Постанова від 24.02.2026 по справі 443/277/26

Справа №443/277/26

Провадження №3/443/185/26

ПОСТАНОВА

іменем України

24 лютого 2026 року місто Жидачів

Суддя Жидачівського районного суду Львівської області Равлінко Р.Г., секретар судового засідання Рибакова І.І., з участю прокурора Гнатіва В.Й., розглянувши матеріали, які надійшли від Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , тимчасово непрацюючого

за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , будучи секретарем судового засідання Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області, являючись суб'єктом відповідальності, відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», та примітки до статті 172-6 КУпАП, за правопорушення, пов'язане з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, а саме: 01.09.2025 об 11 год 28 хв подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Крім цього, ОСОБА_1 , будучи звільненим з посади секретаря судового засідання Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області 05.01.2024, являючись суб'єктом відповідальності, відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», та примітки до статті 172-6 КУпАП, за правопорушення, пов'язане з корупцією, в порушення вимог абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, а саме: 01.09.2025 об 11 год 37 хв подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Крім цього, ОСОБА_1 , будучи звільненим з посади секретаря судового засідання Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області 05.01.2024, являючись суб'єктом відповідальності, відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», та примітки до статті 172-6 КУпАП, за правопорушення, пов'язане з корупцією, в порушення вимог абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, а саме: 01.09.2025 об 11 год 39 хв подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

У судовому засіданні ОСОБА_1 , вину у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених частиною 1 статті 172-6 КУпАП, визнав повністю та щиро розкаявся у вчиненому.

Прокурор протоколи про адміністративні правопорушення підтримав та просить суд визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених частиною 1 статті 172-6 КУпАП та накласти на нього стягнення у межах санкції зазначеної норми КУпАП.

Суд, заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, думку прокурора, дослідивши протоколи про адміністративні правопорушення та додані до них матеріали, доходить висновку, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративних правопорушень, передбачених частиною 1 статті 172-6 КУпАП, виходячи з наступного.

Стаття 68 Конституції України визначає, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Згідно з положеннями підпункту «г» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» (14 жовтня 2014 року №1700-VII) (далі - Закон №1700-VII) суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування: зокрема державні службовці.

Приписами ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», встановлено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Відповідно до абзацу 1 частини 2 статті 45 Закону №1700-VII особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Відповідно до абз.2 ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в"-"г" пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

Факт вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП, є доведеним та підтверджується дослідженими судом належними і допустимим наступними доказами по справі:

- протоколом №222 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 03.02.2026, згідно якого ОСОБА_1 , будучи секретарем судового засідання Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області, являючись суб'єктом відповідальності, відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», та примітки до статті 172-6 КУпАП, за правопорушення, пов'язане з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, а саме: 01.09.2025 об 11 год 28 хв подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Датою виявлення правопорушення є дата складання протоколу: 03.02.2026, так як на момент складання протоколу були зібрані всі необхідні докази, що в сукупності свідчать про всі ознаки правопорушення;

- листами УСР у Львівській області ДСР НП України адресованому заступнику керівника Львівської обласної прокуратури Роману Скіб'яку №7382-2026 від 19.01.2026, №7383-2026 від 19.01.2026, №7386-2026 від 19.01.2026, про направлення на погодження матеріали перевірки та проєкт протоколу про вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, відносно колишнього секретаря судового засідання Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області ОСОБА_1 та відповіддю заступника керівника Львівської обласної прокуратури Романа Скіб'яка №23-18ВИХ-26 від 20.01.2026, згідно якої повернуто проєкти протоколів та матеріали перевірок про вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, щодо колишнього секретаря судового засідання Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області ОСОБА_1 для виконання вимог ст. ст. 254, 256, 257 КУпАП;

- письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 08.01.2026, згідно яких останній пояснив, що на посаді судового розпорядника у Стрийському міськрайонному суді працював з 09.05.2023 по 12.09.2023. Після з 05.12.2023 по 05.01.2024 працював на посаді секретаря судового засідання Дрогобицького міськрайонного суду. З вимогами ЗУ «Про запобігання корупції» ознайомлений. 01.09.2025 на сайті nazk.gov.ua ним були подані наступні декларації: щорічна за 2023 рік, при звільненні та щорічна за 2024 рік. У вищевказаних деклараціях вказав помилково невірну посаду та місце роботи, оскільки вважав, що має вказувати ОСОБА_2 суд як роботодавця. Поважних причин стосовно несвоєчасного неподання поданих декларацій у нього не було. В період часу з 01.01.2024 по 01.04.2024 та в період часу з 01.01.2025 по 01.04.2025 на лікуванні не перебував;

- відомостями з трудової книжки, відповідно до яких ОСОБА_1 12.09.2023 звільнено із займаної посади судового розпорядника за угодою сторін (Наказ від 12.09.2023 №175-к/пр). 05.12.2023 призначено на посаду секретаря судового засідання Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області за страховим трудовим договором (Наказ №136К від 04.12.2023 та 05.01.2024 звільнено із займаної посади за угодою сторін (Наказ №01/К від 04.01.2024);

- листом заступника начальника Департаменту стратегічних розслідувань НП України полковника поліції ОСОБА_3 адресованому т.в.о. начальника УСР у Львівській області ДСР НП України полковнику поліції Петру Музиці №51329/02-2025 від 24.12.2025, згідно якого надіслано повідомлення Національного агентства з питань запобігання корупції від 18.12.2025 №47-06/101630-2025 щодо можливого порушення ОСОБА_1 вимог антикорупційного законодавства та послідовністю дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які вчинив ОСОБА_1 в період 01.01.2024-02.09.2025;

- листом УСР у Львівській області ДСР НП України адресованому Голові Стрийського міськрайонного суду Львівської області Василю Бораковському №144459-2025 від 26.12.2025, згідно якого УСР у Львівській області ДСР НП України здійснюється розгляд матеріалів, щодо можливого порушення вимог ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції» колишнім судовим розпорядником Стрийського міськрайонного суду Львівської області ОСОБА_1 та просять надати належним чином завірені копії наказів про призначення/переведення /звільнення судового розпорядника Стрийського міськрайонного суду Львівської області ОСОБА_1 , посадової інструкції, особової картки державного службовця, ознайомлення з вимогами ЗУ «Про запобігання корупції»;

- особовою карткою державного службовця ОСОБА_1 № 35;

- відомостями про призначення (переведення) на посади державної служби у цьому державному органі та присвоєння рангів;

- наказом Стрийського міськрайонного суду Львівської області №21-к/тр від 17.02.2023, відповідно до якого призначено з 21.02.2023 ОСОБА_1 у період воєнного стану в Україні, на посаду державної служби категорії «В» - секретаря суду Стрийського міськрайонного суду Львівської області, на час відпустки без збереження заробітної плати, для догляду за дитиною, яка потребує домашнього догляду матері, основного працівника - ОСОБА_4 , до дня фактичного виходу її на роботу, та до призначення на цю посаду переможця конкурсу або до спливу дванадцятимісячного строку після припинення чи скасування воєнного стану;

- наказом Стрийського міськрайонного суду Львівської області №80-к/тр від 03.05.2023, відповідно до якого звільнено 08.05.2023 секретаря суду Стрийського міськрайонного суду Львівської області Мазяра Н.В. із займаної посади, за угодою сторін;

- наказом Стрийського міськрайонного суду Львівської області №81-к/тр від 03.05.2023, відповідно до якого призначено з 09.05.2023 ОСОБА_1 у період воєнного стану в Україні, на посаду державної служби категорії «В» - судового розпорядника Стрийського міськрайонного суду Львівської області, до призначення на цю посаду переможця конкурсу або до спливу дванадцятимісячного строку після припинення чи скасування воєнного стану;

- наказом Стрийського міськрайонного суду Львівської області №175-к/тр від 12.09.2023, відповідно до якого звільнено 12.09.2023 судового розпорядника Стрийського міськрайонного суду Львівської області ОСОБА_1 із займаної посади, за угодою сторін;

- посадовою інструкцією секретаря суду Стрийського міськрайонного суду Львівської області;

- посадовою інструкцією судового розпорядника Стрийського міськрайонного суду Львівської області;

- попередженням про спеціальні обмеження, встановлені ЗУ «Про державну службу», «Про запобігання корупції», щодо прийняття на державну службу та проходження державної служби;

- заявою судового розпорядника ОСОБА_1 адресованій керівнику апарату Стрийського міськрайонного суду Львівської області про те, що останній з порядком подання декларації при звільненні та після звільнення ознайомлений;

- листом УСР у Львівській області ДСР НП України адресованому Голові Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області Оресту Крамару №3279-2026 від 08.01.2026, згідно якого УСР у Львівській області ДСР НП України здійснюється розгляд матеріалів, щодо можливого порушення вимог ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції» колишнім секретарем судового засідання Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області ОСОБА_1 та просять надати належним чином завірені копії наказів про призначення/переведення /звільнення секретаря судового засідання Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області ОСОБА_1 , посадової інструкції, особової картки державного службовця, ознайомлення з вимогами ЗУ «Про запобігання корупції»;

- наказом Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області №136/К від 04.12.2023, відповідно до якого призначено ОСОБА_1 з 05.12.2023 на посаду державної служби секретаря судового засідання Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області, за строковим трудовим договором, до призначення на цю посаду переможця конкурсу або до спливу дванадцятимісячного строку після припинення чи скасування воєнного стану або до 02.11.2023 включно або до фактичного виходу основного працівника ОСОБА_5 ;

- наказом Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області №01/К від 04.01.2024, відповідно до якого звільнено 05.01.2024 секретаря судового засідання Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області ОСОБА_1 із займаної посади, за угодою сторін;

- особовою карткою державного службовця ОСОБА_1 № 85;

- публічними відомостями, розміщеними на офіційному сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, які підтверджують дату та час подання ОСОБА_1 декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік (01.09.2025 об 11 год 28 хв);

- протоколом №223 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 03.02.2026, згідно якого ОСОБА_1 , будучи звільненим з посади секретаря судового засідання Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області 05.01.2024, являючись суб'єктом відповідальності, відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», та примітки до статті 172-6 КУпАП, за правопорушення, пов'язане з корупцією, в порушення вимог абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, а саме: 01.09.2025 об 11 год 37 хв подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Датою виявлення правопорушення є дата складання протоколу: 03.02.2026, так як на момент складання протоколу були зібрані всі необхідні докази, що в сукупності свідчать про всі ознаки правопорушення;

- публічними відомостями, розміщеними на офіційному сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, які підтверджують дату та час подання ОСОБА_1 декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування при звільненні за 2024 рік (01.09.2025 об 11 год 37 хв);

- протоколом №224 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 03.02.2026, згідно якого ОСОБА_1 , будучи звільненим з посади секретаря судового засідання Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області 05.01.2024, являючись суб'єктом відповідальності, відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», та примітки до статті 172-6 КУпАП, за правопорушення, пов'язане з корупцією, в порушення вимог абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, а саме: 01.09.2025 об 11 год 39 хв подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Датою виявлення правопорушення є дата складання протоколу: 03.02.2026, так як на момент складання протоколу були зібрані всі необхідні докази, що в сукупності свідчать про всі ознаки правопорушення;

- публічними відомостями, розміщеними на офіційному сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, які підтверджують дату та час подання ОСОБА_1 декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік (01.09.2025 об 11 год 39 хв).

Таким чином, суд всебічно, повно та об'єктивно дослідивши всі обставини справи в їх сукупності, вважає, що дії ОСОБА_1 , вірно кваліфіковані як адміністративні правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Доказів, які б спростовували наведені в протоколах обставини, не надано, тому вищевикладені докази вважаю належними та допустимими, а в своїй сукупності достатніми.

Щодо обчислення строку виявлення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме несвоєчасне подання ОСОБА_1 без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період, неохоплений раніше поданими деклараціями, та за 2024 рік (після звільнення), приходжу до наступних висновків.

Особливістю правопорушень, пов'язаних з корупцією, є те, що початок перебігу строку для накладення адміністративного стягнення розпочинається з дня його виявлення.

Судом встановлено, що відповідно до листа УСР у Львівській області ДСР НП України адресованому Голові Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області Оресту Крамару №3279-2026 від 08.01.2026, УСР у Львівській області ДСР НП України здійснювався розгляд матеріалів, щодо можливого порушення вимог ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції» колишнім секретарем судового засідання Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області ОСОБА_1 , а відтак, оскільки лист №3279-2026 датовано 08.01.2026, тому датою виявлення адміністративних правопорушень є саме 08.01.2026.

Згідно положень ст.23 КУпАП, адміністративні стягнення є мірою відповідальності і застосовуються з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчинення нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.

Призначаючи адміністративне стягнення ОСОБА_1 , суд враховує характер вчинених ним правопорушень, ступінь його вини у вчинених правопорушеннях, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, яка доведена повністю, а тому відносно ОСОБА_1 , слід обрати адміністративне стягнення в межах санкції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП у виді штрафу. Застосоване судом до ОСОБА_1 адміністративне стягнення є необхідним для досягнення мети, визначеної ст. 23 КУпАП.

У відповідності до ч. 2 ст. 36 КУпАП, згідно з якою особа, яка вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.

Відповідно до вимог ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

Керуючись ст. ст. 23, 33,36, 283, 284 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , визнати винним у вчиненні адмінправопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, і на підставі ст. 36 КУпАП, накласти стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.

Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в розмірі 665 (шістсот шістдесят п'ять) гривень 60 копійок.

Роз'яснити ОСОБА_1 , що відповідно до вимог ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених ст. 300-1 КУпАП, а в разі оскарження такої постанови не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. Відповідно до ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного суду через Жидачівський районний суд Львівської області протягом десяти днів з дня її винесення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги.

Повний текст постанови складено 29.01.2026.

Суддя Р.Г. Равлінко