Справа №429/3281/13-а
Провадження № 6-а/191/1/26
іменем України
23 лютого 2026 року м.Синельникове
Суддя Синельниківського міськрайонного суду Дніпропетровської області Твердохліб А.В., розглянувши у порядку письмового провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про виконання постанови Донецького апеляційного адміністративного суду від 05.02.2014 у справі №429/3281/13-а, -
18.02.2026 року до Синельниківського міськрайонного суду Дніпропетровської області, після скасування ухвали Покровського районного Дніпропетровської області від 04.12.2024 року про відмову в прийнятті звіту про виконання судового рішення.
Відповідно до рішення Вищої ради правосуддя від 14.10.2025 року №211/0/15-25, змінено з 27 жовтня 2025 року територіальну підсудність судових справ Покровського районного суду Дніпропетровської області, шляхом її передачі до Синельниківського міськрайонного суду Дніпропетровської області.
Так, 05 лютого 2014 року Донецьким апеляційним адміністративним судом позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Слов'яносербському районі Луганської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, задоволено. Визнано неправомірною відмову управління Пенсійного фонду України в Слов'яносербському районі Луганської області щодо перерахунку та виплати пенсії у зв'язку з втратою годувальника, виходячи із заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Слов'яносербському районі Луганської області здійснити перерахунок та виплату пенсії у зв'язку з втратою годувальника ОСОБА_1 з 01.11.2013 р. на підставі довідки Територіального управління Державної судової адміністрації України в Луганській області № 129 від 23.10.2013р. Стягнуто з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 сплачений судовий збір в сумі 103 (сто три) гривні 23 копійки.
Згідно матеріалів справи №429/3281/13-а, на адресу Покровського районного суду Дніпропетровської області, через систему «Електронний суд», 03.12.2024 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області надійшла заява, в якій Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області просить прийняти звіт про виконання постанови Донецького апеляційного адміністративного суду від 05.02.2014 року у справі №429/3281/13-а, а також врахувати, що пенсійна справа, нарахування та виплата пенсії з 01.08.2014 року і до сьогодні проводиться за новим місцем проживання ОСОБА_1 - Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області.
Ухвалою Покровського районного суду Дніпропетровської області від 13.07.2023 року, що набрала законної сили 29.07.2023 року, змінено боржника у виконавчому провадженні №42385479 за виконавчим листом №429/3281/13-а, виданим 24.02.2014 року Слов'яносербським районним судом Луганської області, а саме змінено первісного боржника - Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області на його правонаступника - Головне управління пенсійного фонду України у Львівській області, де ОСОБА_1 перебуває на обліку і отримує пенсію в зв'язку з втратою годувальника (т.6 ас. 68).
07.08.2023 року на виконання вказаної ухвали суду постановою відділу примусового виконання рішень Управління примусового виконання рішень у луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, замінено сторону виконавчого провадження (т. 5 ас. 211).
Відповідно до абзацу 2 пункту 1 Порядку виплати пенсій, не виплачених за період до місяця відновлення їх виплати внутрішньо переміщеним особам та особам, які відмовились відповідно до пункту 1 частини 1 статті 12 Закону України «Про забезпечення пав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та зареєстрували місце проживання і постійно проживають на контрольованій Україною території, затвердженого Постановою КМУ №1165 від 10.11.2021, пенсійні виплати за минулий період, в тому числі нараховані на виконання рішень суду, проводяться за окремою програмою, передбаченою в бюджеті Пенсійного фонду України, за рахунок коштів державного бюджету на відповідний рік.
Відповідно до пункту 2 Порядку №1165, облік сум пенсійних виплат за минулий період ведеться територіальними органами Пенсійного фонду України, в яких особи перебувають на обліку як одержувачі пенсій, в базах даних одержувачів пенсій (електронних пенсійних справах) на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду України про відновлення виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), а також про виплату недоотриманої пенсії в зв'язку зі смертю пенсіонера з числа внутрішньо переміщених осіб або осіб, які проживали на тимчасово окупованій території України і не були взяті на облік як внутрішньо переміщені особи на контрольованій Україною території (за наявності нарахованих сум, що підлягають виплаті за період до місяця відновлення виплати пенсій або до місяця смерті особи), та у cформованому на їх підставі переліку отримувачів виплат за минулий період.
Відповідно до пункту 3 Порядку №1165, наказом керівника територіального органу Пенсійного фонду України визначаються не менше ніж дві відповідальні особи, які ведуть облік рішень. Якщо на дату внесення інформації до переліку отримувачів одержувач пенсії перебуває на обліку в іншому територіальному органі Пенсійного фонду України, інформацію до переліку отримувачів вносить відповідальна особа такого органу з урахуванням матеріалів пенсійної справи одержувача пенсії, в тому числі наявного в ній рішення.
Відповідно до пункту 4 Порядку №1165, пенсійні виплати за минулий період проводяться щомісяця отримувачам, яких включено до переліку станом на 1 січня відповідного року. На забезпечення пенсійних виплат за минулий період щомісяця спрямовується частина бюджетних призначень, передбачених абзацом 2 пункту 1 цього Порядку, згідно бюджетного розпису. Розмір пенсійної виплати за минулий період в сумі, що відповідає розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленому законом на 1 січня календарного року, в якому здійснюється пенсійна виплата за минулий період, але не може бути більшим від належної до виплати отримувачу суми, що обліковується в переліку отримувачів. В разі недостатності бюджетних призначень для забезпечення пенсійної виплати за минулий період в розмірі, передбаченому абзацом 2 цього пункту, виплата проводиться в сумі, що визначається пропорційно виділеним на пенсійні виплати за минулий період бюджетним призначенням, але не більшій належної до виплати суми, що обліковується в переліку отримувачів. За результатами виконання бюджету Пенсійного фонду України за дев'ять місяців відповідного року зазначений в абзаці 2 цього пункту розмір пенсійної виплати за минулий період може бути збільшений пропорційно залишку бюджетних призначень, але не може перевищувати належної до виплати суми, що обліковується в переліку отримувачів.
Відповідно до пункту 5 Порядку №1165, кошти для проведення пенсійних виплат за минулий період включаються до плану-графіка поденного фінансування виплати пенсій і видатків на утримання апарату Пенсійного фонду України, передбаченого Порядком покриття тимчасових касових розривів Пенсійного фонду України, пов'язаних з виплатою пенсій, затвердженим Постановою КМУ №1080 від 01.12.2010.
Відповідно до абзацу 2 пункту 7 розділу ІІ Порядку розроблення, затвердження, виконання бюджету Пенсійного фонду України, затвердженого Постановою правління ПФУ №21-2 від 31.08.2009, видатки на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду плануються в межах коштів державного бюджету на фінансування пенсійних програм. Черговість виплат на виконання рішень суду визначається датою ними законної сили.
Виходячи з перелічених норм та доказів у справі, заборгованість за період з 01.11.2013 по 30.11.2022, яка виникла перед ОСОБА_1 внаслідок проведеного перерахунку пенсії на виконання рішення суду, виплачується ГУ ПФУ у Львівській області, за місцем проживання позивачки-стягувача, за окремою програмою, передбаченою в бюджеті Пенсійного фонду України, за рахунок коштів державного бюджету в порядку черговості. Заборгованість зменшилась з 945 662 грн 12 коп. до 936 982 грн 08 коп.
Відповідно до пункту 4 Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженого Постановою КМУ №1569 від 30.08.1999, виплата пенсій та допомоги здійснюється за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання одержувачів в населених пунктах в межах України, в яких функціонують вибрані одержувачами уповноважені банки.
Відповідно до пункту 12 Порядку №1596, органи Пенсійного фонду та органи соціального захисту населення складають списки на зарахування пенсій та грошової допомоги на поточні рахунки.
Відповідно до пункту 14 Порядку №1596, на підставі складених документів Пенсійний фонд України та органи соціального захисту проводять протягом місяця за датами в межах виплатного періоду перерахування уповноваженим банкам коштів, необхідних для виплати пенсій та грошової допомоги, через поточні рахунки одержувачів.
Відповідно до пункту 4.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення, перерахунку пенсій, затвердженого Постановою правління ПФУ №22-1 від 25.11.2005, після призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем фактичного проживання особи.
Названими вище нормами встановлено, що відповідальним за виплату пенсії, в тому числі заборгованості за минулий період, є територіальний орган Пенсійного фонду України за місцем фактичного проживання пенсіонера, у якого знаходяться електронна пенсійна справа пенсіонера та який безпосередньо здійснює перерахування пенсійних виплат пенсіонеру.
У справі з 13.07.2023 боржник ГУ ПФУ в Луганській області замінений на правонаступника ГУ ПФУ у Львівській області, яке виплачує ОСОБА_1 пенсію за місцем її фактичного проживання.
Таким чином, за відсутності електронної пенсійної справи у ГУ ПФУ в Луганській області, останній не може належним чином контролювати здійснення пенсійних виплат ОСОБА_1 , в тому числі здійснювати виконання рішення суду про виплату заборгованості за минулий період, тому наданий ним звіт не може бути затверджений судом у даній справі.
Відповідно до частини 5 статті 15 Закону України «Про виконавче провадження», в разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника всі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов'язковими тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Таким чином, у даній справі слід повідомити ГУ ПФУ в Львівській області, який є правонаступником ГУ ПФУ в Луганській області, про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі №429/3281/13-а та необхідності надання ним пояснень щодо погашення заборгованості минулих років, з'ясування причини повільної виплати заборгованості ОСОБА_1 .
Відповідно до статті 124 Конституції України, судові рішення є обов'язковими для виконання на всій території України. Відповідно до частини 2 статті 14 КАС України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Відповідно до частини 1 статті 370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Відповідно до частини 2 статті 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Відповідно до статті 381-1 КАС України, судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції. Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення в порядку, встановленому статтями 287, 382 383 цього Кодексу.
Відповідно до частини 1 статті 382 КАС України, суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалено судове рішення, подати в установлений судом строк звіт про виконання судового рішення. В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.
Відповідно до частини 2 статті 382-1 КАС України, за наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або про відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Відповідно до частини 3 статті 382-1 КАС України, встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше 10 календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень ухвали та не перевищує трьох місяців.
Відповідно до частини 1 статті 382-2 КАС України, суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом 10 днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін в судовому засіданні з повідомленням учасників справи.
Відповідно до частини 1 статті 382-3 КАС України, за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову в прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини 5 статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Відповідно до частини 2 статті 382-3 КАС України, суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведені обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного і повного виконання судового рішення. Суд також відмовляє в прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання частин 2, 3 статті 382-2 цього Кодексу.
Відповідно до частини 3 статті 382-3 КАС України, в разі постановлення ухвали про відмову в прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф в сумі від 20 до 40 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк для подання звіту відповідно до частини 3 статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання зміни способу і порядку виконання судового рішення.
Відповідно до частини 5 статті 382-3 КАС України, суд за клопотанням суб'єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підстав доказів, що підтверджують здійснення керівником дій, спрямованих на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними. Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Відповідно до частини 11 статті 382-3 КАС України, якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини 3 статті 382-1 цього Кодексу.
Підсумовуючи викладене, суд вважає доцільним продовжити здійснення контролю з виконання судового рішення в частині виплати ОСОБА_1 заборгованості з пенсії за період з 01.11.2013 по 30.11.2022 в сумі 936982 грн 08 коп., але звіт про виконання судового рішення має подавати боржник ГУ ПФУ у Львівській області, який є правонаступником ГУ ПФУ в Луганській області.
Керуючись ст.248,382 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
У прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про виконання постанови Донецького апеляційного адміністративного суду від 05.02.2014 у справі №429/3281/13-а, відмовити.
Встановити правонаступнику Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області - Головному управлінню Пенсійного фонду України у Львівській області, новий строк для подання звіту про виконання рішення суду по справі №429/3281/13-а протягом 60 днів з дня отримання даної ухвали.
Ухвалу може бути оскаржено безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги на ухвалу суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Суддя А. В. Твердохліб