Справа № 761/40467/25
Провадження №:2-а/138/21/26
23.02.2026 м. Могилів-Подільський
Суддя Могилів-Подільського міськрайонного суду Вінницької області Київська Т.Б., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Вінницькій області про скасування постанови про адміністративне правопорушення та закриття провадження у справі,
До Могилів-Подільського міськрайонного суду Вінницької області з Шевченківського районного суду міста Києва надійшов вказаний вище позов.
Ухвалою Могилів-Подільського міськрайонного суду Вінницької області від 02.02.2026 позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк 10 днів для усунення зазначених в ухвалі недоліків.
На виконання ухвали суду 18.02.2026 до суду надійшла заява позивача про усунення недоліків разом з позовною заявою у новій редакції, в якій відповідачем зазначено Головне управління Національної поліції у Вінницькій області.
Згідно з пунктом 1 ч. 1 ст. 20 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
Частиною 1 ст. 25 КАС України передбачено, що адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Так, Шевченківський районний суд міста Києва постановляючи ухвалу від 24.09.2025 виходив з того, що місцезнаходження саме відповідача знаходиться за межами територіальної юрисдикції даного суду, а тому дійшов висновку про необхідність направлення матеріалів адміністративної справи до Могилів-Подільського міськрайонного суду Вінницької області.
При цьому, у матеріалах справи відсутні відомості про те, що позивач оскаржив вказану вище ухвалу суду, а тому слід вважати, що він погодився із визначенням підсудності саме за місцезнаходження відповідача, а не за своїм власним місцем проживання.
Разом з тим, подаючи до суду позовну заяву у новій редакції, позивачем замінено відповідача інспектора Могилів-Подільського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Вінницькій області Гончарука Олега Олександровича на Головне управління Національної поліції у Вінницькій області.
Таким чином, на момент вирішення питання про відкриття провадження у справі, судом встановлено, що дана адміністративна справа не підсудна Могилів-Подільському міськрайонному суду Вінницької області, оскільки позивач зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , а місцезнаходження відповідача є вул.Театральна, 10, м.Вінниця, 21050.
Як зазначалось вище, докази оскарження ухвали Шевченківського районного суду міста Києва від 24.09.2025 в матеріалах справи відсутні, а тому суд дійшов висновку про необхідність направлення адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Вінницькій області про скасування постанови про адміністративне правопорушення та закриття провадження у справі, за місцем знаходження відповідача, що належить до територіальної юрисдикції Вінницького міського суду Вінницької області.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Враховуючи те, що зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання позивача та місцезнаходження відповідача знаходяться поза межами територіальної юрисдикції Могилів-Подільського міськрайонного суду Вінницької області, приходжу до висновку про необхідність передання справи на розгляд до Вінницького міського суду Вінницької області за підсудністю.
Крім того, суд звертає увагу на те, що рішення ухвалене з порушенням правил підсудності є підставою для його скасування.
Керуючись ст. 20, 25, 29, 241-243, 248, 256 КАС України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Вінницькій області про скасування постанови про адміністративне правопорушення та закриття провадження у справі у справі передати за підсудністю до Вінницького міського суду Вінницької області (місцезнаходження: вул.Грушевського, 17, м.Вінниця Вінницької області, 21100) у зв'язку з непідсудністю справи Могилів-Подільському міськрайонному суду Вінницької області.
Передачу справи здійснити не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення до Сьомого апеляційного адміністративного суду. Учасник справи, якому повна ухвала суду не була вручена удень її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя: Т.Б.Київська