печерський районний суд міста києва
Справа № 757/1465/26-п
19 лютого 2026 року м. Київ
Суддя Печерського районного суду м. Києва Гречана С.І., розглянувши справу про адміністративне правопорушення відносно,
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, голови Комісії з припинення політичної партії «СОЦІАЛІСТИ», що зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 ;
за ст. 212-21 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
З протоколу про адміністративне правопорушення № 50-33/1331 від 26.12.2025, складеного головним спеціалістом відділу реалізації матеріалів перевірок Департаменту формування Доброчесності політичних фінансів уповноваженою особою Національного агенства з питань запобігання корупції ОСОБА_2 вбачається, що ОСОБА_1 будучи головою Комісії з припинення політичної партії «СОЦІАЛІСТИ», ідентифікаційний код - НОМЕР_2 порушив порядок подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за ІІІ квартал 2025 року до 09.11.2025, чим вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачено ст. 212-21 КУпАП.
ОСОБА_1 у судовому засіданні проти обставин, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення заперечив, просив суд долучити до матеріалів справи письмові пояснення, у яких виклав мотиви своєї незгоди. Так, зокрема, зазначив, що лише з 05.12.2025 приступив до фактичного виконання обов'язків голови Комісії з припинення політичної партії «СОЦІАЛІСТИ», після фактичного доведення до його відому рішення міністерства юстиції України «Про державну реєстрацію рішення про припинення політичної партії «СОЦІАЛІСТИ» від 20.10.2022 за № 229/194 у зв'язку із забороною політичної партії. Крім того, зазначив, що уся документація від НАЗК направлялася за адресою реєстрації політичної партії, куди він не має зараз доступу.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , вивчивши протокол про адміністративне правопорушення, дослідивши долучені до нього документи, суд дійшов наступних висновків.
ОСОБА_1 є головою Комісії з припинення політичної партії «СОЦІАЛІСТИ», що підтверджується відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Частиною 9 статті 17 Закону визначено, що політична партія щоквартально, не пізніше ніж на сороковий день після закінчення звітного кварталу, зобов'язана подати до Національного агентства Звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (у тому числі її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи) шляхом його заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства.
Згідно з пунктами 1, 2 розділу ІІ та пунктами 1, 8, 9 розділу ШІ Порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого наказом Національного агентства від 19.02.2021 № 102/21, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.04.2021 за № 507/36129 (далі - Порядок подання Звіту), звіт політичної партії є структурованими даними, містить інформацію, внесену керівником політичної партії та/або особами, яких уповноважено в установленому порядку на подання Звіту, до електронних форм, передбачених Єдиним державним реєстром звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (далі - Реєстр), та підписаний шляхом накладання на нього кваліфікованого електронного підпису керівника (уповноваженої особи) політичної партії.
Поданню Звіту передує процес його формування, який полягає в заповненні електронних форм інформацією, передбаченою Реєстром відповідно до Закону.
Пунктом 3 розділу ІІ Порядку подання Звіту визначено, що політичні партії отримують доступ до Реєстру за процедурою, визначеною Порядком формування та ведення Єдиного державного реєстру звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженим наказом Національного агентства від 19 лютого 2021 року №102/21.
Політичною партією «СОЦІАЛІСТИ» (код ЄДРПОУ 39376837) не виконано визначені Порядком формування та ведення Єдиного державного реєстру звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру вимоги, що свідчить про відсутність облікового запису Партії в Реєстрі.
Відповідно до пунктів 2, 3 розділу ІІІ Порядку подання Звіту звітним періодом для складення Звіту є календарний квартал. Звіт подається протягом 40 календарних днів, що настають за останнім днем звітного кварталу.
Політична партія подає до Національного агентства Звіт за ІІ квартал - до 09 листопада 2025 року.
Якщо останній день строку подання Звіту припадає на вихідний, святковий або інший неробочий день, днем завершення строку подання Звіту є перший за ним робочий день (пункт 4 розділу III Порядку подання Звіту).
Таким чином, останнім днем подання Звіту Партії за III квартал 2025 року є 10 листопада 2025 року.
Відповідно до частини 20 статті 17 Закону, Національне агентство протягом 10 календарних днів з дня завершення строку на подання політичними партіями звітів про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру на своєму офіційному веб-сайті оприлюднює список політичних партій, які не подали свої звіти у визначений цим Законом строк, та забезпечує притягнення винних осіб до відповідальності, передбаченої законом.
Керуючись частиною 20 статті 17 Закону Національним агентством сформовано Список політичних партій, які не подали свої Звіти за ІІ квартал 2025 року у визначений Законом строк.
Вказаний Список політичних партій, які не подали свої Звіти за ІІ квартал 2025 року розміщений на сайті Національного агентства за посиланням - https://nazk.gov.ua/uk/84639/.
Політичну партію «СОЦІАЛІСТИ» (код ЄДРПОУ 39376837) включено до вказаного вище Списку - пункт 93, що свідчить про факт неподання Партією Звіту за ІІІ квартал 2025 року.
Рішенням Верховного суду України від 23 вересня 2022 року у справі № П/857/3/22 діяльність Партії заборонено.
Частиною 2 статті 21 Закону визначено, що заборона діяльності політичної партії тягне за собою припинення діяльності політичної партії, розпуск її керівних органів, обласних, міських, районних організацій і первинних осередків та інших структурних утворень, передбачених статутом партії, виключення з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відомостей про членів таких органів (крім керівника), припинення членства в політичній партії, а також прийняття центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань, та його територіальними органами рішень про припинення політичної партії та її структурних утворень відповідно.
Але, ч. 3 ст. 21 Закону прямо вказує на те, що у разі якщо в рішенні суду про заборону діяльності політичної партії не призначена комісія з припинення (ліквідаційна комісія) політичної партії, її структурних утворень, які мають статус юридичної особи, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань, або його територіальні органи призначають голову, членів такої комісії або ліквідатора політичної партії, її структурних утворень в рішенні про їх припинення. Головою комісії з припинення (ліквідаційної комісії) або ліквідатором призначається, якщо інше не встановлено рішенням суду, керівник органу управління політичної партії або особа, яка згідно з відомостями, внесеними до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, має право вчиняти юридичні дії від імені юридичної особи без довіреності, а якщо такі керівник та особа відсутні або повідомили про відмову від виконання відповідних обов'язків у формі заяви, справжність підпису на якій нотаріально засвідчено, - інша особа, яка надала на це свою згоду у формі заяви, справжність підпису на якій нотаріально засвідчено.
Положенням ч. 4 ст. 105 Цивільного кодексу України визначено, що до комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) або ліквідатора з моменту призначення переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи. Голова комісії, її члени або ліквідатор юридичної особи представляють її у відносинах з третіми особами та виступають у суді від імені юридичної особи, яка припиняється.
Відповідно до ч. 5 ст. 104 Цивільного кодексу України юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до Єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Враховуючи положення ч. 3 ст. 21 Закону, ч. 4 ст. 105 Цивільного кодексу України, з моменту набрання законної сили рішення Верховного суду України від 23 вересня 2022 року у справі № П/857/3/22, ОСОБА_1 визначено як голову Комісії з припинення (ліквідаційної комісії) Партії.
Відповідно до ч. 5 ст. 104 Цивільного кодексу України юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Таким чином, Звіти Партії та Звіти її місцевих організацій, які в установленому законом порядку набули статусу юридичної особи, що перебувають у стані ліквідації / припинення, необхідно подавати за відповідні періоди до дати ліквідації / припинення такого структурного утворення, шляхом внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру, а також структурні утворення політичних партій, що перебувають в процесі ліквідації / припинення поширюються права та обов'язки, визначені законом для юридичних осіб, у тому числі й щодо звітування.
Таким чином, з огляду на вищевикладене, неподання ОСОБА_1 . Звіту Партії за III квартал 2025 року до 10 листопада 2025 року є порушенням вимог частини 9 статті 17 Закону України «Про політичні партії в Україні», за що ст. 212-21 КУпАП встановлено адміністративну відповідальність.
Відтак доводи ОСОБА_1 в цій частині, є неспроможними.
Суду не наведено поважних причин, які б перешкодили ОСОБА_1 вчасно подати Звіт політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру.
Оцінивши наведені докази в їх сукупності, відповідно до вимог статей 251, 252 КУпАП, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 будучи головою Комісії з припинення політичної партії «СОЦІАЛІСТИ» без поважних причин не подав до Національного агентства з питань запобігання корупції Звіт політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за ІІІ квартал 2025 до 10.11.2025 через Єдиний державний реєстр звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, про що свідчать Списки, оприлюднені на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції, чим вчинила правопорушення, передбачене ст. 212-21 КУпАП.
Щодо доводів ОСОБА_1 , що він не отримував копії матеріалів від НАЗК, у зв'язку з чим не міг надати свої докази та пояснення, суд зазначає наступне.
Національне агентство листом від 09.12.2025 № 50-20/99157-25-25 з роз'ясненням прав, передбачених ст. 63 Конституції України та ст. 268 КУпАП, запросило ОСОБА_1 з'явитися 25.12.2025 об 11 год. 00 хв. за адресою: м. Київ, бульв. Миколи Міновського, буд. 28.
Окрім того, лист від 09.12.2025 № 50-20/99157-25-25 направлено на електронні адреси Партії - ІНФОРМАЦІЯ_3, ІНФОРМАЦІЯ_2 , a повідомлення про виклик ОСОБА_1 шляхом розміщення на офіційному вебсайті Національного агентства в рубриці «Моніторинг діяльності НАЗК» розділ «Виклики уповноважених осіб політичних партій».
26.12.2025 об 11 год. 00 хв. ОСОБА_1 з'явився до Національного агентства та у присутності якого складено цей Протокол.
Таким чином, Національним агентством вжито всіх достатніх та допустимих заходів щодо повідомлення ОСОБА_1 про вчинене правопорушення та здійснення відносно нього адміністративного провадження в справі про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 212-21 КУпАП, а саме за недодання Звіту політичної партії «СОЦІАЛІСТИ» (код ЄДРПОУ 39376837) за III квартал 2025 року.
За такого, вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ст. 212-21 КУпАП підтверджується даними, які містяться у: протоколі про адміністративне правопорушення № 50-33/1331 від 26.12.2025; витязі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань; роздруківці з вебсайту Національного агентства щодо оприлюднення Списку політичних партій, які не подали свої Звіти за ІІІ квартал 2025 року у визначений Законом строк; рішенні Верховного суду України від 23.09.2022 у справі № П/857/3/22; копії листа Національного агентства про надання пояснень та складання протоколу від 09.12.2025 № 50-20/99157-25-25; роздруківці з вебсайту Національного агентства щодо повідомлення про дату, на яку ОСОБА_1 запрошено для надання пояснень та складання протоколу про адміністративне правопорушення.
Обставин, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність ОСОБА_1 не встановлено.
При накладенні стягнення на ОСОБА_1 суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, дані про його особу, ступінь його вини, відсутність обставин, що пом'якшують і обтяжують відповідальність та вважає за доцільне застосувати стягнення у виді штрафу в розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Керуючись ст. ст. 212-21, 275-280, 283-287 КУпАП, -
Визнати ОСОБА_1 винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, та застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 5100 (п'ять тисяч сто) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 665,60 грн.
Роз'яснюється, що в разі не сплати штрафу в строк, встановлений ч. 1 ст. 307 КУпАП, сума штрафу буде стягнена в порядку примусового виконання постанови в подвійному розмірі.
Строк пред'явлення до виконання 3 (три) місяці.
Постанова може бути оскаржена особою, щодо якої її винесено, до Київського апеляційного суду через районний суд, протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Світлана ГРЕЧАНА