Справа №712/17089/25
Провадження 2/712/1580/26
24 лютого 2026 року Соснівський районний суд м. Черкаси
у складі: головуючого судді Стеценко О.С.,
за участю секретаря судового засідання Ігнатьєвої Е.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Черкаси в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Комунального підприємства «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 про стягнення заборгованості за послуги з вивезення твердих побутових відходів,
Позивач звернувся до Соснівського районного суду м. Черкаси з позовом до відповідачів, в якому просить стягнути солідарно заборгованість за послуги з вивезення твердих побутових відходів у сумі 12 932,69 грн., інфляційні втрати у сумі 4 460,74 грн., 3% річних у сумі 651,64 грн. та витрати на сплату судового збору в сумі 3 028,00 грн.
У обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що згідно рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради №252 від 01.03.2011 «Про доповнення рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради від 31.10.2007 №1480 «Про визначення виконавців житлово-комунальних послуг населенню м. Черкаси» КП «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради визначено виконавцем послуг з вивезення твердих та рідких побутових відходів.
На виконання постанови КМУ «Про затвердження Правил надання послуг з вивезення побутових відходів» №1070 від 10.12.2008, виконавчий комітет Черкаської міської ради своїм рішенням №564 від 29.05.2015 визнав надавачем послуг з вивезення твердих побутових відходів в м. Черкаси КП «Черкаську службу чистоти».
04.06.2015 між КП «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради та виконавчим комітетом Черкаської міської ради укладено Договір про надання послуг з вивезення твердих побутових відходів на території м. Черкаси, термін дії якого продовжено до 31.05.2025.
КП «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради належним чином виконує взяті на себе зобов'язання за договором від 04.06.2015 на надання послуг та здійснює вивезення твердих побутових відходів згідно з графіком.
Відповідачі зареєстровані за адресою: АДРЕСА_1 , є користувачами послуг з вивезення твердих побутових відходів на території м. Черкаси.
Особовий рахунок № НОМЕР_1 відкрито на ОСОБА_4 .
За указаною адресою зареєстровано 4 особи, які користуються комунальною послугою: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Відповідно до відомості стану особового рахунку по оплаті послуг № НОМЕР_1 заборгованість відповідачів за надані послуги за період з 01.03.2011 по 31.10.2025 складає 12 932,69 грн.
Позивач на суму боргу нарахував інфляційні втрати у сумі 4 460,74 грн. та 3% річних у сумі 651,664 грн. На підставі викладеного вище, позивач просив суд задовольнити позовні вимоги та стягнути з відповідача заборгованість за надані житлово-комунальні послуги.
Ухвалою Соснівського районного суду м. Черкаси від 21 січня 2026 року відкрито провадження у справі, призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження на 24 лютого 2026 року.
Представник позивача до судового засідання не з'явилася, надала заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримує та просить їх задовольнити.
Відповідачі у судове засідання не з'явилися, причини неявки суду не повідомили, про день та час розгляду справи повідомлені належним чином, з клопотанням про відкладення розгляду справи не зверталися, відзив на позов не надали.
Відповідно до положень ч. 8 ст. 178 ЦПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
За згодою позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи на підставі наявних у справі доказів, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини, що регулюються нормами цивільного законодавства.
КП «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради надає населенню міста Черкаси послуги з вивезення твердих побутових відходів відповідно до законодавства України, що регулює відносини, які виникають між виконавцями житлово-комунальних послуг та їх споживачами.
Згідно відповіді Департаменту «Центр надання адміністративних послуг» Черкаської міської ради №24515/35417-01-10 від 01.12.2025 за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстровані: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 09.06.2000, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з 09.06.2000, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , з 09.06.2000, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , 20.03.1998.
Згідно розрахунку заборгованості по оплаті за житлово-комунальні послуги по особовому рахунку № НОМЕР_1 за адресою: АДРЕСА_1 , за період з 01.03.2011 по 31.10.2025 станом на 31.10.2025 заборгованість відповідача складає 12 932,69 грн.
На указану суму боргу позивачем нараховані інфляційні втрати у сумі 4 460,74 грн. за період з квітня 2011 року по листопад 2025 року та 3% річних у сумі 651,64 грн. за період з січня 2024 року по листопад 2025 року.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» до житлово-комунальних послуг належать: 1) житлова послуга - послуга з управління багатоквартирним будинком. Послуга з управління багатоквартирним будинком включає: забезпечення утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньо будинкових приміщень та прибудинкової території, якщо прибудинкова територія, за даними Державного земельного кадастру, знаходиться у власності або користуванні співвласників багатоквартирного будинку відповідно до вимог законодавства, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньо будинкових систем (крім обслуговування внутрішньо будинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів з обслуговуванням внутрішньо будинкових систем про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо; купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку; поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку; інші додаткові послуги, які можуть бути замовлені співвласниками багатоквартирного будинку; 2) комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.
Згідно до п. 5 ч. 2 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» індивідуальний споживач зобов'язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.
Згідно зі ст. 64 ЖК України члени сім'ї наймача, які проживають разом з ним, користуються нарівні з наймачем усіма правами і несуть усі обов'язки, що випливають з договору найму жилого приміщення. Повнолітні члени сім'ї несуть солідарну з наймачем майнову відповідальність за зобов'язаннями, що випливають із зазначеного договору.
Статтями 67, 68 ЖК України передбачено, що плата за комунальні послуги (водопостачання, газ, теплова енергія та інші послуги) береться крім квартирної плати за затвердженими в установленому порядку тарифами. Наймач зобов'язаний своєчасно вносити квартирну плату та плату за комунальні послуги.
Надання послуг з вивезення твердих побутових відходів підтверджено наданими позивачем доказами.
Так, як вбачається з матеріалів справи, рішенням Виконавчого комітету Черкаської міської ради №252 від 01 березня 2011 року «Про доповнення рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради від 31 жовтня 2007 року №1480 «Про визначення виконавців житлово-комунальних послуг населенню м. Черкаси», КП «Черкаська служба чистоти» визначено виконавцем послуг з вивезення твердих та рідких побутових відходів.
На виконання постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Правил надання послуг з вивезення побутових відходів» №1070 від 10 грудня 2008 року та на підставі рішення Черкаської міської ради від 19 серпня 2014 року № 2-61 «Про визначення послуги з вивезення побутових відходів, як окремої комунальної послуги, право на яку виборюється на конкурсних засадах» та протоколу №2 від 26 травня 2015 року оцінки конкурсних пропозицій на проведення конкурсу на надання послуг з вивезення твердих побутових відходів в м. Черкаси, виконавчий комітет Черкаської міської ради своїм рішенням №564 від 29 травня 2015 року ввів у дію рішення конкурсної комісії щодо визначення переможцем конкурсу на надання послуг з вивезення твердих побутових відходів у м. Черкаси, в якому визнав надавачем послуг з вивезення твердих побутових відходів КП «Черкаська служба чистоти».
04 червня 2015 року між КП «Черкаська служба чистоти» та Виконавчим комітетом Черкаської міської ради укладений договір на надання послуг з вивезення твердих побутових відходів на території м. Черкаси.
Крім того, 02 березня 2020 року між КП «Черкаська служба чистоти» та Виконавчим комітетом Черкаської міської ради укладено та підписано додаткову угоду №1 до договору на надання послуг з вивезення твердих побутових відходів на території м. Черкаси від 04 червня 2015 року, якою термін дії вказаного договору продовжено до 31 травня 2025 року.
На виконання вимог статті 35-1 Закону України «Про відходи», статті 25 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» переможцем конкурсу на надання послуг з вивезення твердих побутових відходів у м. Черкаси - КП «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради, було запропоновано укладення Договору про надання послуг з вивезення побутових відходів, шляхом опублікування публічної оферти до публічного договору про надання послуг з вивезення побутових відходів від 17 квітня 2013 року в офіційному друкованому засобі масової інформації - газеті «Місто» №5 від 17 квітня 2013 року та газеті «Черкаський край» №37 від 15 вересня 2021 року, а також розміщенням у мережі «Інтернет» на офіційному сайті Черкаської міської ради: www.rada.cherkassy.ua.
Договір на надання послуг з вивезення побутових відходів на території міста Черкаси є укладеним з моменту акцепту споживачем пропозиції оферента у формі конклюдентних дій та за умови відсутності заперечень проти умов договору.
Розділом ІІ «Порядку доведення до споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад», затвердженого Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 30 липня 2012 року №390 визначено механізм доведення до відома споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад. Зокрема, відповідно до абз. 5 п. 2.5 даного Порядку, суб'єктами господарювання, що надають послуги з вивезення побутових відходів до відома споживачів доводиться така інформація шляхом розміщення на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування в мережі «Інтернет» (за наявності), у друкованому засобі масової інформації місцевої сфери розповсюдження (перевага надається друкованим засобам масової інформації органу місцевого самоврядування), веб-сайті суб'єкта господарювання (за наявності) та, за необхідності, на інформаційних стендах біля адміністративних будинків органів місцевого самоврядування, балансоутримувачів багатоквартирних будинків.
Пунктом 5 частини 1 статті 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» встановлено, що житлово-комунальні послуги - це результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг.
Згідно зі статтею 5 вказаного Закону до житлово-комунальних послуг належать: житлова послуга (послуга з управління багатоквартирним будинком) та комунальні послуги (послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами).
Споживачем житлово-комунальних послуг являється фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об'єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги.
Статтями 7, 8 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначені права та обов'язки споживачів й виконавця комунальних послуг. Зокрема, правом споживача є одержання своєчасно та належної якості житлово-комунальні послуги згідно з законодавством і умовами договорів, а обов'язком споживача - є укладення договору про надання житлово-комунальних послуг у порядку і випадках, визначених законом, а також оплата наданих житлово-комунальних послуг за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами. Обов'язком виконавця - надання послуг вчасно та відповідної якості згідно із законодавством та умовами договорів про їх надання, а також підготовка та укладення із споживачем договору про надання житлово-комунальних послуг з визначенням відповідальності за дотримання умов його виконання згідно з типовим договором.
Згідно із статтею 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки невизначені відповідним договором. Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору. Дієздатні особи, які проживають та/або зареєстровані у житлі споживача, користуються нарівні зі споживачем усіма житлово-комунальними послугами та несуть солідарну відповідальність за зобов'язаннями з оплати житлово-комунальних послуг.
Комунальне підприємство «Черкаська служба чистоти» на виконання умов договору про надання послуг з вивезення твердих побутових відходів на території м. Черкаси здійснює вивезення твердих побутових відходів згідно з визначеним графіком.
Матеріалами справи підтверджено, що відповідачі зареєстровані за адресою: АДРЕСА_2 , протягом періоду, у якому виникла заборгованість за послуги з вивезення твердих побутових відходів.
Таким чином, відповідачі є споживачами послуги з вивезення твердих побутових відходів, які надає КП «Черкаська служба чистоти» Черкаська служба чистоти за вищевказаною адресою.
Доказів, які свідчать про відмову відповідачів від отримання послуг від позивача або невиконання чи неналежного виконання позивачем зобов'язань з вивезення твердих побутових відходів матеріали справи не містять і учасниками справи суду не надано.
Згідно ч. 1 ст. 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором. Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору.
Відповідно до ст. 3 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», предметом регулювання цього Закону є правовідносини, що виникають між виробниками, виконавцями, споживачами у процесі створення, надання та споживання житлово-комунальних послуг. Суб'єктами цього Закону є органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, власники, виробники, виконавці та споживачі житлово-комунальних послуг.
Згідно правового висновку, який міститься в постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 26 лютого 2018 року у справі №711/11424/15-ц, провадження 61-3500св18, «хоча у ч. 1 ст. 19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» й передбачено, що відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах, проте відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 20 цього Закону споживач має право, зокрема, одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору про надання житлово-комунальних послуг.
Такому праву прямо відповідає визначений п. 5 ч. 3 ст. 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» обов'язок споживача оплачувати житлово - комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.»
У постановах Верховного Суду від 02 квітня 2020 року у справі №757/29813/17-ц, від 25 червня 2020 року у справі 520/16591/16-ц сформульована правова позиція про те, що обов'язок по утриманню майна, включаючи обов'язок по сплаті житлово-комунальних послуг, покладається законом на відповідача як на власника частини квартири незалежно від факту його реєстрації чи проживання у житловому приміщенні.
Відповідно до ст.ст. 156, 162 ЖК України плата за комунальні послуги в будинку (квартирі), що належить на праві приватної власності, здійснюється за затвердженими в установленому порядку тарифами. Власник зобов'язаний своєчасно вносити квартирну плату і плату за комунальні послуги. Повнолітні члени сім'ї власника зобов'язані брати участь у витратах по утриманню будинку та прибудинкової території.
Згідно зі ст.ст. 20, 21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначені права та обов'язки споживача й виконавця житлово-комунальних послуг. Зокрема, правом споживача є одержання вчасно та відповідної якості житлово-комунальних послуг згідно з законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг, а обов'язком споживача - є укладення договору на надання житлово-комунальних послуг, підготовленого виконавцем на основі типового договору, а також оплата житлово-комунальних послуг у строки, встановлені договором або законом. Обов'язком виконавця - надання послуг вчасно та відповідної якості згідно із законодавством та умовами договору, а також підготовка та укладення із споживачем договору про надання житлово-комунальних послуг з визначенням відповідальності за дотримання умов його виконання згідно з типовим договором.
Відповідно до частини першої статті 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
За таких обставин, оцінивши надані позивачем докази, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення, оскільки встановлено, що позивач є надавачем послуг з вивезення твердих побутових відходів, ним були надані відповідні послуги відповідачам, як споживачам таких послуг, наведені ним розрахунки розміру боргу здійснені за встановленими тарифами, а тому до стягнення з відповідачів підлягає заборгованість у сумі 18 045,07 грн., яка складається з основної суми боргу - 12 932,69 грн., інфляційних втрат - 4 460,74 грн., 3% річних - 651,64 грн., а тому позовні вимоги заявлені обґрунтовано і підлягають задоволенню.
Також підлягають стягненню з відповідачів на користь позивача витрати на сплату судового збору у сумі 3 028,00 грн., по 757,00 грн. з кожного, що відповідає вимогам ст. 141 ЦПК України.
Керуючись ст. ст. 81, 83, 89, 141, 264-266, 274-279, 280-284, 352-354 ЦПК України, ст. 526, ЦК України, ст. ст. 64,67,68 ЖК України, суд
Позовні вимоги Комунального підприємства «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 про стягнення заборгованості за послуги з вивезення твердих побутових відходів задовольнити повністю.
Стягнути солідарно з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_3 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП невідомо, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП невідомо, які зареєстровані за адресою: АДРЕСА_1 , на користь Комунального підприємства «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради заборгованість за послуги з вивезення твердих побутових відходів в сумі 12 932,69 грн., інфляційні втрати у сумі 4 460,74 грн., 3% річних у сумі 651,64 грн., а всього - 18 045,07 грн.
Стягнути зі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , на користь Комунального підприємства «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради судовий збір у сумі 757,00 грн.
Стягнути зі ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_3 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , на користь Комунального підприємства «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради судовий збір у сумі 757,00 грн.
Стягнути зі ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП невідомо, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , на користь Комунального підприємства «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради судовий збір у сумі 757,00 грн.
Стягнути зі ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП невідомо, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , на користь Комунального підприємства «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради судовий збір у сумі 757,00 грн.
Позивач: Комунальне підприємство «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради, юридична адреса: м. Черкаси, вул. Івана Мазепи, 117, ЄДРПОУ 03328652.
Відповідачі: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 ;
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_3 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ;
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП невідомо, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ;
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП невідомо, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
Копію заочного рішення надіслати сторонам протягом двох днів з дня його складення у повному обсязі.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, яку може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому ЦПК України. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Позивач має право оскаржити заочне рішення протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Черкаського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів.
Суддя: О.С. Стеценко