Справа № 127/5066/26
Провадження № 1-кп/127/139/26
24 лютого 2026 року м. Вінниця
Вінницький міський суд Вінницької області
в складі головуючого судді ОСОБА_1 ,
з участю секретаря: ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3 ,
підозрюваного ОСОБА_4 ,
захисників підозрюваного - адвокатів ОСОБА_5 та ОСОБА_6 ,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду м. Вінниці клопотання прокурора Вінницької обласної прокуратури ОСОБА_3 про звільнення ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 212 КК України, на підставі ч.4 ст. 212 КК України, у кримінальному провадженні № 720250210210000026, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 06.03.2025 за ч.1 ст. 212 КПК України, щодо: ОСОБА_4 , уродженця с. Оленівка, Вінницького району Вінницької області, українця, громадянина України, директора ТОВ «Дім Транс» (код ЄДРПОУ 44000235), раніше несудимого, проживаючого та зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , -
На адресу суду з Вінницької обласної прокуратури надійшло клопотання від 27.01.2026 про звільнення ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 212 КК України, на підставі ч. 4 ст. 212 КК України. Своє клопотання прокурор мотивує тим, що ОСОБА_4 повністю визнав свою вину у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 212 КК України, і до притягнення його до кримінальної відповідальності він повністю відшкодував збитки, завдані державі.
У судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_4 , будучи на посаді директора ТОВ «Дім Транс» (код ЄДРПОУ 44000235), місце реєстрації: м. Вінниця, вул. Київська, буд. 16А, офіс 6/41, яке перебуває на обліку в ГУ ДПС у Вінницькій області), тобто обіймаючи посаду, пов'язану із виконанням адміністративно-господарських функцій, здійснюючи контроль за фінансовими операціями підприємства, у тому числі в частині нарахування та сплати податків, зборів та обов'язкових платежів впродовж 2025 року, умисно занизив податкові зобов'язання з податку на додану вартість, що призвело до фактичного ненадходження до Державного бюджету України зазначеного податку в розмірі 6 840 795,99 грн.
Так, відповідно до наказу № 21 від 11.02.2025 ОСОБА_4 , який одночасно являється бухгалтером та засновником ТОВ «Дім Транс», призначено на посаду директора зазначеного товариства.
Частиною 3 ст. 65 Господарського кодексу України встановлено, що керівник підприємства, головний бухгалтер, члени наглядової ради (у разі її утворення), виконавчого органу та інших органів управління підприємства відповідно до статуту є посадовими особами цього підприємства.
Відповідно до ст. 8 та 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» керівник підприємства:
- несе відповідальність за організацію бухгалтерського обліку на підприємстві;
- забезпечує фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах, збереження оброблених документів, регістрів і звітності протягом встановленого терміну, але не менше трьох років;
- створює необхідні умови для правильного ведення бухгалтерського обліку, забезпечити неухильне виконання всіма підрозділами, службами та працівниками, причетними до бухгалтерського обліку, правомірних вимог бухгалтера щодо дотримання порядку оформлення та подання до обліку первинних документів;
- організує контроль за відображенням на рахунках бухгалтерського обліку всіх господарських операцій;
- несе відповідальність за несвоєчасне складання первинних документів і регістрів бухгалтерського обліку та недостовірність відображених у них даних.
У відповідності до п. 1.1 Розділу 1 Статуту ТОВ «Дім Транс» (код ЄДРПОУ 44000235) (далі - Товариство), затвердженого рішенням загальних зборів учасників товариства від 10.03.2021 №1, у своїй діяльності Товариство керується чинним законодавством України та Статутом.
У відповідності п.п. 10.13.3, 10.13.4, 10.13.6, 10.13.8, 10.14.2, п. 10.13 Розділу 10 Статуту Директор Товариства здійснює управління поточною діяльністю Товариства, вирішує всі питання, за винятком питань, які відносяться відповідно до Статуту до компетенції інших органів Товариства. Директор діє без довіреності від імені Товариства, організовує ведення бухгалтерського обліку та звітності Товариства, укладає договори та вчиняє інші правочини від імені Товариства, розпоряджається майном та коштами Товариства.
Отже, займаючи посаду директора ТОВ «Дім Транс» (код ЄДРПОУ 44000235), що пов'язана з виконанням організаційно-розпорядчих і адміністративно-господарських обов'язків, ОСОБА_4 , як службова особа товариства відповідав за додержання зазначених вимог законодавства та на нього покладено відповідальність за правильне ведення бухгалтерської і податкової звітності ТОВ «Дім Транс» (код ЄДРПОУ 44000235), повне відображення в обліках за звітний період доходів і витрат підприємства, своєчасне нарахування і сплата у повному обсязі податків та обов'язкових зборів до державного бюджету України.
Установлено, ОСОБА_4 , діючи в порушення вищезазначених нормативних актів, являючись службовою особою - керівником ТОВ «Дім Транс» (код ЄДРПОУ 44000235), відповідальним за ведення обліку та звітності товариства, умисно ухилився від сплати податків за період з січня 2025 року по липень 2025 року на суму 6 840 795,99 грн. за наступних обставин.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до ст. 16 Податкового кодексу України (далі - ПК України) платник податків зобов'язаний:
- вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів;
- подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів;
- сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
У відповідності до п. 36.1 ст. 36 ПК України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом.
Відповідно до абзацу першого п. 44.1 ст. 44 ПК України для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.
Відповідно до п. 198.3 ст. 198 Податкового кодексу України, податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з:
-придбанням або виготовленням товарів та наданням послуг;
-придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи);
-ввезенням товарів та/або необоротних активів на митну територію України.
Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах провадження господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.
Відповідно до п.198.5 ст.198 ПК України, платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 цього Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені цим Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами, придбаними/виготовленими з податком на додану вартість (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися:
а) в операціях, що не є об'єктом оподаткування відповідно до статті 196 цього Кодексу (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 196.1.7
пункту 196.1 статті 196 цього Кодексу) або місце постачання яких розташоване за межами митної території України;
б) в операціях, звільнених від оподаткування відповідно до статті 197, підрозділу 2 розділу XX цього Кодексу, міжнародних договорів (угод) (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 197.1.28 пункту 197.1 статті 197 цього Кодексу та операцій, передбачених пунктом 197.11 статті 197 цього Кодексу);
в) в операціях, що здійснюються платником податку в межах балансу платника податку, у тому числі передача для невиробничого використання, переведення виробничих необоротних активів до складу невиробничих необоротних активів;
г) в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку (крім випадків, передбачених пунктом 189.9 статті 189 цього Кодексу).
Пунктом 198.6 ст.198 ПК України визначено, що не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними/розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями (тимчасовими, додатковими та іншими видами митних декларацій, за якими сплачуються суми податку до бюджету при ввезенні товарів на митну територію України), іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.
У разі коли на момент перевірки платника податку контролюючим органом суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними у абзаці першому цього пункту документами, платник податку несе відповідальність відповідно до цього Кодексу.
Податкові накладні, отримані з Єдиного реєстру податкових накладних, є для отримувача товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Разом з цим, в порушення зазначених вимог законодавства України в період з січня 2025 року по липень 2025 року ОСОБА_4 при веденні фінансово-господарської діяльності товариства здійснив придбання товарів, автоприладдя, запасних частин та комплектуючих, які за своїми технічними характеристиками призначені для легкових автомобілів, мікроавтобусів, бензинових двигунів та не можуть використовуватись під час ремонту та технічного обслуговування вантажних автомобілів на загальну суму 41 044 775,97 грн. в т.ч. ПДВ - 6 840 795,99 гривень.
Усвідомлюючи, що зазначені вище запчастини не можуть бути використані у господарській діяльності ТОВ «Дім Транс» (код ЄДРПОУ 44000235) ОСОБА_4 прийняв рішення про їх списання.
Водночас, ОСОБА_4 було відомо, що при списанні запасів, без їх фактичного використання в господарських операціях чи подальшої реалізації, вважається, що вони починають використовуватись в операціях, що не є господарською діяльністю товариства.
Однак, під час придбання автозапчастин, моторних олив та комплектуючих, ОСОБА_4 було включено до складу податкового кредиту суми ПДВ та в подальшому не здійснено нарахування податкових зобов'язань з ПДВ за основною ставкою виходячи з вартості придбання таких товарно-матеріальних цінностей не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду.
Отже, ОСОБА_4 , в порушення п. 198.5 ст. 198 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (із змінами і доповненнями), занизивши податкові зобов'язання з податку на додану вартість, умисно ухилився від сплати зазначеного податку за період з січня 2025 року по липень 2025 року в сумі 6 840 795,99 грн., що призвело до фактичного ненадходження до бюджетів коштів на загальну суму 6 840 795,99 грн., яка в 4518 разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян (1514 грн. в 2025 році) та являється значним розміром відповідно до примітки до ст. 212 КК України.
Таким чином, ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 212 КК України, тобто в умисному ухиленні від сплати податків, що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку, вчинене службовою особою підприємства, незалежно від форми власності, що призвело до фактичного ненадходження до бюджетів коштів у значних розмірах.
В підготовчому судовому засіданні прокурор підтримав подане ним клопотання в повному обсязі. Вважає таке клопотання належним та таким, що в повній мірі відповідає вимогам КПК України.
Підозрюваний ОСОБА_4 та його захисники не заперечували проти задоволення такого клопотання.
Судом, на виконання вимог ст. 285 КПК України, ОСОБА_4 роз'яснено суть обвинувачення за ч. 1 ст. 212 КК України, підставу звільнення від кримінальної відповідальності, у зв'язку з відшкодуванням завданих державі збитків і право заперечувати про закриття кримінального провадження з цієї підстави.
Суд, розглянувши заявлене клопотання, вислухавши думку сторін кримінального провадження, вважає, що клопотання підлягає задоволенню за наступних підстав.
Так, ОСОБА_4 наведені вище фактичні обставини справи не оспорював і судом встановлено, що він правильно розуміє зміст цих обставин, відсутні будь-які сумніви у добровільності та істинності його такої позиції. Вказані фактичні обставини також підтверджуються усією сукупністю наявних у справі доказів, а відтак суд вважає, що діяння, яке поставлено особі за провину, дійсно мало місце, і воно отримало правильну кримінально-правову оцінку.
В судовому засіданні встановлено, що в ході розслідування кримінального провадження ОСОБА_4 до кримінальної відповідальності, тобто до 27.01.2026 коли йому повідомлено про підозру за ч. 1 ст. 212 КК України, сплатив податок на додану вартість в розмірі 6 840 796 грн, що підтверджується платіжними документами, долученими до матеріалів кримінального провадження.
Відповідно до ч. 4 ст. 212 КК України особа яка вчинила діяння, передбачені частинами першою або другою цієї статті, звільняється від кримінальної відповідальності, якщо вона до притягнення до кримінальної відповідальності сплатила податки, збори (обов'язкові платежі), а також відшкодувала шкоду, завдану державі їх несвоєчасною сплатою (штрафні санкції, пеня).
Таким чином, оскільки визначені кримінальним законом (ч. 4 ст. 212 КК України) умови виконано та їх правдивість ні в кого з учасників процесу не викликає сумнівів, суд дійшов висновку про наявність всіх правових підстав для звільнення ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності на підставі ч. 4 ст. 212 КК України та закриття відносно нього кримінального провадження в цій частині.
Вирішуючи питання про розподіл процесуальних витрат, суд виходить з наступного.
Закриття кримінального провадження стосовно особи з нереабілітуючих підстав і застосування до неї м'якшої форми закінчення кримінального провадження, ніж обвинувальний вирок, не звільняє її від сплати процесуальних витрат, пов'язаних із проведенням судових експертиз (постанова ККС ВС від 01.02.2024 у справі № 930/497/23 (провадження № 51-4798км23).
Тому, відповідно до ст. 124 КПК України, суд вважає за необхідне стягнути з ОСОБА_4 на користь держави процесуальні витрати за проведення судово-економічної експертизи №02 від 26.01.2026 вартістю 35 000 грн, оскільки її проведення було обумовлено розслідуванням скоєного ним кримінального правопорушення.
Враховуючи викладене, керуючись ст. 44 КК України, ч.4 ст.212 КК України, п. 1,2, ч.2 ст. 284 ,ст. 288, п.2 ч.3 ст. 314 КПК України, суд-
Клопотання прокурора Вінницької обласної прокуратури ОСОБА_7 про звільнення ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 212 КК України, на підставі ч. 4 ст. 212 КК України, у зв'язку з відшкодуванням завданих державі збитків - задовольнити.
Звільнити ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності за ч. 1 ст. 212 КК України на підставі ч. 4 ст. 212 КК України, у зв'язку з відшкодуванням завданих державі збитків.
Кримінальне провадження відносно ОСОБА_4 за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 212 КК України, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 720250210210000026 від 06.03.2025 - закрити.
Стягнути з ОСОБА_4 на користь держави процесуальні витрати за проведення судово-економічної експертизи в сумі 35 000 (тридцять п'ять тисяч) грн.
Ухвала суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду через Вінницький міський суд Вінницької області протягом семи днів з дня її оголошення.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після прийняття рішення судом апеляційної інстанції.
Суддя: