Постанова від 24.02.2026 по справі 340/5634/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 лютого 2026 року

м. Київ

справа №340/5634/24

адміністративне провадження № К/990/32092/25

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Тацій Л.В.,

суддів: Бевзенка В.М., Стеценка С.Г.,

розглянувши в порядку письмового провадження справу № 340/5634/24

за позовом Керівника Голованівської окружної прокуратури в інтересах держави до Вільшанської селищної ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії, провадження в якій відкрито

за касаційною скаргою Першого заступника керівника Кіровоградської обласної прокуратури на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 12.11.2024 (суддя Сагун А. В.) та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 24.06.2025 (головуючий суддя Шлай А. В., судді Малиш Н. І., Баранник Н. П.),

УСТАНОВИВ:
ІСТОРІЯ СПРАВИ

Короткий зміст позовних вимог

У серпні 2024 року Керівник Голованівської окружної прокуратури (далі - прокурор, позивач) в інтересах держави звернувся до суду з позовом до Вільшанської селищної ради (далі також відповідач), у якому просив (з урахуванням ухвали Кіровоградського окружного адміністративного суду від 12.11.2024 про закриття провадження в частині позовних вимог):

- визнати протиправним та скасувати пункт 1 рішення Вільшанської селищної ради від 22.12.2023 № 1140 "Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок шляхом зміни цільового призначення земельних ділянок", яким затверджено проєкт землеустрою щодо відведення земельної ділянки шляхом зміни цільового призначення земельної ділянки гр. ОСОБА_2 , з (КВЦПЗД - 01.08) для сінокосіння і випасання худоби на (КВЦПЗД -01.01) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що перебуває в оренді, за адресою: Кіровоградська область, Голованівський район, Вільшанська селищна рада, кадастровий номер 3524355100:02:000:1110;

- визнати протиправним та скасувати пункт 2 рішення Вільшанської селищної ради від 22.12.2023 № 1140 "Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок шляхом зміни цільового призначення земельних ділянок", якими затверджено проєкт землеустрою щодо відведення земельної ділянки, яка перебуває в оренді гр. ОСОБА_1 , із зміною цільового призначення земель з "для сінокосіння та випасання худоби" на "для ведення товарного сільськогосподарського виробництва", загальною площею 9 га, на території Вільшанської селищної ради Голованівського району Кіровоградської області, кадастровий номер 3524380400:02:000:0677;

- зобов'язати Вільшанську селищну раду відповідно до вимог чинного законодавства вжити заходів з внесення змін до відомостей Державного земельного кадастру про земельну ділянку з кадастровим номером 3524355100:02:000:1110 в частині внесення змін щодо її цільового призначення з 01.01 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на 01.08 для сінокосіння і випасання худоби;

- зобов'язати Вільшанську селищну раду відповідно до вимог чинного законодавства вжити заходів з внесення змін до відомостей Державного земельного кадастру про земельну ділянку з кадастровим номером 3524380400:02:000:0677 в частині внесення змін щодо її цільового призначення з 01.01 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на 01.08 для сінокосіння і випасання худоби, виду угідь з 001.01 рілля на 002.02 пасовища.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, прокурор зазначав, що під час вивчення стану законності у сфері земельних відносин встановлено факт порушення вимог земельного законодавства при прийнятті рішення органом місцевого самоврядування про надання дозволів на розробку проєктів землеустрою щодо відведення земельних ділянок шляхом зміни цільового призначення земельної ділянки. Наголосив, що земельні ділянки передані в користування третім особам на підставі договорів оренди (для сінокосіння та випасання худоби), відтак відповідно до статі 34 Земельного кодексу України можуть використовуватись лише як пасовища.

Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій

Кіровоградський окружний адміністративний суд рішенням від 12.11.2024 позов задовольнив частково.

Визнав протиправним та скасував пункт 1 рішення Вільшанської селищної ради від 22.12.2023 № 1140 "Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок шляхом зміни цільового призначення земельних ділянок", яким затверджено проєкт землеустрою щодо відведення земельної ділянки шляхом зміни цільового призначення земельної ділянки гр. ОСОБА_2 , з (КВЦПЗД - 01.08) для сінокосіння і випасання худоби на (КВЦПЗД-01.01) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що перебуває в оренді, за адресою: Кіровоградська область, Голованівський район, Вільшанська селищна рада, кадастровий номер 3524355100:02:000:1110.

Визнав протиправним та скасував пункт 2 рішення Вільшанської селищної ради від 22.12.2023 № 1140 "Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок шляхом зміни цільового призначення земельних ділянок", якими затверджено проєкт землеустрою щодо відведення земельної ділянки, яка перебуває в оренді гр. ОСОБА_1 , із зміною цільового призначення земель з "для сінокосіння та випасання худоби" на "для ведення товарного сільськогосподарського виробництва", загальною площею 9 га, на території Вільшанської селищної ради Голованівського району Кіровоградської області, кадастровий номер 3524380400:02:000:0677.

У задоволенні решти позовних вимог відмовив.

Задовольняючи частково позов, суд першої інстанції виходив з того, що згідно зі статтею 37 Закону України "Про охорону земель" (в редакції чинній на момент прийняття оскаржуваних рішень) зміна сіножатей, пасовищ та перелогів на інші угіддя в межах земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної та комунальної власності, переданих у користування на умовах оренди, емфітевзису, забороняється. Ця вимога не поширюється на зміну угідь земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної та комунальної власності, право оренди, емфітевзису щодо яких виникло до набрання чинності цією частиною.

Відмову в задоволенні позовних вимог прокурора про зобов'язання відповідача вжити передбачених законом заходів щодо внесення змін до Державного земельного кадастру про земельні ділянки в частині їх цільового призначення суд першої інстанції мотивував таким чином.

Частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Відповідно до статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

На переконання суду, позивач зобов'язаний був надати докази того, що цільове призначення земельних ділянок з кадастровими номерами 3524355100:02:000:1110 та 3524380400:02:000:0677 в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно вказано - "для ведення товарного сільськогосподарського виробництва".

Натомість згідно з відомостями з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно станом на 12.11.2024 цільове призначення земельної ділянки з кадастровим номером 3524355100:02:000:1110 - "земельна ділянка для сінокосіння і випасання худоби", а не "для ведення товарного сільськогосподарського виробництва", як стверджує позивач. Цільове призначення земельної ділянки з кадастровим номером 3524380400:02:000:0677 не вказано.

Відтак суд першої інстанцій дійшов висновку про відсутність підстав для зобов'язання відповідача вжити заходів з внесення змін до відомостей Державного земельного кадастру стосовно цільового призначення земельних ділянок.

Не погодившись з рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 12.11.2024, прокурор та ОСОБА_1 подали апеляційні скарги.

Третій апеляційний адміністративний суд постановою від 24.06.2025 відмовив у задоволенні вказаних апеляційних скарг та залишив без змін рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 12.11.2024.

Погоджуючись з висновком про невідповідність спірних у справі рішень вимогам статті 37 Закону України «Про охорону земель», суд апеляційної інстанції керувався такими ж мотивами як і суд першої інстанції.

Що ж до відмови в задоволенні частини позовних вимог, то апеляційний суд додатково зазначив, що сформульована прокурором позовна вимога як "вжиття заходів з внесення змін" є абстрактною і не визначає, які конкретно дії зобов'язаний вчинити відповідач, що унеможливлює примусове виконання судового рішення за такого формулювання.

Скасування в судовому порядку рішення органу місцевого самоврядування, яке стало підставою для внесення відомостей до Державного земельного кадастру, є підставою для їх виключення, як це передбачено Порядком ведення Державного земельного кадастру. Прокурор, який звернувся до суду за захистом інтересів держави, на переконання суду, не обмежений у праві ініціювати внесення змін до Державного земельного кадастру за судовим рішенням без зобов'язання відповідача "вживати заходи".

Короткий зміст вимог касаційної скарги

У липні 2025 року Перший заступник керівника Кіровоградської обласної прокуратури звернувся до Верховного Суду з касаційною скаргою на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 12.11.2024 та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 24.06.2025, у якій просить скасувати вказані судові рішення в частині відмови в задоволенні позовних вимог та в цій частині ухвалити нове судове рішення про задоволення позову.

У касаційній скарзі позивач доводить, що вимоги про зобов'язання вчинити дії є чітко сформульованими, зрозумілими, послідовними та об'єднанні єдиною метою - захистити порушене право держави та відновити правовий режим земельної ділянки, який існував до порушення закону. У цих вимогах визначено суб'єкта владних повноважень, який повинен вчинити дії, та кінцеву мету таких дій - внести зміни до відомостей Державного земельного кадастру про земельні ділянки.

Прокурор наголошує, що процес внесення відомостей про земельну ділянку в Державному земельному кадастрі чітко регламентовано законом і складається більше ніж з однієї дії, тому визначити в позовній вимозі кожну конкретну дію, яку має вчинити відповідач задля досягнення кінцевої мети, є неправильним та таким, що обмежуватиме відповідача.

Крім того прокурор зазначає, що ані Закон України «Про державний земельний кадастр», ані Порядок ведення Державного земельного кадастру не містять жодної норми, яка б передбачала можливість скасування (виключення) з державного земельного кадастру відомостей про земельну ділянку з підстав скасування судом рішення органу місцевого самоврядування, яке слугувало підставою для внесення таких відомостей.

Вказує позивач і на неврахування судами попередніх інстанцій висновків Верховного Суду України в постанові від 16.09.2015 у справі № 21-1465а15 та Верховного Суду в постановах від 28.03.2018 у справі № 705/552/15-а, від 18.04.2018 у справі № 826/14016/16 та від 11.02.2019 у справі № 2а-204/2, які, якщо їх узагальнити, полягають в тому, що «ефективний спосіб правового захисту» повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату.

ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ ТА КЛОПОТАННЯ УЧАСНИКІВ СПРАВИ

Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 28.07.2025 вказану справу передано на розгляд колегії суддів Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду: ОСОБА_3 - головуючий суддя, судді: Гриців М. І., Стеценко С. Г.

Верховний Суд ухвалою від 31.07.2025 відкрив касаційне провадження у справі та витребував матеріали справи з Кіровоградського окружного адміністративного суду.

У зв'язку зі звільненням судді - члена колегії Гриціва М. І. призначено повторний автоматизований розподіл справи та протоколом від 29.01.2026 визначено склад суду для розгляду касаційної скарги: головуючий - суддя Тацій Л. В., судді: Бевзенко В. М., Стеценко С. Г.

Інші учасники справи не реалізували право подати відзив на касаційну скаргу.

СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

Судами попередніх інстанцій установлено, що пунктом 1 рішення Вільшанської селищної ради Кіровоградської області від 30.08.2023 № 1023 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду гр. ОСОБА_2 », затверджено проєкт землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду строком на 10 років гр. ОСОБА_2 (КВЦПЗ-А. 01.08) для сінокосіння та випасання худоби, за рахунок земель сільськогосподарського призначення, що перебувають у запасі, за адресою: Кіровоградська область, Голованівський район, Вільшанська селищна рада, за межами населеного пункту.

Пунктом 2 вищевказаного рішення ОСОБА_2 передано в оренду терміном на 10 років земельну ділянку загальною площею 5,500 га, з них 5,5000 га пасовища (кадастровий номер 3524355100:02:000:1110), для сінокосіння та випасання худоби, за рахунок земель сільськогосподарського призначення комунальної власності, які перебувають у запасі, на території Вільшанської селищної територіальної громади Голованівського району Кіровоградської області, за межами смт.Вільшанка.

На підставі вказаного рішення органу місцевого самоврядування 11.09.2023 між Вільшанською селищною радою та ОСОБА_2 укладено договір оренди земельної ділянки, № 28-09-23 (далі - Договір 1), згідно з пунктом 1.1 якого орендодавець надав, а орендар прийняв у строкове платне користування земельну ділянку на умовах оренди для сінокосіння та випасання худоби (код КВЦПЗ 01.08) за рахунок земель, які перебувають у запасі на території Вільшанської селищної територіальної громади Голованівського району Кіровоградської області за межами смт. Вільшанка.

Пунктом 2.1 Договору 1 визначено, що в оренду передається земельна ділянка з кадастровим номером 3524355100:02:000:1110, загальною площею 5,5000 га, пасовище, для сінокосіння та випасання худоби.

Строк дії Договору 1 складає 10 років (пункт 3.1).

На підставі рішення Вільшанської селищної ради від 30.08.2023 № 1023 та договору оренди землі від 11.09.2023 № 28-09-23 державним реєстратором виконавчого комітету Вільшанської селищної ради 15.09.2023 зареєстровано право оренди земельної ділянки площею 5,5000 га з кадастровим номером 3524355100:02:000:1110 (номер запису про інше речове право 51812879).

Пунктом 1 рішення Вільшанської селищної ради Кіровоградської області від 16.12.2022 № 830 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду гр. ОСОБА_1 », затверджено проєкт землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду строком на 20 років гр. ОСОБА_1 (КВЦПЗ А 01.08) для сінокосіння та випасання худоби, за рахунок земель сільськогосподарського призначення, що перебувають у запасі, за адресою: Кіровоградська область, Голованівський район, Вільшанська селищна рада, за межами населеного пункту.

Пунктом 2 вищевказаного рішення ОСОБА_1 передано в оренду терміном на 20 років земельну ділянку загальною площею 9,000 га, з них 9,0000 га пасовища (кадастровий номер 3524380400:02:000:0677), для сінокосіння та випасання худоби, за рахунок земель сільськогосподарського призначення комунальної власності, які перебувають у запасі, на території Вільшанської селищної територіальної громади Голованівського району Кіровоградської області, за межами с. Добре.

На підставі вказаного рішення органу місцевого самоврядування 15.05.2023 між Вільшанською селищною радою та ОСОБА_1 укладено договір оренди земельної ділянки, № 09-05-23 (далі - Договір 2), згідно з пунктом 1.1 якого орендодавець надав, а орендар прийняв у строкове платне користування земельну ділянку на умовах оренди для сінокосіння та випасання худоби (код КВЦПЗ 01.08) за рахунок земель, які перебувають у запасі на території Вільшанської селищної територіальної громади Голованівського району Кіровоградської області за межами с. Добре.

Пунктом 2.1 Договору 2 визначено, що в оренду передається земельна ділянка з кадастровим номером 3524380400:02:000:0677, загальною площею 9,000 га, пасовище, для сінокосіння та випасання худоби.

Строк дії Договору 2 складає 20 років (пункт 3.1).

На підставі рішення Вільшанської селищної ради від 16.12.2022 №830 та договору оренди землі від 15.05.2023 № 09-05-23 державним реєстратором виконавчого комітету Вільшанської селищної ради 09.06.2023 зареєстровано право оренди земельної ділянки площею 9,0000 га з кадастровим номером 3524380400:02:000:0677 (номер запису про інше речове право 50630364).

Пунктом 1.2. рішення Вільшанської селищної ради від 13.10.2023 № 1054 «Про надання дозволів на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок шляхом зміни цільового призначення земельної ділянки» надано дозвіл гр. ОСОБА_2 на виготовлення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з кадастровим номером 3524355100:02:000:1110, площею 5,5 га, що розташована на території Вільшанської селищної територіальної громади за межами смт. Вільшанка, яка перебуває у його користуванні згідно з договором оренди земельної ділянки від 11.09.2023 № 28-09-23, зареєстрованому у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 15.09.2023, № запису 51812879, шляхом зміни цільового призначення земельної ділянки з КВЦПЗ 01.08 для сінокосіння та випасання худоби на 01.01 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Також пунктом 1.3. цього ж рішення Вільшанської селищної ради надано дозвіл гр. ОСОБА_1 на виготовлення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з кадастровим номером 3524380400:02:000:0677, площею 9 га, що розташована на території Вільшанської селищної територіальної громади за межами смт. Вільшанка, яка перебуває у його користуванні згідно договору оренди земельної ділянки від 15.05.2023 № 09- 05-23, зареєстрованому у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 09.06.2023, № запису 50630364, шляхом зміни цільового призначення земельної ділянки з КВЦПЗ 01.08 для сінокосіння та випасання худоби на 01.01 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Пунктами 1 та 2 рішення Вільшанської селищної ради від 22.12.2023 № 1140 «Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок шляхом зміни цільового призначення земельних ділянок» затверджено проєкти землеустрою щодо відведення земельних ділянок шляхом зміни цільового призначення земельних ділянок ОСОБА_2 та ОСОБА_1 з (КВЦПЗД - 01.08) для сінокосіння і випасання худоби на (КВЦПЗД -01.01) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що перебувають в оренді, за адресою: Кіровоградська область, Голованівський район, Вільшанська селищна рада, кадастрові номери 3524355100:02:000:1010 та 3524380400:02:000:0677 (відповідно).

Рішенням Вільшанської селищної ради від 21.02.2024 № 1188 «Про надання дозволів на розробку проектів землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь» (пункт 1) надано дозвіл гр. ОСОБА_2 на виготовлення проєкту землеустрою, що забезпечує еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь земельної ділянки з кадастровим номером 3524355100:02:000:1110 площею 5,5000 га, що розташована на території Вільшанської селищної ради Голованівського району Кіровоградської області за межами смт. Вільшанка, яка перебуває у його користуванні згідно з договором оренди земельної ділянки від 11.09.2023 № 28-09-23, зареєстрованого в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 15.09.2023 № запису 51812879, з метою зміни виду угідь з «пасовища» на «ріллю».

Пунктом 3 цього ж рішення Вільшанської селищної ради надано дозвіл гр. ОСОБА_1 на виготовлення проєкту землеустрою, що забезпечує еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь земельної ділянки з кадастровим номером 3524380400:02:000:0677 площею 9,0000 га, що розташована на території Вільшанської селищної ради Голованівського району Кіровоградської області за межами с. Добре, яка перебуває у його користуванні згідно з договором оренди земельної ділянки від 15.05.2023 № 09-05-23, зареєстрованого в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 09.06.2023 № запису 50630364, з метою зміни виду угідь з «пасовища» на «ріллю».

ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ

Відповідно до частин першої та другої статті 341 КАС України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.

Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.

Верховний Суд перевірив наведені у касаційній скарзі доводи позивача, правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права і дійшов висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.

З огляду на межі касаційного перегляду Верховний Суд перевіряє висновки судів першої та апеляційної інстанцій в частині відмови в задоволенні позовних вимог про зобов'язання Вільшанської селищної ради вжити передбачених законом заходів щодо внесення змін до Державного земельного кадастру про земельні ділянки щодо їх цільового призначення.

Як уже було зазначено, суди попередніх інстанцій констатували протиправність рішення відповідача від 22.12.2023 № 1140 (в частині, що стосується третіх осіб), на підставі якого до Державного земельного кадастру були внесенні зміни до відомостей про земельні ділянки за кадастровими номерами 524355100:02:000:1110 та 3524380400:02:000:0677 щодо цільового призначення.

Суд апеляційної інстанції вважав, що скасування згаданого рішення відповідача є достатньою підставою для внесення змін до Державного земельного кадастру і прокурор не позбавлений можливості самостійно ініціювати це питання.

Правові, економічні та організаційні основи діяльності у сфері Державного земельного кадастру установлює Закон України від 07.07.2011 № 3613-VI «Про Державний земельний кадастр».

Державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами, про меліоративні мережі та складові частини меліоративних мереж (абзац другий частини першої статті 1 Закону України «Про Державний земельний кадастр»).

Згідно з частиною першою статті 5 Закону України «Про Державний земельний кадастр» ведення Державного земельного кадастру здійснюється шляхом: створення відповідної державної геодезичної та картографічної основи, яка визначається та надається відповідно до цього Закону; внесення відомостей про об'єкти Державного земельного кадастру; внесення змін до відомостей про об'єкти Державного земельного кадастру; оброблення та систематизації відомостей про об'єкти Державного земельного кадастру.

Частинами третьою та п'ятою цієї ж статті передбачено, що порядок ведення Державного земельного кадастру визначається Кабінетом Міністрів України відповідно до вимог цього Закону.

Внесення відомостей до Державного земельного кадастру та користування такими відомостями здійснюється виключно на підставі та відповідно до цього Закону. Забороняється вимагати для внесення відомостей до Державного земельного кадастру та користування такими відомостями надання документів та здійснення дій, прямо не передбачених цим Законом.

Відповідно до пункту б) частини другої статті 21 Закону України «Про Державний земельний кадастр» відомості про цільове призначення земельних ділянок вносяться до Державного земельного кадастру щодо виду цільового призначення в межах певної категорії земель:

на підставі відповідної документації із землеустрою, що розробляється при формуванні земельних ділянок, - щодо земельних ділянок, які формуються;

на підставі заяви власника (розпорядника, у визначених законом випадках - користувача) земельної ділянки відповідно до комплексного плану просторового розвитку території територіальної громади, генерального плану населеного пункту.

У разі якщо законом встановлена обов'язковість погодження зміни цільового призначення земельної ділянки з органом виконавчої влади, органом місцевого самоврядування, фізичною, юридичною особою та/або відшкодування втрат лісогосподарського виробництва, до заяви про внесення до Державного земельного кадастру відомостей про зміну цільового призначення (категорії земель та/або виду її цільового призначення) земельної ділянки додаються документи, що підтверджують таке погодження та/або забезпечення виконання зобов'язання з відшкодування втрат лісогосподарського виробництва, у вигляді гарантії.

Згідно з частиною четвертою цієї ж статті відомості про угіддя земельної ділянки вносяться до Державного земельного кадастру:

на підставі відповідної документації із землеустрою, яка розробляється при формуванні земельних ділянок, - щодо земельних ділянок, які формуються;

на підставі схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь, проектів землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв), проектів землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, що розробляються з метою зміни їх цільового призначення, робочих проектів землеустрою, технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель;

на підставі заяви власника земельної ділянки або за рішенням органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування, який відповідно до статті 122 Земельного кодексу України приймає рішення про передачу земельних ділянок державної чи комунальної власності у власність, - щодо зміни угідь на угіддя самозалісеної ділянки.

Процедуру та вимоги щодо ведення Державного земельного кадастру визначає Порядок ведення Державного земельного кадастру, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 1051 (далі - Порядок).

Пунктом 67 цього Порядку визначено, що внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру здійснюється виключно на підставі та відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр" та цього Порядку.

Забороняється вимагати для внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру надання документів та здійснення дій, прямо не передбачених Законом України "Про Державний земельний кадастр".

Аналіз вищезазначених правових норм дає підстави стверджувати, що Закон України «Про Державний земельний кадастр», так само як і Порядок, не передбачають такої підстави для внесення змін до Державного земельного кадастру як скасування судом рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого відповідна інформація була внесена.

Суд апеляційної інстанції, стверджуючи про протилежне, не проаналізував, однак, згаданих вище норм, а тому висновки суду в цій частині є помилковими.

Крім того Суд ураховує, що прокурор звертався до Головного управління Держегеодастру у Кіровоградській області з листом від 10.07.2025 № 15/1-454ВИХ-25, у якому просив на підставі ухвалених у справі судових рішень внести відомості до Державного земельного кадастру про земельні ділянки за кадастровими номерами 524355100:02:000:1110 та 3524380400:02:000:0677 в частині зміни їх цільового призначення з 01.01 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на 01.08 для сінокосіння і випасання худоби.

Головне управління Держгеодатсру у Кіровоградській області листом від 17.07.2025 № 24785-25 повідомило позивача про те, що відповідно до норм Закону України «Про Державний земельний кадастр» внесення змін до відомостей Державного земельного кадастру можливе за заявою власника або користувача земельної ділянки державної чи комунальної власності на підставі документації, передбаченої цим Законом.

Таким чином, відмова судів першої та апеляційної інстанцій у задоволенні позовних вимог про зобов'язання відповідача вчинити дії є необґрунтованою та призвела фактично до того, що виявлене під час судового розгляду порушення суб'єктом владних повноважень вимог закону залишилось неусунутим.

Згідно із частиною першою статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Ефективним вважається такий спосіб захисту, за допомогою якого може бути досягнуте припинення, запобігання, усунення порушення права, його відновлення і (або) відшкодування шкоди, заподіяної порушенням права; обраний спосіб захисту має безпосередньо втілювати мету, якої прагне досягти суб'єкт захисту, тобто мати наслідком повне припинення порушення його прав та охоронюваних законом інтересів повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату; винесення рішень, які не призводять безпосередньо до змін в обсязі прав та забезпечення їх примусової реалізації - не відповідає завданню адміністративного судочинства (постанова Великої Палати Верховного Суду від 28.03.2018 у справі №705/552/15-а, постанови Верховного Суду від 18.04.2018 у справі №826/14016/16, від 11.02.2019 у справі №2а-204/12, від 11.02.2020 у справі № 0940/2394/18 та від 01.06.2022 у справі №620/5996/21).

Відповідно до правового висновку Верховного Суду, викладеного у постановах від 23.12.2021 у справі №480/4737/19 та від 08.02.2022 №160/6762/21 ефективний спосіб захисту прав та інтересів особи в адміністративному суді має відповідати таким вимогам: забезпечувати максимально дієве поновлення порушених прав за існуючого законодавчого регулювання; бути адекватним фактичним обставинам справи; не суперечити суті позовних вимог, визначених особою, що звернулася до суду; узгоджуватися повною мірою з обов'язком суб'єкта владних повноважень діяти виключно у межах, порядку та способу, передбаченого законом.

У постанові від 16.09.2015 у справі № 21-1465а15 Верховний Суд України виснував, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

Підсумовуючи викладене, колегія суддів констатує, що під час касаційного перегляду підтвердилися доводи позивача про неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення процесуальних норм, що призвело до помилкової та необґрунтованої відмови в задоволенні позовних вимог в частині.

Згідно з частинами першою та третьою статті 351 КАС України суд скасовує судове рішення повністю або частково і ухвалює нове рішення у відповідній частині або змінює його, якщо таке судове рішення, переглянуте в передбачених статтею 341 цього Кодексу межах, ухвалено з неправильним застосуванням норм матеріального права або порушенням норм процесуального права.

Неправильним застосуванням норм матеріального права вважається: неправильне тлумачення закону або застосування закону, який не підлягає застосуванню, або незастосування закону, який підлягав застосуванню.

З огляду на викладене Суд приходить до висновку, що рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 12.11.2024 та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 24.06.2025 слід скасувати в частині відмови в задоволенні позовних вимог про зобов'язання відповідача вчинити дії та ухвалити в цій частині нове судове рішення про задоволення прозову.

Керуючись статтями 345, 349, 351, 355, 356 Кодексу адміністративного судочинства України, Верховний Суд

УХВАЛИВ:

Касаційну скаргу Першого заступника керівника Кіровоградської обласної прокуратури задовольнити.

Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 12.11.2024 та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 24.06.2025 у справі № 340/5634/24 скасувати в частині відмови в задоволенні позову.

У цій частині ухвалити нове рішення.

Зобов'язати Вільшанську селищну раду відповідно до вимог чинного законодавства вжити заходів з внесення змін до відомостей Державного земельного кадастру про земельну ділянку з кадастровим номером 3524355100:02:000:1110 в частині внесення змін щодо її цільового призначення з 01.01 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на 01.08 для сінокосіння і випасання худоби.

Зобов'язати Вільшанську селищну раду відповідно до вимог чинного законодавства вжити заходів з внесення змін до відомостей Державного земельного кадастру про земельну ділянку з кадастровим номером 3524380400:02:000:0677 в частині внесення змін щодо її цільового призначення з 01.01 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на 01.08 для сінокосіння і випасання худоби, виду угідь з 001.01 рілля на 002.02 пасовища.

В іншій частині рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 12.11.2024 та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 24.06.2025 у справі № 340/5634/24 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення, є остаточною та не оскаржується.

...........................

...........................

...........................

Л.В. Тацій

В.М. Бевзенко

С.Г. Стеценко ,

Судді Верховного Суду