Постанова від 24.02.2026 по справі 200/5072/25

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 лютого 2026 року справа №200/5072/25

м. Дніпро

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: Гайдара А.В., Геращенка І.В., Казначеєва Е.Г., розглянув у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 20 серпня 2025 року (головуючий суддя І інстанції - Кравченко Т.О.) у справі № 200/5072/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Донецькій області), надісланий через підсистему ЄСІТС «Електронний суд» 10 липня 2025 року, в якому позивач просив:

- визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Донецькій області щодо непроведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії ОСОБА_1 , на коефіцієнти у розмірі 1,11, у розмірі 1,14, у розмірі 1,197, у розмірі 1,0796, починаючи з 10 січня 2025 року та у розмірі 1,115, починаючи з 01 березня 2025 року для забезпечення індексації пенсії;

- зобов'язати ГУ ПФУ в Донецькій області провести починаючи з 10 січня 2025 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 у відповідності до ч. 2 ст. 42 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058) шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії ОСОБА_1 за 2017-2019 роки в розмірі 7 763,17 грн, на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,11 відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 року № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» (далі - Постанова КМУ № 127), на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,14 відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (далі - Постанова КМУ № 118), на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,197 відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі - Постанова КМУ № 168), на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,0796 відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2024 року № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (далі - Постанова КМУ № 185), та починаючи з 01 березня 2025 року на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,115 (з урахуванням коефіцієнтів збільшення 1,11, 1,14, 1,197 та 1,0796) відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2025 року № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» (далі - Постанова КМУ № 209) та у зв'язку з цим провести виплату недоотриманих сум пенсії.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 20 серпня 2025 року позовні вимоги задоволено.

Визнано протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, яка полягає у непроведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення його пенсії, (за 2017-2019 роки в розмірі 7 763,17 грн) на коефіцієнти 1,11, 1,14, 1,197, 1,0796, 1,115 для забезпечення індексації пенсії.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення його пенсії, в розмірі 7 763,17 грн на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,11 з 01 березня 2021 року відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 року № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,14 з 01 березня 2022 року відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,197 з 01 березня 2023 року відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,0796 з 01 березня 2024 року відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», на коефіцієнт 1,115 з 01 березня 2025 року відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2025 року № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» та у зв'язку з цим провести ОСОБА_1 виплату недоотриманих сум пенсії, починаючи з 10 січня 2025 року

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просив скасувати рішення суду першої інстанції, прийняти постанову, якою відмовити у задоволені позову у повному обсязі.

В обґрунтування апеляційної скарги відповідач вказав, що При призначенні позивачеві пенсії застосований показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні за попередні три роки, тобто за 2017-2019 роки, в розмірі 7 763,17 грн.

У 2019 році індексація здійснювалась шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 01 жовтня 2017 року (3 764,40 грн) на коефіцієнт 1,17, тобто 3 764,40 грн х 1,17 = 4 404,35 грн.

Кожен наступний перерахунок у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (з 01 травня 2020 року було збільшено на 1,11, тобто 4 404,35 грн х 1,11 = 4 888,83 грн; з 01 березня 2021 року було збільшено на 1,11, тобто 4 888,83 грн х 1,11 = 5 426,60 грн; з 01 березня 2022 року було збільшено на 1,14, тобто 5 426,60 грн х 1,14 = 6 186,32 грн; з 01 березня 2023 року було збільшено на 1,197, тобто 6 186,32 грн х 1,197 = 7 405,03 грн; з 01 березня 2024 року було збільшено на 1,0796, тобто 7 405,03 грн х 1,0796 = 7 994,47 грн, з 01 березня 2025 року було збільшено на 1,115, тобто 7 994,47 грн х 1,115 = 8 913,83 грн).

Вказує на те, що розмір пенсії обчислено згідно діючого законодавства.

Сторони в судове засідання не викликались, про дату та місце розгляду справи повідомлялись судом належним чином.

Апеляційним судом витребувано у Донецького окружного адміністративного суду справу № 200/5072/25, однак листом суд першої інстанції повідомив, що справа в паперовому вигляді не формувалась. Також повідомлено, що всі документи експортовано в комп'ютерну програму «Діловодство спеціалізованого суду».

Відтак, апеляційний суд вважає за можливе здійснити апеляційний перегляд за документами, наявними в підсистемі «Електронний суд».

Суд, заслухав доповідь судді-доповідача, перевірив матеріали справи і обговорив доводи апеляційної скарги, перевірив юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідив правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, встановив наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що встановлено на підставі паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 .

Постійне місце проживання позивача зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 , про що свідчить штамп про реєстрацію місця проживання, проставлений в паспорті.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області та отримує пенсію за віком відповідно Закону № 1058, що підтверджено пенсійним посвідченням серії НОМЕР_3 , виданим Пенсійним фондом України 01 вересня 2022 року, та матеріалами пенсійної справи № 9144690137927.

Як свідчить рішення про перерахунок пенсії № 914690137927 (дата-час розрахунку: 23 жовтня 2020 року 12:20), при переведенні ОСОБА_1 на пенсію за віком пенсійний орган обчислив його пенсію таким чином:

шифр та вид пенсії - 119 пенсія за віком;

умови призначення - Закон № 1058;

середньомісячний заробіток - 21 777,17000;

дата звернення, вік, ознака роботи - 23 жовтня 2020 року, […];

вид перерахунку - уточнення показника ЗП по НГ (міс) (масовий);

інвалідність:

група інвалідності, причина - третя група, загальне захворювання;

серія та номер МСЕК - 12 ААБ № 067440;

дата встановлення інвалідності - 11 червня 2019 року;

період встановлення інвалідності - з 01 липня 2019 року по 30 червня 2022 року;

тривалість стажу:

страховий стаж (повний) - 40 років 08 місяців 23 дні;

страховий стаж до 01 січня 2004 року - 24 роки 00 місяців 23 дні;

страховий стаж після 01 січня 2004 року - 16 років 08 місяців 00 днів;

в тому числі: Робота за Списком № 2 - 11 років 02 місяці 27 днів;

коефіцієнт стажу без урахування кратності - 0,40667;

коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((488/100*12)*1) - 0,40667;

05 жовтня 2020 року - 30 листопада 2020 року

розмір пенсії за віком (ст. 27) (21 777,17*0,40667) - 8 856,12 грн;

доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 5 років) - 53,70 грн;

загальний розмір пенсії - 8 909,82 грн;

місяць підвищення розміру пенсії - 01 жовтня 2020 року;

розмір пенсії з надбавками - 8 909,82 грн;

[…]

Розрахунок заробітку для обчислення пенсії за віком проведений таким чином:

загальний страховий стаж в одинарному розмірі - 40 років 08 місяців 23 дні, 488 місяців;

загальний страховий стаж після 01 липня 2000 року - 20 років 02 місяці 00 днів, 242 місяці;

дата вводу заробітку - 14 липня 2006 року;

середній заробіток за 3 попередні роки (за 2017-2019 роки) - 7 763,17 грн;

останній місяць врахованої заробітної плати - 31 серпня 2020 року;

максимальна дата оптимізації - 31 серпня 2020 року;

сума коефіцієнтів заробітної плати (до оптимізації) - 822,19359;

сума коефіцієнтів заробітної плати (після оптимізації) - 712,51854;

кількість місяців заробітної плати (до оптимізації) - 302;

кількість місяців, виключених оптимізацією (в межах 10%) - 48;

кількість місяців, виключених додатково (понад 10%) - 0;

кількість місяців заробітної плати (після оптимізації) - 254;

індивідуальний коефіцієнт для обчислення (до оптимізації) - 2,72250;

страховий стаж за місяці врахованої заробітної плати - 254,00000;

індивідуальний коефіцієнт для обчислення (після оптимізації) - 2,80519;

середньомісячний заробіток для обчислення - 21 777,17000.

Згідно з рішенням про перерахунок пенсії № 914690137927 (дата-час розрахунку: 23 червня 2021 року 23:34) пенсія ОСОБА_1 перерахована виходячи з такого:

шифр та вид пенсії - 119 пенсія за віком;

умови призначення - Закон № 1058;

середньомісячний заробіток - 21 777,17000;

дата перерахунку, вік та ознака роботи - 01 липня 2021 року, […];

вид перерахунку - встановлення доплати 100 грн (код виплати 5007) з 01 липня 2021 року (масовий);

тривалість стажу:

страховий стаж (повний) - 40 років 08 місяців 23 дні;

страховий стаж до 01 січня 2004 року - 24 роки 00 місяців 23 дні;

страховий стаж після 01 січня 2004 року - 16 років 08 місяців 00 днів;

в тому числі: Роботи за Списком № 2 - 11 років 02 місяці 27 днів;

коефіцієнт стажу без урахування кратності - 0,40667;

коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((488/100*12)*1) - 0,40667;

01 липня 2021 року - 30 листопада 2021 року

розмір пенсії за віком (ст. 27) (21 777,17*0,40667) - 8 909,82 грн;

доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 5 років) - 53,70 грн;

загальний розмір пенсії - 8 909,82 грн;

місяць підвищення розміру пенсії - 01 жовтня 2020 року;

доплата 100 грн з 01 липня 2021 року - 100,00 грн;

розмір пенсії з надбавками - 9 009,82 грн;

[…].

Як свідчить рішення про перерахунок пенсії № 914690137927 (дата-час розрахунку: 22 лютого 2022 року 13:25), пенсія ОСОБА_1 перерахована виходячи з такого:

шифр та вид пенсії - 119 пенсія за віком;

умови призначення - Закон № 1058;

середньомісячний заробіток - 21 777,17000;

дата перерахунку, вік, ознака роботи - 01 березня 2022 року, […];

вид перерахунку - індексація заробітку (масовий);

тривалість стажу:

страховий стаж (повний) - 40 років 08 місяців 23 дні;

страховий стаж до 01 січня 2004 року - 24 роки 00 місяців 23 дні;

страховий стаж після 01 січня 2004 року - 16 років 08 місяців 00 днів;

в тому числі: Роботи за Списком № 2 - 11 років 02 місяці 27 днів;

коефіцієнт стажу без урахування кратності - 0,40667;

коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((488/100*12)*1) - 0,40667;

01 березня 2022 року - 30 червня 2022 року

розмір пенсії за віком (ст. 27) (21 777,17*0,40667) - 8 856,12 грн;

доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 5 років) - 53,70 грн;

загальний розмір пенсії - 8 909,82 грн;

надбавка 135 грн на індексації 01 березня 2022 року - 135,00 грн;

місяць підвищення розміру пенсії - 01 березня 2022 року;

доплата 100 грн з 01 липня 2021 року - 100,00 грн;

розмір пенсії з надбавками - 9 144,82 грн;

[…].

Згідно з рішенням про перерахунок пенсії № 914690137927 (дата-час розрахунку: 26 лютого 2023 року 18:33) пенсія ОСОБА_1 перерахована виходячи з такого:

шифр та вид пенсії - 119 пенсія за віком;

умови призначення - Закон № 1058;

середньомісячний заробіток - 21 777,17000;

дата перерахунку, вік, ознака роботи - 01 березня 2023 року, […];

вид перерахунку - індексація заробітку (масовий);

тривалість стажу:

страховий стаж (повний) - 40 років 08 місяців 23 дні;

страховий стаж до 01 січня 2004 року - 24 роки 00 місяців 23 дні;

страховий стаж після 01 січня 2004 року - 16 років 08 місяців 00 днів;

в тому числі: Роботи за Списком № 2 - 11 років 02 місяці 27 днів;

коефіцієнт стажу без урахування кратності - 0,40667;

коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((488/100*12)*1) - 0,40667;

01 березня 2023 року - 05 вересня 2023 року

розмір пенсії за віком (ст. 27) (21 777,17*0,40667) - 8 856,12 грн;

доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 5 років) - 53,70 грн;

загальний розмір пенсії - 8 909,82 грн;

надбавка 135 грн на індексації 01 березня 2022 року - 135,00 грн;

надбавка 100 грн на індексації 01 березня 2023 року - 100,00 грн;

місяць підвищення розміру пенсії - 01 березня 2022 року;

доплата 100 грн з 01 липня 2021 року - 100,00 грн;

розмір пенсії з надбавками - 9 244,82 грн;

[…].

Відповідно до рішення про перерахунок пенсії № 914690137927 від 25 квітня 2024 року (дата-час розрахунку: 25 квітня 2024 року 12:17) пенсія ОСОБА_1 перерахована виходячи з такого:

шифр та вид пенсії - 119 пенсія за віком;

умови призначення - Закон № 1058;

середньомісячний заробіток - 22 426,01000;

дата перерахунку, вік, ознака роботи - 25 квітня 2024 року, […];

вид перерахунку - індивідуально (масовий); індексація заробітку;

тривалість стажу:

страховий стаж (повний) - 42 роки 03 місяці 23 дні;

страховий стаж до 01 січня 2004 року - 24 роки 00 місяців 23 дні;

страховий стаж після 01 січня 2004 року - 18 років 03 місяці 00 днів;

в рому числі: Роботи за Списком № 2 - 11 років 02 місяці 27 днів;

коефіцієнт стажу без урахування кратності - 0,42250;

коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((507/100*12)*1) - 0,42250;

01 березня 2024 року - 31 березня 2024 року

розмір пенсії за віком (ст. 27) (22 426,01*0,42250) - 9 474,99 грн;

доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 7 років) - 75,18 грн;

загальний розмір пенсії - 9 550,17 грн;

надбавка 100 грн на індексації 01 березня 2023 року - 60,86 грн;

надбавка 100 грн на індексації 01 березня 2024 року - 100,00 грн;

місяць підвищення розміру пенсії - 01 березня 2024 року;

розмір пенсії з надбавками - 9 711,03 грн;

[…].

Розрахунок заробітку для обчислення пенсії проведений таким чином:

загальний страховий стаж в одинарному розмірі - 42 роки 03 місяці 23 дні, 507 місяців;

загальний страховий стаж після 01 липня 2000 року - 21 рік 09 місяців 00 днів, 261 місяць;

дата вводу заробітку - 14 липня 2006 року;

середній заробіток за 3 попередні роки (за 2017-2019 роки) - 3 764,40 грн;

коефіцієнт збільшення показника середньої ЗП (1,17*1,11*1,11*1,14*1,197*1,0796) - 2,1237025912:

збільшений на коефіцієнт показник ЗП - 7 994,47 грн;

останній місяць врахованої заробітної плати - 31 серпня 2020 року;

максимальна дата оптимізації - 31 серпня 2020 року;

сума коефіцієнтів заробітної плати (до оптимізації) - 822,19359;

сума коефіцієнтів заробітної плати (після оптимізації) - 712,51854;

кількість місяців заробітної плати (до оптимізації) - 302;

кількість місяців, виключених оптимізацією (в межах 10%) - 48;

кількість місяців, виключених додатково (понад 10%) - 0;

кількість місяців заробітної плати (після оптимізації) - 254;

індивідуальний коефіцієнт для обчислення (до оптимізації) - 2,72250;

страховий стаж за місяці врахованої заробітної плати - 254,00000;

індивідуальний коефіцієнт для обчислення (після оптимізації) - 2,80519;

середньомісячний заробіток для обчислення - 22 426,01000.

Згідно з рішенням про перерахунок пенсії № 914690137927 (дата-час розрахунку: 17 квітня 2025 року 12:14) пенсія ОСОБА_1 перерахована виходячи з такого:

шифр та вид пенсії - 119 пенсія за віком;

умови призначення - Закон № 1058;

середньомісячний заробіток - 25 004,99000;

дата перерахунку, вік, ознака роботи - 11 квітня 2025 року, […];

вид перерахунку - індексація заробітку (масовий);

тривалість стажу:

страховий стаж (повний) - 42 роки 03 місяців 23 дні;

страховий стаж до 01 січня 2004 року - 24 років 00 місяців 23 дні;

страховий стаж після 01 січня 2004 року - 18 років 03 місяці 00 днів;

в тому числі: Роботи за Списком № 2 - 11 років 02 місяці 27 днів;

коефіцієнт стажу без урахування кратності - 0,42250;

коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((507/100*12)*1) - 0,42250;

01 березня 2025 року - довічно

розмір пенсії за віком (ст. 27) (25 004,99*0,42250) - 10 564,61;

доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 7 років) - 165,27 грн;

загальний розмір пенсії - 10 729,88 грн;

доплата до пенсії по Закону № 345 - 5 597,88 грн;

місяць підвищення розміру пенсії - 01 березня 2025 року;

розмір пенсії з надбавками - 10 729,88 грн.

Розрахунок заробітку для обчислення пенсії проведений таким чином:

загальний страховий стаж в одинарному розмірі - 42 роки 03 місяці 23 дні, 507 місяців;

загальний страховий стаж після 01 липня 2000 року - 21 рік 09 місяців 00 днів, 261 місяць;

дата вводу заробітку - 14 липня 2006 року;

середній заробіток за 3 попередні роки (за 2017-2019 роки) - 3 764,40 грн;

коефіцієнт збільшення показника середньої ЗП (1,17*1,11*1,11*1,14*1,197*1,0796*1,115) - 2,367928;

збільшений на коефіцієнт показник ЗП - 8 913,83 грн;

останній місяць врахованої заробітної плати - 31 серпня 2020 року;

максимальна дата оптимізації - 31 серпня 2020 року;

сума коефіцієнтів заробітної плати (до оптимізації) - 822,19359;

сума коефіцієнтів заробітної плати (після оптимізації) - 712,51854;

кількість місяців заробітної плати (до оптимізації) - 302;

кількість місяців, виключених оптимізацією (в межах 10%) - 48;

кількість місяців, виключених додатково (понад 10%) - 0;

кількість місяців заробітної плати (після оптимізації) - 254;

індивідуальний коефіцієнт для обчислення (до оптимізації) - 2,72250;

страховий стаж за місяці врахованої заробітної плати - 254,00000;

індивідуальний коефіцієнт для обчислення (після оптимізації) - 2,80519;

середньомісячний заробіток для обчислення - 25 004,99000.

27 березня 2025 року ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ в Донецькій області з заявою, в якій просив:

- роз'яснити, з якої причини йому не проведено належну індексацію пенсії відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058 шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,11 з 01 березня 2021 року, на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,14 з 01 березня 2022 року, на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,197 з 01 березня 2023 року, на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,0796 з 01 березня 2024 року; на коефіцієнт збільшення 1,115 з 01 березня 2025 року;

- провести перерахунок (індексацію) його пенсії шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,11 з 01 березня 2021 року, на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,14 з 01 березня 2022 року, на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,197 з 01 березня 2023 року, на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,0796 з 01 березня 2024 року, на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,115 з 01 березня 2025 року та у зв'язку з цим провести виплату недоотриманих сум пенсії, починаючи з 01 березня 2021 року.

У відповідь на адвокатський запит представника позивача, який зареєстрований 13 червня 2025 року за № 7871/8, листом від 19 червня 2025 року № 0500-0202-8/60937 ГУ ПФУ в Донецькій області повідомило про відсутність підстав для перерахунку пенсії із застосуванням коефіцієнтів 1,11, 1,14, 1,197, 1,0796 та 1,115 з мотивів, аналогічних тим, що викладені у відзиві на позовну заяву.

Бездіяльність відповідача щодо не проведення індексації пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, на коефіцієнти у розмірах 1,11, 1,114, 1,197, 1,0796 та 1,115 позивач вважає протиправною, а тому звернувся в суд з цим позовом.

Дослідивши матеріали справи, суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України «Про індексацію грошових доходів населення».

Відповідно до статті 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Згідно приписів статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема пенсії.

Обов'язковий характер індексації визначається статтею 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», у якій зазначається, що законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.

Державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (частина друга статті 19 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії»).

Економічною підставою для проведення індексації грошових доходів населення згідно зі статтею 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», є факт, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України (частина друга статті 9 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення»).

У зв'язку із необхідністю вдосконалення пенсійного забезпечення громадян, визначення дати щорічної індексації пенсії та кола осіб, яким пенсії індексуються, 15 лютого 2022 року було прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення пенсійного законодавства» № 2040-ІХ, яким частину п'яту статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» було викладено в новій редакції.

Так, частиною п'ятою статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення пенсійного законодавства» визначено, що індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців другого і третього частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Преамбулою названого Закону України закріплено, що зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону України.

Відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

З метою забезпечення ефективної реалізації права громадян на перерахунок їх пенсії Кабінетом Міністрів України 20 лютого 2019 року видано постанову № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», якою, серед іншого, затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок № 124).

Згідно з пунктом 5 Порядку № 124 у 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку зі збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 року на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку.

Кожен наступний перерахунок у зв'язку зі збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Пунктом 4 Порядку № 124 визначено, що коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається за такою формулою:

(ЗСЦ+ЗСЗ )х 50%

К = ------------------------ + 1%,

100%

де ЗСЦ - показник зростання споживчих цін за попередній рік (у відсотках);

ЗСЗ - показник зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (у відсотках), що визначається за такою формулою:

ЗСЗ = Псзп (1): Псзп(2) х 100% - 100%,

де Псзп (1) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення;

Псзп (2) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду України для фінансування виплати пенсій у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування коефіцієнт щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, може бути збільшено, але він не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарних роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається щороку Кабінетом Міністрів України у межах бюджету Пенсійного фонду України. При цьому в разі відсутності даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, для визначення розміру коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, враховується наявна заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, з наступним перерахунком зазначеного коефіцієнта для підвищення пенсії відповідно до цього Порядку.

Перерахунок пенсій відповідно до цього Порядку проводиться щороку з 1 березня.

Запровадивши удосконалений механізм щорічної індексації пенсій, зокрема особам, пенсія яким призначена за Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», для сталості пенсійного забезпечення громадян та видатків на його фінансування, держава взяла на себе зобов'язання забезпечити підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін шляхом підвищення пенсій із застосуванням нового уніфікованого механізму через збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, і який враховувався для обчислення пенсії, який не є сталим, та підвищення рівня матеріального забезпечення найбільш вразливих верств населення з числа пенсіонерів.

Абзацом першим пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 року №127 "Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році" установлено, що у 2021 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 р. № 124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться з 1 березня із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16 лютого року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (далі - Постанова № 118) з 01 березня 2022 року було установлено, що перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,14; у разі, коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абзаці другому цього пункту, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.

Пунктом 3 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» на 2023 рік зупинено дію Закону України «Про індексацію грошових доходів населення». У свою чергу пунктом 8 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» установлено, що у 2023 році, зокрема, частина друга статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» застосовуються у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.

З метою реалізації пункту 8 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» Кабінет Міністрів України 24 лютого 2023 року прийняв постанову № 168, пунктом 1 якої установлено, що з 01 березня 2023 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,197.

Індексація пенсій в 2024 році проведена на підставі постанові Кабінету Міністрів України “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» від 23.02.2024 № 185 (далі - Постанова № 185).

Пунктом 1 Постанови № 185 установлено, що з 1 березня 2024 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796.

Постановою Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» установлено, що з 1 березня 2025 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,115 (пункт 1 постанови).

Отже, індексація (перерахунок) пенсії проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, відповідно:

з 1 березня 2021 року у розмірі 1,11;

з 1 березня 2022 року у розмірі 1,14;

з 1 березня 2023 року у розмірі 1,197;

з 1 березня 2024 року у розмірі 1,0796;

з 1 березня 2025 року у розмірі 1,115.

Застосовуючи наведені вище норми права, з урахуванням позовних вимог та зазначених вище висновків Верховного Суду, суд констатує, що відповідач здійснюючи в 2021-2025 роках перерахунок пенсії позивача на підставі частини другої статті 42 Закону №1058-IV, без застосування коефіцієнтів збільшення 1,11, 1,14, 1,197, 1,0796, 1,115 до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який безпосередньо враховувався для обчислення пенсії позивача, діяло не у відповідності до вимог чинного законодавства.

Відповідно до статті 7 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» загальнообов'язкове державне пенсійне страхування здійснюється, серед іншого, за принципами: законодавчого визначення умов і порядку здійснення загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та диференціації розмірів пенсій залежно від тривалості страхового стажу та розміру заробітної плати (доходу).

Так, принцип законодавчого визначення умов і порядку його здійснення, полягає у забезпеченні чітких, рівних та прозорих правил для всіх суб'єктів, що беруть участь у цій системі. Умови, права та обов'язки щодо пенсійного страхування встановлюються виключно законами України. Це забезпечує правову визначеність і недопущення свавільного регулювання. При цьому, цей принцип також передбачає рівність прав і гарантій, адже законодавство повинно гарантувати однакові умови участі в системі для всіх осіб, незалежно від їхнього соціального чи економічного статусу. Крім того, зазначений принцип загальнообов'язкового державного пенсійного страхування полягає у прозорості умов нарахування пенсій, обчислення страхового стажу, розмір внесків і виплат, що дає змогу громадянам чітко розуміти свої права та обов'язки. Цей принцип правового регулювання також втілює принцип соціальної справедливості, адже законодавчо врегульовані умови покликані забезпечити справедливий розподіл пенсійних коштів між усіма учасниками системи, враховуючи сплачені внески та тривалість страхового стажу.

Принцип диференціації розмірів пенсій залежно від тривалості страхового стажу та розміру заробітної плати (доходу) спрямований на забезпечення соціальної справедливості та мотивації до участі в системі страхування. Оскільки розмір пенсії прямо залежить від тривалості страхового стажу - чим довший стаж, тим вищий розмір пенсії. Це стимулює громадян працювати довше та сплачувати страхові внески протягом більшого періоду. Крім того, пенсійні виплати обчислюються з урахуванням заробітної плати, з якої сплачувалися страхові внески. Більший розмір заробітної плати означає більший внесок до Пенсійного фонду, що впливає на кінцевий розмір пенсії. Отже, вказаний принцип стимулює громадян працювати офіційно, отримуючи легальну заробітну плату, з якої сплачуються страхові внески, адже це безпосередньо впливає на майбутні пенсійні виплати. Отже, принцип диференціації розмірів пенсії залежно від тривалості страхового стажу та розміру заробітної плати спрямований на створення прозорої, справедливої та економічно обґрунтованої пенсійної системи. Він забезпечує зв'язок між внесками, зробленими до Пенсійного фонду, і рівнем соціального забезпечення у пенсійному віці.

Таким чином, законодавче визначення умов і порядку загальнообов'язкового державного пенсійного страхування забезпечує передбачуваність, стабільність і довіру до пенсійної системи. Це є ключовою складовою соціального захисту населення.

Отже, абзац перший в сукупності з абзацом другим пункту 5 Порядку № 124 повинні застосовуватися у відповідності з частиною другою статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тобто під час проведення індексації повинен застосовуватися показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії під час її призначення.

В іншому випадку, відповідно до частини третьої статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.

Повноваження суду не застосовувати нормативно-правовий акт у разі висновку про його суперечність Конституцій України закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту кореспондує з принципом верховенства права.

При цьому, дотримання принципу верховенства права можливе лише за умови застосування судами під час розгляду та вирішення справ законодавчого акта, який відповідає критерію «якості закону».

Верховний Суд неодноразово наголошував, що суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України, незалежно від того, чи оскаржувались такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи, тобто згідно з правовою позицією Верховного Суду такі нормативно-правові акти (як закони, так і підзаконні акти) не можуть застосовуватися навіть у випадках, коли вони є чинними (постанови від 12 березня 2019 року у справі № 913/204/18, від 10 березня 2020 року у справі № 160/1088/19).

У випадку суперечності норм підзаконного акту нормам закону слід застосовувати норми закону, оскільки він має вищу юридичну силу.

Таким чином, при проведенні перерахунку пенсій, призначених згідно з Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у зв'язку з щорічною індексацією, збільшенню підлягає показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, як це передбачено частиною другою статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Порядок № 124 підлягає застосуванню виключно в частині, яка не суперечить положенням Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

З огляду на визначення загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами застосування при проведенні індексації пенсій, починаючи з 2020 року відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» положень пункту 5 Порядку № 124, є протиправним.

З врахуванням вищевикладеного, абзац 1 в сукупності з абзацом 2 пункту 5 Порядку № 124 повинні застосовуватися лише у відповідності з частиною другою статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тобто під час проведення індексації повинен застосовуватися показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення вказаної пенсії.

Застосовуючи наведені вище норми права, з урахуванням зазначених вище висновків Верховного Суду, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що ГУ ПФУ, здійснюючи перерахунок пенсії позивача на підставі частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», встановивши щомісячну доплату до пенсії, замість застосування коефіцієнта збільшення 1,11, 1,14, 1,197, 1,0796 та 1,115 відповідно до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який безпосередньо враховувався для обчислення пенсії позивача, діяв не у відповідності до вимог чинного законодавства.

Зважаючи на наведене, позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.

Суд враховує положення Висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень (пункти 32-41), в якому, серед іншого, звертається увага на те, що усі судові рішення повинні бути обґрунтованими, зрозумілими, викладеними чіткою і простою мовою і це є необхідною передумовою розуміння рішення сторонами та громадськістю; у викладі підстав для прийняття рішення необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави захисту; обсяг цього обов'язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення.

При цьому, зазначений Висновок також акцентує увагу на тому, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.

У справі, що розглядається, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що скаржникові надано вичерпну відповідь на всі істотні питання, що виникають при кваліфікації спірних відносин, як у матеріально-правовому, так і у процесуальному сенсах, а доводи, викладені в апеляційній скарзі не спростовують обґрунтованих та правомірних висновків суду попередньої інстанції.

Відповідно до положень ч.1 ст. 316 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Враховуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

Керуючись статтями 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 327, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 20 серпня 2025 року у справі №200/5072/25 - залишити без задоволення.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 20 серпня 2025 року у справі №200/5072/25 - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її ухвалення та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України, протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 24 лютого 2026 року.

Судді А.В. Гайдар

І.В. Геращенко

Е.Г. Казначеєв