Справа № 638/13102/25
Провадження № 2/638/1949/26
Іменем України
24 лютого 2026 року м. Харків
Шевченківський районний суд міста Харкова у складі:
головуючого судді Тимченка А.М.,
за участю секретаря судового засідання Кондратюк І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду м. Харкова в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області до ОСОБА_1 , третя особа, що не заявляє позовних вимог - Комунальний заклад охорони здоров'я «Обласний центр медико-соціальної експертизи» про стягнення неправомірно отриманої пенсії,
08 липня 2025 року Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області звернувся до Шевченківського районного суду м. Харкова з позовом до ОСОБА_1 , третя особа, що не заявляє позовних вимог - Комунальний заклад охорони здоровя «Обласний центр медико-соціальної експертизи» про стягнення неправомірно отриманої пенсії у розмірі 9337,33 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначило, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку та отримував пенсію по інвалідності, призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування». 03.03.2025 до Управління від Комунального закладу охорони здоров'я «Обласний центр медико-соціальної експертизи» надійшла довідка від 26.12.2024 №165 в якій зазначено, що розширеною експертною комісією закладу №3 КЗОЗ «ОЦМСЕ» скасовано рішення міжрайонної Слобідської МСЕК про продовження інвалідності ОСОБА_1 . Враховуючи вищевикладене, право на призначення пенсії по інвалідності у ОСОБА_1 відсутнє. Таким чином по пенсійній справі ОСОБА_1 за період 12.09.2024 по 28.02.2025 виникла переплата пенсії у розмірі 9337 грн. 33 коп. Відповідна сума є надміру сплаченою та підлягає обов'язковому поверненню на рахунок Пенсійного фонду України пенсіонером добровільно або стягуються в судовому порядку. 17.03.2025 листом 2000-0307-8/41233 ОСОБА_1 було повідомлено про виникнення переплати та необхідність повернення коштів на розрахунковий рахунок Управління, проте на момент звернення до суду кошти на рахунок Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області не надходили, а тому підлягають стягненню на підставі ст. 1212 ЦК України як безпідставно набуті.
Позивач наголошує, що відповідачу ОСОБА_1 пенсія виплачена Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області не внаслідок рахункової помилки з боку позивача, а внаслідок порушення відповідачем вимог, передбачених пунктом 1 підпунктів 1,5 статі 49 Закону №1058-IV.
Ухвалою суду від 22 липня 2025 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження з повідомленням сторін про судове засідання. Встановлено відповідачу строк на подання відзиву на позовну заяву.
У відзиві на позовну заяву ОСОБА_1 проти позовних вимог заперечував з тих підстав, що органи медико-соціальної експертизи зобов'язані повідомляти територіальні органи Пенсійного фонду в порядку, встановленому законодавством, про результати повторного огляду осіб, яким призначена пенсія по інвалідності, та про нез'явлення цих осіб на зазначений огляд. Також позивачем не надано доказів на підтвердження обставин про те, що відповідач вчинив зловживання з метою безпідставного отримання пенсії. Натомість саме позивач визначив право відповідача на отримання пенсії по інвалідності. Враховуючи вищевикладене, позивач не довів наявність правових підстав для стягнення з відповідача суми надміру переплаченої пенсії в розмірі 9337,33 грн., а саме, що відповідач вчинив недобросовісні дії з метою отримання пенсії по інвалідності та свідомо не повідомляв управління недостовірні відомості для її отримання, що виключає можливість покладення на відповідача обов'язку з їх повернення. Крім того зазначив, що вимогу від позивача про повернення надмірно сплаченої пенсії від 17.03.2025р. я не отримував, про її зміст дізнався випадково 18.08.2025 через ЄСІТС під час ознайомлення з ухвалою та позовом.
В судове засідання сторони не з'явилися, просили справу розглянути за їх відсутністю.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову з огляду на таке.
Судом встановлено, що 12 вересня 2024 року міжрайонною Слобідською МСЕК проведено повторний огляд ОСОБА_1 та встановленому йому інвалідність другої групи за загальним захворюванням з 12 вересня 2024 року до 01 жовтня 2025 року, що підтверджується Випискою з акту огляду медико-соціальної експертної комісією серії 12 ААГ № 954313 від 12.09.2024.
Згідно з Довідкою про невизнання інвалідом № 165 КЗОЗ «Обласний центр медико-соціальної експертизи» 26 грудня 2024 року було проведено заочний огляд ОСОБА_1 , за результатами якого його не визнано інвалідом з 12.09.2024 року. Рішення Слобідської МСЕК скасовано.
У службовій записці від 12.03.2025 начальник відділу опрацювання документації № 1 ГУ ПФ України в Харківській області Оксана Комишанська повідомила Начальнику відділу перерахунків пенсій №1 управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, що по пенсійній справі № 204950017696 ОСОБА_1 виникла переплата пенсії у розмірі 9337 грн. 33 коп. за період 01.09.2024 - 28.02.2025 та запропонувала прийняти рішення про утримання надміру виплачених сум пенсій та повідомити пенсіонера.
Відповідно до службової записки від 05.06.2025 Начальника управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг ГУ ПФ України в Харківській області ОСОБА_2 03.03.2025 до головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від Комунального закладу охорони здоров'я "Обласний центр медико-соціальної експертизи" надійшла довідка від 26.12.2024 №165, в якій зазначено, що розширеною експертною комісією закладу №3 КЗОЗ "ОЦМСЕ" скасовано рішення міжрайонної Слобідської МСЕК про подовження інвалідності ОСОБА_1 .. Враховуючи вищевикладене, право на пенсію по інвалідності відповідно до Закону №1058 у ОСОБА_1 відсутнє. Таким чином по пенсійній справі ОСОБА_1 за період 12.09.2024р. по 28.02.2025р. виникла переплата пенсії у розмірі 9337 грн. 33 коп. Відповідна сума є надміру сплаченою та підлягає обов'язковому поверненню на рахунок Пенсійного фонду України пенсіонером добровільно або стягуються в судовому порядку. 17.03.2025 листом 2000-0307-8/41233 ОСОБА_1 було повідомлено про виникнення переплати та необхідність повернення коштів на розрахунковий рахунок Пенсійного фонду України. На сьогоднішній день повернення коштів відсутнє.
Листом від 17.03.2025 відділ перерахунків пенсій № 1 Управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Головного управління Пенсійного фонду України повідомив ОСОБА_3 про відсутність підстав для призначення пенсії по інвалідності та запропонував внести на рахунок Пенсійного фонду України переплату за період з 12.09.2024 по 28.02.2025 у розмірі 9337.33 грн.
Доказів отримання ОСОБА_1 листа від 17.03.2025 матеріали справи не містять.
Як на підставу позовних вимог, Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області посилається на те, що відповідачу ОСОБА_1 пенсія виплачена Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області не внаслідок рахункової помилки з боку позивача, а внаслідок порушення відповідачем вимог, передбачених пунктом 1 підпунктів 1,5 статі 49 Закону №1058-IV.
Відповідач обставини щодо отримання пенсії за період з 12.09.2024 по 28.02.2025 у розмірі 9337.33 грн не заперечував.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України "Про недержавне пенсійне забезпечення", Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні (ч. 1 ст. 4Закону №1058).
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком, пенсія по інвалідності , пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Згідно з вимогами ст. 23 Закону України «Про пенсійне забезпечення» пенсії по інвалідності призначаються в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату здоров'я, внаслідок: трудового каліцтва або професійного захворювання; загального захворювання (в тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства). Пенсії по інвалідності призначаються незалежно від того, коли настала інвалідність: у період роботи, до влаштування на роботу чи після припинення роботи.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Порядок № 22-1).
Розділом ІІ вказаного Порядку встановлено, зокрема, перелік документів, необхідних для призначення пенсії.
Згідно із п. 2.2. Порядку № 22-1 до заяви про призначання пенсії по інвалідності додаються документи, перелічені в підпунктах 1-4 пункту 2.1 цього розділу, тобто, документ, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків; документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній; індивідуальні відомості про застраховану особу, надані органом, що призначає пенсію та відомості про місце проживання особи.
Орган, що призначає пенсію, додає до заяви одержану ним від МСЕК виписку з акта огляду МСЕК.
Відповідно до ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Згідно з вимогами ст. 35 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у разі якщо особа не з'явилася для проведення оцінювання (повторного оцінювання) повсякденного функціонування особи у визначений для цього строк, виплата пенсії по інвалідності зупиняється з першого числа місяця, наступного за місяцем, у якому мало бути проведено оцінювання (повторне оцінювання) повсякденного функціонування такої особи.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Тлумачення цієї норми свідчить, що законодавцем передбачені два винятки із цього правила: по-перше, якщо виплата відповідних грошових сум є результатом рахункової помилки зі сторони особи, яка проводила таку виплату; по-друге, у разі недобросовісності зі сторони набувача виплати.
Порядок повернення сум пенсій, виплачених надміру, та списання сум переплат пенсій, що є безнадійними до стягнення, затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України 21.03.2003 року № 6-4 (із змінами, внесеними постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2014 року № 25-3) визначає механізм повернення коштів, надміру виплачених за призначеними пенсіями, та списання територіальними органами Пенсійного фонду України сум переплат пенсій, що є безнадійними до стягнення.
Зі змісту п. 3 вказаного Порядку вбачається, що суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду України чи в судовому порядку відповідно до статті 50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до ч. 1 ст. 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» територіальні органи Пенсійного фонду України наділені правом своїми рішеннями припинити виплату пенсії у випадках, передбачених цим Законом.
Таким чином, повернення надмірно сплачених сум пенсій передбачає стягнення зазначених сум у випадку, якщо така надмірна сплата відбулась з вини пенсіонера, а саме, через зловживання, зокрема у випадку надання недостовірної інформації або взагалі ненадання відповідної інформації.
Відповідно до ч. 1 ст. 103 Закону України «Про пенсійне забезпечення» суми пенсії, над міру виплачені пенсіонерові внаслідок зловживань з його боку (в результаті подання документів з явно неправильними відомостями, неподання відомостей про зміни у складі членів сім'ї тощо), стягуються на підставі рішень органу, що призначає пенсії.
Отже, обов'язковою умовою для стягнення надміру виплачених пенсій є допущення зловживань з боку пенсіонера.
Зловживанням з боку пенсіонера в розумінні ч. 1 ст. 103 Закону України «Про пенсійне забезпечення» є, зокрема, подання ним документів з явно неправильними відомостями, про які йому було достовірно відомо.
Статтею 81 ЦПК України визначено, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 перебував на обліку та отримував пенсію як особа з інвалідністю, призначену на підставі, зокрема, виписки з акту огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААГ № 954313 від 12.09.2024, виданої міжрайонною Слобідською медико-соціальною експертною комісією м. Харкова, яку в подальшому було скасовано за результатами заочного огляду ОСОБА_1 .
Доводи позивача про те, що пенсія у спірному розмірі була виплачена Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області відповідачу внаслідок порушення відповідачем вимог, передбачених пунктом 1 підпунктів 1,5 статі 49 Закону №1058-IV, всупереч вимогам ч. 6 ст. 81 ЦПК України ґрунтуються на припущеннях та не підтверджені жодним доказом, оскільки всупереч вимогам ч. 1 ст. 81 ЦПК України позивач не надав суду належних та допустимих доказів на підтвердження того, що прийняття рішення про призначення пенсії та виплату пенсії, здійснено внаслідок недобросовісної поведінки відповідача.
Доказів того, що виплата пенсії протягом спірного періоду здійснювалася на підставі документів, що містять недостовірні відомості, внаслідок умисних дій відповідача, як того вимагає п. 1 ч. 1 ст. 49 Закону № 1058-IV, матеріали справи не містять. Сам по собі факт скасування рішення Слобідської МСЕК не підтверджує наявність у діях ОСОБА_4 умислу на отримання пенсії на підставі недостовірних документів, відтак не свідчить про його недобросовісність, що є обов'язковою умовою для застосування положень ст. 1212 ЦК України у спірних правовідносинах, враховуючи положення ст. 1215 ЦК України.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що позивачем не доведено належними та допустимими доказами обставини, на які він посилається як на підставу позовних вимог, а саме, що отримання ОСОБА_1 пенсії за період з 12.09.2024 по 28.02.2025 у розмірі 9337,33 грн відбулося внаслідок недобросовісності з його боку, у зв'язку з чим суд відмовляє ГУ ПФ України в Харківській області у задоволенні позовних вимог до ОСОБА_1 про стягнення неправомірно отриманої пенсії за необґрунтованістю, оскільки така пенсія не підлягає поверненню на підставі ст. 1212 ЦК України, враховуючи положення п. 1 ч. 1 ст. 1215 ЦК України.
Керуючись ст. 4, 10, 12-13, 76-81, 89, 258, 259, 263-265, 268, 273, 354, 355 ЦПК України
У задоволенні позовних вимог Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області до ОСОБА_1 , третя особа, що не заявляє позовних вимог - Комунальний заклад охорони здоров'я «Обласний центр медико-соціальної експертизи» про стягнення неправомірно отриманої пенсії - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відомості про учасників справи:
позивач - Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, код ЄДРПОУ 14099344, адреса: м-н. Свободи, 5 Держпром, 3 під'їзд, 2 поверх, м. Харків, 61022;
відповідач - ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ;
третя особа, що не заявляє позовних вимог - Комунальний заклад охорони здоров'я «Обласний центр медико-соціальної експертизи», код ЄДРПОУ 03327753, адреса: вул. Літературна, 6, м. Харків, 61058.
Суддя А.М. Тимченко