Справа №203/8926/25
Провадження №3/0203/67/2026
23 лютого 2026 року суддя Центрального районного суду міста Дніпра Качаленко Г.В. в м. Дніпрі, за участі представника Південно-Східної митниці Державної митної служби України Фещенко І.С., розглянув матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності
Gary Liu, адреса особи: АДРЕСА_1
за порушення митних правил, за ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України,-
22.07.2025 до центральної сортувальної станції експрес-перевізника ТОВ «МДК Експрес» (код ЄДРПОУ 38771273), що знаходиться в зоні діяльності Південно-Східної митниці, на підставі авіаційної вантажної накладної (Air Waybill) від 17.07.2025 №080-38214164, CMR від 21.07.2025 №F/N з Китайської Народної Республіки надійшло міжнародне експрес-відправлення №RL703172893CN від 08.07.2025 з товаром «fashion sunglasses» у кількості 3 шт., вартістю 49,00 євро, відправником якого є ОСОБА_1 (Nо. 1623, SOHO 3rd BUILDING, WANDA PLAZA, DONGGUAN, GUANDONG, CHINA), одержувачем зазначено ОСОБА_2 .
22.07.2025 ТОВ «МДК Експрес» на підставі Реєстру обліку міжнародних експрес-відправлень від 08.07.2025, пакувального листа №879/08072025 задекларовано товари, що надійшли у міжнародному експрес-відправленні № RL703172893CN, як «модні сонцезахисні окуляри», у кількості 3 шт., загальною вартістю 49,00 євро, шляхом подання додаткового реєстру від 22.07.2025 № 25UA110130R00002M0.
04.09.2025 Південно-Східною митницею було направлено лист (вих. № 7.5-01/20-02/10/5135) на електронну адресу одержувача МЕВ ОСОБА_2 з метою підтвердження даних, вказаних у додатковому реєстрі від 22.07.2025 № 25UA110130R00002M0.
11.09.2025 у відповідь на лист митниці ОСОБА_2 повідомив (вх.№ 10783/10), що міжнародне експрес-відправлення № RL703172893CN не замовляв, не має до цього відправлення жодного відношення, не очікував і не оплачував.
За результатом проведеного митного огляду MEB № RL703172893CN, було виявлено товари «сонцезахисні окуляри з чорними пластиковими дужками на яких присутній напис Tiffany&Co. ITALY, запаковані в коробки та в футляри зеленого кольору на яких присутній напис Tiffany&Co., в кожному пакуванні наявна ганчірка зеленого кольору» у кількості 3 шт.
Відповідно до проформи-інвойсу від 08.07.2025 № 2893CN усі дані для здійснення декларування товарів, у тому числі, щодо одержувача МЕВ були надані відправником в особі
ОСОБА_3 метою визначення вартості безпосереднього предмету правопорушення 06.10.2025 року було направлена постанову про призначення товарознавчої експертизи до Дніпропетровського управління експертиз та досліджень СЛЕД Держмитслужби.
08.10.2025 року отримано відповідь СЛЕД № 7.17-37/37-01/7/375, згідно якого вартість безпосереднього предмету правопорушень складає 13 599,99 грн.
Таким чином, відправник ОСОБА_1 вчинив дії спрямовані на переміщення товарів у міжнародному експрес-відправленні № RL703172893CN через митний кордон України з приховуванням від митного контролю шляхом подання митному органу як підстави для переміщення товарів документів, а саме проформи-інвойсу, що містить неправдиві відомості щодо одержувача цих товарів.
В судовому засіданні представник митного органу підтримав позицію митного органу та обставини, викладені в протоколі, просив притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за порушення митних правил.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, про місце, дату та час розгляду справи повідомлявся належним чином, причини неявки суду не повідомив.
З урахуванням вимог ст. 526 МК України, суд вважає можливим розглянути справу у відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил.
Заслухав представника митного органу, дослідив матеріали справи, суд доходить висновку про доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України.
Згідно з пунктом 2 частини 1 статті 235 Митного кодексу України (далі - МК України) забороняється переміщення (пересилання) в міжнародних експрес-відправленнях товарів, відправлених з порушенням митних правил.
Правила переміщення (пересилання) міжнародних поштових та експрес - відправлень через митний кордон України регламентовано МК України.
Частиною 8 ст. 233 МК України визначено, що міжнародні поштові (крім тих, що переміщуються через територію України транзитом) та експрес-відправлення переміщуються через митний кордон України після здійснення митного контролю і митного оформлення товарів, що знаходяться в цих відправленнях.
Відповідно до приписів ст. 236 МК України товари, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України у міжнародних поштових та експрес-відправленнях підлягають письмовому декларуванню та декларуються оператором поштового зв'язку шляхом подання реєстрів міжнародних поштових відправлень з урахуванням відомостей та документів, передбачених актами Всесвітнього поштового союзу.
Згідно з ч. 1 ст. 257 МК України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. При застосуванні письмової форми декларування можуть використовуватися як електронні документи, так і документи на паперовому носії або їх електронні (скановані) копії, на які накладено електронний підпис декларанта.
Згідно з п. 5 розділу II Порядку заповнення реєстрів (тимчасового та додаткового) міжнародних поштових та експрес-відправлень і внесення змін до таких реєстрів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 04.01.2023 №6, відомості стосовно відправника та одержувача, а також щодо товарів у відправленні оператор заповнює на підставі товаросупровідних документів, пакувальних аркушів, інших документів, складених відповідно до актів Всесвітнього поштового союзу, у тому числі, які прямують з відправленням, а також додаткових даних та документів, отриманих від відправника або одержувача чи складених під час здійснення операцій із сортування та обробки відправлень, за результатами фізичного огляду, виконання інших митних формальностей.
Абзацом 1 п.п 2 п. 6 Постанови Кабінету Міністрів України " Питання, пов'язані із застосуванням митних декларацій" від 21.05.2012 №450 передбачено, що товари, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України в міжнародних поштових відправленнях, декларуються шляхом подання митному органу: письмової заяви за формою згідно з додатком 1 або тимчасового та/або додаткового реєстру міжнародних поштових відправлень у разі: надходження на адресу декларанта (крім громадянина) в Україну в одній депеші від одного відправника товарів, сумарна митна вартість яких не перевищує суми, еквівалентної 150 євро.
Указом Президента України від 10.10.2017 № 316/2017 затверджені Всесвітня поштова конвенція, Загальний регламент Всесвітнього поштового союзу, Заключний протокол Всесвітньої поштової конвенції та Угода про поштові платіжні послуги, підписані від імені України 11 жовтня 2012 року в м. Доха.
Всесвітня поштова конвенція - міжнародний договір, який встановлює правила міжнародного поштового обміну. Визначення поняття «персональні дані» відповідно до Всесвітньої поштової конвенції - це інформація необхідна для встановлення особи користувача.
Відповідно до визначень ст. 1 Закону України «Про поштовий зв'язок» № 2722-IX від 03.11.2022 користувач послуг поштового зв'язку (користувач) - це фізична або юридична особа, яка користується послугами поштового зв'язку як відправник або одержувач. Поштова адреса - адреса відправника та адреса адресата (одержувача), що зазначаються при пересиланні поштового відправлення, поштового переказу.
У п. 3.3. ст. РК 125 Регламенту письмової кореспонденції Всесвітнього поштового союзу зазначається, що текст адреси одержувача повинен бути чітким й повним.
У п.10 ст. РК 125 - на пакуванні повинна бути зазначена лише одна адреса відправника та лише одна адреса одержувача.
Постановою Кабінету міністрів України від 05.03.2009 №270 (зі змінами) затверджені Правила надання послуг поштового зв'язку. Відповідно до пункту 32 Правил надання послуг поштового зв'язку поштове відправлення, поштовий переказ супроводжує така інформація, що надається відправником або зазначається на поштовому відправленні, якщо обов'язковість її надання (зазначення на поштовому відправленні) встановлена оператором поштового зв'язку:
- найменування адресата (одержувача) та відправника: для фізичних осіб - прізвище, ім'я та по батькові (за наявності), для юридичних осіб - повне найменування підприємства, установи, організації, якщо відомо - ім'я та прізвище адресата;
- номер абонента, за яким отримуються електронні комунікаційні послуги щодо мобільного або фіксованого зв'язку відправника та адресата (одержувача) (для реєстрованих поштових відправлень, поштових переказів, крім поштових карток, листів без оголошеної цінності, відправлень для сліпих);
- поштова адреса: найменування вулиці (проспекту, бульвару, провулку тощо), номер будинку, квартири/офісу; найменування населеного пункту, району, області (крім поштових переказів); поштовий індекс; країна призначення.
Відповідно до п.п 1.1 ст. 18 «Відправлення, що не допускаються. Заборони» Всесвітньої поштової конвенції (далі - Конвенція), «відправлення, які не відповідають умовам, визначеним у Конвенції та Регламентах, не приймаються. Відправлення, що пересилаються для сприяння акту шахрайства чи з наміром ухилитися від повної сплати залежних сум, не допускаються».
Згідно з п. 2 ст. РК 156 Регламенту письмової кореспонденції Всесвітнього поштового союзу складання митних декларацій лежить виключно на відповідальності відправника.
Відповідно до ч. 1 ст. 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Таким чином, ОСОБА_1 вчинив дії спрямовані на переміщення через митний кордон України у міжнародному експрес відправленні з приховуванням від митного контролю шляхом поданням митному органу як підстави для переміщення товарів документів, а саме проформи-інвойсу, що містить неправдиві відомості щодо одержувача цих товарів, чим вчинив порушення митних правил, передбачене ч.1 ст. 483 МК України.
За протоколом про порушення митних правил №0121/UA110000/2025 від 25.09.2025 на підставі положень, ст. 511 МК України, предмети правопорушення тимчасово вилучено та передано на зберігання до складу митниці.
Згідно зі ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Підставою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність в її діях складу адміністративного правопорушення - сукупності юридичних ознак (об'єктивних і суб'єктивних), що визначаються вчинене протиправне діяння як конкретне адміністративне правопорушення.
За змістом ст. 483 МК України об'єктивна сторона складу даного правопорушення характеризується діями, що направлені на переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням органу доходів і зборів як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.
Таким чином, основним безпосереднім об'єктом порушення митних правил є встановлений порядок переміщення товарів через митний кордон України.
Об'єктивною стороною правопорушення є дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України, тобто, активна поведінка (вчинок) особи.
Переміщення предметів із приховуванням від митного контролю - це їх переміщення через митний кордон різними шляхами, зокрема, шляхом подання до митного органу України підроблених документів, які містять неправдиві дані.
Суб'єктивна сторона передбачає наявність прямого умислу, тобто винний у скоєнні злочину чітко розуміє та усвідомлює обставини і характер незаконного переміщення товарів, предметів і речовин через митну територію України і прагне їх ввезти на територію України з порушенням встановленого порядку чи вивезти з України.
При цьому відповідно до пункту 6 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» від 03.06.2005 № 8, судам необхідно враховувати, що підставою для переміщення товарів через митний кордон є визначені нормативними актами документи, без яких неможливо одержати дозвіл митного органу на пропуск товарів через митний кордон. Це, зокрема, можуть бути митна декларація, контракт, коносамент, ліцензія, квота, товаросупровідні документи, дозвіл відповідних державних органів. Документами, що містять неправдиві дані, є, зокрема, такі, в яких відомості щодо суті угоди, найменування, асортименту, ваги, кількості чи вартості товарів, а також їх відправника чи одержувача, держави, з якої вони вивезені чи в яку переміщуються, не відповідають дійсності.
Згідно зі ст. 495 МК України, доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
У ч. 1 ст. 489 МК України зазначено, що посадова особа при розгляді справи про порушення митних правил зобов'язана з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 265 МК України декларант може здійснювати декларування товарів самостійно або уповноважувати інших осіб на здійснення декларування від свого імені.
Відповідно до ч. 1 ст. 266 МК України декларант зобов'язаний здійснити декларування товарів відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом; надати органу доходів і зборів передбачені законодавством документи і відомості, необхідні для виконання митних формальностей.
Відповідно до ст. 61 Конституції України, юридична відповідальність особи має індивідуальний характер.
За правилами ст. 257 МК України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Судом в судовому засіданні досліджено матеріали адміністративної справи, зокрема: протокол про порушення митних правил № 0121/UA110000/2025 від 25.09.2025, акт митного огляду товарів, реєстр обліку МЕВ, пакувальний лист, товаротранспортна накладна CMR від F/N, авіанакладна від 17.07.2025, акт проведення огляду товарів від 25.09.2025, довідка для нарахування витрат митниці, опис предметів №19 від 26.09.2025, висновок №1420003700-0351 від 08.10.2025 загальна вартість безпосередніх предметів порушення митних правил 13599,99 грн, інші матеріали справи.
Оцінюючи в сукупності надані докази, суд оцінює їх як належні та допустимі, у зв'язку з чим доходить висновку, що факт вчинення порушення митних правил передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України повністю підтверджений в ході розгляду справи.
Таким чином, суд дійшов висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України.
Стаття 33 КУпАП визначає, що стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Судом встановлено, що загальна вартість предмету правопорушення, згідно висновку експерта № 1420003700-0351 від 08.10.2025, становить 13599,99 грн.
Таким чином, з урахуванням обставин справи, суд доходить висновку про накладення на ОСОБА_1 , адміністративного стягнення у виді штрафу у розмірі 50 відсотків вартості товару - безпосереднього предмету порушення митних правил, що становить 6799,99 грн. з конфіскацією предметів правопорушення.
Крім того, відповідно до ст. 40-1 КУпАП та Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 665,60 грн.
Відповідно до ст.520 МК України, витрати у справі про порушення митних правил відшкодовуються особою, щодо якої винесено постанову про накладення адміністративного стягнення. Таким чином, з особи, яка притягається до відповідальності, підлягають стягненню витрати, понесені митним органом за зберігання товарів, які стали предметом порушення митних правил.
З довідки про витрати митниці у справі про порушення митних правил №0121/UA110000/2025 вбачається, що витрати на зберігання вилученого товару складають 0,00702 євро за добу, що станом на день розгляду справи становить 53 гривні 97 копійок (151 доба* 0,00702 євро за добу* курс 1 Євро=50,9170).
На підставі ч.1 ст.519 МК України з ОСОБА_1 необхідно стягнути на користь Південно-Східної митниці витрати за зберігання товару на складі митниці у сумі 53,97 грн.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 1, 8, 245, 251-252, 280 КУпАП, ст.ст. 3, 458, 465, 467, 483, 487-488, 491, 495, 522, 527 Митного кодексу України, -
Gar Liu, адреса особи: АДРЕСА_1 , визнати винним у порушенні митних правил, передбачених ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил у розмірі 6799 (шість тисяч сімсот дев'яносто) гривень 99 копійок, з конфіскацією предметів правопорушення, а саме: «сонцезахисних окулярів з чорними пластиковими дужками на яких присутній напис Tiffany&Co. ITALY, запаковані в коробки та в футляри зеленого кольору на яких присутній напис Tiffany&Co., в кожному пакуванні наявна ганчірка зеленого кольору» у кількості 3 шт.
Стягнути зGary Liu, адреса особи: 1623, Soho 3rd Building, Wanda Plaza, Humen, Dongguan, Guangdong, China, судовий збір у розмірі 665, 60 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 витрати за зберігання на складі митниці товарів, які є предметом порушення митних правил у розмірі 53 (п'ятдесят три) грн. 97 коп.
Реквізити для сплати штрафу:
р/р № UA718999980355769000002160932, одержувач Південно-Східна митниця, код ЄДРПОУ 43971371, МФО 899998.
Реквізити для сплати витрат за зберігання:
р/р № UA098201720313211001201160932, одержувач Південно-Східна митниця, код ЄДРПОУ 43971371, МФО 820172.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
На постанову суду може бути подана апеляційна скарга до Дніпровського апеляційного суду через Центральний районний суд міста Дніпра протягом 10 днів з моменту її винесення.
Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців з дня винесення, в разі оскарження - протягом трьох місяців з дня розгляду скарги.
Суддя Г.В. Качаленко