Справа № 545/4670/25
Провадження № 3/545/10/26
23.02.2026 року суддя Полтавського районного суду Полтавської області Путря О.Г., при секретарі Білик М.В., за участю прокурора Острійчука О.П., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, які надійшли з УСР в Полтавській області ДСР НП України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянку України, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 , депутат Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області, не інвалід, на утримані неповнолітніх та непрацездатніх осіб не має, РНОКПП НОМЕР_1 , інші відомості суду не відомі,
за ч.1 ст. 172-6 КУпАП,-
ОСОБА_1 , будучи депутатом Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області восьмого скликання, відповідно до підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті З Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-6 КУпАП, являючись суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог ч. 1 ст. 45 та абзацу першого пункту 2-7 Розділу XII «Прикінцеві положення» вказаного Закону, несвоєчасно, без поважних причин, тобто після встановленого терміну декларування (не пізніше 31.01.2024), а саме лише о 14 год. 59 хв. 06.08.2025 подала на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУПА
Окрім того, ОСОБА_1 , будучи депутатом Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області восьмого скликання, відповідно до підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-6 КУпАП, являючись суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог ч. 1 ст. 45 та абзацу першого пункту 2-7 Розділу ХІІ «Прикінцеві положення» вказаного
Закону, несвоєчасно, без поважних причин, тобто після встановленого терміну декларування (не пізніше 31.01.2024), а саме лише о 15 год. 04 хв. 06.08.2025 подала на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Окрім того, ОСОБА_1 , будучи депутатом Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області восьмого скликання, відповідно до підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-6 КУпАП, являючись суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог частини 1 статті 45 вказаного Закону, несвоєчасно, без поважних причин, тобто після встановленого терміну декларування (не пізніше 31 березня 2024 року), а саме лише о 15 год. 06 хв. 06.08.2025 подала на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУПАП.
Окрім того, ОСОБА_1 , будучи депутатом Щербанівської
сільської ради Полтавського району Полтавської області восьмого скликання, відповідно до підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-6 КУПАП, являючись суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції в порушення вимог частини 1 статті 45 вказаного Закону, несвоєчасно, без поважних причин, тобто після встановленого терміну декларування (не пізніше 31 березня 2025 року), а саме лише о 15 год. 16 хв. 06.08.2025 подала на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
У судовому засіданні прокурор Острійчука О.П. прохав притягнути ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого частиною 1 статті 172-6 КУпАП, накласти на неї стягнення у виді штрафу в розмірі 850 грн.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 вину визнала. Вказала, що недбало віднеслась до подачі декларації, з її вини декларації були подані з порушенням строків.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, думку прокурора, дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, суд прийшов до наступних висновків.
Відповідно до п. 10 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» (далі Закону) правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Згідно з рішенням першої сесії Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області восьмого скликання від 13.11.2020 ОСОБА_1 набрала повноваження депутата Щербанівської сільської ради восьмого скликання.
Відповідно до абзацу 15 частини 1 статті 1 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а»,
«в»-«ґ» пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Частиною 1 ст.172-6 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно з приміткою до ст. 172-6 КУпАП суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про сутгєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Таким чином, відповідно до п.п. «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції ОСОБА_1 , як депутат місцевої ради, є суб'єктом, на якого поширюється дія вказаного Закону.
Відповідно до ч. 3 ст. 8 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» на депутатів місцевих рад поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції». Депутати місцевих рад зобов'язані щороку до 1 квітня подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік відповідно до Закону України «Про запобігання корупції», а також дотримуватися інших вимог фінансового контролю, передбачених зазначеним Законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«» пункту 2 частини першої статті З цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до абзацу першого пункту 2-7 Розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» установлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів
України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Закон України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану, набрав чинності 12.10.2023.
Згідно роз'яснень НАЗК від 20.10.2023, оприлюднених на офіційному сайті за посиланням «https://nazk.gov.ua», за загальним правилом до 31 січня 2024
року публічні службовці повинні подати:
- щорічні декларації (з будь-якою позначкою) за 2021-2022 звітні періоди;
- декларацію при звільненні за 2022-2023 роки (якщо обов'язок подання декларації настав до 11.10.2023 включно).
Судом встановлено, що протокол про адміністративне правопорушення складено у відповідності до вимог ст. 256 КУпАП України. Під час його складання істотних порушень, що тягли б за собою визнання доказів недопустимими, допущено не було.
Дослідивши матеріали додані до протоколів, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 , депутата місцевої ради, та суб'єкта відповідальності за корупційне правопорушення, на якого поширюється дія ЗУ «Про запобігання корупції», вбачається порушення норм антикорупційного законодавства недотримання вимог ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції», та вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1ст. 172-6 КУпАП.
Зазначений висновок суду, підтверджується наступними доказами, які досліджені судом та не викликають сумнівів у своїй достовірності та допустимості, а саме:
протоколом про адміністративне правопорушення №454 від 15.10.2025 року, з яким ОСОБА_1 ознайомлена, їй роз'яснені норми ст.ст. 55,56, 59, 63 Конституції України та ст. 268 КУпАП, в поясненнях якого остання вказала, що вину визнає (а.с. 6-8);
протоколом про адміністративне правопорушення №455 від 15.10.2025 року, з яким ОСОБА_1 ознайомлена, їй роз'яснені норми ст.ст. 55,56, 59, 63 Конституції України та ст. 268 КУпАП, в поясненнях якого остання вказала, що вину визнає (а.с. 38-40);
протоколом про адміністративне правопорушення №456 від 15.10.2025 року, з яким ОСОБА_1 ознайомлена, їй роз'яснені норми ст.ст. 55,56, 59, 63 Конституції України та ст. 268 КУпАП, в поясненнях якого остання вказала, що вину визнає (а.с. 46-48);
протоколом про адміністративне правопорушення №457 від 15.10.2025 року, з яким ОСОБА_1 ознайомлена, їй роз'яснені норми ст.ст. 55,56, 59, 63 Конституції України та ст. 268 КУпАП, в поясненнях якого остання вказала, що вину визнає (а.с. 54-56);
письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 15.10.2025 року (а.с. 12);
списком депутатів Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області восьмого скликання (а.с. 16);
рішенням першої сесії восьмого скликання Щербанівської сільської ради від 13.11.2020 року (а.с. 15);
листом Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області від 07.10.2025 № 1927, згідно якого депутати Щербанівської сільської ради щороку на засіданнях сесій ради ознайомлювалися в усному порядку із вимогами ЗУ «Про запобігання корупції» (а.с. 14);
листом Департаменту охорони здоров'я Полтавської міської ради від 07.10.2025 № 01-08-02.2-13/1886-08, згідно якого ОСОБА_1 за медичною допомогою в період з 01.01.2024 року по 31.03.2024 року та з 01.01.2025 року по 31.03.2025 року не зверталася, на амбулаторному та стаціонарному лікуванні не перебувала (а.с. 18);
листом КНП «Центр ПМД ОТГ» Мачухівської сільської ради Полтавського району Полтавської області від 09.10.2025 № 01-24/512, згідно якого ОСОБА_1 за медичною допомогою в період з 01.01.2024 року по 31.03.2024 року, з 01.01.2025 року по 31.03.2025 року не зверталася, на стаціонарному лікуванні не перебувала (а.с. 20);
списком декларацій, оприлюднених в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр), ОСОБА_1 подавала щорічні декларації за 2016-2020 роки, тобто, останній достовірно відомі зобов'язання та обмеження, встановлені Законом України «Про запобігання корупції», типи декларацій, правила користування Реєстром та електронним цифровим підписом (а.с. 21);
скріншотом офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції ОСОБА_1 лише о 14 год. 59 хв. 06.08.2025 подала до Реєстру щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік, о 15 год. 04 хв. 06.08.2025 подала до Реєстру щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік, о 15 год. 06 хв. 06.08.2025 подала до Реєстру щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, о 15 год. 16 хв. 06.08.2025 подала до Реєстру щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік (а.с. 22- 33).
Таким чином, ОСОБА_1 в порушення вимог ч. 1 ст. 45 та абзацу першого пункту 2-7 Розділу ХІІ «Прикінцеві положення» вказаного Закону, несвоєчасно, без поважних причин, тобто після встановленого терміну декларування, а саме 06.08.2025 подала на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції щорічні декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021, 2022, 2023, 2024 роки.
Тобто, в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП - несвоєчасне подання без поважних причин щорічних декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021, 2022, 2023, 2024 роки.
Враховуючи особу ОСОБА_1 , визнання нею своєї вини у несвоєчасному поданні декларацій, скоєння вказаного правопорушення вперше, відсутність будь-яких негативних наслідків для держави та суспільства, не встановлення по справі обтяжуючих відповідальність правопорушника обставин, до ОСОБА_1 слід застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 неоподаткованих мінімумів доходів громадян .
Відповідно до ст.40-1КУпАП правопорушник зобов'язаний сплатити судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення.
Керуючись ст.ст. 7, 283, 284 КУпАП, -
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та накласти на неї адміністративне стягнення в розмірі п'ятдесяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) грн. на користь держави .
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 665,60 грн. (одержувач ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача : Казначейство України ( ЕАП ), рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106).
Відповідно до ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1,300-2, 300-3 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Копія платіжного документу подається до суду.
Відповідно до ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується:
- подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу;
- витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Постанова може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду через Полтавський районний суд протягом 10 днів з дня винесення постанови шляхом подачі апеляційної скарги.
Суддя: О. Г. Путря