154/5165/25
1-кс/154/192/26
24 лютого 2026 року м. Володимир
Володимирський міський суд Волинської області
в складі : слідчого судді - ОСОБА_1 ,
за участю секретаря - ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3 ,
слідчого ОСОБА_4 ,
підозрюваної ОСОБА_5 ,
захисника ОСОБА_6
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання слідчого СВ Володимирського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Волинській області ОСОБА_7 , погоджене з прокурором Володимирської окружної прокуратури ОСОБА_3 , про застосування запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання відносно підозрюваної за ч.3 ст.190, ч.3 ст.358 КК України - ОСОБА_5 , -
Слідчий слідчого відділення Володимирського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Волинській області ОСОБА_7 за погодженням з прокурором Володимирської окружної прокуратури звернувся до суду з клопотанням про застосування запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання відносно підозрюваної ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст.190, ч.3 ст.358 КК України.
В обґрунтування клопотання слідчий посилається на те, що в ході проведення досудового розслідування встановлено що відповідно до п. 5 Порядку відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня» (далі Порядку), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.01.2019 № 68 (зі змінами), право на отримання компенсації послуги «муніципальна няня» мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які є батьками, опікунами дитини до трьох років або дитини, яка потребує додаткового догляду, або дитини до трьох років і є особами з інвалідністю I чи II групи і на законних підставах проживають на території України та уклали договір з муніципальною нянею.
Пунктами 12, 13, 17 вказаного Порядку визначено, що виплата компенсації послуги «муніципальна няня» здійснюється щомісяця на підставі поданих заявником послуги «муніципальна няня» документів, що підтверджують витрати на оплату послуг муніципальній няні. У документі, що підтверджує витрати на оплату послуги «муніципальна няня», повинно бути зазначено, зокрема, прізвище, ім'я, по батькові (за наявності) заявника послуги «муніципальна няня», прізвище, ім'я, по батькові (за наявності) муніципальної няні, місяць, рік та сума платежу. Заявник послуги «муніципальна няня» до 5 числа місяця, наступного за місяцем, в якому надано послугу «муніципальна няня», подає в письмовій (електронній) формі чи в будь-який інший зручний спосіб (зокрема, шляхом надіслання сканованих копій) місцевому структурному підрозділу з питань соціального захисту населення документи, що підтверджують витрати на оплату муніципальній няні вартості послуги.
Пунктом 18 даного Порядку визначено, що компенсація послуги "муніципальна няня" здійснюється за рахунок коштів державного бюджету. Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для виплати компенсації послуги "муніципальна няня", затверджується Кабінетом Міністрів України.
Так, у кінці 2022 року, точної дати, часу та місця досудовим розслідуванням не встановлено, ОСОБА_5 , під час телефонної розмови із ОСОБА_8 дізналась, що остання є матір'ю, яка виховує малолітню дитину з інвалідністю та може потребувати послуги «муніципальної няні».
Тоді ж, у ОСОБА_5 та ОСОБА_8 виник спільний умисел на заволодіння державними бюджетними коштами, а саме виплатами компенсації послуги "муніципальна няня". ОСОБА_8 та ОСОБА_5 домовились між собою, що укладуть договір про здійснення догляду за дитиною до трьох років, який фактично виконуватись не буде, ОСОБА_5 виготовить офіційні документи, в які внесе завідомо недостовірні для них дані та надасть їх ОСОБА_8 , а остання в подальшому їх використає шляхом надання працівникам Управління соціальної та ветеранської політики виконавчого комітету Володимирської міської ради, внаслідок чого введуть їх в оману, та безпідставно отримають компенсації послуги «муніципальна няня», які розділять між собою та використають на власний розсуд.
Після чого, ОСОБА_5 діючи за попередньою змовою із ОСОБА_8 на підроблення офіційних документів, які видаються та посвідчуються установою та надають права, з метою їх використання, умисно, керуючись корисливим мотивом та метою особистого незаконного збагачення, усвідомлюючи протиправний та суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки і свідомо бажаючи їх настання, не пізніше 01 січня 2023 року, більш точного часу у ході досудового розслідування не встановлено, отримала від ОСОБА_8 , для виготовлення офіційних документів необхідних для призначення компенсації «муніципальна няня» особисті данні. У свою чергу, ОСОБА_5 , перебуваючи у не встановленому на даний час місці, виготовила договір № 7 про здійснення догляду за дитиною ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до трьох років від 01 січня 2023 року, а надалі на початку кожного наступного звітного місяця з січня по грудень 2023 року, більш точного часу у ході досудового розслідування не встановлено, акти про надання послуг «муніципальна няня», вказавши в них завідомо неправдиву інформацію про надання послуги з догляду за дитиною «муніципальна няня», достовірно знаючи, що такі послуги не надавались, а також розрахункові квитанції, в які внесли інформацію, яка повністю не відповідає дійсності про сплату ОСОБА_8 на користь ТОВ «ДЦ Маленька бджілка» коштів у сумі 6700 грн, щомісяця, як оплату послуг муніципальна няня, згідно актів про надану послугу догляду за дитиною ( ОСОБА_9 ) за січень-грудень 2023 року, а саме: акт про надану послугу за січень 2023 року протягом 167 годин та розрахункову квитанцію № 827944; акт про надану послугу за лютий 2023 року, протягом 165 годин та розрахункову квитанцію № 827846; акт про надану послугу за березень 2023 року протягом 165 годин та розрахункову квитанцію № 827995; акт про надану послугу за квітень 2023 року протягом 165 годин та розрахункову квитанцію № 827847; акт про надану послугу за травень 2023 року протягом 165 годин та розрахункову квитанцію № 827878; акт про надану послугу за червень 2023 року протягом 165 годин та розрахункову квитанцію № 174804; акт про надану послугу за липень 2023 року протягом 165 годин та розрахункову квитанцію № 174711; акт про надану послугу за серпень 2023 року протягом 165 годин та розрахункову квитанцію № 174713; акт про надану послугу за вересень 2023 року протягом 165 годин та розрахункову квитанцію № 174824; акт про надану послугу за жовтень 2023 року протягом 165 годин та розрахункову квитанцію № 174826; акт про надану послугу за листопад 2023 року протягом 165 годин та розрахункову квитанцію № 174829; акт про надану послугу за грудень 2023 року протягом 165 годин та розрахункову квитанцію № 174831.
У подальшому ОСОБА_5 , діючи на підставі єдиного умислу на підроблення офіційних документів які видаються та посвідчуються установою та надають права, з метою їх використання, умисно, керуючись корисливим мотивом та метою особистого незаконного збагачення усвідомлюючи протиправний та суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки і свідомо бажаючи їх настання, за попередньою змовою із ОСОБА_8 , не пізніше 01 січня 2024 року, більш точного часу у ході досудового розслідування не встановлено, з метою збільшення розміру компенсації «муніципальна няня», перебуваючи у не встановленому на даний час місці, виготовила додаткову угоду № 1 до договору № 7 про надання послуг «муніципальної няні» від 01 січня 2023 року для здійснення догляду за дитиною ОСОБА_9 до трьох років від 01 січня 2024 року, а надалі на початку кожного наступного звітного місяця з січня по грудень 2024 року, більш точного часу у ході досудового розслідування не встановлено, акти про надання послуг «муніципальна няня» і розрахункові квитанції, а саме: акт про надану послугу за січень 2024 року протягом 165 годин та розрахункову квитанцію № 174857; за лютий 2024 року протягом 165 годин та розрахункову квитанцію № 174858; за березень 2024 року протягом 165 годин та розрахункову квитанцію № 174859; за квітень 2024 року протягом 165 годин та розрахункову квитанцію № 174890; за травень 2024 року протягом 165 годин та розрахункову квитанцію № 174891; за червень 2024 року протягом 165 годин та розрахункову квитанцію № 174892; за липень 2024 року протягом 165 годин та розрахункову квитанцію № 668391; за серпень 2024 року протягом 165 годин та розрахункову квитанцію № 668393; за вересень 2024 року протягом 165 годин та розрахункову квитанцію № 668392; за жовтень 2024 року протягом 165 годин та розрахункову квитанцію № 314109; за листопад 2024 року протягом 165 годин та розрахункову квитанцію № 314110; за грудень 2024 року протягом 165 годин та розрахункову квитанцію № 314111, в які внесли інформацію, яка повністю не відповідає дійсності про надання послуги з догляду за дитиною «муніципальна няня», достовірно знаючи, що такі послуги не надавались, а також про сплату ОСОБА_8 на користь ТОВ «ДЦ Маленька бджілка» коштів у сумі 7100 грн, щомісяця, як оплату послуг муніципальна няня, згідно акту про надану послугу догляду за дитиною ( ОСОБА_9 ) за січень-грудень 2024 року.
У подальшому ОСОБА_5 , діючи на підставі єдиного умислу на підроблення офіційних документів які видаються та посвідчуються установою та надає права, з метою їх використання, умисно, керуючись корисливим мотивом та метою особистого незаконного збагачення усвідомлюючи протиправний та суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки і свідомо бажаючи їх настання, за попередньою змовою із ОСОБА_8 , не пізніше 01 січня 2025 року, більш точного часу у ході досудового розслідування не встановлено, з метою збільшення розміру компенсації «муніципальна няня», перебуваючи у не встановленому на даний час місці, виготовила додаткову угоду № 2 до договору № 7 про надання послуг «муніципальної няні» від 01 січня 2023 року для здійснення догляду за дитиною ОСОБА_9 до трьох років від 01 січня 2025 року, а надалі на початку кожного наступного звітного місяця з січня по жовтень 2025 року, більш точного часу у ході досудового розслідування не встановлено, акти про надання послуг «муніципальна няня» і розрахункові квитанції, а саме: акт про надану послугу за січень 2025 року протягом 165 годин та розрахункову квитанцію № 304187; за лютий 2025 року протягом 165 годин та розрахункову квитанцію № 304188; за березень 2025 року протягом 165 годин та розрахункову квитанцію № 304189; за квітень 2025 року протягом 165 годин та розрахункову квитанцію № 731642; за травень 2025 року протягом 165 годин та розрахункову квитанцію № 731643; за червень 2025 року протягом 165 годин та розрахункову квитанцію № 731645; за липень 2025 року протягом 165 годин та розрахункову квитанцію № 348003; за серпень 2025 року протягом 165 годин та розрахункову квитанцію № 348005; за вересень 2025 року протягом 165 годин та розрахункову квитанцію № 348011; за жовтень 2025 року протягом 165 годин та розрахункову квитанцію, в які внесла інформацію, яка повністю не відповідає дійсності про надання послуги з догляду за дитиною «муніципальна няня», достовірно знаючи, що такі послуги не надавались, а також про сплату ОСОБА_8 на користь ТОВ «ДЦ Маленька бджілка» коштів у сумі 8000 грн., щомісяця, як оплату послуг муніципальна няня, згідно акту про надану послугу догляду за дитиною ( ОСОБА_9 ) за січень-жовтень 2025 року.
Окрім цього у кінці 2022 року, точної дати, часу та місця досудовим розслідуванням не встановлено, ОСОБА_5 , будучи директором ТОВ «Дитячий центр «Маленька бджілка» під час телефонної розмови із ОСОБА_8 дізналась, що остання є матір'ю, яка виховує малолітню дитину з інвалідністю, може потребувати послуги «муніципальної няні», та запропонувала можливість надання такої послуги.
Тоді ж, у ОСОБА_5 та ОСОБА_8 виник спільний умисел на заволодіння державними бюджетними коштами, а саме виплатами компенсації послуги "муніципальна няня". ОСОБА_5 та ОСОБА_8 домовились між собою, що укладуть договір про здійснення догляду за дитиною до трьох років, який фактично виконуватись не буде, ОСОБА_5 виготовить офіційні документи, в які внесе завідомо недостовірні для них дані та надасть їх ОСОБА_8 , а остання в подальшому їх використає шляхом надання працівникам Управління соціальної та ветеранської політики виконавчого комітету Володимирської міської ради, внаслідок чого введуть їх в оману, та безпідставно отримають компенсації послуги «муніципальна няня», які розділять між собою та використають на власний розсуд.
Після чого, ОСОБА_5 діючи за попередньою змовою із ОСОБА_8 на заволодіння державними бюджетними коштами, а саме виплатами компенсації послуги "муніципальна няня", умисно, керуючись корисливим мотивом та метою особистого незаконного збагачення, в умовах воєнного стану, усвідомлюючи протиправний та суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки і свідомо бажаючи їх настання, не пізніше 01 січня 2023 року, більш точного часу у ході досудового розслідування не встановлено, надала ОСОБА_5 , для виготовлення офіційних документів необхідних для призначення компенсації «муніципальна няня» особисті данні. У свою чергу, ОСОБА_5 перебуваючи у не встановленому на даний час місці, виготовила договір № 7 про здійснення догляду за дитиною ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до трьох років від 01 січня 2023 року та передала його ОСОБА_8 .
Разом з тим, ОСОБА_5 діючи на підставі єдиного умислу на заволодіння державними бюджетними коштами, а саме виплатами компенсації послуги "муніципальна няня", за попередньою змовою із ОСОБА_8 , яка перебуваючи у приміщенні Управління соціальної та ветеранської політики виконавчого комітету Володимирської міської ради, що по вул. Івана Франка, 8, м. Володимир, Волинської області, надала заздалегідь підроблені для неї документи працівникам вказаного відділу для призначення компенсації послуги "муніципальна няня», тобто ввели їх в оману. Працівники Управління соціальної та ветеранської політики виконавчого комітету Володимирської міської ради, прийняли вказані документи, вважаючи, що зазначені у них відомості є достовірними, та відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 68 від 30.01.2019 видали рішення про призначення ОСОБА_8 компенсації послуги «муніципальна няня».
В подальшому ОСОБА_8 діючи за попередньою змовою із ОСОБА_5 , керуючись єдиним умислом на заволодіння державними бюджетними коштами, а саме виплатами компенсації послуги "муніципальна няня", використовуючи завідомо підроблені останньою офіційні документи, а саме акти про надану послугу «муніципальна няня» та платіжні інструкції про оплату даної послуги за січень-грудень 2023 року, за січень-грудень 2024 року та січень - жовтень 2025 року, на початку кожного наступного звітного місяця, але не пізніше 5 числа, більш точної дати не встановлено, перебуваючи у приміщенні Управління соціальної та ветеранської політики виконавчого комітету Володимирської міської ради, надавала заздалегідь підроблені для них акти про надану послугу «муніципальна няня» та платіжні інструкції працівникам вказаного відділу для призначення компенсації послуги «муніципальна няня». Працівники Управління соціальної та ветеранської політики виконавчого комітету Володимирської міської ради, прийняли вказані документи, вважаючи, що зазначені у них відомості є достовірними, та відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 68 від 30.01.2019 видавали рішення, вперше 23.01.2023, про призначення ОСОБА_8 компенсації послуги «муніципальна няня», які в подальшому видавалися щомісяця протягом часу отримання такої допомоги. Як наслідок, ОСОБА_8 безпідставно було виплачено компенсацію за надані послуги «муніципальна няня» з січня по грудень 2023 року в сумі 6675,90 грн за кожен місяць, з січня по грудень 2024 року в сумі 7029 грн за кожен місяць та з січня по жовтень 2025 року 7920 грн за кожен місяць, всього на загальну суму 243 658,80 грн, частину із яких вона залишила собі а іншу частину переказала ОСОБА_5 , чим заподіяла державі в особі Управління соціальної та ветеранської політики виконавчого комітету Володимирської міської ради значної шкоди на вказану суму.
17 лютого 2026 року ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 190 КК України, 24 лютого 2026 року повідомлено про нову підозру та зміну раніше повідомленої підозри за ч. 3 ст. 190, ч. 3 ст. 358 КК України.
Причетність ОСОБА_5 до вчинення інкримінованих злочинів повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме:
-матеріалами тимчасового доступу до речей і документів;
-протоколами допитів свідків ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 та іншими матеріалами кримінального провадження у сукупності.
Беручи до уваги вище викладене, а саме те, що підозрювана ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні злочинів за ч. 3 ст. 190, ч. 3 ст. 358 КК України, за які передбачене порання у вигляді позбавлення волі на строк до восьми років та дає обґрунтовані підстави вважати, що підозрювана ОСОБА_5 і в подальшому може вчиняти аналогічні кримінальні правопорушення та з метою уникнення від кримінальної відповідальності, переховуватись від органу досудового розслідування та/або суду, незаконно впливати на свідків, тому відносно ОСОБА_5 необхідно застосувати запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання.
В обґрунтованість ризику, передбаченому у п.1, п. 4 ч.1 ст. 177 КПК України, слід зазначити, що ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, за одне з яких, зокрема за ч.3 ст. 190 КК України передбачене покарання у вигляді позбавлення волі на строк до восьми років а тому, існує ризик, що вона може переховуватися від органів досудового розслідування, та/або суду з метою уникнення кримінальної відповідальності за вчинене чи вчинити інше кримінальне правопорушення, а також перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином зокрема: невчасно прибувати на виклики слідчого, прокурора та суду, змінювати без дозволу суду місце проживання; тимчасово або постійно відлучатися з місця постійного проживання без дозволу суду.
В обґрунтованість ризику, передбаченому п. 3 ч. 1 ст. 177 КПК України, слід зазначити, що підозрювана ОСОБА_5 , вільно проводячи дозвілля, буде мати реальну можливість чинити на свідків незаконний тиск з метою відмови останніми надання показань з приводу відомих їм обставин вчиненого кримінального правопорушення, оскільки останній відомі їхні адреси проживання.
В обґрунтування ризику, передбаченому п. 5 ч. 1 ст. 177 КПК України - можливості вчинити інше кримінальне правопорушення - свідчить, те що підозрювана ОСОБА_5 і на даний час являється фізичною особою підприємцем і директором товариств, які надають аналогічні послуги.
Наявність вказаних підстав та ризиків обґрунтовується встановленими слідством, згідно ст. 178 КПК України, обставинами, а саме, наявними вагомими доказами про вчинення ОСОБА_5 кримінального правопорушення, та те що вона може намагатись уникнути кримінальної відповідальності; водночас в ході досудового розслідування було встановлено ряд об'єктивних ознак (підстав), що можуть свідчити про її пряму причетність до вчинення вказаного вище кримінального правопорушення.
У судовому засіданні слідчий та прокурор підтримали дане клопотання та просили його задовольнити. Підозрювана та її захисник не заперечили щодо застосування відносно неї запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання.
Заслухавши думку сторін кримінального провадження, дослідивши клопотання, копії матеріалів, якими слідчий, прокурор обґрунтовують доводи клопотання, слідчий суддя дійшов до висновку, що клопотання слідчого є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.1 ст.194 КПК України під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя зобов'язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про:
1) наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним кримінального правопорушення;
2) наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор;
3) недостатність застосування більш м'яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.
Досудовим розслідуванням встановлено ризик, передбачений ч.1 ст.177 КПК України.
Відповідно до приписів ст.179 КПК України особисте зобов'язання полягає у покладенні на підозрюваного, обвинуваченого зобов'язання виконувати покладені на нього слідчим суддею, судом обов'язки, передбачені статтею 194 цього Кодексу.
Враховуючи викладене, а також беручи до уваги, те, що є достатні підстави вважати, що підозрювана ОСОБА_5 може переховуватись від органів досудового розслідування та суду, може вчиняти інші кримінальні правопорушення, а також те, що досудовим розслідуванням встановлено ризики, передбачені ст. 177 КПК України, а тому з метою забезпечення дієвості даного кримінального провадження слідчий суддя вважає доцільним застосування до ОСОБА_5 запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання з покладенням на неї обов'язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України.
Враховуючи вказані обставини, слідчий суддя переконаний, що такий запобіжний захід, як особисте зобов'язання забезпечить дотримання підозрюваним процесуальних обов'язків під час досудового слідства та в суді.
Враховуючи наведене та керуючись ст.ст.176-179, 184, 186-187, 193-194, 196, 205, 395 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання слідчого СВ Володимирського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Волинській області ОСОБА_7 , погоджене з прокурором Володимирської окружної прокуратури ОСОБА_3 про застосування запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання відносно ОСОБА_5 , підозрюваної у вчиненні злочину, передбаченого ч. 3 ст. 190, ч.3 ст.358 КК України,- задовольнити.
Застосувати до підозрюваної ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженки Волинської області, Ратнівського району, с. Заліси, жительки АДРЕСА_1 , українки, громадянки України,освіта середня, заміжньої, працюючої на посаді директора ТОВ «Дитячий центр «Маленька бджілка»», запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання строком на 2 (два) місяці, тобто до 24 квітня 2026 року, та на підставі ч. 5 ст. 194 КПК України покласти на неї наступні обов?язки:
1) з'явитися за першим викликом до слідчого, прокурора або суду;
2) повідомити слідчого, прокурора або суд про зміну свого місця проживання;
3)утримуватися від спілкування зі свідками та іншою підозрюваною у даному провадженні.
4)здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України.
Попередити підозрювану ОСОБА_5 , що в разі невиконання покладених на неї обов'язків, до неї може бути застосований більш жорсткий запобіжний захід і на неї може бути накладено грошове стягнення в розмірі від 0,25 розміру мінімальної заробітної плати до 2 розмірів мінімальної заробітної плати.
Контроль за виконанням особистого зобов'язання покласти на слідчого, у провадженні якого перебуває кримінальне провадження.
Ухвала щодо застосування запобіжного заходу підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення на ухвалу можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді та включені до апеляційної скарги на судове рішення.
Слідчий суддя: ОСОБА_14