09 лютого 2026 року справа № 580/10705/25
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Рідзеля О.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,
23.09.2025 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач), в якому позивач просить:
визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , які полягають у внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних (відомостей) про поновлення на військовому обліку військовозобов'язаних та присвоєння в Єдиному державному реєстрі призовників категорії обліку “ ІНФОРМАЦІЯ_2 » ОСОБА_1 ;
зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 привести у відповідність дані у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів відносно ОСОБА_1 шляхом внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про ОСОБА_1 , як про особу, яка визнана непридатною до військової служби, знята з військового обліку з виключенням з військового обліку та із зазначенням статусу військового обліку “Виключений з військового обліку» та “ ОСОБА_2 ».
В обґрунтування позову зазначено, що 21.03.2025 в електронному додатку «Резерв+» виявлено відомості про те, що позивач перебуває на обліку як військовозобов'язаний, а також відсутність даних про останню військово-лікарську комісію, якою визнано непридатним до військової служби.
20.08.2025 позивач направив до ІНФОРМАЦІЯ_1 заяву про внесення актуальних відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а саме: про непридатність до військової служби та виключення з обліку.
18.09.2025 у відповідь вищевказаної заяви листом за вих.№1/10290 від 29.08.2025 отримав пояснення ІНФОРМАЦІЯ_1 про те, що інформація про виключення з військового обліку за станом здоров'я відсутня в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Така ж інформація відсутня і в паперових облікових даних ІНФОРМАЦІЯ_4 . Тому відсутні підстави для задоволення заяви. Для виправлення недостовірних даних запропоновано звернутися до ІНФОРМАЦІЯ_4 із оригіналами документів, які підтверджують таке виключення.
З такими висновками відповідача позивач не погоджується, оскільки чинним законодавством не передбачено необхідності надання ТЦК та СП оригіналів підтвердних документів про зняття з ВО для внесення інформації до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, якою і так володіє відповідний ТЦК та СП.
Оскільки позивач був виключений з військового обліку на підставі визнання непридатним до військової служби, згідно висновку ВЛК, на переконання позивача, відповідач мав обов'язок внести відповідну інформацію в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, на підставі звернення, але протиправно не зробив цього.
Ухвалою суд витребував у ІНФОРМАЦІЯ_1 :
письмові пояснення щодо наявності у паспорті серії НОМЕР_1 ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) відмітки “Невійськовозобов'язаний Черкаський МВК Черкаської області Нач. І відділення (підпис) 27.01.2009»;
письмові пояснення щодо часу взяття ОСОБА_1 на облік, як військовозобов'язаного;
належним чином завірені копії карток обстежень, постанов ВЛК, результати медичних оглядів ОСОБА_1 (у разі наявності);
обліково-алфавітних книг/карток з інформацією щодо ОСОБА_1 .
Відповідач подав суду заяву, в якій зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_5 з приводу відмітки у паспорті серії НОМЕР_1 ОСОБА_1 відмітки «Невійськовозобов'язаний Черкаський МВК Черкаської області Нач. 1 відділення (підпис) 27.01.2009» повідомляє, що відмітка «невійськовозобов'язаний» проставлялась на підставі наказу МОУ №342 від 09.06.2006 (зокрема пункт 2.3 цього наказу). Пункт 2.3 давав підставу для зняття з військового обліку громадян, яких визнали непридатними до служби у мирний час та обмежено придатними у воєнний час.
Згідно з витягу з ЄДРПВР, ОСОБА_1 взято на військовий облік військовозобов'язаних до ІНФОРМАЦІЯ_6 15.12.1995, як особу, яка досягла 25 річного віку.
Відповідно до алфавітної книги (том 3) призовників 1974 року народження, які перебувають на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_7 , а саме ст.117, пункт 111: « ОСОБА_3 , АДРЕСА_1 , 6 февраля 1991 г.» відповідно до відмітки про зачислення в запас по здоров'ю або виключенню з обліку по хворобі стоїть штамп: «По ст. 306 Гр. І від 28.10.1994 г.»
На момент медичного огляду позивача питання про виключення з військового обліку за станом здоров'я регулювалося Положенням про військово-лікарську експертизу та медичний огляд у Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України №2 від 04.01.1994.
Відповідно до вказаного положення та відмітки в алфавітній книзі, ОСОБА_1 був визнаний непридатним до військової служби у мирний час, обмежено придатним до військової служби у воєнний час.
ОСОБА_1 був визнаний обмежено придатними до військової служби до набрання чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист» №3621-ІХ (до 04.05.2024) та в порушення п.2 розділу II Прикінцеві та перехідні положення цього Закону до 05 червня 2025 року не пройшов повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби.
Щодо надання належним чином карток обстеження, постанов ВЛК, результатів медичних оглядів ОСОБА_1 , то ІНФОРМАЦІЯ_5 не може надати запитувані документи, оскільки вказані документи були знищенні за закінченням терміну зберігання.
Позивач подав суду відповідь на відзив, в якому зазначив, що відповідача взято на військовий облік військовозобов'язаних до ІНФОРМАЦІЯ_4 15.12.1995 із зарахуванням у запас, як особу непридатну за станом здоров'я до військової служби, відповідно до результатів медичного огляду 28.10.1994 (військово-лікарською комісією), згідно п.6 ст. 16 ЗУ “Про загальний військовий обов'язок і військову службу» від 16.11.1995 (у діючій редакції на 15.12.1995). Станом на 15.12.1995 року вік позивача становив 21 рік
28.10.1994, позивач ОСОБА_1 медичною (військово-лікарською) комісією при ІНФОРМАЦІЯ_8 був визнаний не придатним до військової служби в мирний час, на підставі наказу МОУ від 09.09.1987 № 260.
15.12.1995 позивач призовною комісією ІНФОРМАЦІЯ_8 був зараховано у запас.
27.01.2009 позивач був знятий та виключений з військового обліку за станом здоров'я на підставі наказу МОУ від 09.06.2006 № 342. Вказане підтверджено відміткою у паспорті позивача серія НОМЕР_1 .
26.04.2022 безпідставне повторне взяття ІНФОРМАЦІЯ_5 позивача на військовий облік, як військовозобов'язаного. Вказане підтверджено відміткою на 26 сторінці у військовому квитку позивача.
При цьому, виключення особи з військового обліку за станом здоров'я свідчить про те, що в розумінні Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» така особа вже не може вважатися військовозобов'язаним, оскільки згідно частини 6 статті 37 цього закону громадяни України, які визнані непридатними до військової служби, виключаються з військово обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки.
Дослідивши письмові докази та оцінивши заявлені доводи, суд встановив таке.
Згідно з даними паспорта позивача серії НОМЕР_1 наявний штамп “Невійськовозобов'язаний Черкаський МВК Черкаської області Нач. І відділення (підпис) 27.01.2009».
Відповідно до даних електронного військово-облікового документу позивача, сформованого 22.09.2025 у застосунку «Резерв+», позивач перебуває на військовому обліку військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_9 .
Вважаючи протиправними дії щодо взяття на військовий облік, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд врахував таке.
Згідно з ч.ч.1, 2 ст.17 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу. Оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності покладаються на Збройні Сили України.
Статтею 65 Конституції України встановлено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Поряд з цим, відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України" на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" в Україні введений воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
На момент розгляду цієї адміністративної справи строк дії воєнного стану в Україні продовжений.
Згідно із статтею 1 Закону України Про правовий режим воєнного стану від 12.05.2015 №389-VIII (далі - Закон №389-VIII), воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Указом Президента України від 24.02.2022 №69/2022 "Про загальну мобілізацію" постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію. Згідно пункту 4 Указу №69/2022 призов військовозобов'язаних, резервістів та залучення транспортних засобів для забезпечення потреб Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших військових формувань України здійснити в обсягах, визначених згідно з мобілізаційними планами.
У свою чергу, правове регулювання відносин між Державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, загальні засади проходження в Україні військової служби, врегульовано положеннями Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» від 25.03.1992 №2232-XII (далі - Закон №2232-XII).
Згідно з ч.1 ст.27 Закону №2232-XII у запас Збройних Сил України та інших військових формувань зараховуються громадяни України, які придатні за станом здоров'я до проходження військової служби в мирний або воєнний час і не досягли граничного віку перебування в запасі. Вони перебувають на військовому обліку в відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки та відповідних органах інших військових формувань.
На підставі ч.ч.1, 2, 4 ст.28 Закону №2232-XII запас військовозобов'язаних поділяється на два розряди, що встановлюються залежно від віку військовозобов'язаних.
Військовозобов'язані, які перебувають у запасі та мають військові звання рядового, сержантського і старшинського складу, поділяються на розряди за віком: перший розряд - до 35 років; другий розряд - до 60 років.
Граничний вік перебування в запасі другого розряду є граничним віком перебування в запасі.
Відповідно до ст.33 Закону №2232-XII військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Загальне керівництво роботою, пов'язаною з організацією та веденням військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, контроль за станом цієї роботи в центральних та місцевих органах виконавчої влади, інших державних органах (крім Служби безпеки України та розвідувальних органів України), органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від підпорядкування і форми власності здійснює Генеральний штаб Збройних Сил України. Функціонування системи військового обліку забезпечується органами (підрозділами) Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, розвідувальними органами України, центральними органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво військовими формуваннями, правоохоронними органами спеціального призначення, місцевими державними адміністраціями та органами місцевого самоврядування.
Військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.
Військовий облік військовозобов'язаних та резервістів за призначенням поділяється на загальний і спеціальний.
Військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 №1487 (далі - Порядок №1487), визначає механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами (далі - державні органи), органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності (далі - підприємства, установи та організації), а також визначає особливості ведення військового обліку громадян України, які постійно або тимчасово перебувають за кордоном.
Відповідно до п.п.2, 3, 4, 5 Порядку №1487 військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Військовий облік ведеться з метою визначення наявних людських мобілізаційних ресурсів та їх накопичення для забезпечення повного та якісного укомплектування Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення (далі - інші військові формування) особовим складом у мирний час та в особливий період.
Для забезпечення військового обліку громадян України використовується Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який призначений для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Завданнями військового обліку є:
утворення військового резерву людських ресурсів, накопичення військово-навчених людських ресурсів, необхідних для укомплектування Збройних Сил, інших військових формувань у мирний час та в особливий період;
проведення аналізу кількісного складу та якісного стану призовників, військовозобов'язаних та резервістів для їх ефективного використання в інтересах оборони та національної безпеки держави;
своєчасне оформлення військово-облікових документів призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
організація своєчасного бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час;
забезпечення контролю за станом військового обліку в державних органах, на підприємствах, в установах та організаціях;
забезпечення контролю за дотриманням призовниками, військовозобов'язаними та резервістами правил військового обліку;
забезпечення громадян України інформацією щодо виконання ними військового обов'язку.
З метою ведення військового обліку в державі створюється система військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - система військового обліку).
Системою військового обліку є сукупність узгоджених за завданнями державних органів, підприємств, установ та організацій, які ведуть військовий облік та забезпечують її функціонування із застосуванням засобів автоматизації процесів та використанням необхідних баз даних (реєстрів), визначених законодавством.
Головною вимогою до системи військового обліку є забезпечення повноти та достовірності даних, що визначають кількісний склад та якісний стан призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Згідно з п.79 Порядку №1487 районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зокрема:
організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці;
здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством;
виявляють призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які проживають на території адміністративно-територіальної одиниці, проте не перебувають на військовому обліку;
організовують оповіщення та у разі потреби можуть здійснювати безпосередньо через військових посадових осіб, військовослужбовців, державних службовців, працівників, визначених рішенням керівника відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів за місцем їх проживання (роботи, навчання тощо) шляхом вручення повісток під їх особистий підпис (додаток 11) та/або рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення про їх виклик до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів і забезпечують здійснення контролю за їх прибуттям;
проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього;
виконують архівно-довідкову роботу з питань військового обліку.
Оцінюючи доводи позивача щодо взяття на військовий облік, суд зазначає, що відповідно до ч.6 ст.37 Закону №2232-XII виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які:
1) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими;
2) припинили громадянство України;
3) визнані непридатними до військової служби;
4) досягли граничного віку перебування в запасі;
5) були кандидатами для прийняття на військову службу за контрактом відповідно до частини десятої статті 20 цього Закону, але не були прийняті на військову службу за контрактом;
6) звільнені з військової служби за контрактом відповідно до підпунктів "й" або "к" пункту 3 частини п'ятої статті 26 цього Закону.
У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.
Позивач стверджує, що у 2009 році був виключений з військового обліку за станом здоров'я.
З цього приводу суд зазначає, що відповідно до даних алфавітної книги (том 3) призовників 1974 року народження, які перебувають на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_7 , а саме стор.117, рядок 111 зазначено: « ОСОБА_3 , АДРЕСА_1 , 6 февраля 1991 г.» відповідно до відмітки про зачислення в запас по здоров'ю або виключенню з обліку по хворобі стоїть штамп: «По ст. 30б Гр. І від 28.10.1994».
Суд враховує, що станом на 18.10.1994 організацію військово-лікарської експертизи на мирний та воєнний час у Збройних Силах України і військових формуваннях, утворених відповідно до законодавства України визначало Положення про військово-лікарську експертизу та медичний огляд у Збройних Силах України, затверджене наказом Міністра оборони України №2 від 04.01.1994, яке введене в дію з 1 березня 1994 року.
Відповідно до підп.30б Графи І Розкладу хвороб, станів і фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби у Збройних Силах України (Додаток 1 до Положення №2): короткозорість або далекозорість будь-якого ока в одному із меридіанів більше 8,0 дптр. і до 12,0 дптр. - Непридатні до військової служби у мирний час, обмежено здатні у воєнний час.
Отже, позивач 28.10.1994 визнаний непридатним до військової служби у мирний час, обмежено придатним у воєнний час, що виключає можливість виключення з військового обліку згідно з вимогами ч.6 ст.37 Закону №2232-XII.
Стосовно наявності у паспорті позивача серії НОМЕР_1 відмітки «Невійськовозобов'язаний Черкаський МВК Черкаської області Нач. 1 відділення (підпис) 27.01.2009» повідомляє, що відмітка «невійськовозобов'язаний» проставлялась на підставі п.2.3 наказу МОУ №342 від 09.06.2006, який передбачав підставу для зняття з військового обліку громадян, яких визнали непридатними до служби у мирний час та обмежено придатними у воєнний час.
Суд зазначає, що законодавець виокремлює поняття «зняття з військового обліку» та «виключення з військового обліку», при цьому, при знятті з військового обліку, передбачено можливість повторного взяття військовозобов'язаного на такий облік.
Відтак, на переконання суду, позивач помилково ототожнює в позовній заяві вказані вище поняття, зазначаючи, що його було виключено з військового обліку.
Встановлені вище обставини справи свідчать, що позивач не був виключений з військового обліку, а був знятий з нього на підставі Наказу МОУ №342, про що у паспорті проставлена відповідна відмітка.
Крім того, суд зазначає, що така підстава, як визнання військово-лікарськими комісіями особи непридатною до військової служби в мирний час, обмежено придатною у воєнний час відсутня у ч.6 ст.37 Закону №2232 для виключення військовозобов'язаного з військового обліку.
Оскільки позивача було саме знято з військового обліку на підставі Наказу МОУ №342, а не виключено з нього, позивач обґрунтовано взятий на військовий облік.
Крім того, п.2 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 21 березня 2024 року №3621-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист» установлено, що громадяни України віком від 25 до 60 років, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом (крім осіб, визнаних в установленому порядку особами з інвалідністю), з дня набрання чинності цим Законом зобов'язані до 5 червня 2025 року пройти повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби. Такі громадяни зобов'язані самостійно звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані та резервісти Служби безпеки України - до Центрального управління або регіональних органів Служби безпеки України, військовозобов'язані та резервісти розвідувальних органів України - до відповідного підрозділу розвідувальних органів України) або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного та резервіста з метою отримання направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду.
Доказів проходження позивачем повторного медичного огляду на підставі вказаної норми суду не надано, а отже не доведено дотримання вимог чинного законодавства України.
Таким чином, оскільки за чинними нормами Закону №2232-XII позивач не надав доказів непридатності до військової служби та є військовозобов'язаним, тому відповідач на законних підставах поновив його на військовому обліку військовозобов'язаних.
Отже, позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню, а судові витрати розподілу.
Керуючись ст. 6, 9, 14, 241-246, 255, 295 КАС України, суд,
1. Відмовити повністю у задоволенні позову ОСОБА_1 .
2. Судові витрати розподілу не підлягають.
3. Копію рішення направити учасникам справи.
4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.
Суддя Олексій РІДЗЕЛЬ