Рішення від 09.02.2026 по справі 580/8141/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 лютого 2026 року справа № 580/8141/25

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Рідзеля О.А., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Департаменту регіонального розвитку Київської обласної державної адміністрації до Управління Північного офісу Держаудитслужби в Черкаській області про визнання протиправним та скасування висновку,

ВСТАНОВИВ:

17.07.2025 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов Департаменту регіонального розвитку Київської обласної державної адміністрації (далі - позивач) до Управління Північного офісу Держаудитслужби в Черкаській області (далі - відповідач), в якому позивач просить визнати протиправним та скасувати висновок від 02 липня 2025 року про результати моніторингу процедури закупівлі UA-2025-04-14-013524-a.

Позов мотивовано тим, що контролюючим органом вказано, що висновок в частині зобов'язання здійснення заходів щодо усунення виявлених порушень шляхом припинення зобов'язань за договором будівельного підряду від 06.06.2025 № 48-25 по об'єкту «Нове будівництво багатоквартирного житлового будинку по вул. Центральна, 371 в смт. Бородянка Бучанського району Київської області», укладеним між позивачем та ТОВ «Інтеграл Буд-Стандарт», є незаконним та необґрунтованим, оскільки прийнятий відповідачем у спосіб, що суперечить Конституції та Законам України.

Відповідно до п. 3.1. Договору його ціна становить 280 075 417,98 грн у тому числі ПДВ 36 856 088,37 грн без нарахування ПДВ на вартість будівельно-монтажних робіт, згідно з підпунктом 197.1.14 пункту 197.1 та пунктом 197.15 статті 197 Податкового кодексу України (Додаток № 1 до Договору).

Відповідно до п. 5.2 Кошторисних норм України «Настанова з визначення вартості будівництва», затверджених наказом Міністерства розвитку громад та територій України № 281 від 01.11.2021 «Про затвердження кошторисних норм України у будівництві» договірна ціна є кошторисом вартості підрядних робіт, який узгоджений замовником, і використовується при проведенні взаєморозрахунків.

Форму договірної ціни наведено у додатку 30 цієї Настанови, у разі визначення вартості за укрупненими показниками вартості робіт використовується форма договірної ціни, що наведена в додатку 31 цієї Настанови.

Так, у висновку зазначено, що Договір укладено не відповідно до вимог тендерної документації, а саме: до Додатку № 3 до Договору «Протокол погодження договірної ціни на весь період» включено окремі види витрат, які не передбачені тендерною документацією (проектом договору про закупівлю, який є додатком 3 до тендерної документації) на загальну суму 3 382,81800 тис грн. Зокрема, включено кошти на покриття вартості нестандартного приєднання електроустановок об'єкта будівництва до діючих електричних мереж ПрАТ «ДТЕК Київські регіональні електромережі» на суму 804,33000 тис грн, кошти на проведення технічної інвентаризації на суму 138,48840 тис грн, кошти на проведення контрольного топографо-геодезичного знімання на суму 30,00000 тис грн, кошти на виготовлення енергетичного сертифіката на суму 30,00000 тис грн, вартість проектних робіт на суму 2 229,99960 тис грн, вартість експертизи проектної документації на суму 150,00000 тис гривень. У додатку 3 до Договору визначено кошти на покриття ризиків всіх учасників будівництва в розмірі 4 750,33080 тис. грн, тоді як у тендерній пропозиції ТОВ «Інтеграл Буд Стандарт» (файл «Кошторис Центральна, 371»), у складі договірної ціни кошти на покриття ризиків всіх учасників будівництва визначені в розмірі 0,00 гривень.

Договірна ціна, є документом форма якого визначена нормами чинного законодавства України.

Додаток №1 до Договору «Договірна ціна», що оформлений у відповідності до вимог Настанови не включає кошти на покриття ризиків всіх учасників будівництва, кошти на покриття вартості нестандартного приєднання електроустановок об'єкта будівництва до діючих електричних мереж ПрАТ «ДТЕК Київські регіональні електромережі», кошти на проведення технічної інвентаризації, кошти на проведення контрольного топографо-геодезичного знімання, кошти на виготовлення енергетичного сертифіката, вартість проектних робіт, вартість експертизи проектної документації.

Відповідно до п. 13.20. Договору Додаток №3 «Протокол погодження договірної ціни на весь період будівництва», включає в тому числі інші статті витрат замовника Додаток №3 до Договору не є договірною ціною в розумінні норм чинного законодавства України, та визначає ліміти по статтям витрат, згідно зведеного кошторисного розрахунку проектно-кошторисної документації, яка має позитивний експертний висновок ТОВ «Інвест експерт груп» № 0048-4302-25/ІЕГ/А від 19 березня 2025 року на загальну суму 316 596,882 тис. грн., в якому враховані зазначені витрати.

Договір з Додатком № 3 до нього надано позивачем до Головного управління Державної казначейської служби України у Київській області для проведення його реєстрації. Без оформлення зазначеного додатку договори на реєстрацію не приймаються.

Окрім того у висновку Управління Північного офісу Держаудитслужби в Черкаській області зазначено зокрема: «Відповідно до пункту 15 Порядку розміщення інформації про публічні закупівлі, затвердженого наказом Мінекономіки від 11.06.2020 № 1082, договір про закупівлю, додатки до договору про закупівлю, зміни до договору про закупівлю розміщуються замовником в електронній системі закупівель у форматі PDF. При цьому, сканований PDF не є машинозчитувальним форматом. У разі розміщення замовником в електронній системі закупівель, змін до договору про закупівлю (у тому числі документів, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси) у форматі PDF, замовником розміщуються також ці документи у машинозчитувальному форматі. Отже, на порушення пункту 11 частини першої статті 10 Закону Замовником не оприлюднено інформацію про ціни на матеріальні ресурси у машинозчитувальному форматі»

Позивач зауважує, що ні пункт 2 ні будь який інший пункт положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 р. № 835 «Про затвердження Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних» не містить визначення «машинозчитувальний формат» на який посилається Управління Північного офісу Держаудитслужби в Черкаській області у своєму Висновку.

Таким чином, на переконання позивача, висновок Управління Північного офісу Держаудитслужби в Черкаській області про наявність порушень ч. 4 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» є неналежним, оскільки укладений Договір будівельного підряду відповідає умовам тендерної пропозиції Підрядника та тендерній документації замовника.

Відповідач подав суду відзив на позовну заяву, в якому просить суд у задоволенні позову відмовити. Вказує, що за результатами аналізу питання дотримання вимог законодавства під час укладення договору про закупівлю встановлено, що з учасником товариством з обмеженою відповідальністю «Інтеграл Буд-Стандарт», який став переможцем процедури закупівлі, Замовник уклав договір від 06.06.2025 № 48-25 на суму 280075417,98 грн, умови якого не відповідають вимогам тендерної документації та тендерної пропозиції переможця процедури закупівлі, чим порушено вимоги частини шостої статті 33, частини четвертої статті 41 Закону №922 та пункту 18, абзацу четвертого пункту 49 Особливостей.

Замовником в електронній системі закупівель розміщено тендерну документацію, яка містить Проєкт договору про закупівлю, який є додатком 3 до тендерної документації.

Пунктом 3.9. Розділу ІІІ «Договірна ціна» Проєкту договору визначено, що Протокол погодження договірної ціни на весь період будівництва, викладений у Додатку № 3 до цього Договору.

Відповідно до Протоколу погодження договірної ціни Замовником визначені види витрат: Утримання служби Замовника та технічний нагляд; Авторський нагляд; Введення в експлуатацію; Кошти на покриття ризиків.

Проте, Замовником укладено Договір не відповідно до вимог тендерної документації, а саме: до Додатку № 3 до Договору «Протокол погодження договірної ціни на весь період» включено окремі види витрат, які не передбачені тендерною документацією (проектом договору про закупівлю, який є додатком 3 до тендерної документації) на загальну суму 3 382,81800 тис гривень.

Зокрема, включено кошти: 1. на покриття вартості нестандартного приєднання електроустановок об'єкта будівництва до діючих електричних мереж ПрАТ «ДТЕК Київські регіональні електромережі» на суму 804,33000 тис грн; 2. на проведення технічної інвентаризації на суму 138,48840 тис грн, кошти на проведення контрольного топографо-геодезичного знімання на суму 30,00000 тис грн.; 3. на виготовлення енергетичного сертифіката на суму 30,00000 тис грн.; 4. вартість проектних робіт на суму 2 229,99960 тис грн.; 5. вартість експертизи проектної документації на суму 150,00000 тис гривень.

Учасник процедури закупівлі ТОВ «Інтеграл Буд-Стандарт» у тендерній пропозиції (файл «додаток 1 Тендерна. pdf») зазначив, що вивчивши тендерну документацію приймає і погоджується з усіма її умовами, в тому числі із проектом договору про закупівлю, і пропонує здійснити закупівлю зазначених у тендерній пропозиції робіт на суму 282973841,09 грн, у т. ч. ПДВ (із врахуванням витрат на транспортування, поставку, усіх податків, зборів та платежів); зобов'язується виконати роботи на умовах, визначених у тендерній документації; підписати договір відповідно до вимог тендерної документації та своєї тендерної пропозиції та виконати умови договору.

Враховуючи вищевикладене, Замовником укладено Договір не у відповідності до вимог тендерної документації.

Під час моніторингу встановлено, що у додатку 3 до Договору визначено кошти на покриття ризиків всіх учасників будівництва в розмірі 4750,33080 тис. грн, тоді як у тендерній пропозиції ТОВ «Інтеграл Буд-Стандарт» (файл «Кошторис Центральна, 371»), у складі договірної ціни кошти на покриття ризиків всіх учасників будівництва визначені в розмірі 0,00 гривень.

Позивач в позовній заяві зазначив: «згідно зведеного кошторисного розрахунку проектно-кошторисної документації, яка має позитивний експертний висновок ТОВ «Інвест експерт груп» №0048-4302-25/ІЕГ/А від 19 березня 2025 року на загальну суму 316 596,882 тис. грн., в якому враховані зазначені витрати».

Відповідно до кошторисних норм України «Настанова з визначення вартості будівництва», затверджених наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 01.11.2021 №281, зведений кошторисний розрахунок вартості об'єкта будівництва - кошторисний документ, який визначає повну кошторисну вартість об'єкта будівництва або його черги, який включає кошторисну вартість будівельних робіт, витрати на придбання устаткування, меблів та інвентарю, а також інші витрати, та складається на основі об'єктних кошторисів та/або об'єктних кошторисних розрахунків і кошторисних розрахунків на окремі види витрат.

Відповідно до пункту 2.5 Розділу IІ «Система ціноутворення» Настанови вартість будівництва визначається: 1) на стадії проектування у складі інвесторської кошторисної документації; 2) на стадії визначення ціни пропозиції учасника процедури закупівель (договірної ціни, яка може встановлюватися твердою або приблизною (динамічною)); 3) на стадії проведення взаєморозрахунків - шляхом уточнення окремих вартісних показників, визначених на попередніх стадіях, залежно від виду договірної ціни в порядку, обумовленому в договорі.

Згідно з пунктом 3.30 Розділу ІІІ «Визначення вартості будівництві при складанні інвесторської кошторисної документації» Настанови встановлено, що Зведений кошторисний розрахунок вартості об'єкта будівництва розробляється на стадіях ЕП (Ескізний проект), ТЕО (Техніко-економічне обґрунтування), ТЕР (Техніко-економічний розрахунок), П (Проект) та РП (Робочий проект). Його схвалюють на стадіях ЕП, ТЕО, ТЕР, а затверджують на стадіях П (або РП).

Відповідно до Настанови визначено, що договірна ціна - кошторис, яким визначається вартість будівельних робіт, узгоджена сторонами (замовником та підрядником) та обумовлена у договорі.

Таким чином, зведений кошторисний розрахунок вартості об'єкта будівництва і договірна ціна розробляються на різних стадіях визначення вартості будівництва.

Замовником в Додатку 2 «Технічне завдання» до тендерної документації та пунктом 3.5 Розділу «Договірна ціна» Проекту договору визначено, що ціна договору є динамічною.

У пункті 5.31 розділу V «Визначення вартості об'єкта будівництва при складанні ціни пропозиції учасника процедури закупівлі (договірної ціни)» Настанови визначено, що у ціні пропозиції учасника процедури закупівлі (договірній ціні) враховуються кошти на покриття ризиків, пов'язаних з виконанням робіт, що пропонуються, розмір яких залежить від сукупності цілого ряду факторів, зокрема, виду договірної ціни, що пропонується за умовами конкурсних торгів.

Зазначені кошти враховуються у розмірі, визначеному на підставі обґрунтовувальних розрахунків підрядника, виходячи з перелічених факторів, при цьому за динамічної договірної ціни - не враховується.

Таким чином, враховуючи, що Замовник визначив динамічну договірну ціну, вона не повинна включати кошти на покриття ризиків, пов'язаних з виконанням робіт, і це означає, що при укладанні договору з динамічною ціною, сторони повинні узгодити, які саме витрати будуть покриватися цією ціною, і кошти на покриття ризиків, пов'язаних з виконанням робіт, які були закладені в кошторис, повинні бути виключені.

Проте, до Протоколу погодження договірної ціни, який є додатком 3 до Договору включені кошти на покриття ризиків всіх учасників будівництва в розмірі 4750,33080 тис. грн, тоді як у тендерній пропозиції ТОВ «Інтеграл Буд-Стандарт» (файл «Кошторис Центральна, 371»), у складі договірної ціни кошти на покриття ризиків всіх учасників будівництва визначені в розмірі 0,00 гривень.

Позивачем в позовній заяві зазначено, що: «Договірна ціна є документом форма якого визначена нормами чинного законодавства України. Додаток 1 до Договору «Договірна ціна», що оформлений у відповідності до вимог Настанови не включає кошти на покриття ризиків всіх учасників будівництва, кошти на покриття вартості нестандартного приєднання електроустановок об'єкта будівництва до діючих електричних мереж ПрАТ «ДТЕК Київські регіональні електромережі», кошти на проведення технічної інвентаризації, кошти на проведення контрольного топографо-геодезичного знімання, кошти на виготовлення енергетичного сертифіката, вартість проектних робіт, вартість експертизи проектної документації».

Відповідач зазначає, що у Висновку не йдеться про те, що Договірна ціна визначена не у відповідності до вимог Настанови, а йдеться про те, що Договір укладено не у відповідності до поданої тендерної пропозиції учасника, оскільки до Протоколу погодження договірної ціни, який є Додатком №3 до Договору включені кошти на покриття ризиків всіх учасників будівництва в розмірі 4750,33080 тис. гривень, тоді як вищезазначені кошти при розрахунку Договірної ціни, враховуючи вимоги Настанови, учасником не були враховані.

Також, аналізом питання оприлюднення інформації про закупівлю встановлено, що 25.06.2025 в електронній системі закупівель оприлюднено додаткову угоду № 1, відповідно до якої внесено зміни до Додатку 4 до Договору. Проте документи, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси, оприлюднено лише у форматі PDF.

Відповідно до пункту 11 частини першої статті 10 Закону №922 повідомлення про внесення змін до договору про закупівлю та/або про ціни на матеріальні ресурси оприлюднюється протягом трьох робочих днів з дня внесення змін до договору про закупівлю у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 41 цього Закону. До такого повідомлення додаються зміни до договору про закупівлю (у тому числі документи, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси, в разі зміни цін на них) у машинозчитувальному форматі (у разі внесення змін до договорів, зазначених в абзацах другому, третьому частини першої статті 41 цього Закону).

Позивачем в позовній заяві зазначено, що: «ні пункт 2 ні будь-який інший пункт Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, затвердженого постановою кабінету міністрів України від 21 жовтня 2015 р. №835 «Про затвердження Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних» не містить визначення «Машинозчитувальний формат…».

Відповідно до пункту 2 Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 р. № 835 «Про затвердження Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних» (далі - Положення № 835), машиночитаний формат - формат даних, структурований таким чином, що дає змогу ідентифікувати, перетворювати та отримувати конкретні дані, включаючи окремі факти та їх внутрішню структуру, без участі людини. Згідно з пунктом 9 Положення № 835 для оприлюднення наборів даних використовуються такі формати: текстові дані (TXT, RTF, MD, ODT*, DOC(X), (X)HTML*); структуровані дані (RDF*, XML*, JSON*, CSV*, XLS(X), ODS*, YAML*).

Відповідно до пункту 15 Порядку розміщення інформації про публічні закупівлі, затвердженого наказом Мінекономіки від 11.06.2020 № 1082, Замовник розміщує в електронній системі закупівель у форматі PDF та машинозчитувальному форматі текстових даних (TXT, RTF, MD, ODT, DOC(X), (X)HTML) такі файли: договір про закупівлю, зазначений в абзаці другому частини першої статті 41 Закону, додаток (додатки) до нього (у тому числі документи, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси); зміни до договору про закупівлю, зазначеного в абзацах другому і третьому частини першої статті 41 Закону (у тому числі документи, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси, у разі зміни цін на них), у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 41 Закону.

Отже, враховуючи, що формат текстових даних є однаковим як для машинозчитувального так і машиночитаного формату, отже ці поняття є тотожними.

Тобто, формат PDF, в якому Замовник оприлюднив додаткову угоду № 1, відповідно до якої внесено зміни до Додатку 4 до Договору, не віднесений Положенням № 835 до машинозчитувального формату.

Відповідно до роз'яснень Міністерства економіки України від 27.11.2024 № 3323-04/84579-06 з питань застосування змін, внесених Законом № 3988 до Закону № 922 щодо забезпечення оприлюднення замовниками в електронній системі закупівель інформації про ціни на матеріальні ресурси під час закупівель послуг з поточного ремонту та робіт з будівництва (прозоре будівництво) вказано, що: «згідно з пунктом 15 Порядку розміщення інформації про публічні закупівлі, затвердженого наказом Мінекономіки від 11.06.2020 № 1082, договір розміщується замовником в ЕСЗ у форматі PDF.

Таким чином, у разі розміщення замовником в ЕСЗ договору про закупівлю, додатків до договору про закупівлю, змін до договору про закупівлю (у тому числі документів, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси) у форматі PDF, замовником розміщуються також ці документи у машиночитному форматі, наприклад, DOC(X). XML тощо».

В даному роз'ясненні продубльовано також норми Положення № 835, в частині того, які саме формати використовуються для оприлюднення наборів даних (до яких формат PDF не віднесено як машинозчитувальний).

Оцінивши доводи сторін, дослідивши письмові докази, суд встановив таке.

14.04.2025 в електронній системі закупівель позивачем оприлюднено оголошення про проведення відкритих торгів на закупівлю «Нове будівництво багатоквартирного житлового будинку по вул. Центральна, 371 в смт. Бородянка Бучанського району Київської області» (https://prozorro.gov.ua/uk/tender/UA-2025-04-14-013524-a).

06.06.2025 за результатами проведеної закупівлі між Департаментом регіонального розвитку Київської обласної державної адміністрації та товариством з обмеженою відповідальністю «Інтеграл Буд-Стандарт» укладено Договір про наступне: Підрядник зобов'язується своїми силами і засобами та на свій ризик, в межах Договірної ціни, що наведена в розділі ІІІ Договору, виконати роботи з нового будівництва багатоквартирного житлового будинку по вул. Центральна, 371 в смт. Бородянка Бучанського району Київської області (надалі - Об'єкт) за завданням Замовника та у встановлений строк здати виконання робіт Замовнику, а Замовник зобов'язується надати Підряднику будівельний майданчик (фронт робіт), передати дозвільну документацію, прийняти від Підрядника закінчені роботи (об'єкт будівництва) та оплатити їх.

Ціна цього Договору становить 280 075 417,98 грн. (двісті вісімдесят мільйонів сімдесят п'ять тисяч чотириста сімнадцять грн. 98 коп.) у тому числі ПДВ 36 856 088,37 грн. (тридцять шість мільйонів вісімсот п'ятдесят шість тисяч вісімдесят вісім грн. 37 коп.) без нарахування ПДВ на вартість будівельно-монтажних робіт, згідно з підпунктом 197.1.14 пункту 197.1 та пунктом 197.15 статті 197 Податкового кодексу України.

На підставі наказу Управління Північного офісу Держаудитслужби в Черкаській області від 10.06.2025 № 69-З «Про початок моніторингу процедур закупівель» розпочато моніторинг процедури закупівлі UA-2025-04-14-013524-a.

02.07.2025 за результатами проведеного моніторингу в системі оприлюднено висновок про результати моніторингу процедури закупівлі UA-2025-04-14-013524-a (далі - висновок).

У висновку зазначено таке: «Аналізом питання дотримання вимог законодавства під час укладення договору про закупівлю встановлено таке. Відповідно до абзацу четвертого пункту 49 Особливостей Замовник укладає договір про закупівлю з учасником, який визнаний переможцем процедури закупівлі, протягом строку дії його пропозиції, не пізніше ніж через 15 днів з дати прийняття рішення про намір укласти договір про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації та тендерної пропозиції переможця процедури закупівлі. Згідно з частиною шостою статті 33 Закону Замовник укладає договір про закупівлю з учасником, який визнаний переможцем процедури закупівлі, протягом строку дії його пропозиції, не пізніше ніж через 20 днів з дня прийняття рішення про намір укласти договір про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації та тендерної пропозиції переможця процедури закупівлі. Проте, Замовник уклав Договір не відповідно до вимог тендерної документації та тендерної пропозиції переможця процедури закупівлі. Учасник процедури закупівлі ТОВ «Інтеграл Буд-Стандарт» у тендерній пропозиції (файл «додаток 1 Тендерна. pdf») зазначив, що вивчивши тендерну документацію приймає і погоджується з усіма її умовами, в тому числі із проектом договору про закупівлю, і пропонує здійснити закупівлю зазначених у тендерній пропозиції робіт на суму 282 973 841,09 грн, у т. ч. ПДВ (із врахуванням витрат на транспортування, поставку, усіх податків, зборів та платежів); зобов'язується виконати роботи на умовах, визначених у тендерній документації; підписати договір відповідно до вимог тендерної документації та своєї тендерної пропозиції та виконати умови договору. Незважаючи на зазначене, Договір укладено не відповідно до вимог тендерної документації, а саме: до Додатку № 3 до Договору «Протокол погодження договірної ціни на весь період» (далі - Додаток № 3 до Договору) включено окремі види витрат, які не передбачені тендерною документацією (проектом договору про закупівлю, який є додатком 3 до тендерної документації) на загальну суму 3 382,81800 тис грн. Зокрема, включено кошти на покриття вартості нестандартного приєднання електроустановок об'єкта будівництва до діючих електричних мереж ПрАТ «ДТЕК Київські регіональні електромережі» на суму 804,33000 тис грн, кошти на проведення технічної інвентаризації на суму 138,48840 тис грн, кошти на проведення контрольного топографо-геодезичного знімання на суму 30,00000 тис грн, кошти на виготовлення енергетичного сертифіката на суму 30,00000 тис грн, вартість проектних робіт на суму 2229,99960 тис грн, вартість експертизи проектної документації на суму 150,00000 тис гривень.

На запит в електронній системі закупівель Замовник 19.06.2025 надав відповідь: «…Замовником передбачено єдиний проект договору з затвердженими додатками. До кожного об'єкту будівництва передбачена окрема проектно-кошторисна документація, в зведеному кошторисному розрахунку якої передбачено свій окремий перелік витрат замовника, який і зазначається в кожному укладеному договорі вже на етапі укладення договору…».

Крім того, у частині четвертій статті 41 Закону визначено, що умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції/пропозиції за результатами електронного аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі або узгодженої ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури, крім випадків визначення грошового еквівалента зобов'язання в іноземній валюті та/або випадків перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції/пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі. Також згідно з пунктом 18 Особливостей умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції переможця процедури закупівлі, у тому числі за результатами електронного аукціону, крім випадків: визначення грошового еквівалента зобов'язання в іноземній валюті; перерахунку ціни в бік зменшення ціни тендерної пропозиції переможця без зменшення обсягів закупівлі; перерахунку ціни та обсягів товарів в бік зменшення за умови необхідності приведення обсягів товарів до кратності упаковки. Однак, у додатку 3 до Договору визначено кошти на покриття ризиків всіх учасників будівництва в розмірі 4 750,33080 тис. грн, тоді як у тендерній пропозиції ТОВ «Інтеграл БудСтандарт» (файл «Кошторис Центральна, 371»), у складі договірної ціни кошти на покриття ризиків всіх учасників будівництва визначені в розмірі 0,00 гривень.

На запит в електронній системі закупівель щодо цього питання Замовник 30.06.2025 надав таку відповідь: «…Розрахована учасником ТОВ Інтеграл Буд Стандарт договірна ціна надана у складі тендерної пропозиції, відповідає Настанові в частині відсутності коштів на покриття ризиків.… Разом з тим, в Додатку 3 до договору від 06.06.2025 №48-25 зазначено витрати, які передбачені проектом, який отримав позитивний експертний звіт, які враховані в Зведеному кошторисному розрахунку вартості об'єкта будівництва». Отже, аналізом питання дотримання вимог законодавства під час укладення договору про закупівлю встановлено, що на порушення частини шостої статті 33 Закону, абзацу четвертого пункту 49 Особливостей Договір укладено не відповідно до вимог тендерної документації та тендерної пропозиції переможця процедури закупівлі, на порушення частини четвертої статті 41 Закону, пункту 18 Особливостей умови Договору відрізняються від змісту тендерної пропозиції переможця процедури закупівлі. Згідно з абзацом 2 частини першої статті 41 Закону невід'ємними додатками до договору про закупівлю послуг з поточного ремонту, робіт з нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту об'єкта будівництва?є документи, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси.?Відповідно до абзацу 4 частини першої статті 41 Закону у документах, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси, обов'язково має зазначатися така інформація: найменування матеріального ресурсу (з характеристиками), одиниця його виміру, кількість, відпускна ціна, а також вартість транспортування та заготівельноскладські витрати, а також країна походження товару щодо кожної номенклатурної позиції. Встановлено, що в Інформації про ціни на матеріальні ресурси (додаток 4 до Договору) відсутнє устаткування, яке включене до підсумкової відомості ресурсів у розділі IV «Устаткування» у позиціях 1062-1134 тендерної пропозиції учасника (файл «Кошторис Центральна, 371. rar»), та яке передбачене Технічним завданням (Додаток 2 до тендерної документації): велопарковка LITE на 3 місця ІnterAtletika, верхня тяга - упор для преса - розгинач, ігровий комплекс "Гномік-NEW" InterAtletika та ін.

Отже, на порушення частини першої статті 41 Закону в Інформації про ціни на матеріальні ресурси (додаток 4 до Договору) не включене Устаткування. На запит Управління від 20.06.2025 Замовник в електронній системі закупівель надав відповідь: «До Додатку 4 до договору від 06.06.2025р №48-25 було внесено зміни, шляхом укладення Додаткової угоди №1 від 25.06.2025 до договору від 06.06.2025р №48-25 для приведення у відповідність».

Порушення частини першої статті 41 Закону щодо невключення Устаткування усунуте шляхом укладення додаткової угоди № 1 від 25.06.2025.

Аналізом питання оприлюднення інформації про закупівлю встановлено, що 25.06.2025 в електронній системі закупівель оприлюднено додаткову угоду № 1, відповідно до якої внесено зміни до Додатку 4 до Договору. Проте документи, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси, оприлюднено лише у форматі PDF.

Відповідно до пункту 11 частини першої статті 10 Закону повідомлення про внесення змін до договору про закупівлю та/або про ціни на матеріальні ресурси оприлюднюється протягом трьох робочих днів з дня внесення змін до договору про закупівлю у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 41 цього Закону. До такого повідомлення додаються зміни до договору про закупівлю (у тому числі документи, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси, в разі зміни цін на них) у машинозчитувальному форматі (у разі внесення змін до договорів, зазначених в абзацах другому, третьому частини першої статті 41 цього Закону). Відповідно до пункту 2 Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 р. № 835 «Про затвердження Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних» (далі - Положення № 835), машинозчитувальний формат - формат даних, структурований таким чином, що дає змогу ідентифікувати, перетворювати та отримувати конкретні дані, включаючи окремі факти та їх внутрішню структуру, без участі людини. Згідно з пунктом 9 Положення № 835 для оприлюднення наборів даних використовуються такі формати: текстові дані (TXT, RTF, MD, ODT*, DOC(X), (X)HTML*); структуровані дані (RDF*, XML*, JSON*, CSV*, XLS(X), ODS*, YAML*). Відповідно до пункту 15 Порядку розміщення інформації про публічні закупівлі, затвердженого наказом Мінекономіки від 11.06.2020 № 1082, договір про закупівлю, додатки до договору про закупівлю, зміни до договору про закупівлю розміщуються замовником в електронній системі закупівель у форматі PDF. При цьому, сканований PDF не є машинозчитувальним форматом. У разі розміщення замовником в електронній системі закупівель, змін до договору про закупівлю (у тому числі документів, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси) у форматі PDF, замовником розміщуються також ці документи у машинозчитувальному форматі. Отже, на порушення пункту 11 частини першої статті 10 Закону Замовником не оприлюднено інформацію про ціни на матеріальні ресурси у машинозчитувальному форматі.».

Не погоджуючись із вказаним висновком, позивач звернувся в суд з цим позовом.

Надаючи оцінку спірним обставинам, суд врахував таке.

Приписами ч.2 ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Положенням про Державну аудиторську службу України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2016 №43 (далі - Положення №43) визначено, що Держаудитслужба є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України та який забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.

Держаудитслужба відповідно до підп.3 п.4 Положення №43 реалізує державний фінансовий контроль через здійснення: державного фінансового аудиту; перевірки державних закупівель; інспектування (ревізії); моніторингу закупівель.

Відповідно до п.7 Положення №43 Держаудитслужба здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку міжрегіональні територіальні органи.

Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади установлює Закон України від 25.12.2015 №922-VIII «Про публічні закупівлі» (далі - Закон №922-VIII).

Відповідно до п.14 ч.1 ст.1 Закону №922-VIII моніторинг процедури закупівлі - аналіз дотримання замовником законодавства у сфері публічних закупівель під час проведення процедури закупівлі, укладення договору про закупівлю та протягом його дії з метою запобігання порушенням законодавства у сфері публічних закупівель.

Статтею 5 Закону №922-VIII визначено принципи здійснення публічних закупівель та недискримінація учасників. Так, закупівлі здійснюються за такими принципами: 1) добросовісна конкуренція серед учасників; 2) максимальна економія, ефективність та пропорційність; 3) відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; 4) недискримінація учасників та рівне ставлення до них; 5) об'єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі; 6) запобігання корупційним діям і зловживанням.

Частиною 1 ст.8 Закону №922-VIII визначено, що моніторинг процедури закупівлі здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, та його міжрегіональні територіальні органи.

Згідно з ч.6 ст.8 Закону №922-VIII за результатами моніторингу процедури закупівлі посадова особа органу державного фінансового контролю складає та підписує висновок про результати моніторингу процедури закупівлі, що затверджується керівником органу державного фінансового контролю або його заступником. Такий висновок підлягає оприлюдненню в електронній системі закупівель протягом трьох робочих днів з дня його складання.

У висновку обов'язково зазначаються, серед іншого, опис порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, виявленого за результатами моніторингу процедури закупівлі; зобов'язання щодо усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель (ч.7 ст.8 Закону №922-VIII).

Суд врахував, що у спірному випадку відповідачем зазначено в оскаржуваному висновку порушення, а саме: за результатами аналізу питання дотримання вимог законодавства під час укладення договору про закупівлю встановлено, що з учасником товариством з обмеженою відповідальністю «Інтеграл Буд-Стандарт», який став переможцем процедури закупівлі, Замовник уклав договір від 06.06.2025 № 48-25 на суму 280075417,98 грн, умови якого не відповідають вимогам тендерної документації та тендерної пропозиції переможця процедури закупівлі, чим порушено вимоги частини шостої статті 33, частини четвертої статті 41 Закону №922 та пункту 18, абзацу четвертого пункту 49 Особливостей.

Замовником в електронній системі закупівель розміщено тендерну документацію, яка містить Проєкт договору про закупівлю, який є додатком 3 до тендерної документації.

Пунктом 3.9. Розділу ІІІ «Договірна ціна» Проєкту договору визначено, що Протокол погодження договірної ціни на весь період будівництва, викладений у Додатку № 3 до цього Договору.

Відповідно до Протоколу погодження договірної ціни Замовником визначені види витрат: Утримання служби Замовника та технічний нагляд; Авторський нагляд; Введення в експлуатацію; Кошти на покриття ризиків.

Проте, Замовником укладено Договір не відповідно до вимог тендерної документації, а саме: до Додатку № 3 до Договору «Протокол погодження договірної ціни на весь період» включено окремі види витрат, які не передбачені тендерною документацією (проектом договору про закупівлю, який є додатком 3 до тендерної документації) на загальну суму 3 382,81800 тис гривень.

Зокрема, включено кошти: 1. на покриття вартості нестандартного приєднання електроустановок об'єкта будівництва до діючих електричних мереж ПрАТ «ДТЕК Київські регіональні електромережі» на суму 804,33000 тис грн; 2. на проведення технічної інвентаризації на суму 138,48840 тис грн, кошти на проведення контрольного топографо-геодезичного знімання на суму 30,00000 тис грн.; 3. на виготовлення енергетичного сертифіката на суму 30,00000 тис грн.; 4. вартість проектних робіт на суму 2 229,99960 тис грн.; 5. вартість експертизи проектної документації на суму 150,00000 тис гривень.

Проте, до Протоколу погодження договірної ціни, який є додатком 3 до Договору включені кошти на покриття ризиків всіх учасників будівництва в розмірі 4750,33080 тис. грн, тоді як у тендерній пропозиції ТОВ «Інтеграл Буд-Стандарт» (файл «Кошторис Центральна, 371»), у складі договірної ціни кошти на покриття ризиків всіх учасників будівництва визначені в розмірі 0,00 гривень

Оцінюючи наявність вказаного порушення, суд зазначає таке.

Відповідно до п.31 ч.1 ст.1 Закону України №922-VIII «Про публічні закупівлі» (ділі - Закон №922-VIII) тендерна документація - документація щодо умов проведення тендеру, що розробляється та затверджується замовником і оприлюднюється для вільного доступу в електронній системі закупівель.

Згідно з ч.ч.1, 2 Закону №922-VIII тендерна документація безоплатно оприлюднюється замовником разом з оголошенням про проведення конкурентних процедур закупівель в електронній системі закупівель для загального доступу шляхом заповнення полів в електронній системі закупівель. Тендерна документація не є об'єктом авторського права та/або суміжних прав.

У тендерній документації зазначаються такі відомості:

1) інструкція з підготовки тендерних пропозицій;

2) один або декілька кваліфікаційних критеріїв відповідно до статті 16 цього Закону, підстави, встановлені статтею 17 цього Закону, та інформація про спосіб підтвердження відповідності учасників установленим критеріям і вимогам згідно із законодавством. Замовник не вимагає документального підтвердження інформації про відповідність підставам, встановленим статтею 17 цього Закону, у разі якщо така інформація є публічною, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України "Про доступ до публічної інформації", та/або міститься у відкритих єдиних державних реєстрах, доступ до яких є вільним.

Для об'єднання учасників замовником зазначаються умови щодо надання інформації та способу підтвердження відповідності таких учасників установленим кваліфікаційним критеріям та підставам, встановленим статтею 17 цього Закону;

3) інформація про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі, у тому числі відповідну технічну специфікацію (у разі потреби - плани, креслення, малюнки чи опис предмета закупівлі). Технічні, якісні характеристики предмета закупівлі та технічні специфікації до предмета закупівлі повинні визначатися замовником з урахуванням вимог, визначених частиною четвертою статті 5 цього Закону;

4) інформація про маркування, протоколи випробувань або сертифікати, що підтверджують відповідність предмета закупівлі встановленим замовником вимогам (у разі потреби);

5) кількість товару та місце його поставки;

6) місце, де повинні бути виконані роботи чи надані послуги, їх обсяги;

7) строки поставки товарів, виконання робіт, надання послуг;

8) проект договору про закупівлю з обов'язковим зазначенням порядку змін його умов;

9) опис окремої частини або частин предмета закупівлі (лота), щодо яких можуть бути подані тендерні пропозиції, у разі якщо учасникам дозволяється подати тендерні пропозиції стосовно частини предмета закупівлі (лота). Замовник може передбачити можливість укладення одного договору про закупівлю з одним і тим самим учасником у разі визначення його переможцем за кількома лотами;

10) перелік критеріїв оцінки та методика оцінки тендерних пропозицій із зазначенням питомої ваги кожного критерію.

У разі застосування критерію оцінки вартість життєвого циклу, методика оцінки тендерних пропозицій повинна містити опис усіх складових вартісних елементів та перелік документів і інформації, які повинні надати учасники для підтвердження вартості складових елементів життєвого циклу. Замовник у разі необхідності дисконтування витрат життєвого циклу майбутніх періодів може використовувати поточну облікову ставку Національного банку України. Вартість життєвого циклу може рахуватися як сума всіх витрат життєвого циклу або сума всіх витрат життєвого циклу, поділена на розрахункову одиницю експлуатації предмета закупівлі;

11) строк дії тендерної пропозиції, протягом якого тендерні пропозиції вважаються дійсними, але не менше 90 днів із дати кінцевого строку подання тендерних пропозицій;

12) валюта, у якій повинна бути зазначена ціна тендерної пропозиції;

13) мова (мови), якою (якими) повинні бути складені тендерні пропозиції;

14) кінцевий строк подання тендерних пропозицій;

15) розмір та умови надання забезпечення тендерних пропозицій (якщо замовник вимагає його надати);

16) розмір, вид, строк та умови надання, повернення та неповернення забезпечення виконання договору про закупівлю (якщо замовник вимагає таке забезпечення надати);

17) прізвище, ім'я та по батькові, посада та електронна адреса однієї чи кількох посадових осіб замовника, уповноважених здійснювати зв'язок з учасниками;

18) вимога про зазначення учасником у тендерній пропозиції інформації (повне найменування та місцезнаходження) щодо кожного суб'єкта господарювання, якого учасник планує залучати до виконання робіт чи послуг як субпідрядника/співвиконавця в обсязі не менше 20 відсотків від вартості договору про закупівлю - у разі закупівлі робіт або послуг;

19) опис та приклади формальних (несуттєвих) помилок, допущення яких учасниками не призведе до відхилення їх тендерних пропозицій. Формальними (несуттєвими) вважаються помилки, що пов'язані з оформленням тендерної пропозиції та не впливають на зміст тендерної пропозиції, а саме - технічні помилки та описки.

Тендерна документація може містити іншу інформацію, вимоги щодо наявності якої передбачені законодавством та яку замовник вважає за необхідне включити до тендерної документації.

Так, відповідно до п.4-1 постанови Кабінету Міністрів України від 11.10.2016 №710 «Про ефективне використання державних коштів» головним розпорядникам бюджетних коштів (розпорядникам бюджетних коштів нижчого рівня), суб'єктам господарювання державного сектору економіки з метою прозорого, ефективного та раціонального використання коштів забезпечити:

обґрунтування технічних та якісних характеристик предмета закупівлі, розміру бюджетного призначення, очікуваної вартості предмета закупівлі;

оприлюднення обґрунтування технічних та якісних характеристик предмета закупівлі, розміру бюджетного призначення, очікуваної вартості предмета закупівлі шляхом розміщення на власному веб-сайті (або на офіційному веб-сайті головного розпорядника бюджетних коштів, суб'єкта управління об'єктами державної власності, що здійснює функції з управління суб'єктом господарювання державного сектору економіки) протягом п'яти робочих днів з дня оприлюднення оголошення про проведення конкурентної процедури закупівель або повідомлення про намір укласти договір про закупівлю за результатами переговорної процедури закупівель.

Наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 01.11.2021 року №281 "Про затвердження кошторисних норм України у будівництві" (далі - Настанова) затверджено кошторисні норми України, в тому числі "Настанова з визначення вартості будівництва", яка визначає основні правила застосування кошторисних норм та нормативів з ціноутворення у будівництві для визначення вартості нового будівництва, реконструкції, капітального ремонту будинків, будівель і споруд будь-якого призначення, їх комплексів та частин, лінійних об'єктів інженерно-транспортної інфраструктури, а також реставрації пам'яток архітектури та містобудування.

Настанова є обов'язковою для визначення вартості будівництва об'єктів, що споруджуються із залученням бюджетних коштів, коштів державних і комунальних підприємств, установ та організацій, а також кредитів, наданих під державні гарантії (далі державні кошти). Застосування цієї Настанови при будівництві об'єктів із залученням інших джерел фінансування обумовлюється договором.

Відповідно до п.1.2 розділу І Настанови адміністративні витрати загальногосподарські витрати, пов'язані з обслуговуванням та управлінням будівельною організацією, які не включаються до собівартості будівельних робіт; договірна ціна кошторис, яким визначається вартість будівельних робіт, узгоджена сторонами (замовником та підрядником) та обумовлена у договорі.

Відповідно до п.5.1 розділу V ціна пропозиції учасника процедури закупівлі (договірна ціна) розраховується на підставі нормативної потреби в трудових і матеріально-технічних ресурсах, необхідних для здійснення проектних рішень по об'єкту будівництва, та поточних цін на них або з використанням укрупнених показників вартості робіт, обсяги та види яких передбачені затвердженою проектною документацією.

Ціна пропозиції учасника процедури закупівлі (договірна ціна) формується на підставі вартості будівельних робіт, до складу якої включаються прямі, загальновиробничі та інші витрати на будівництво об'єкта, прибуток, кошти на покриття адміністративних витрат будівельних організацій, кошти на покриття ризиків у випадках, передбачених у пункті 4.40 цієї Настанови, кошти на покриття додаткових витрат, пов'язаних з інфляційними процесами, кошти на сплату податків, зборів, обов'язкових платежів.

Відповідно до п.5.31 Настанови у ціні пропозиції учасника процедури закупівлі (договірній ціні) враховуються кошти на покриття ризиків, пов'язаних з виконанням робіт, що пропонуються, розмір яких залежить від сукупності цілого ряду факторів, у тому числі: 1) стадії проектування; 2) виду будівництва; 3) технічної та технологічної складності об'єкта будівництва, складності виконання будівельних робіт; 4) тривалості будівництва; 5) способів фінансування будівництва; 6) виду договірної ціни, що пропонується за умовами конкурсних торгів. Зазначені кошти враховуються у розмірі, визначеному на підставі обґрунтовувальних розрахунків підрядника, виходячи з перелічених факторів. При цьому: а) за твердої договірної ціни в розмірі до 1,5%; б) за динамічної договірної ціни не враховується.

Пунктом 8 ч.2 ст.22 Закону №922-VIII визначено, що у тендерній документації зазначаються відомості щодо проєкту договору про закупівлю з обов'язковим зазначенням порядку змін його умов.

Відповідно до пункту 6 частини 1 статті 1 Закону №922-VIII договір про закупівлю - господарський договір, що укладається між замовником і учасником за результатами проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі та передбачає платне надання послуг, виконання робіт або придбання товару.

Згідно із частиною 6 статті 33 Закону №922-VIII замовник укладає договір про закупівлю з учасником, який визнаний переможцем процедури закупівлі, протягом строку дії його пропозиції, не пізніше ніж через 20 днів з дня прийняття рішення про намір укласти договір про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації та тендерної пропозиції переможця процедури закупівлі. У випадку обґрунтованої необхідності строк для укладання договору може бути продовжений до 60 днів.

Відповідно до частини 4 статті 41 Закону №922-VIII умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції/пропозиції за результатами електронного аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі або узгодженої ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури, крім випадків визначення грошового еквівалента зобов'язання в іноземній валюті та/або випадків перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції/пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі.

Одночасно, частиною 1 статті 41 Закону №922-VIII передбачено, що договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного та Господарського кодексів України, з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.

Отже, замовникам слід керуватися приписами Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, з урахуванням вимог, передбаченими Законом України «Про публічні закупівлі».

Відповідно до частини 1 статті 638 Цивільного кодексу України договір є укладеним, якщо сторони досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Відтак, істотні умови договору, у розумінні статті 638 Цивільного кодексу України, це умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

За правилами частини 3 статті 180 Господарського кодексу України, при укладенні господарського договору, сторони зобов'язані у будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору.

До того ж, частиною п'ятої статті 41 Закону №922-VIII визначено випадки, за наявності яких можлива зміна істотних умов договору про закупівлю.

Аналіз положень частин 4, 5 статті 41 Закону №922-VIII дає підстави для висновку, що встановлені частиною четвертою статті 41 вказаного Закону заборони, щодо зміни умов договору стосуються заборони на зміну істотних умов договору порівняно зі змістом тендерної документації, і така заборона не стосується формального викладення певних положень договору в редакції, відмінній від проєкту договору, якщо при цьому не змінюються істотні умови договору, і норми цієї статті не містять заборони на уточнення редакції певних положень проєкту договору, які не є істотними умовами договору у розмінні статті 638 Цивільного кодексу України.

Аналогічний правовий висновок викладено у постанові Верховного Суду від 20 квітня 2023 року у справі №160/13903/21.

Отже, Законом №922-VIII вимагається, щоб умови договору про закупівлю не відрізнялися від змісту тендерної пропозиції, і його істотні умови не змінювалися після підписання (за винятками, передбаченими у тій же частині п'ятій статті 41). У цьому зв'язку важливо розуміти, що умови договору про закупівлю не повинні саме сутнісно, змістовно виходити за рамки тендерної пропозиції (за винятком тих випадків, які передбачає Закон України «Про публічні закупівлі»).

Аналогічний правовий висновок викладено у постановах Верховного Суду від 5 травня 2022 року у справі №160/6513/21, від 29 червня 2023 року у справі №120/3872/22, від 9 листопада 2023 року у справі № 160/7811/22.

Відповідно до частини першої статті 638 ЦК України, частини другої статті 180 ГК України істотними умовами договору є усі умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Замовник під час публікації тендерної документації публікує проєкт договору (оферту), усі умови якого згідно з частиною першою статті 638 ЦК України, частиною другою статті 180 ГК України є істотними, так як заявлені (стороною) замовником у публічній оферті.

Договір про закупівлю з учасником, який визнаний переможцем процедури закупівлі, укладається відповідно до вимог тендерної документації та тендерної пропозиції переможця процедури закупівлі.

Проте суди попередніх інстанцій не врахували, що для замовника, який під час оприлюднення тендерної документації публікує проєкт договору (оферту), усі його умови згідно частиною першою статті 638 ЦК України, частиною другою статті 180 ГК України є істотними, так як заявлені (стороною) замовником у публічній оферті.

За таких підстав суд погоджується з доводами відповідача про те, що договір підряду від 026.06.2025 №48-25 не відповідає умовам тендерної документації, а тому укладений з порушеннями вимог частини 4 статті 41 Закон України «Про публічні закупівлі».

Крім того, аналізом питання оприлюднення інформації про закупівлю встановлено, що 25.06.2025 в електронній системі закупівель оприлюднено додаткову угоду № 1, відповідно до якої внесено зміни до Додатку 4 до Договору.

Документи, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси, оприлюднено лише у форматі PDF.

Так, відповідно до пункту 11 частини 1 статті 10 Закону №922 повідомлення про внесення змін до договору про закупівлю та/або про ціни на матеріальні ресурси - протягом трьох робочих днів з дня:

внесення змін до договору про закупівлю у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 41 цього Закону. До такого повідомлення додаються зміни до договору про закупівлю (у тому числі документи, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси, в разі зміни цін на них) у машинозчитувальному форматі (у разі внесення змін до договорів, зазначених в абзацах другому, третьому частини першої статті 41 цього Закону);

складання договірної ціни, уточненої відповідно до затвердженої проектної документації до договору про закупівлю, зазначеного в абзаці третьому частини першої статті 41 цього Закону. До такого повідомлення додається уточнена договірна ціна (у тому числі документи, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси) у машинозчитувальному форматі.

Відповідно до пункту 2 Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року №835 «Про затвердження Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних», машиночитаний формат - формат даних, структурований таким чином, що дає змогу ідентифікувати, перетворювати та отримувати конкретні дані, включаючи окремі факти та їх внутрішню структуру, без участі людини. Згідно з пунктом 9 Положення № 835 для оприлюднення наборів даних використовуються такі формати: текстові дані (TXT, RTF, MD, ODT*, DOC(X), (X)HTML*); структуровані дані (RDF*, XML*, JSON*, CSV*, XLS(X), ODS*, YAML*).

Відповідно до пункту 15 Порядку розміщення інформації про публічні закупівлі, затвердженого наказом Мінекономіки від 11.06.2020 № 1082, Замовник розміщує в електронній системі закупівель у форматі PDF та машинозчитувальному форматі текстових даних (TXT, RTF, MD, ODT, DOC(X), (X)HTML) такі файли: договір про закупівлю, зазначений в абзаці другому частини першої статті 41 Закону, додаток (додатки) до нього (у тому числі документи, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси); зміни до договору про закупівлю, зазначеного в абзацах другому і третьому частини першої статті 41 Закону (у тому числі документи, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси, у разі зміни цін на них), у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 41 Закону.

Тобто, формат PDF, в якому Замовник оприлюднив додаткову угоду № 1, відповідно до якої внесено зміни до Додатку 4 до Договору, не віднесений Положенням №835 до машинозчитувального формату.

Таким чином, у разі розміщення замовником в ЕСЗ договору про закупівлю, додатків до договору про закупівлю, змін до договору про закупівлю (у тому числі документів, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси) у форматі PDF, замовником розміщуються також ці документи у машиночитному форматі, наприклад, DOC(X). XML тощо».

Вказаного порушення позивачем не спростовано.

Стосовно права органів фінансового контролю вимагати припинення зобов'язань за договором, у тому числі із застосуванням відповідних наслідків недійсності/нікчемності договору, суд зазначає таке.

Пунктом 5 частини 7 статті 8 Закону №922-VIII визначено, що у висновку обов'язково зазначається зобов'язання щодо усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель.

Відповідно до розділу ІІІ Порядку заповнення форми висновку про результати моніторингу процедури закупівлі, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 8 вересня 2020 року №552 (далі - Порядок 552) у разі виявлення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель пункт 3 констатуючої частини висновку має містити посилання на структурну одиницю компетенційного нормативно-правового акта, на підставі якого орган державного фінансового контролю зобов'язує замовника усунути у встановленому законодавством порядку такі порушення, а також зобов'язання щодо їх усунення.

Отже, у разі виявлення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, орган державного фінансового контролю зобов'язує замовника усунути у встановленому законодавством порядку такі порушення. Між тим, ані Закон України «Про публічні закупівлі», ані Порядок № 552 не визначають, у який саме спосіб замовник повинен усунути виявлені порушення.

Виходячи із структури та змісту частини 7 статті 8 Закону №922-VIII та Порядку №522, саме замовник публічної закупівлі вправі визначати, яким чином він має намір усунути виявлені правопорушення, обираючи один із визначених законом правомірних варіантів поведінки.

Із приписів Закону №922-VIII вбачається, що на відповідача покладений обов'язок зазначити варіанти правомірної поведінки, тобто замовнику дається право вибору: вжити заходи щодо розірвання укладеного за результатами тендеру договору з дотриманням норм ГК України та ЦК України, зокрема, але не виключно, шляхом письмового звернення щодо розірвання договору, та протягом п'яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про усуненні порушення (порушень) законодавства в сфері публічних закупівель, викладених у висновку, або аргументовані заперечення до висновку, або інформацію про причини неможливості усунення виявлених порушень.

Варіант усунення порушення шляхом припинення (розірвання) договору направлений на приведення відносин між сторонами у первісний стан. У разі недотримання учасником процедури закупівлі усіх кваліфікаційних вимог, зазначених у тендерній документації замовника, останній на вимогу Закону України «Про публічні закупівлі » повинен відхилити тендерну пропозицію учасника та відмінити закупівлю, що робить укладання договору взагалі неможливим.

Відповідно до частини 1 статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі» договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного та Господарського кодексів України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.

За приписами статті 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.

Згідно з частиною 2 статті 16 ЦК України одним із способів захисту цивільного права може бути, зокрема, визнання правочину недійсним.

Відповідно до частини 1 статті 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.

Отже, укладення договорів є завершальною стадією проведення процедури закупівлі, тому не відхилення пропозиції учасника та, як наслідок, укладення договору, є підставою для припинення такого договору.

Суд констатує, що відповідач у висновку зобов'язав позивача здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень шляхом припинення зобов'язань за договором з дотриманням вимог Цивільного та Господарського кодексів України, та відповідно до частини восьмої статті 8 Закону України «Про публічні закупівлі» протягом п'яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про усунення порушень законодавства у сфері публічних закупівель, викладених у висновку.

Підсумовуючи наведене, суд резюмує, що відповідач конкретизував, які саме заходи повинен вжити позивач, визначив спосіб усунення виявлених під час моніторингу порушень, що свідчить про його чіткість та визначеність.

Аналогічний правовий висновок сформовано Верховним Судом у постановах від 24 січня 2023 року у справі № 280/8475/20, від 31 січня 2023 року у справі № 260/2993/21, від 28 вересня 2023 року у справі № 140/13717/21, від 15 червня 2023 року у справі № 160/15844/22, від 9 листопада 2023 року у справі № 160/7811/22, від 2 листопада 2023 року у справі № 160/15741/22, від 15 серпня 2024 року у справі № 120/12783/23.

За цих обставин суд вважає, що спірний висновок є таким, що відповідає критеріям, визначеним у частині другій статті 2 КАС України, є правомірним та підстави для його скасування відсутні.

Керуючись ст. 6, 9, 14, 241-246, 255, 295, 370 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

1. Відмовити повністю у задоволенні позову Департаменту регіонального розвитку Київської обласної державної адміністрації.

2. Судові витрати розподілу не підлягають.

3. Копію рішення направити учасникам справи.

4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом 30 днів з складення повного тексту судового рішення.

Суддя Олексій РІДЗЕЛЬ