Справа № 567/14/26
Провадження №3/567/76/26
19 лютого 2026 року м. Острог
Суддя Острозького районного суду Рівненської області Василевич О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали, які надійшли з ВП № 3 Рівненського РУП ГУНП в Рівненській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, місце проживання : АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ,
за ч.1 ст.130 КУпАП, -
22.12.2025 р. о 17 год. 12 хв. ОСОБА_1 в с.Вельбівно по вул.Героїв Майдану, 73 Рівненського району (Острозька МТГ) Рівненської області керував транспортним засобом марки "ВАЗ 21093", д.н.з. НОМЕР_3 , в стані наркотичного сп'яніння, що підтверджується висновком КП "Рівненський обласний центр психічного здоров'я населення" щодо результатів медичного огляду №540 від 22.12.2025 року.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, про місце, дату та час розгляду справи повідомлявся належним чином.Письмових пояснень з викладом своїх заперечень щодо суті правопорушення, вчинення якого ставиться ОСОБА_1 у провину, від нього до суду не надходило. Клопотань про відкладення розгляду справи, письмових пояснень по суті правопорушення від ОСОБА_1 до суду не надходило.
Відповідно до ст.268 КУпАП присутність особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за ст.130 КУпАП не є обов'язковою, а відтак суд не вбачає перешкод та вважає за можливе проводити розгляд справи у відсутності ОСОБА_1 .
При вирішенні питання про можливість розгляду справи у відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності суд виходив з наступного.
ОСОБА_1 був обізнаний про складання щодо нього протоколу про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.130 КУпАП, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, правом на особисту участь у судових засіданнях не скористався, заходів для явки до суду не вживав, письмових заперечень на спростування обставин, наведених у складеному відносно нього протоколі не надав.
Крім того, як наголошує у своїх рішеннях Європейський суд з прав людини, сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана добросовісно користуватись належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Так, у рішенні «Пономарьов проти України» від 3 квітня 2008 року Європейський Суд з прав людини наголосив, що «сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження».
Крім того, враховуючи принцип судочинства, яким визнано пріоритет публічного інтересу над приватним, за наведених вище обставин, суд вважає за можливе розгляд справи здійснювати на підставі письмових доказів, наявних в матеріалах справи.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд при вирішенні питання про наявність підстав для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності виходить з наступного.
Відповідно до ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Однією з підстав притягнення особи до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП є керування транспортним засобом в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Факт керування ОСОБА_1 транспортним засобом у день та час, вказаний у складеному відносно нього протоколі від 22.12.2025 року підтверджується відеозаписом зі службового реєстратора поліцейського, а також постановою про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕНА №6394818 від 22.12.2025р., згідно якої ОСОБА_1 притягнуто до відповідальності за ч.2 ст.126 КУпАП (керував транспортним засобом та не мав при собі посвічення водія на право керування транспортним засобом).
Порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак сп'яніння визначається ст.266 КУпАП, "Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції", затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України від 09.11.2015р. №1452/735 та "Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.12.2008 р. №1103.
Згідно п.12 розд.2 «Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затвердженої наказом МВС, МОЗ України №1452/735 від 09.11.2015 року, у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4 розділу I цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я.
Відповідно до п.9 Розділу ІІ Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої спільним наказом МВС та МОЗ України №1452/735 від 09.11.2015 року, з метою забезпечення достовірності результатів огляду водіїв транспортних засобів, які мають бути оглянуті в закладах охорони здоров'я, поліцейський забезпечує доставку цих осіб до найближчого закладу охорони здоров'я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення підстав для його проведення.
Відповідно до п.7, 8 Розділу ІІІ вищевказаної Інструкції проведення лабораторних досліджень на визначення наркотичного засобу або психотропної речовини обов'язкове. Метою лабораторного дослідження є виявлення або уточнення наявних речовин, що здатні спричинювати стан сп'яніння.
Відповідно до вказаних нормативно-правових актів оглядові на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного чи іншого сп'яніння згідно з ознаками такого стану, встановленими у вищезгаданій Інструкції, затвердженій спільним наказом МВС України та МОЗ України.
Як вбачається з матеріалів справи, зокрема, із направлення на огляд водія до медичного закладу від 22.12.2025 р., ознаками наркотичного сп'яніння у ОСОБА_1 були порушення координації рухів, порушення мови, поведінка, що не відповідає обстановці, звужені зіниці очей, які не реагують на світло.
Тобто працівник поліції вказав підстави у зв'язку з якими він вважав, що ОСОБА_1 перебуває у стані наркотичного сп'яніння, та останній погодився на проходження огляду на визначення стану наркотичного сп'яніння у медичному закладі - КП «Рівненський обласний центр психічного здоров'я населення».
З досліджених судом відеозаписів з нагрудної камери поліцейського встановлено, що 22.12.2025 року о 17.12 год. після зупинки автомобіля, керованого ОСОБА_1 , під час спілкування та перевірки документів у водія були виявлені ознаки наркотичного сп'яніння, про що йому було повідомлено та запропоновано пройти освідування у медичному закладі, у відповідь на що водій погодився. В подальшому у супроводі працівників поліції водій ОСОБА_1 був доставлений до КП «Рівненський обласний центр психічного здоров'я населення», де він був оглянутий лікарем, у водія був відібраний біологічний матеріал (сеча). В подальшому 26.12.2025 року о 15 год. 07 хв., після отримання висновку з КП «Рівненський обласний центр психічного здоров'я населення», поліцейський оголосив водію ОСОБА_1 про позитивний висновок медичного закладу, згідно якого останній 22.12.2025 року перебував у стані наркотичного сп'яніння, вказавши на те, що у біологічному матеріалі виявлено наркотичну речовину. Водію були роз'яснені його права та повідомлено про складання відносно нього протоколу про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.130 КУпАП.Водночас, з дослідженого судом відеозапису вбачається, що ОСОБА_1 при спілкуванні з поліцейськими не заперечував, що раніше вживав наркотичні засоби.
Також з дослідженого відеозапису встановлено, що працівники поліції, пропонуючи ОСОБА_1 проїхати у найближчий заклад охорони здоров'я - КП «Рівненський обласний центр психічного здоров'я населення», діяли у відповідності до законодавчих вимог, поліцейським було чітко пояснено порядок проходження огляду на стан сп'яніння та повідомлено необхідність проходження огляду в найближчому закладі охорони здоров'я, на що ОСОБА_1 погодився та будь-яких заперечень не вказував.
Відповідно до висновку КП «Рівненський обласний центр психічного здоров'я населення», за результатами медичного огляду ОСОБА_1 встановлено перебування останнього у стані наркотичного сп'яніння.
Вказаний висновок складено на підставі акту медичного огляду з метою виявлення стану наркотичного сп'яніння № 1558 від 22.12.2025 р., відповідно до якого за результатами огляду водія та проведеного лабораторного токсикологічного дослідження біологічного матеріалу (сечі) у ОСОБА_1 встановлено наркотичне сп'яніння.
Огляд ОСОБА_1 для визначення стану наркотичного сп'яніння було проведено в присутності поліцейського, що відповідає вимогам ч.4 ст.266 КУпАП.
Згідно ст.266 КУпАП перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управлінням охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
З повідомлень КП «Острозька обласна психіатрична лікарня», КП «Острозька багатопрофільна лікарня», КНП «Здолбунівська ЦМЛ», КНП «Гощанська БЛ» вбачається, що вказані заклади включено до переліку закладів охорони здоров'я, яким надано право на проведення медичних оглядів водіїв для встановлення стану сп'яніння. Разом з тим, вищевказані заклади зазначають, що не проводять огляду водіїв транспортних засобів для встановлення стану наркотичного сп'яніння шляхом лабораторних досліджень.
Як вбачається з матеріалів справи направлення на огляд водія було складено для проведення огляду ОСОБА_1 в КП «Рівненський обласний центр психічного здоров'я населення», яке також включено до переліку закладів охорони здоров'я, яким надано право на проведення медичних оглядів водіїв для встановлення стану сп'яніння, а відтак з урахуванням встановлених судом обставин, суд не вбачає порушень при направленні водія працівником поліції на огляд до КП «Рівненський обласний центр психічного здоров'я населення».
ОСОБА_1 не надав суду належних та допустимих доказів, які б спростовували вищевказаний висновок, а відтак дослідження біологічного матеріалу ОСОБА_1 на вміст наркотичних засобів проведено у відповідності до діючих положень законодавства є необґрунтованими та підтверджуються наявними у справі доказами, які досліджено судом та дають підстави прийти суду до висновку, що огляд ОСОБА_1 був проведений з дотриманням вимог статті 266 КУпАП та Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №551374 від 26.12.2025 р., ОСОБА_1 22.12.2025 р. о 17:12 год. в с.Вельбівно по вул.Героїв Майдану, 73 Рівненського району (Острозька МТГ) Рівненської області керував транспортним засобом марки «ВАЗ 210932», д.н.з. НОМЕР_3 , в стані наркотичного сп'яніння, що підтверджується висновком КП "Рівненський обласний центр психічного здоров'я населення" щодо результатів медичного огляду №540 від 22.12.2025 року, та вказаними діями ОСОБА_1 порушив п.2.9 «а» Правил дорожнього руху.
Відповідно до п.2.9 «а» водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
ОСОБА_1 у складеному відносно нього протоколі не навів будь-яких заперечень чи доводів, які б спростовували обставини, викладені у ньому, від дачі пояснень з приводу вчиненого правопорушення відмовився, посилаючись на ст.63 Конституції України.
Наявні у справі докази, які безпосередньо дослідженні у судовому засіданні, відповідають вимогам достатності, допустимості та належності та підтверджують факт порушення ОСОБА_1 вимог п.2.9 «а» ПДР України.
В ході судового розгляду не встановлено підстав вважати, що поліцейські СРПП ВП №3 Рівненського РУП ГУНП в Рівненській області, перебуваючи при виконанні службових обов'язків, діяли упереджено по відношенню до ОСОБА_1 , переслідуючи інші цілі, а ніж передбачені законодавством у випадку виявлення у водія ознак наркотичного сп'яніння.
ОСОБА_1 не надав суду належних та допустимих доказів, які б спростовували обставини, встановлені поліцейськими та зафіксовані у процесуальних документах, зібраних у матеріалах справи, які було досліджено судом.
Таким чином, факт скоєння вищевказаного правопорушення за обставин, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення, підтверджується зібраними у справі доказами, які повністю узгоджуються між собою. Підстав вважати їх недопустимими суд не вбачає.
Отже, в судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 порушив вимоги п.2.9 «а» ПДР, за якими водієві забороняється керувати транспортними засобами в стані наркотичного сп'яніння, а тому в діях ОСОБА_1 вбачаються ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП.
Окрім того, відповідно до ст.16 Закону України «Про дорожній рух» водій зобов'язаний не допускати випадків керування транспортним засобом в стані наркотичного сп'яніння.
Застосовуючи вид адміністративного стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, а також обставини, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність.
Обставин, що обтяжують чи пом'якшують відповідальність за вчинення адміністративного правопорушення не встановлено.
Згідно довідки відділення поліції №3 Рівненського РУП ГУНП в Рівненській області від 30.12.2025р. ОСОБА_1 протягом року притягувався до адміністративної відповідальності: 14.11.2025 р. - за ч.1 ст.126, ч.1 ст.130 КУпАП, 22.12.2025р. - за ч.2 ст.126 КУпАП та згідно електронної бази даних ОСОБА_1 31.05.2017 року отримав посвідчення водія НОМЕР_4 . Водночас зазначено, що згідно постанови Нетішинського міського суду Хмельницької області від 19.03.2024 р. у справі № 679/71/24 ОСОБА_1 позбавлений права керування транспортними засобами строком на один рік за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП. Посвідчення водія НОМЕР_4 , видане на прізвище ОСОБА_1 10.07.2024 року направлено на зберігання до ТСЦ № 6845 (м.Шепетівка).
При накладенні адміністративного стягнення судом взято до уваги те, що ОСОБА_1 протягом року притягувався до адміністративної відповідальності, за віком та станом здоров'я є працездатним, а тому беручи до уваги, що санкція ч.1 ст.130 КУпАП є безальтернативною, суд вбачає фактичні та правові підстави для застосування адміністративного стягнення у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами, що буде необхідним і достатнім для виховання ОСОБА_1 та попередження вчинення ним нових правопорушень, що буде відповідати характеру вчиненого правопорушення та меті адміністративного стягнення.
Відповідно до ст.40-1 КУпАП, п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» у зв'язку з ухваленням судом постанови про накладення адміністративного стягнення з ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.23, 24, ст.40-1, ч.1 ст.130 ст.ст.221, 276, 283, 284 КУпАП, -
Визнати ОСОБА_1 таким, що вчинив правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 1 000 (однієї тисячі) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) грн. з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 1 (один) рік.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що складає 665,60 грн.
У разі несплати штрафу в 15-ти денний термін, штраф підлягає примусовому стягненню в порядку ст.308 КУпАП у подвійному розмірі, а саме у сумі 34 000 (тридцять чотири тисячі) грн.
Реквізити для сплати штрафу:
Отримувач коштів: ГУК у Рівнен.обл./Рівнен.обл./21081300. Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 38012494. Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП). Номер рахунку отримувача (IBAN): UA218999980313020149000017001. Код класифікації доходів бюджету: 21081300.
Реквізити для сплати судового збору:
Отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106. Код отримувача (код за ЄДПРОУ): 37993783. Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП). Номер рахунку отримувача (IBAN): UA908999980313111256000026001. Код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Постанова може бути оскаржена до Рівненського апеляційного суду через Острозький районний суд протягом 10 днів з дня її винесення.
Повний текст постанови складено 24 лютого 2026 року.
Суддя Острозького районного судуВасилевич О.В.