Сарненський районний суд
Рівненської області
Справа № 572/905/26
Провадження №3/572/530/26
24 лютого 2026 року
Сарненський районний суд Рівненської області
в складі : головуючого судді ВЕДЯНІНОЇ Т.О.
за участю прокурора ІГНАТОЛІ Д.В.
особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Сарни матеріали, які надійшли від УСР в Рівненській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення корупційного правопорушення ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця та жителя АДРЕСА_1 , непрацюючого, раніше до адміністративної відповідальності не притягувався.
права, передбачені ст.63 Конституції України та ст.268 КУпАП роз'яснені,
за ч.1 ст.172-6 , ч.1 ст.172-6 КУпАП,
04 липня 2025 року о 15 год.16 хв. встановлено, що ОСОБА_1 будучи особою, яка припиняє діяльність посадової особи державної лісової охорони на посаді майстра лісу Кричильського лісництва Філії «Сарненське лісове господарство» Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України», відповідно до підпункту «е» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» являючись суб'єктом на якого поширюється дія цього Закону, порушив встановлені вимоги абзацу 1 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», а саме несвоєчасно без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні), чим вчинив правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
Крім того, 04 липня 2025 року о 15 год. 18 хв. ОСОБА_1 будучи особою, яка припинила діяльність посадової особи державної лісової охорони на посаді майстра лісу Кричильського лісництва Філії «Сарненське лісове господарство» Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України», відповідно до підпункту «е» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» являючись суб'єктом на якого поширюється дія цього Закону, порушив встановлені вимоги абзацу 1 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», а саме несвоєчасно без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, після припинення діяльності пов'язаної з виконанням функцій держави за 2024 рік, чим вчинив правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
За вчинення кожного з правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП відносно ОСОБА_1 складено два протоколи про адміністративні правопорушення, які відповідно до положень ч.2 ст.36 КУпАП об'єднані в одне провадження.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину визнав, пояснив, що не подав декларацію після звільнення, оскільки не знав, що таку декларацію потрібно подавати. Після того, як йому повідомили, що потрібно подати декларацію, він її подав.
Стосовно не подачі декларації за 2024 рік, пояснив, що він допомагав своєму батьку під час його реабілітації після поранення, тому пропустив строк подачі декларації.
Дослідивши матеріали справи судом встановлено.
Згідно наказу по Філії «Сарненське лісове господарство» від 13.10.2023 № 222/к/тр, ОСОБА_1 призначено на посаду майстра лісу Кричильського лісництва.
Згідно наказу по Філії «Сарненське лісове господарство» Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» від 12.12.2024 № 303/к/тр, ОСОБА_1 звільнено з посади майстра лісу Кричильського лісництва з 16.12.2024 року у зв'язку з скороченням штату.
Таким чином, особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, відповідно до п.п. е п.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб'єктом відповідальності за корупційні правопорушення.
Відповідно до частини 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до абз. 1 ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» - особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у пункті 1 підпунктах "а" і "в" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Відповідно до абзацу 2 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» - особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а" і "в" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подавати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Отже, останній дійсно був зобов'язаний подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, (при звільненні) , а саме з 01.01.2024 року по 16.12.2024 року в термін не пізніше до 15 січня 2025 року , а декларацію після припинення діяльності пов'язвної з виконанням функцій держави за 2024 рік до 01.04.2025 року.
ОСОБА_1 в суді пояснив, що він був обізнаний з тим, що має подати декларацію за 2024 рік.
Відповідно до копії декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави, отриманої з сайту НАЗК та інформації з вказаного сайту - декларацію при звільненні (охоплює період, який не був охоплений раніше поданими деклараціями) 01.01.2024-16.12.2024 , щорічну декларацію за 2024 рік, ОСОБА_1 подав 04 липня 2025 року.
Згідно повідомлення державної прикордонної служби ОСОБА_1 державний кордон України не перетинав.
Таким чином, судом не встановлено об'єктивних перешкод для своєчасного подання ОСОБА_1 декларацій, через що суд вважає встановленим, що декларації останнім не було подано своєчасно без поважних причин.
З огляду на наведене, суд вважає доведеною винність ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, а саме : несвоєчасному поданні без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави, після припинення діяльності, та несвоєчасному поданні декларації особою, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні).
На підставі досліджених доказів та у відповідності до вимог ст.36 КУпАП, враховуючи, відсутність обставин, що обтяжують покарання особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, суд дійшов висновку про можливість застосування до ОСОБА_1 стягнення, передбаченого санкцією ч.1 ст.172-6 КУпАП, у виді штрафу .
На підставі ч.1 ст. 172-6 КУпАП, керуючись ст.ст.283, 284 КУпАП,-
ОСОБА_1 (паспорт громадянина України № НОМЕР_1 ) визнати винним у вчиненні адміністративних корупційних правопорушень, передбачених ч.1 ст.1726 КУпАП, накласти на нього стягнення у виді штрафу у розмірі п'ятдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави 665 грн. 60 коп. судового збору.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя