Рішення від 24.02.2026 по справі 580/4318/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 лютого 2026 року справа № 580/4318/24

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гаврилюка В.О.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Черкаській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивачка) подала позов до Головного управління Національної поліції у Черкаській області (далі - Головне управління, відповідач) в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції у Черкаській області щодо не нарахування та невиплати доплати за службу в нічний час за період з 25.09.2019 по 11.01.2024;

- зобов'язати нарахувати та виплатити доплату за службу в нічний час за період з 25.09.2019 по 11.01.2024 включно у розмірі 35 відсотків посадового окладу ОСОБА_1 з розрахунку за кожну годину служби в нічний час.

В обґрунтування позовних вимог представник позивачки зазначив, що позивачка, перебуваючи на службі в поліції, залучалась до несення служби в нарядах та в нічний час, однак різниця між фактично виплаченою компенсацією та графіком нічної служби становить 266 годин.

Ухвалою від 02 травня 2024 року суддя Черкаського окружного адміністративного суду прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у адміністративній справі, вирішив розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

17.05.2024 до суду надійшов письмовий відзив на адміністративний позов, в якому представниця відповідача просила в задоволенні позову відмовити повністю, зазначивши при цьому, що позивачка взагалі не зверталася до ГУНП в Черкаській області за одержанням грошового забезпечення, зокрема з проханням про виплату їй доплати за службу в нічний час. Зазначила, що з січня 2021 року по грудень 2023 року доплата за службу у нічний час була виплачена. За період часу з 25.09.2019 до січня 2021 та з 01.01.2024 по 11.01.2024 інформація, яка б підтверджувала несення позивачем служби в нічний час - відсутня. Звернула увагу суду, що позивачка не надала ніяких доказів того, що вона у вказаний період несла службу в нічний час, а саме посилання позивача, що різниця між фактично виплаченою компенсацією та графіком нічної служби становить 266 годин не є обґрунтованим, нічим не підтверджено та не відповідає фактичним обставинам справи.

Розгляд справи по суті відповідно до частини 3 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України розпочато через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, повно, всебічно, об'єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов до такого висновку.

Суд встановив, що ОСОБА_1 у період з 25.09.2019 до 16.01.2024 проходила службу в поліції, що підтверджується витягами із наказів від 25.09.2019 № 228 о/с та від 11.01.2024 № 11 о/с, зокрема у періоди з:

- з 25.09.2019 до 30.06.2020 на посаді молодшого інспектора-кінолога кінологічного центру Головного управління Національної поліції в Черкаській області (у період з 07.10.2019 до 02.04.2020 - перебувала на навчанні у ДУ “Житомирський навчальний центр підготовки поліцейських», що підтверджується наказами від 07.10.2019 № 60 о-с та від 02.04.2020 № 32 о/с);

- з 01.07.2020 до 10.01.2021 на посаді поліцейського сектору реагування патрульної поліції № 3 Смілянського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Черкаській області;

- з 11.01.2021 до 16.01.2024 на посаді помічника чергового чергової частини сектору моніторингу відділу поліції № 2 Черкаського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Черкаській області.

Відповідно до довідок обліку несення служби поліцейськими відділу поліції № 2 Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області в нічний час за лютий 2021-грудень 2023 року, ОСОБА_1 несла службу в нічний час (у годинах), зокрема:

- 2021 рік (січень - 56; лютий - 16; березень- 24; квітень- 62; травень- 46; червень- 60; липень - 24; серпень- 54; вересень- 62; жовтень- 22; листопад- 64; грудень- 40;

2022 рік (січень - 18; лютий - 44; березень - 88; квітень - 90; травень - 66; червень - 60; липень - 60; серпень - 36; вересень - 54; жовтень - 36; листопад - 38; грудень - 54;

2023 рік (січень - 64; лютий - 24; березень 32; квітень - 52; травень - 60; червень - 36; липень - 24; серпень - 60; вересень - 56; жовтень - 52; листопад - 30; грудень - 42.

Згідно розрахункових листів за 2021-2023 роки, позивачці нараховано нічні: у серпні 2021 року за липень 2021 року (54 год), вересні 2021 року (за січень-червень та серпень 2021 року (56,16,24,62,46,60,54 год); у жовтні 2021 року за вересень 2021 року (62 год); у листопаді 2021 року за жовтень 2021 року (22 год); у грудні 2021 року за листопад 2021 року (64 год); у січні 2022 року за грудень 2021 року (40 год); у лютому 2022 року за січень 2022 (18); у березні 2022 року за лютий 2022 (44); у квітні 2022 року за березень 2022 (88); у травні 2022 року за квітень 2022 (90); у червні 2022 року за травень 2022 (66); у липні 2022 року за червень 2022 (60); у серпні 2022 року за липень 2022 (60); у вересні 2022 року за серпень 2022 (36); у жовтні 2022 року за вересень 2022 (54); у листопаді 2022 року за жовтень 2022 (36); у грудні 2022 року за листопад 2022 (54); у січні 2023 року за грудень 2022 року (54 год); у лютому 2023 року за січень 2023 (64); у березні 2023 року за лютий 2023 (24); у квітні 2023 року за березень 2023 (32); у травні 2023 року за квітень 2023 (52); у червні 2023 року за травень 2023 (60); у липні 2023 року за червень 2023 (36); у серпні 2023 року за липень 2023 (24); у вересні 2023 року за серпень 2023 (60); у жовтні 2023 року за вересень 2023 (56); у листопаді 2023 року за жовтень 2023 (52); у грудні 2023 року за листопад 2023 (30), у січні 2024 року за грудень 2023 (42).

Як зазначає представник позивачки, різниця між фактично виплаченого компенсацією та трафіком нічної служби становить 266 годин. Проте, відповідачем не надано відомостей про несення служби в нічний час за період з жовтня 2019 року по лютий 2021 року.

Бездіяльність відповідача щодо не нарахування та невиплати доплати за службу в нічний час за період з 25.09.2019 до 11.01.2024 позивачка вважає протиправною, а тому за захистом своїх прав, свобод та інтересів звернулась до суду з цим позовом.

Під час вирішення спору по суті суд зазначає, що відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України “Про Національну поліцію» від 02.07.2015 № 580-VIII (далі - Закон № 580-VIII).

Відповідно по ч. ч. 1, 2 ст. 94 Закону № 580-VIII поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.

Відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова № 988) грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

За пп. 3 п. 5 Постанови № 988 визначено обов'язок виплачувати доплату за службу в нічний час - у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час.

Відповідно до статті 94 Закону № 580-VIII, Постанови № 988, з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (наказ Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 № 260, далі - Порядок № 260).

Згідно з п. 5 Розділу І Порядку № 260 грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Пунктом 11 Розділу І Порядку № 260 визначено, що грошове забезпечення, виплачене поліцейському несвоєчасно або в меншому розмірі, ніж належало, виплачується за весь період, протягом якого поліцейський мав на нього право, але не більше ніж за три роки, що передували зверненню за одержанням грошового забезпечення.

Відповідно до п. 11 Розділу ІІ Порядку № 260 поліцейським, які виконують службові обов'язки в нічний час, виплачується доплата за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час. Годинна ставка обчислюється шляхом ділення місячного посадового окладу на кількість годин фактичного часу служби з урахуванням норми тривалості службового часу за відповідний місяць при 40-годинному робочому тижні.

Службою в нічний час вважається виконання поліцейськими службових обов'язків у період з 22.00 до 06.00.

Поліцейським, які несуть службу в нічний час, надається перерва для відпочинку та харчування тривалістю не більше двох годин. Перерва для відпочинку і харчування не включається в службовий час.

Поліцейським добового наряду під час чергування почергово надаються перерви для вживання їжі та короткочасного відпочинку. Загальна тривалість такої перерви становить 4 години (2 години вдень і 2 години вночі) та не включається в службовий час.

Підставами для виконання службових обов'язків у нічний час є графіки нарядів та чергувань, затверджені наказами керівників підрозділів органів поліції.

Облік фактичного часу служби в нічний час для нарахування доплати здійснюється шляхом оформлення довідки обліку несення поліцейськими служби в нічний час за формою, визначеною у додатку 1 до цих Порядку та умов.

Поліцейським, що залучалися до служби в нічний час, виплата доплати за службу в нічний час за минулий місяць здійснюється одночасно з виплатою грошового забезпечення за поточний місяць.

Під час дослідження періодів несення позивачкою служби в нічний час, суд зазначає таке.

Суд встановив, що у період з 25.09.2019 до 30.06.2020 позивачка проходила службу у Національній поліції на посаді молодшого інспектора-кінолога кінологічного центру Головного управління Національної поліції в Черкаській області.

У період з 07.10.2019 до 02.04.2020 позивачка перебувала на навчанні у ДУ “Житомирський навчальний центр підготовки поліцейських», що підтверджується наказами від 07.10.2019 № 60 о-с та від 02.04.2020 № 32 о/с.

Аналіз відомостей журналів “Прийому та здачі чергувань КЦ ГУНП в Черкаській області», інвентарний № 394, який охоплює період з 11.09.2019 до 15.01.2020 та № 488 за період з 15.01.2020 до 23.07.2020, свідчить, що позивачка на добові чергування не заступала та службу у нічний час не несла.

Таким чином, за період з 25.09.2019 до 30.06.2020 позивачка на добові чергування не заступала та службу у нічний час не несла.

Щодо періоду з 01.07.2020 до 30.12.2020 суд встановив, що відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні» книги нарядів відділу поліції № 2 Черкаського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Черкаській області: інвентарний № 503 від 16.05.2020 до 30.07.2020, інвентарний № 515 від 01.08.2020 до 31.12.2020 були знищені відповідно до Акту “Про вилучення для знищення і знищення документів відділу поліції № 2 Черкаського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області» від 04.03.2022 № 3389/60/01-2022 (а.с. 91-93 Тому 1).

Суд також встановив, що відповідно до довідок обліку несення служби поліцейськими відділу поліції № 2 Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області в нічний час за січень 2021-грудень 2023 року, ОСОБА_1 несла службу в нічний час (у годинах), зокрема:

- 2021 рік (січень - 56; лютий - 16; березень- 24; квітень- 62; травень- 46; червень- 60; липень - 24; серпень - 54; вересень- 62; жовтень- 22; листопад- 64; грудень- 40;

- 2022 рік (січень - 18; лютий - 44; березень - 88; квітень - 90; травень - 66; червень - 60; липень - 60; серпень - 36; вересень - 54; жовтень - 36; листопад - 38; грудень - 54;

- 2023 рік (січень - 64; лютий - 24; березень 32; квітень - 52; травень - 60; червень - 36; липень - 24; серпень - 60; вересень - 56; жовтень - 52; листопад - 30; грудень - 42.

Згідно розрахункових листів за 2021-2023 роки, позивачці нараховано нічні: у серпні 2021 року за липень 2021 року (54 год), вересні 2021 року (за січень-червень та серпень 2021 року (56, 16, 24, 62, 46, 60, 54 год); у жовтні 2021 року за вересень 2021 року (62 год); у листопаді 2021 року за жовтень 2021 року (22 год); у грудні 2021 року за листопад 2021 року (64 год); у січні 2022 року за грудень 2021 року (40 год); у лютому 2022 року за січень 2022 (18); у березні 2022 року за лютий 2022 (44); у квітні 2022 року за березень 2022 (88); у травні 2022 року за квітень 2022 (90); у червні 2022 року за травень 2022 (66); у липні 2022 року за червень 2022 (60); у серпні 2022 року за липень 2022 (60); у вересні 2022 року за серпень 2022 (36); у жовтні 2022 року за вересень 2022 (54); у листопаді 2022 року за жовтень 2022 (36); у грудні 2022 року за листопад 2022 (54); у січні 2023 року за грудень 2022 року (54 год); у лютому 2023 року за січень 2023 (64); у березні 2023 року за лютий 2023 (24); у квітні 2023 року за березень 2023 (32); у травні 2023 року за квітень 2023 (52); у червні 2023 року за травень 2023 (60); у липні 2023 року за червень 2023 (36); у серпні 2023 року за липень 2023 (24); у вересні 2023 року за серпень 2023 (60); у жовтні 2023 року за вересень 2023 (56); у листопаді 2023 року за жовтень 2023 (52); у грудні 2023 року за листопад 2023 (30), у січні 2024 року за грудень 2023 (42).

Аналіз зазначених доказів вказує на те, що відповідач у повному обсязі здійснив нарахування та виплату позивачці доплати за службу в нічний час за період з 01.01.2021 до 31.12.2023.

У свою чергу, за період з 01.01.2024 до 11.01.2024 позивачка не заступала на службу в нічний час, що підтверджується відомостями книги нарядів відділу поліції № 2 Черкаського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Черкаській області, інвентарний № 224.

Аналіз встановлених обставин вказує на те, що відповідач здійснив позивачці нарахування та виплату спірної доплати у чіткій відповідності із фактичним часом несення нею служби в нічний час, що підтверджено наявними у матеріалами справи належними доказами.

Суд відхиляє покликання представника позивачки про те, що різниця між виплаченими сумами та часом несення служби позивачки становить 266 годин, як необґрунтовані, оскільки таке покликання не підтверджене належними доказами.

Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що у задоволенні адміністративного позову належить відмовити.

Під час вирішення питання про розподіл судових витрат, суд враховує таке.

Згідно статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати: на професійну правничу допомогу; сторін та їхніх представників, що пов'язані із прибуттям до суду; пов'язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертиз; пов'язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; пов'язані із вчиненням інших процесуальних дій або підготовкою до розгляду справи.

Відповідно до частини 5 статті 139 вказаного Кодексу у разі відмови у задоволенні вимог позивача, звільненого від сплати судових витрат, або залишення позовної заяви без розгляду чи закриття провадження у справі, судові витрати, понесені відповідачем, компенсуються за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Зважаючи на те, що позовні вимоги позивачки, яка звільнена від сплати судового збору відповідно до закону, не підлягають задоволенню, а відповідач не надав доказів понесення судових витрат, то підстави для їх розподілу відсутні.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 9, 14, 73-77, 139, 242 - 246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Розподіл судових витрат не здійснювати.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду у строк, встановлений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Учасники справи:

1) позивачка - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 );

2) відповідач - Головне управління Національної поліції у Черкаській області (18002, Черкаська обл., Черкаський р-н, м. Черкаси, вул. Смілянська, 57, код ЄДРПОУ 40108667).

Рішення складене у повному обсязі та підписане 24.02.2026.

Суддя Василь ГАВРИЛЮК