про залишення позовної заяви без руху
24 лютого 2026 р. м. Чернівці Справа № 600/721/26-а
Суддя Чернівецького окружного адміністративного суду Левицький В.К., розглянув матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до АТ “НАК “Нафтогаз України» про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії.
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом, в якому просить:
визнати протиправними дії АТ “НАК “Нафтогаз України» щодо несанкціонованої передачі запиту на розгляд ТОВ “ГК “Нафтогаз України» без дотримання процедури, передбаченої ст. 22 Закону України “Про доступ до публічної інформації»;
зобов'язати АТ “НАК “Нафтогаз України» розглянути запит та надати відповідь шляхом надання копій документів, що містять інформацію за всіма 5-ма пунктами запиту ОСОБА_1 № 2-01/1-26 від 13.01.2026 включаючи первинні бухгалтерські розрахунки собівартості.
Відповідно ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі (ч. 2 ст. 171 КАС України).
Перевіривши наявність передумов та існування правових підстав для відкриття провадження в адміністративній справі, визначених ст. 171 КАС України, суд зазначає наступне.
Статтею 5 КАС України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси і просити про їх захист. Позов пред'являється шляхом подання позовної заяви в суд першої інстанції, який має відповідати вимогам встановленим ст. 160, 161 КАС України.
Пунктом 9 ч. 5 ст. 160 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень в позовній заяві зазначаються обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача.
Частиною 4 ст. 161 КАС України передбачено, що позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Судом встановлено, що 13.01.2026 Громадська спілка “Об'єднання народного контролю України» в особі голови ВГО Народний контроль України в Чернівецькій області Терновецького С.І. звернулася до НАК «Нафтогаз України» із запитом № 2-01/1-26 про надання публічної інформації в межах здійснення громадського контролю.
За наслідками розгляду запиту про надання публічної інформації, 19.01.2026 АТ “НАК “Нафтогаз України» направило на адресу Громадської спілки “Об'єднання народного контролю України» лист за вих. № 36/18-1.10.1/238-26.
Вважаючи протиправними дії АТ “НАК “Нафтогаз України» щодо передачі запиту на розгляд ТОВ “ГК “Нафтогаз України» без дотримання процедури, передбаченої ст. 22 Закону України “Про доступ до публічної інформації» позивач ОСОБА_1 через адвоката звернувся до суду з даним позовом.
Водночас всупереч наведених норм процесуального права, у позові позивач не обґрунтував порушення оскаржуваними діями відповідача його права, свобода та інтереса, а також не надав докази, що підтверджують вказані обставини. Крім того, у позові позивачем не обґрунтовано безпосереднє звернення до суду Громадської спілки “Об'єднання народного контролю України», яка зверталася до відповідача із запитом на надання публічної інформації.
Згідно ч. 1 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
З огляду на вищенаведене, суд вважає, що без усунення вказаного вище недоліку, неможливо вирішити питання про відкриття провадження у справі, тому надає позивачу строк для їх усунення.
На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 169, 241 та 248 КАС України, суд, -
1. Позовну заяву залишити без руху.
2. Встановити позивачу п'ятиденний строк для усунення недоліку, зазначеного в мотивувальній частині ухвали, з дати отримання копії ухвали.
3. У разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява буде повернута позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя В.К. Левицький