Постанова від 23.02.2026 по справі 638/750/26

Справа № 638/750/26

Провадження № 3/638/838/26

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 лютого 2026 року м. Харків

Шевченківський районний суд м. Харкова в складі:

головуючої судді - Яковлевої В.М.,

за участю секретаря судового засідання - Сікорського А.С.,

прокурора - Сологуб Е.С.,

особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 ,

захисниці - адвоката Остропілець В.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Харкові адміністративний матеріал, який надійшов з 7-го Управління стратегічних розслідувань в Харківській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , українця, громадянина України, працює лікарем-ортопедом-травматологом КНП Харківської обласної ради «Обласний кардіологічний центр», зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2 ,

за частиною першою статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),

встановив:

ОСОБА_1 , який входить до складу позаштатної військово-лікарської комісії та займає посаду лікаря-ортопеда-травматолога хірургічного відділення Комунального некомерційного підприємства Харківської обласної ради «Обласний кардіологічний центр» (далі - КНП ХОР «Обласний кардіологічний центр»), будучи відповідно до п. п. «г» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700-VII суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, усупереч вимогам ч. 1 ст. 45 вказаного Закону несвоєчасно, а саме 09.04.2025 о 16:55 без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік, (щорічну) (далі - щорічна декларація), чим вчинив правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172? КУпАП.

Відповідно до п. п. «г» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700-VII голови та члени лікарсько-консультативних і медико-соціальних експертних комісій, а також голови, їх заступники, члени та секретарі позаштатних постійно діючих військово-лікарських і лікарсько-льотних комісій, які при цьому не є особами, зазначеними у пункті 1 частини першої цієї статті, є суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону.

Згідно з абз. 2 ч. 5 ст. 45 Закону № 1700-VII дія розділу VII цього Закону не поширюється на посадових осіб закладів, установ та організацій, які здійснюють основну діяльність у сфері охорони здоров'я (крім керівників закладів охорони здоров'я центрального, обласного, районного, міського (міст обласного значення, міст Києва та Севастополя) рівня, голів членів лікарсько-консультативних комісій, медико-соціальних експертних комісій та військово-лікарських комісій).

Відповідно до п. 45-1 р. ІІ Роз'яснень щодо фінансової доброчесності: застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку) Національного агентства з питань запобігання корупції від 13.11.2023 № 4 (зі змінами та доповненнями) декларантами є всі особи, які входять (призначені/відряджені) до складу відповідних комісій/включені до Переліку лікарів, які мають право проводити оцінювання повсякденного функціонування особи у складі військово-лікарських комісій (Перелік_лікарів), згідно з організаційно-розпорядчими документами, незалежно від фактичного виконання функцій голови/члена/секретаря комісії тощо, а також від строку перебування в складі відповідної комісії/у Переліку лікарів (у т.ч. які залучені до роботи на правах членів).

Згідно з п. 1.1 р. 1 «Загальні положення» Статуту КНП ХОР «Обласний кардіологічний центр», який затверджений рішенням обласної ради від 07.06.2018 року, встановлено, що КНП ХОР «Обласний кардіологічний центр» є лікувально-профілактичним закладом охорони здоров'я - комунальним унітарним некомерційним підприємством, що надає послуги спеціалізованої медичної допомоги будь-яким особам в порядку та на умовах, встановлених законодавством України та цим Статутом.

Згідно з п. 1.2 р. 1 «Загальні положення» Статуту КНП ХОР «Обласний кардіологічний центр» відповідно до рішення обласної ради від 07.06.2018 року № 724-VII «Про припинення комунальних закладів охорони здоров'я, що знаходяться у спільній власності територіальних громад сіл, селищ, міст Харківської області, шляхом перетворення у комунальні некомерційні підприємства» Комунальне некомерційне підприємство Харківської області ради «Обласний клінічний спеціалізований диспансер радіаційного захисту населення» перетворено з Комунального закладу охорони здоров'я «Обласний клінічний спеціалізований диспансер радіаційного захисту населення».

Згідно з п. 1.3 р. 1 «Загальні положення» Статуту КНП ХОР «Обласний кардіологічний центр» відповідно до рішення обласної ради від 27.06.2024 року № 885-VII «Про перейменування Комунальне некомерційне підприємство Харківської обласної ради «Обласний клінічний спеціалізований диспансер радіаційного захисту населення» Комунальне некомерційне підприємство Харківської обласної ради «Обласний клінічний спеціалізований диспансер радіаційного захисту населення» перейменовано у Комунальне некомерційне підприємство Харківської обласної ради «Обласний кардіологічний центр».

На виконання окремого доручення Головнокомандувача Збройних сил України Генерала ОСОБА_2 від 06.03.2022 № 794, КНП ХОР «Обласний кардіологічний центр» наказом директора від 17.03.2022 № 55-А створено позаштатну ВЛК з правами госпітальної ВЛК, у склад якої увійшли медичні працівники КНП ХОР «Обласний кардіологічний центр» та по теперішній час вищезазначена ВЛК здійснює свою діяльність.

Наказом директора № 59-К від 02.05.2024 ОСОБА_1 призначено на посаду лікаря - ортопеда-травматолога хірургічного відділення з онкологічними ліжками КНП ХОР «Обласний клінічний спеціалізований диспансер радіаційного захисту населення», з 03.05.2024 приступив до обов'язків за посадою.

Відповідно до наказу директора КНП ХОР «Обласний кардіологічний центр» від 16.09.2024 № 77/1-А про внесення змін до наказу «Про створення позаштатної військово-лікарської комісії з правами ВЛК» від 12.01.2024 р. № 26-А внесено до списку позаштатної військово-лікарської комісії з правами госпітальної ВЛК лікаря-ортопеда-травматолога хірургічного відділення, ОСОБА_1 , з 16.09.2024.

Згідно з ч. 7 ст. 45 Закону № 1700-VII суб'єкти декларування з числа військовослужбовців Державної прикордонної служби України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Управління державної охорони України, Збройних Сил України та інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, а також поліцейських поліції особливого призначення, які під час дії воєнного стану залучені до ведення бойових дій у порядку, визначеному частиною четвертою статті 24 Закону України "Про Національну поліцію" (крім суб'єктів декларування із числа військовослужбовців, зазначених у пунктах 1-5 цієї частини), зобов'язані подати визначені цією статтею декларації не пізніше 90 календарних днів з дня настання першої з таких обставин - припинення або скасування воєнного стану чи звільнення з військової служби (служби в поліції).

Дія цієї частини не поширюється на суб'єктів декларування з числа військовослужбовців:

1. які проходять військову службу на посадах міністрів, заступників міністрів, керівників центральних та місцевих органів виконавчої влади та їх заступників, на інших посадах в апаратах міністерств, інших центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів системи правосуддя або які відряджені на такі посади;

2. які входять до складу військово-лікарських комісій, лікарсько-льотних комісій або відряджені до них;

3. які проходять службу у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки або відряджені до них (крім осіб рядового складу підрозділів охорони відповідних центрів);

4. які здійснюють (беруть участь у здійсненні) підготовку, організацію, проведення закупівель товарів, робіт та послуг відповідно до Закону України "Про оборонні закупівлі", Закону України "Про публічні закупівлі" або інших актів законодавства у сфері публічних (оборонних) закупівель, укладення договорів (контрактів), контроль за якістю товарів, робіт та послуг оборонного призначення, у тому числі.

Таким чином, ОСОБА_1 будучи членом позаштатної військово-лікарської комісії, є суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону.

Відповідно до ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Згідно з абз. 16 ч. 1 ст. 1 Закону № 1700-VII суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Приміткою до ст. $172^6$ КУпАП встановлено, що суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону № 1700-VII особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"г" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Так, ОСОБА_1 09.04.2025 о 16.55 подав щорічну декларацію за 2024 рік, шляхом заповнення відповідної форми на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції.

Покликання на декларацію в Єдиному державному реєстрі осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування: https://public.nazk.gov.ua/documents/1d5046fa-a985-4a44-9082-f18b7c81356c.

Враховуючи викладене, ОСОБА_1 щорічну декларацію за 2024 рік, (яку відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону № 1700-VII повинен був подати до 01.04.2025) подав 09.04.2025, тобто несвоєчасно.

Згідно з абз. 12 ч. 1 ст. 1 Закону № 1700-VII правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Відповідно до статті 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Склад вказаного правопорушення є формальним, тобто таким, який не передбачає наслідків як обов'язкового елементу об'єктивної сторони, в той час як обов'язковим елементом об'єктивної сторони формального складу завжди є діяння.

При цьому умисел суб'єкта, на якого поширюється дія Закону № 1700-VII, полягає в тому, що, маючи обов'язки, обмеження та заборони, встановлені вказаним Законом, він не виконуючи такі вимоги, навмисно протиправно поводиться, їх порушуючи.

Частиною 1 ст. 65-1 Закону № 1700-VII встановлено, що за вчинення корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень особи, зазначені в частині першій статті 3 цього Закону, притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.

Враховуючи викладене, ОСОБА_1 , який входить до складу позаштатної військово-лікарської комісії та займає посаду лікаря-ортопеда-травматолога хірургічного відділення Комунального некомерційного підприємства Харківської обласної ради «Обласний кардіологічний центр», будучи згідно з п. п. «г» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, несвоєчасно, а саме: 09.04.2025 о 16.55, подав без поважних причин щорічну декларацію за 2024 рік, шляхом заповнення відповідної форми на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції.

Таким чином, ОСОБА_1 не виконав вимоги ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», у зв'язку з чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172- 6 КУпАП.

Захисниця особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, подала письмові пояснення по справі, у яких просила закрити дану справу у зв'язку із закінченням строків, передбачених ст. 38 КУпАП, на момент розгляду справи. В обгрунтування вказала, що в протоколі про адміністративне правопорушення зазначено, що датою виявлення вчинених ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, є дата складання адміністративного протоколу, тобто 09.01.2026. Проте, момент виявлення порушення не можна ототожнювати з часом складення протоколу про адміністративне правопорушення, оскільки останній є засобом не виявлення, а фіксації правопорушення. Факт виявлення порушення є окремою подією, яка завжди передує складанню протоколу про вчинення порушення. Днем виявлення правопорушення слід вважати день, коли до уповноваженого органу надійшли будь-які відомості про можливе вчинення адміністративного правопорушення.

Також зазначила, що моментом виявлення правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, є не дата складання протоколу про адміністративне правопорушення, а день, коли до уповноваженого органу надійшли будь-які відомості про можливе вчинення адміністративного правопорушення.

05.05.2025 Національне агентство з питань запобігання корупції управління проведення спеціальних перевірок та контролю за своєчасністю подання декларацій звернулася із листом вих. № 33083-2025 до Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України (вхідний №33083-2025 від 05.05.2025 року), п.5 повідомлення КНП Харківської обласної ради «Обласний кардіологічний центр» про факт несвоєчасного подання декларації ОСОБА_1 .

Вказані матеріали Департаментом стратегічних розслідувань Національної поліції України було отримано 05.05.2025.

Таким чином, що Національним агентством з питань запобігання корупції вказаний лист з додатками щодо можливого вчинення корупційного або пов'язаного з корупцією правопорушення отримано Департаментом стратегічних розслідувань Національної поліції України 05.05.2025, тому днем виявлення правопорушення слід вважати саме 05.05.2025.

У свою чергу протокол про адміністративне правопорушення, пов'язаного з корупцією, у відношенні ОСОБА_1 був складений 09.01.2026.

Таким чином датою виявлення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, не може бути 09.01.2026, оскільки матеріали провадження свідчать, що відповідний уповноважений орган на складення протоколу, зокрема Департамент стратегічних розслідувань Національної поліції України з питань запобігання корупції було проінформовано щодо можливого вчинення корупційного або пов'язаного з корупцією правопорушення 05.05.2025 листом від 05.05.2025, вхідний №33083-2025.

У судовому засіданні захисниця особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, просила закрити дану справу у зв'язку з обставинами та з підстав, зазначених у її вищезазначених письмових поясненнях.

У судовому засіданні особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 вказав на те, що подав декларацію несвоєчасно у звязку із тим, що перебував на лікуванні, однак суду жодних доказів цього не надав.

Прокурор, у свою чергу, такі доводи захисту заперечила та звернула увагу на те, що лист від 05.05.20205 року містить обставини щодо виявлення лише можливих ознак правопорушення, а не складу адміністративного правопорушення, а тому 05.05.2025 не є моментом виявлення правопорушення.

Також, у судовому засіданні прокурор зазначила, що ОСОБА_1 , який входить до складу позаштатної військово-лікарської комісії та займає посаду лікаря-ортопеда-травматолога хірургічного відділення Комунального некомерційного підприємства Харківської обласної ради «Обласний кардіологічний центр», будучи згідно з п. п. «г» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, несвоєчасно, а саме: 09.04.2025 о 16.55, подав без поважних причин щорічну декларацію за 2024 рік, шляхом заповнення відповідної форми на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції.

Таким чином, ОСОБА_1 не виконав вимоги ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», у зв'язку з чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Вказала, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, підтверджується доказами, наявними в матеріалах справи, які є належними, допустимими, та такими, які повністю доводять вину останнього у вчиненні адміністративних правопорушень, за обставин, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення № 25 від 09.01.2026.

У зв'язку з чим, просила суд визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, накласти на нього стягнення у вигляді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян. Надала суду висновок щодо наявності ознак адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, в адміністративній справі стосовно ОСОБА_1 ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

У свою чергу, стороною захситу жодних доказів на спростування вчинення адміністративного правопорушення не надано.

Вислухавши особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, захисницю, прокурора, дослідивши матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають істотне значення для розгляду справи, як кожен окремо так і у їх сукупності, суд доходить таких висновків:

Завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності (ст. 245 КУпАП).

Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно з ч. 1 ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність

Адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені цим Кодексом, настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності (ст. 9 КУпАП).

Частина перша статті 172-6 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування

Судом встановлено, що ОСОБА_1 , який входить до складу позаштатної військово-лікарської комісії та займає посаду лікаря-ортопеда-травматолога хірургічного відділення Комунального некомерційного підприємства Харківської обласної ради «Обласний кардіологічний центр» (далі - КНП ХОР «Обласний кардіологічний центр»), будучи відповідно до п. п. «г» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700-VII суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, усупереч вимогам ч. 1 ст. 45 вказаного Закону несвоєчасно, а саме 09.04.2025 о 16:55 без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік, (щорічну) (далі - щорічна декларація), чим вчинив правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172? КУпАП.

Відповідно до п. п. «г» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700-VII голови та члени лікарсько-консультативних і медико-соціальних експертних комісій, а також голови, їх заступники, члени та секретарі позаштатних постійно діючих військово-лікарських і лікарсько-льотних комісій, які при цьому не є особами, зазначеними у пункті 1 частини першої цієї статті, є суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону.

Згідно з абз. 2 ч. 5 ст. 45 Закону № 1700-VII дія розділу VII цього Закону не поширюється на посадових осіб закладів, установ та організацій, які здійснюють основну діяльність у сфері охорони здоров'я (крім керівників закладів охорони здоров'я центрального, обласного, районного, міського (міст обласного значення, міст Києва та Севастополя) рівня, голів членів лікарсько-консультативних комісій, медико-соціальних експертних комісій та військово-лікарських комісій).

Відповідно до п. 45-1 р. ІІ Роз'яснень щодо фінансової доброчесності: застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку) Національного агентства з питань запобігання корупції від 13.11.2023 № 4 (зі змінами та доповненнями) декларантами є всі особи, які входять (призначені/відряджені) до складу відповідних комісій/включені до Переліку лікарів, які мають право проводити оцінювання повсякденного функціонування особи у складі військово-лікарських комісій (Перелік_лікарів), згідно з організаційно-розпорядчими документами, незалежно від фактичного виконання функцій голови/члена/секретаря комісії тощо, а також від строку перебування в складі відповідної комісії/у Переліку лікарів (у т.ч. які залучені до роботи на правах членів).

Згідно з п. 1.1 р. 1 «Загальні положення» Статуту КНП ХОР «Обласний кардіологічний центр», який затверджений рішенням обласної ради від 07.06.2018 року, встановлено, що КНП ХОР «Обласний кардіологічний центр» є лікувально-профілактичним закладом охорони здоров'я - комунальним унітарним некомерційним підприємством, що надає послуги спеціалізованої медичної допомоги будь-яким особам в порядку та на умовах, встановлених законодавством України та цим Статутом.

Згідно з п. 1.2 р. 1 «Загальні положення» Статуту КНП ХОР «Обласний кардіологічний центр» відповідно до рішення обласної ради від 07.06.2018 року № 724-VII «Про припинення комунальних закладів охорони здоров'я, що знаходяться у спільній власності територіальних громад сіл, селищ, міст Харківської області, шляхом перетворення у комунальні некомерційні підприємства» Комунальне некомерційне підприємство Харківської області ради «Обласний клінічний спеціалізований диспансер радіаційного захисту населення» перетворено з Комунального закладу охорони здоров'я «Обласний клінічний спеціалізований диспансер радіаційного захисту населення».

Згідно з п. 1.3 р. 1 «Загальні положення» Статуту КНП ХОР «Обласний кардіологічний центр» відповідно до рішення обласної ради від 27.06.2024 року № 885-VII «Про перейменування Комунальне некомерційне підприємство Харківської обласної ради «Обласний клінічний спеціалізований диспансер радіаційного захисту населення» Комунальне некомерційне підприємство Харківської обласної ради «Обласний клінічний спеціалізований диспансер радіаційного захисту населення» перейменовано у Комунальне некомерційне підприємство Харківської обласної ради «Обласний кардіологічний центр».

На виконання окремого доручення Головнокомандувача Збройних сил України Генерала ОСОБА_2 від 06.03.2022 № 794, КНП ХОР «Обласний кардіологічний центр» наказом директора від 17.03.2022 № 55-А створено позаштатну ВЛК з правами госпітальної ВЛК, у склад якої увійшли медичні працівники КНП ХОР «Обласний кардіологічний центр» та по теперішній час вищезазначена ВЛК здійснює свою діяльність.

Наказом директора № 59-К від 02.05.2024р. ОСОБА_1 призначено на посаду лікаря - ортопеда-травматолога хірургічного відділення з онкологічними ліжками КНП ХОР «Обласний клінічний спеціалізований диспансер радіаційного захисту населення», з 03.05.2024 приступив до обов'язків за посадою.

Відповідно до наказу директора КНП ХОР «Обласний кардіологічний центр» від 16.09.2024 № 77/1-А про внесення змін до наказу «Про створення позаштатної військово-лікарської комісії з правами ВЛК» від 12.01.2024 р. № 26-А внесено до списку позаштатної військово-лікарської комісії з правами госпітальної ВЛК лікаря-ортопеда-травматолога хірургічного відділення, ОСОБА_1 , з 16.09.2024 року.

Згідно з ч. 7 ст. 45 Закону № 1700-VII суб'єкти декларування з числа військовослужбовців Державної прикордонної служби України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Управління державної охорони України, Збройних Сил України та інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, а також поліцейських поліції особливого призначення, які під час дії воєнного стану залучені до ведення бойових дій у порядку, визначеному частиною четвертою статті 24 Закону України "Про Національну поліцію" (крім суб'єктів декларування із числа військовослужбовців, зазначених у пунктах 1-5 цієї частини), зобов'язані подати визначені цією статтею декларації не пізніше 90 календарних днів з дня настання першої з таких обставин - припинення або скасування воєнного стану чи звільнення з військової служби (служби в поліції).

Дія цієї частини не поширюється на суб'єктів декларування з числа військовослужбовців:

1. які проходять військову службу на посадах міністрів, заступників міністрів, керівників центральних та місцевих органів виконавчої влади та їх заступників, на інших посадах в апаратах міністерств, інших центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів системи правосуддя або які відряджені на такі посади.

2. які входять до складу військово-лікарських комісій, лікарсько-льотних комісій або відряджені до них;

3. які проходять службу у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки або відряджені до них (крім осіб рядового складу підрозділів охорони відповідних центрів);

4. які здійснюють (беруть участь у здійсненні) підготовку, організацію, проведення закупівель товарів, робіт та послуг відповідно до Закону України "Про оборонні закупівлі", Закону України "Про публічні закупівлі" або інших актів законодавства у сфері публічних (оборонних) закупівель, укладення договорів (контрактів), контроль за якістю товарів, робіт та послуг оборонного призначення, у тому числі;

Таким чином, ОСОБА_1 будучи членом позаштатної військово-лікарської комісії, є суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону.

Відповідно до ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Згідно з абз. 16 ч. 1 ст. 1 Закону № 1700-VII суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Приміткою до ст. $172^6$ КУпАП встановлено, що суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону № 1700-VII особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"г" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Так, ОСОБА_1 09.04.2025 о 16.55 подав щорічну декларацію за 2024 рік, шляхом заповнення відповідної форми на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції.

Покликання на декларацію в Єдиному державному реєстрі осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування: https://public.nazk.gov.ua/documents/1d5046fa-a985-4a44-9082-f18b7c81356c.

Враховуючи викладене, ОСОБА_1 щорічну декларацію за 2024 рік, (яку відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону № 1700-VII повинен був подати до 01.04.2025) подав 09.04.2025, тобто несвоєчасно.

Згідно з абз. 12 ч. 1 ст. 1 Закону № 1700-VІІ правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Відповідно до статті 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність

Склад вказаного правопорушення є формальним, тобто таким, який не передбачає наслідків як обов'язкового елементу об'єктивної сторони, в той час як обов'язковим елементом об'єктивної сторони формального складу завжди є діяння

Положеннями ст. 251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, зокрема, протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, речовими доказами, іншими документами тощо

На підставі досліджених під час судового розгляду доказів, суд вважає, що винність ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, знайшла своє повне підтвердження в суді та підтверджується наступними доказами

- протоколом про адміністративне правопорушення № 25 від 09 січня 2026 року;

- положенням про 7-е Управління стратегічних розслідувань в Харківській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України (витяг);

- довідкою про те, що ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. ст. 172-4-179-9 КУпАП станом на 04.03.2025 не притягувався;

- повідомленням про факт неподання чи несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування ОСОБА_1 ;

- роздруківкою щодо послідовності дій користувача Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування ОСОБА_1 ;

- наказом від 02.05.2024 № 59-К про призначення ОСОБА_1 на посаду лікаря-ортопеда-травматолога хірургічного відділення з онкологічними ліжками;

- наказом №55-А від 17.03.2022 «Про створення позаштатної військово-лікарської комісії з правами ВЛК;

- наказом №62/1-А від 01.06.2022 «Про створення позаштатної військово-лікарської комісії з правами ВЛК;

- наказом №26-А від 12.01.2024 «Про створення позаштатної військово-лікарської комісії з правами ВЛК;

- посадовою інструкцією лікаря-ортопеда-травматолога хірургічного відділення ОСОБА_1 ;

- відомостями з Єдиного державного реєстру декларацій, з якого вбачається, що ОСОБА_1 09.04.2025 об 16.44 подав щорічну декларацію за 2024 рік шляхом заповнення відповідної форми на офіційному веб - сайті Національного агентства з питань запобігання корупції;

- поясненнями ОСОБА_1 , який підтвердив, що несвоєчасно подав декларацію за 2024 рік.

Вище перелічені докази у розумінні ст. 251 КУпАП України суд визнає належними, допустимими, та такими, які повністю доводять вину ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, за обставин, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, №25 від 09 січня 2026 року.

Статтею 9 КУпАП передбачено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

ОСОБА_1 у судовому засіданні не заперечував факт несвоєчасного подання декларації, однак наголошував на тому, що не мав можливості своєчасно це зробити у звязку з хворобою. При цьому доказів наявності вказаних обставин останній суду не надав.

Суд наголошує, що саме на суб'єкта декларування покладено обов'язок вжити заходів щодо вчасного подання декларації. Таким чином, внаслідок власної бездіяльності, яка полягала у невжитті заходів щодо подання саме щорічної декларації у визначений законом строк, було вчинено порушення антикорупційного законодавства.

Суб'єктивна сторона вказаного правопорушення характеризується наявністю вини у формі прямого чи непрямого умислу. З огляду на ту обставину, що ОСОБА_1 був обізнаним щодо свого обов'язку та мав можливість його виконати, оскільки доказів наявності поважних причин, які перешкоджали подати декларацію вчасно, суду надано не було.

Враховуючи викладене, суд вважає доведеним вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, оскільки він, входячи до складу позаштатної військово-лікарської комісії та займаючи посаду лікаря-ортопеда-травматолога хірургічного відділення Комунального некомерційного підприємства Харківської обласної ради «Обласний кардіологічний центр» (далі - КНП ХОР «Обласний кардіологічний центр»), будучи відповідно до п. п. «г» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700-VII суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, усупереч вимогам ч. 1 ст. 45 вказаного Закону несвоєчасно, а саме 09.04.2025 о 16:55 без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік, (щорічну) (далі - щорічна декларація).

Таким чином, ОСОБА_1 не виконав вимоги п. 27 р. XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», у зв'язку з чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Також відповідно до листа ВССУ від 22.05.2017 «Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов'язані з корупцією» конструктивною ознакою цього правопорушення є також несвоєчасне подання декларації без поважних на те причин. Тобто за наявності останніх відповідальність за аналізованою частиною статті виключається. Під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою тощо.

ОСОБА_1 не надано доказів наявності обставин, зазначених вище, які перешкоджали або унеможливили б своєчасне подання ним відповідних декларацій.

У свою чергу, скріншот з Єдиного державного реєстру Декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, достеменно свідчить та підтверджує факти несвоєчасного подання декларацій.

При цьому щодо посилання представника особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, щодо спливу строків накладення адміністративного стягнення, передбачених ст. 38 КУпАП, суд зазначає наступне.

У відповідності до ч. 4 ст. 38 КУпАП, адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.

У позиції, яка викладена в листі Верховного Суду від 09.04.2021 № 1089/0/2-21, як узагальнюючий висновок, зазначено, що до моменту складання протоколу уповноважена особа має відомості лише про наявність окремих ознак правопорушення. Водночас сам факт наявності в діянні складу адміністративного правопорушення (тобто встановлення об'єкта, об'єктивної сторони, суб'єкта, суб'єктивної сторони) фіксується лише у протоколі, тому саме з дати його складання починається обчислення строку для накладення адміністративного стягнення.

На підставі вищезазначеного, суд дійшов висновку, що моментом виявлення адміністративного правопорушення, вчиненого ОСОБА_1 , є час складання уповноваженими особами відносно нього протоколу про адміністративне правопорушення, тобто 09.01.2026.

Як вбачається з матеріалів справи, протокол про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією № 25 був складений працівником Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України 09.01.2026, а отже строки для накладення адміністративного стягнення за вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, не закінчилися.

Так згідно з положеннями статті 23 КУпАП адміністративні стягнення є мірою відповідальності і застосовуються з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобіганню вчинення нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.

Відповідно до частини другої статті 33 КУпАП при накладенні стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.

Обставин, що пом'якшують відповідальність за адміністративне правопорушення згідно зі статтею 34 КУпАП, судом не встановлено.

Обставин, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення згідно зі статтею 35 КУпАП, судом не встановлено.

Адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами (ст. 23 КУпАП).

Європейський суд з прав людини в своєму рішенні «Ісмаїлов проти Росії» від 06 листопада 2008 року зазначив, що згідно з принципом верховенства права - однією з підвалин демократичного суспільства, який закріплений в усіх статтях ЄКПЛ, при розгляді справи та призначенні стягнення потрібно досягти справедливого балансу між загальними інтересами суспільства та вимогами захисту основоположних прав особи, щоб під час відповідного втручання був дотриманий принцип законності і воно не було свавільним, тобто стягнення повинне бути пропорційним, воно має відповідати тяжкості скоєного правопорушення, а також його наслідкам.

Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях, зокрема, по справам «Кобець проти України» від 14.02.2008, «Берктай проти Туреччини» від 08.02.2001, «Леванте проти Латвії» від 07.11.2002 неодноразово вказує, що оцінюючи докази, суд застосовує принцип доведення «за відсутності розумних підстав для сумніву», що може бути результатом цілої низки ознак або достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою неспростовних презумпцій.

У рішенні ЄСПЛ від 21 липня 2011 року по справі «Коробов проти України» Європейський суд з прав людини вказав, що при оцінці доказів Суд, як правило, застосовує критерії доведення «поза розумним сумнівом». Проте, така доведеність може випливати зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумцій факту.

Вирішуючи питання про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 за вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 172-6 КУпАП, враховуючи умови та характер вчиненого адміністративного правопорушення, особу правопорушника: вік, соціальне положення, ступінь його вини та ставлення до вчиненого, вважаю за необхідне та достатнє для виховання особи, запобігання вчинення нових правопорушень застосувати адміністративне стягнення, в межах санкції статті, у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що є достатньою мірою відповідальності з метою його виховання, а також запобігання вчиненню нових правопорушень.

Відповідно до статті 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» № 3674-VI від 08 липня 2011 року, у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, ставка судового збору складає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Таким чином на підставі ст. 40-1 КУпАП з ОСОБА_1 на користь держави підлягає стягненню судовий збір у розмірі 665,60 грн.

Керуючись ст. 40-1, 172-6, 245, 251, 254, 278, 280, 283, 284 КУпАП, суд

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні клопотання захисниці ОСОБА_1 - Остропілець Валентини Іванівни - відмовити.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850,00 грн (вісімсот п'ятдесят) гривень 00 копійок.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , на користь держави судовий збір у розмірі 665,60 грн (шістсот шістдесят п'ять) гривень 60 копійок.

Відповідно до ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. Роз'яснити, що у випадку несплати накладеного штрафу у передбачений законом строк, може бути застосовано подвійне стягнення штрафу в порядку ст. 308 КУпАП, тобто у випадку примусового виконання постанови суду.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду у десятиденний строк з дня її винесення шляхом подачі апеляційної скарги через Шевченківський районний суд м. Харкова.

Постанова набирає законної сили після закінчення десятиденного строку її оскарження.

Повний текст постанови виготовлено та проголошено 24 лютого 2026 року о 16 год 40 хв.

Суддя В. М. Яковлева