ухвалу через Електронний кабінет у підсистемі (модулі) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.

Встановлені судом обставини.

03 жовтня 2013 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Держземагенства в Житомирській області про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 600,00га для ведення фермерського господарства з земель резерву та запасу Озерської сільської ради Брусилівського району Житомирської області (а.с.6).

Оскільки станом на 11.11.2013 позивач не отримав дозволу на розробку проекту землеустрою, він звернувся 11.11.13 до Головного управління Держземагенства в Житомирській області з повідомленням до якого додано Договір на виготовлення проекту землеустрою та сам Проект землеустрою (а.с.7).

Розглянувши заяву громадянина ОСОБА_1 , за вх.№ Г-1066 від 04.08.2025 , Брусилівська селищна рада Рішенням №2962 від 20.08.25 відмовилась передати у користування на умовах Договору оренди землі земельну ділянку площею 19,9105 га кадастровий номер 1820983500:05:000:0590, яка розташована за межами села Озера Житомирського району, у зв'язку з тим, що зазначена земельна ділянка включена до Переліку земельних ділянок комунальної власності, право оренди яких виставлено для продажу на земельних торгах (у формі аукціону) окремими лотами (а.с.8).

З посиланням на п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Земельного кодексу України в редакції Закону України «Про внесення змін до Земельного кодексу України щодо проведення земельних торгів» від 18.02.2016, де Фізичні та юридичні особи, які до дня набрання чинності цим Законом одержали в установленому порядку дозвіл на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок або технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для передачі у власність або користування земельних ділянок державної та комунальної власності, мають право на отримання таких земельних ділянок без проведення земельних торгів у випадках, визначених положеннями частини другої статті 134 Земельного кодексу України, що виключаються цим Законом, позивач просить визнати протиправною відмову Брусилівської селищної ради Житомирського району Житомирської області у передачі в оренду Головієнку Петру Васильовичу терміном на 49 років земельної ділянки з кадастровим номером 18209803500:05:000:0590 площею 19,9105 га та зобов'язати Брусилівську селищну раду передати йому в оренду вказану земельну ділянку шляхом укладання договору оренди .

Висновки суду та норми права.

Відповідно до ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування (частина 2 даної статті).

Відповідно до ч. 1 ст. 122 Земельного кодексу України, сільські, селищні міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування і земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всі потреб.

Згідно частин 1-6 статті 123 Земельного кодексу України, надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.

Згідно зі ч. 1,2 ст. 6 Закону України "Про оренду землі" визначено, що орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цього та іншими законами України і договором оренди землі. У разі набуття права оренди земельної ділянки на конкурентних засадах підставою для укладення договору оренди є результат аукціону.

Частиною 2 ст. 16 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону.

Зазначена норма кореспондується зі ст. 124 Земельного кодексу Україні, якою передбачено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішенні відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядуванні згідно з їхніми повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 1 ст. 134 Земельного кодексу України земельні ділянки комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.

Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач посилається на п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Земельного кодексу України в редакції Закону України «Про внесення змін до Земельного кодексу України щодо проведення земельних торгів» №№1012-V111 від 18.02.2016, яка передбачає, що Фізичні та юридичні особи, які до дня набрання чинності цим Законом одержали в установленому порядку дозвіл на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок або технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для передачі у власність або користування земельних ділянок державної та комунальної власності, мають право на отримання таких земельних ділянок без проведення земельних торгів у випадках, визначених положеннями частини другої статті 134 Земельного кодексу України, що виключаються цим Законом.

Тобто ч. 2 ст. 134 Земельного Кодексу України , містить випадки, за яких закон не вимагає проведення земельних торгів для передачі в користування земельних ділянок державної чи комунальної власності, однак серед цих випадків відсутнє положення про передачу в оренду земельних ділянок для ведення фермерського господарства.

З наведеного убачається, що передача в користування земельної ділянки для ведення фермерського господарства здійснюється виключно на земельних торгах за результатами аукціону (земельних торгах).

Відповідно до ст. 135 Земельного кодексу України, Порядок проведення земельних торгів, визначений цим Кодексом, є обов'язковим у разі, якщо на земельних торгах здійснюються, зокрема продаж земельних ділянок державної та комунальної власності, передача їх у користування за рішенням Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, відповідних органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування.

Таким чином, необхідною умовою передачі в оренду земельної ділянки що перебуває у комунальній власності, є проведення земельних торгів. Недотримання цієї процедури є порушенням чинного законодавства під час укладення договору оренди землі.

Виходячи із встановлених судом обставин та зроблених висновків, вищевказане рішення селищної ради від 20.08.2025 №2962 "Про розгляд заяви Головієнка П.В." не має правового значення для вирішення даного спору.

Суд наголошує, що саме орган місцевого самоврядування уповноважений визначати істотні умови оренди, а за відсутності такого рішення істотні умови не можуть бути визначені ані судом, ані одноособово орендарем.

З огляду на викладене вище, приймаючи до уваги фактичні обставини справи, суд дійшов висновку, що вимоги позивача є необґрунтованими та недоведеними, не відповідають вимогам чинного законодавства, у зв'язку з чим не підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 129, 236,237, 238 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Відмовити в задоволенні позову.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено: 25.02.26

Суддя Тимошенко О. М.

Віддрукувати:

1- в справу

2- позивачу рек. з повідом.

- відповідачу до ЕК