Справа № 600/2255/25-а
Головуючий суддя 1-ої інстанції - Сіжук Ольга Володимирівна
Суддя-доповідач - Залімський І. Г.
24 лютого 2026 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Залімського І. Г.
суддів: Сушка О.О. Мацького Є.М. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Територіального управління Бюро економічної безпеки у Чернівецькій області на рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2025 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Територіального управління Бюро економічної безпеки у Чернівецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Територіального управління Бюро економічної безпеки у Чернівецькій області, в кому просив суд:
- визнати протиправними дії щодо відмови у зарахуванні до вислуги років стажу державної служби, як періоду служби для виплати надбавки за вислугу років особам, які мають спеціальні звання БЕБ;
- зобов'язати провести перерахунок та зарахувати до вислуги років стаж державної служби відповідно до пункту «и» частини першої статті 17 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ.
Рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 30.10.2025 позов задоволено.
Не погоджуючись із вказаним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати таке рішення, прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм права, невідповідність висновків суду обставинам справи, що призвело до неповного з'ясування обставин справи і, як наслідок, невірного вирішення справи та прийняття необґрунтованого рішення.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що оскільки позивач не переходив на військову службу в БЕБ чи військові формування, а тому жодних правових підстав для зарахування до стажу служби час роботи в державних органах не має.
Позивач подав відзив на апеляційну скаргу відповідача в якому вказав на законність та обґрунтованість оскаржуваного судового рішення, а також на безпідставність доводів апеляційної скарги. Зауважив, що відповідачем не зараховано до вислуги років позивача стаж державної служби, як період служби для виплати надбавки за вислугу років особам, які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки, оскільки такі дії суперечать положенням Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», якими визначено, що до вислуги років для призначення пенсії зараховуються час роботи в державних органах у разі переходу на військову службу в органи і військові формування, зокрема, Бюро економічної безпеки України. Позивачем зауважено, що у розпорядженні відповідача були наявні усі документи, необхідні та достатні для зарахування зазначеного стажу державної служби до вислуги років, зокрема, трудова книжка, яка відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» є основним документом, для підтвердження страхового стажу, однак відповідачем безпідставно занижено розмір вислуги років, що, на думку позивача, є прямим втручанням у його право на мирне володіння особистим майном.
З урахуванням п.3 ч.1 ст.311 КАС України, суд вирішив розглядати дану справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла наступних висновків.
Як вірно встановлено судом першої інстанції, на підставі наказу Територіального управління БЕБ у Київській області Бюро економічної безпеки України від 05.09.2023 №40-К/ДСК220-к/ДСК-ДП позивача прийнято на службу до Бюро економічної безпеки України та призначено на посаду гласного штатного працівника, який має спеціальне звання Бюро економічної безпеки України, як переможця конкурсу.
Відповідно до наказу Бюро економічної безпеки України від 07.09.2023 №187-К/ДСК-ДП, позивачу присвоєно спеціальне звання середнього начальницького складу «лейтенант Бюро економічної безпеки України по Територіальному управлінню БЕБ у Київській області».
Згідно із наказом Територіального управління БЕБ у Чернівецькій області Бюро економічної безпеки України від 07.09.2023 №187-К/ДСК-ДП, позивача переведено з 14.09.203 до Територіального управління БЕБ у Чернівецькій області.
Відповідно до висновку комісії з обчислення стажу служби для виплати надбавки за вислугу років Територіального управління БЕБ у Чернівецькій області від 09.10.2023 №78/ДСК/вн/24-08, комісією зараховано до стажу служби позивачу для виплати надбавки за вислугу років період служби в ТУ БЕБ у Чернівецькій області з 06.09.2023 по 01.10.2023 - 00 років 00 місяців 26 днів.
Наказом Територіального управління БЕБ у Чернівецькій області Бюро економічної безпеки України від 09.10.2023 №80-к/ДСК визначено стаж служби позивача для виплати надбавки за вислугу років станом на 01.10.2023 - 00 років 00 місяців 26 днів.
Відповідно до висновку комісії з обчислення стажу служби для виплати надбавки за вислугу років Територіального управління БЕБ у Чернівецькій області від 01.02.2024 №3ДСК/вн/24-10 комісією зараховано до стажу служби позивачу для виплати надбавки за вислугу років:
- період навчання в Національному університеті «Одеська юридична академія» з 01.09.2013 по 30.06.2016 (з розрахунку один рік навчання за шість місяців служби (в межах до п'яти років) відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1997 № 393) - 1 рік 04 місяці 25 днів;
- період навчання в Національному університеті «Одеська юридична академія» з 01.09.2016 по 30.06.2018 (з розрахунку один рік навчання за шість місяців служби (в межах до п'яти років) відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1997 № 393) - 00 років 11 місяців 00 днів;
- період служби в ТУ БЕБ у Чернівецькій області з 06.09.2023 по 01.02.2024 - 00 років 04 місяці 27 днів.
Наказом Територіального управління БЕБ у Чернівецькій області Бюро економічної безпеки України від 01.02.2024 №3-К/ДСК визначено стаж служби позивача для виплати надбавки за вислугу років станом на 01.02.2024 - 02 роки 08 місяців 22 дні.
29.04.2025 позивач звернувся з заявою до керівника Територіального управління БЕБ у Чернівецькій області, в якій просив провести перерахунок стажу та зарахувати до вислуги років для виплати надбавки за вислугу років стаж на посадах державної служби, який становить 3 роки 4 місяці 20 днів. Також зазначив, що згідно з відомостями, що містяться у його трудовій книжці серії НОМЕР_1 , зазначено термін роботи на посадах державної служби в державних органах до переходу в Бюро економічної безпеки України, а саме:
- 18.12.2018 по 18.12.2019 на посаді старшого державного виконавця Першого відділу державної виконавчої служби міста Чернівці Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області (12 місяців);
- 11.05.2021 по 16.09.2021 на посаді головного спеціаліста відділу претензійно-позовної та договірної роботи юридичного управління Чернівецької обласної державної адміністрації (обласної військової адміністрації) (4 місяці 5 днів);
- 17.09.2021 по 31.05.2022 на посаді головного спеціаліста відділу загального правового забезпечення та юридичної експертизи юридичного управління Чернівецької обласної державної адміністрації (обласної військової адміністрації) (8 місяців 14 днів);
- 01.06.2022 по 17.04.2023 на посаді завідувача сектора організаційно-правового забезпечення управління культури Чернівецької обласної державної адміністрації (обласної військової адміністрації) (10 місяців 16 днів);
- 18.04.2023 по 22.05.2023 на посаді головного спеціаліста відділу юридичного забезпечення управління персоналу та юридичного забезпечення апарату Чернівецької районної державної адміністрації (районної військової адміністрації) (1 місяць 4 дні);
- 23.05.2023 по 05.09.2023 на посаді начальника відділу юридичного забезпечення управління персоналу та юридичного забезпечення апарату Чернівецької районної державної адміністрації (районної військової адміністрації) (3 місяці 13 днів).
Листом від 05.05.2025 №21/10/357-25 Територіальне управління БЕБ у Чернівецькій області Бюро економічної безпеки України повідомило позивача, що підстави для зарахування до вислуги років стажу державної служби за періоди, що зазначені у заяві, та перерахунку стажу служби для виплати надбавки за вислугу років відсутні.
Позивач не погодився із вказаною відмовою та звернувся до суду.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що дії Бюро економічної безпеки України щодо не зарахування до вислуги років стажу державної служби, як періоду служби для виплати надбавки за вислугу років особам, які мають спеціальні звання БЕБ, у даному випадку є протиправним.
Колегія суддів погоджується із вказаним висновком суду першої інстанції та враховує наступне.
Відповідно до статті 30 Закону України «Про Бюро економічної безпеки України» від 28.01.2021 №1150-IХ (Закон №1150-IХ), держава забезпечує соціальний захист працівників Бюро економічної безпеки України відповідно до Конституції України, цього Закону та інших актів законодавства.
Особи, які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки України, користуються соціальними гарантіями відповідно до Закону України «Про Національну поліцію» та інших законів України з урахуванням положень, встановлених цим Законом.
Пенсійне забезпечення осіб, які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки України, здійснюється в порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби. та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII (Закон №2262-XII).
Відповідно до пункту «и» частини першої статті 17 Закону №2262-XII, особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, іншим особам, зазначеним у пунктах «б»-«д», «з» статті 1-2 цього Закону, які мають право на пенсію за цим Законом, до вислуги років для призначення пенсії зараховуються час роботи в державних органах у разі переходу на військову службу в органи і військові формування Служби безпеки України, Управління державної охорони України, органи внутрішніх справ, Національну поліцію, Державне бюро розслідувань, Національне антикорупційне бюро України, державну пожежну охорону, Державну службу спеціального зв'язку та захисту інформації України, органи і підрозділи цивільного захисту, податкову міліцію, Бюро економічної безпеки України або Державну кримінально-виконавчу службу України на посади офіцерського та начальницького складу згідно з переліками посад, затверджуваними відповідно Службою безпеки України, Управлінням державної охорони України, Міністерством внутрішніх справ України, Національною поліцією, Державним бюро розслідувань, Національним антикорупційним бюро України, Державною службою спеціального зв'язку та захисту інформації України, центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у сферах виконання кримінальних покарань, цивільного захисту, пожежної і техногенної безпеки, державної фінансової політики, а також у разі переходу на службу до Служби судової охорони на посади середнього і вищого складу згідно з переліком посад, що затверджується Головою Служби судової охорони.
Згідно зі статтею 17-1 Закону №2262-XII, порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 1 Постанови «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» від 17.07.1992 №393 (Постанова №393), для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, зазначеним у пунктах б-д, ж і з статті 1-2 такого Закону, до вислуги років зараховуються час роботи в державних органах у разі переходу на військову службу в органи і військові формування Служби безпеки, Управління державної охорони, органи внутрішніх справ, Національну поліцію, Національне антикорупційне бюро, Державну службу спеціального зв'язку та захисту інформації, органи і підрозділи цивільного захисту, державну пожежну охорону, податкову міліцію, Бюро економічної безпеки або Державну кримінально-виконавчу службу на посади офіцерського та начальницького складу згідно з переліками посад, затвердженими відповідно Службою безпеки, Управлінням державної охорони, Міністерством внутрішніх справ, Національною поліцією, Національним антикорупційним бюро, Державною службою спеціального зв'язку та захисту інформації, центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у сферах цивільного захисту, пожежної і техногенної безпеки, державної фінансової політики, виконання кримінальних покарань, а також у разі переходу на службу до Служби судової охорони на посади середнього і вищого складу згідно з переліком посад, затвердженим Головою Служби судової охорони.
Згідно із пунктом 34 Положення про проходження служби особами, які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.11.2022 №1333 (Положення №1333), для обчислення періодів служби для виплати надбавки за вислугу років особам, які мають спеціальні звання БЕБ, зараховується служба, визначена в пункті 1 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб», у календарному обчисленні (один місяць служби за один місяць).
Відповідно до пункту 2 Інструкції з обчислення стажу служби для виплати надбавки за вислугу років особам, які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки, затвердженої наказом Бюро економічної безпеки України від 19.04.2022 №70 (Інструкція №70), визначення періодів служби для виплати надбавки за вислугу років особам, які мають спеціальні звання БЕБ здійснюється комісією з обчислення стажу служби для виплати надбавки за вислугу років.
Згідно із пунктом 5 Інструкції №7 періоди служби для виплати надбавки за вислугу років обчислюються відповідно до законодавства:
особам, які мають спеціальні звання БЕБ, та проходять службу у центральному апараті, заступникам керівників територіальних управлінь БЕБ,- центральною комісією;
особам, які мають спеціальні звання БЕБ, які проходять службу у територіальних управліннях БЕБ,- комісіями територіальних управлінь.
Для обчислення періодів служби для виплати надбавки за вислугу років особам, які мають спеціальні звання БЕБ, зараховуються періоди служби, визначені відповідно до Постанови №393, крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб» (пункт 6 Інструкції).
Пунктом 10 Інструкції №70 визначено, що особам, які мають спеціальні звання БЕБ, яким у встановленому законодавством порядку зараховано до вислуги років раніше не враховані періоди служби, доплата надбавки за вислугу років здійснюється з дня надання ними документів, що підтверджують їх період служби (роботи). До документів, що підтверджують періоди служби (роботи) для обчислення періодів служби для виплати надбавки за вислугу років особам, які мають спеціальні звання БЕБ, належить трудова книжка (за наявності), послужний список, військовий квиток, документ про вищу освіту з додатками та інші документи, які відповідно до законодавства підтверджують стаж служби (довідки, виписки з наказів, дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, тощо).
Таким чином, Закон №2262-XII, Постанова №393, Інструкція №70 та Положення №1333 передбачають обов'язковість врахування до вислуги років стажу державної служби, що набутий особою до переходу на службу до Бюро економічної безпеки України.
Пункт 10 Інструкції №70 до документів, що підтверджують періоди служби (роботи) для обчислення періодів служби для виплати надбавки за вислугу років особам, які мають спеціальні звання БЕБ відносить трудову книжку (за наявності), послужний список, військовий квиток, документ про вищу освіту з додатками та інші документи, які відповідно до законодавства підтверджують стаж служби (довідки, виписки з наказів, дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, тощо).
Записами у трудовій книжці позивача від 18.12.2018 серія НОМЕР_1 належним чином підтверджується стаж роботи позивача на посадах державної служби.
Однак, відповідач не врахував до вислуги років стаж державної служби, що набутий позивачем за період проходження такої служби до переходу на службу до Бюро економічної безпеки України.
Таким чином, відповідач протиправно не зарахував до вислуги років ОСОБА_1 стажу державної служби за період з 18.12.2018 по 18.12.2019, з 15.04.2021 по 10.05.2021, з 11.05.2021 по 16.09.2021, з 17.09.2021 по 31.05.2022, з 01.06.2022 по 17.04.2023, з 18.04.2023 по 22.05.2023, з 23.05.2023 по 05.09.2023, як періоди служби для виплати надбавки за вислугу років особам, які мають спеціальні звання БЕБ, що свідчить наявність підстав для задоволення позовних вимог в цій частині.
Для належного захисту прав позивача необхідно зобов'язати Бюро економічної безпеки України провести перерахунок та зарахувати до вислуги років ОСОБА_1 стаж державної служби, набутий за період з 18.12.2018 по 18.12.2019, з 15.04.2021 по 10.05.2021, з 11.05.2021 по 16.09.2021, з 17.09.2021 по 31.05.2022, з 01.06.2022 по 17.04.2023, з 18.04.2023 по 22.05.2023, з 23.05.2023 по 05.09.2023, відповідно до пункту «и» частини 1 статті 17 Закону №2262-XII.
На підставі викладеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права і прийшов до обґрунтованого висновку про задоволення позовних вимог, а доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 315 та статті 316 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Таким чином, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу Територіального управління Бюро економічної безпеки у Чернівецькій області залишити без задоволення, а рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2025 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її ухвалення та оскарженню не підлягає.
Головуючий Залімський І. Г.
Судді Сушко О.О. Мацький Є.М.