Справа № 560/9036/25
іменем України
24 лютого 2026 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Печеного Є.В., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (далі - ГУ ПФУ), у якому просить: визнати протиправними дії ГУ ПФУ при перерахунку їй пенсії за віком станом на 01.03.2025 року шляхом застосування показника заробітної плати (доходу) в Україні 7405,03 грн.; зобов'язати ГУ ПФУ провести індексацію її пенсії станом на 01.03.2024 року шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески та який враховується для обчислення пенсії за 2020-2022 роки (визначеного рішенням у справі № 560/104/24), на коефіцієнт 1,0796 згідно з пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році»; зобов'язати ГУ ПФУ провести індексацію її пенсії станом на 01.03.2025 року шляхом поетапного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2020-2022 роки (з урахуванням збільшення цього показника станом на 01.03.2024 року).
Ухвалою від 29.05.2025 відкрито провадження в адміністративній справі; ухвалено розглянути справу за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідно до позовної заяви, позивач позовні вимоги підтримує та просить їх задовольнити з огляду на таке.
Вказує, що після виконання рішення суду у справі № 560/104/24 її пенсія обчислюється із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за 2020-2022 роки - 12 236,71 грн.
Зазначає, що цей показник є тим, що «враховується для обчислення пенсії» у розумінні ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV у редакції, чинній у спірний період).
Стверджує, що згідно з ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV щороку з 1 березня здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески і який враховується для обчислення пенсії.
Посилається на те, що Постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (тут і далі - Постанова № 185 у редакції, чинній з 01.03.2024 року) для перерахунку пенсій з 01.03.2024 встановлено коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати 1,0796.
Вказує, що Постановою Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» (тут і далі - Постанова № 209 у редакції, чинній з 01.03.2025 року) для перерахунку пенсій з 01.03.2025 передбачено коефіцієнт 1,115.
Отже, як зазначає позивач, індексація її пенсії має здійснюватися шляхом послідовного збільшення саме показника 12 236,71 грн: з 01.03.2024 - на коефіцієнт 1,0796, а з 01.03.2025 - на коефіцієнт 1,115 до вже збільшеного показника. Заміна цього показника на «індексаційний» показник 7405,03 грн суперечить ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV та нівелює рішення суду у справі № 560/104/24.
Відповідач правом на подачу відзиву не скористався, а тому, суд, на підставі ч. 2 ст. 175 КАС України, вирішує спір за наявними матеріалами справи.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі обставини.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ та отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV.
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду (справа № 560/104/24) від 07.02.2024 у справі № 560/104/24, яке набрало законної сили, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови у застосуванні при призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачені страхові внески, за 2020-2022 роки; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01.02.2023 із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачені страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, за 2020-2022 роки.
На виконання цього рішення суду ГУ ПФУ здійснило перерахунок пенсії ОСОБА_1 , при цьому в розрахунках пенсії як базовий показник середньої заробітної плати застосовано 12 236,71 грн.
Листом ГУ ПФУ від 03.04.2025 № 4656-3733/0-02/8-2200/25 позивачу повідомлено про проведення індексації її пенсії з 01.03.2024 та 01.03.2025.
Зі змісту листа вбачається, що при визначенні розміру пенсії після індексації відповідач: використовував показник середньої заробітної плати 7405,03 грн, розрахований з метою індексації пенсій у 2023 році; посилався на норми Закону № 1058-IV, Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124, та постанови Кабінету Міністрів України, якими визначено коефіцієнти індексації.
Інших рішень чи листів ГУ ПФУ, якими б змінювався застосований до пенсії позивача показник середньої заробітної плати за 2020-2022 роки, матеріали справи не містять.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить із такого.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Також суд вказує на те, що адміністративний суд перевіряє рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень ретроспективно, тобто зважаючи на ті обставини, які існували у минулому на момент прийняття оспорюваного рішення, вчинення дій або бездіяльності.
Отже, суд, оцінюючи оспорювані рішення, дії або бездіяльність виходить лише з тих мотивів, якими керувався суб'єкт владних повноважень при прийнятті рішень, вчиненні дій або бездіяльності.
Такий підхід неодноразово відображений у практиці Верховного Суду при вирішенні публічно-правових спорів, зокрема, у постанові від 21.05.2019 у справі № 0940/1240/18.
Так, частина друга статті 42 Закону № 1058-IV передбачає, що для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
Отже, суд вказує на те, що об'єктом індексації є конкретний показник середньої заробітної плати, який був використаний при обчисленні пенсії конкретної особи (у цій справі - 12 236,71 грн за 2020-2022 роки).
Положення Постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 (у редакції, чинній станом на 01.03.2024 року) передбачають, що з 01.03.2024 перерахунок пенсій відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV та Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», здійснюється із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати 1,0796.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 № 209 (у редакції, чинній станом на 01.03.2025 року) передбачено проведення з 01.03.2025 індексації пенсій та страхових виплат шляхом застосування коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати 1,115.
Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду у низці постанов, зокрема: від 27.01.2025 у справі № 620/7211/24; від 27.01.2025 у справі № 200/422/24; від 19.03.2025 у справі № 460/4358/24; від 13.01.2025 у справі № 160/28752/23, сформував послідовну правову позицію щодо індексації пенсій, призначених (перерахованих) у 2020-2023 роках із застосуванням «трирічного» показника середньої заробітної плати.
Зокрема, Верховний Суд зазначив, що: при проведенні перерахунку пенсій відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV збільшенню підлягає саме той показник середньої заробітної плати, який враховувався при обчисленні пенсії конкретній особі під час її призначення (перерахунку); розрахований для індексації у 2023 році показник 7405,03 грн не може підміняти собою індивідуальний показник Зс, застосований при призначенні пенсії, і його використання у такій ролі суперечить ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV; Порядок, затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 124, застосовується лише тією мірою, якою він не суперечить ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV, а у випадку колізії пріоритет має Закон.
Щодо застосування показника 7405,03 грн, то суд виходить із такого.
Рішенням суду у справі № 560/104/24 встановлено, що для обчислення пенсії позивача застосовується показник середньої заробітної плати за 2020-2022 роки - 12 236,71 грн.
Суд зазначає, що цей показник має індивідуальний характер і є тим, що «враховується для обчислення пенсії» у розумінні ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV.
Водночас, із листа відповідача від 03.04.2025 № 4656-3733/0-02/8-2200/25 вбачається, що при перерахунку пенсії позивача на 01.03.2024 та 01.03.2025 ГУ ПФУ фактично використало показник 7405,03 грн, який у сталій практиці Верховного Суду характеризується як розрахований із метою індексації пенсій у 2023 році для певних категорій пенсіонерів і не є тим показником, що безпосередньо використовувався при обчисленні пенсії позивачки.
Така заміна базового показника 12 236,71 грн на 7405,03 грн при індексації пенсії: суперечить ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV (у редакції, чинній у спірний період), яка вимагає збільшення саме показника, що враховувався при обчисленні пенсії; не узгоджується з рішенням суду у справі № 560/104/24, яким для позивача встановлено показник 12 236,71 грн; суперечить правовим позиціям Верховного Суду у справах № 620/7211/24, № 200/422/24, № 460/4358/24 та № 160/28752/23.
Отже, суд виходить з того, що дії ГУ ПФУ із застосування показника 7405,03 грн при перерахунку пенсії позивача станом на 01.03.2025 є протиправними.
Щодо індексації пенсії з 01.03.2024 року, то суд зазначає про таке.
Станом на 01.03.2024 діяла ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV та постанова Кабінету Міністрів України № 185 (у чинній на цю дату редакції), якою встановлено коефіцієнт 1,0796 для збільшення показника середньої заробітної плати.
Для пенсії позивача таким показником є 12 236,71 грн (за 2020-2022 роки).
Отже, індексація її пенсії з 01.03.2024 мала здійснюватися шляхом збільшення цього показника на коефіцієнт 1,0796, із подальшим визначенням розміру пенсії за формулою, передбаченою Законом № 1058-IV.
Використання показника 7405,03 грн при цьому суперечить наведеним вище нормам і сталій практиці Верховного Суду в аналогічних правовідносинах.
Тому вимога позивача про зобов'язання ГУ ПФУ провести індексацію з 01.03.2024 шляхом збільшення показника 12 236,71 грн на коефіцієнт 1,0796 є обґрунтованою.
Суд, водночас, не визначає конкретний розмір пенсії у гривнях, оскільки відповідні обчислення належать до компетенції органу пенсійного забезпечення; суд лише зобов'язує відповідача застосувати правильний правовий механізм.
Щодо індексації пенсії з 01.03.2025 року, то суд виходить із такого.
Станом на 01.03.2025 діяла та ж ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV та постанова Кабінету Міністрів України № 209, якою встановлено коефіцієнт 1,115 для збільшення показника середньої заробітної плати.
Із урахуванням правових висновків Верховного Суду, викладених, наприклад, у постановах від 27.01.2025 у справах № 620/7211/24 та № 200/422/24, а також від 19.03.2025 у справі № 460/4358/24, індексація пенсії в кожному наступному році здійснюється каскадно: збільшенню підлягає показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який враховувався для обчислення пенсії конкретної особи та вже був збільшений у попередньому році, а не будь-який інший розрахунковий показник.
Отже, для позивача індексація пенсії з 01.03.2025 мала бути проведена: виходячи з показника середньої заробітної плати за 2020-2022 роки 12 236,71 грн, збільшеного з 01.03.2024 на коефіцієнт 1,0796; із застосуванням з 01.03.2025 коефіцієнта 1,115 до вже збільшеного (проіндексованого на 01.03.2024 року) показника.
Використання натомість показника 7405,03 грн суперечить ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV, постанові Кабінету Міністрів України № 209 та наведеній вище практиці Верховного Суду.
Отже, позовна вимога про поетапне збільшення показника середньої заробітної плати за 2020-2022 роки з 01.03.2024 та 01.03.2025 є правомірною.
Суд, так само, не визначає конкретний розмір пенсії у гривнях, оскільки відповідні обчислення належать до компетенції органу пенсійного забезпечення; суд лише зобов'язує відповідача застосувати правильний правовий механізм.
З урахуванням наведеного вище, суд приходить до таких висновків.
Дії ГУ ПФУ при перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 01.03.2025 шляхом застосування показника 7405,03 грн не відповідають ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV, постановам Кабінету Міністрів України № 185 та № 209 і сталій практиці Верховного Суду в аналогічних правовідносинах, а тому, є протиправними.
Позивач має право на індексацію пенсії з 01.03.2024 шляхом збільшення показника середньої заробітної плати за 2020-2022 роки 12 236,71 грн на коефіцієнт 1,0796, а з 01.03.2025 - шляхом послідовного збільшення цього показника: на 1,0796 з 01.03.2024 та на 1,115 з 01.03.2025 року.
Одночасно, щодо способу захисту обраного позивачем, то суд зазначає таке.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
За таких обставин і правових підстав, виходячи з того, що індексація пенсії як спосіб захисту прав позивача охоплює не лише арифметичний перерахунок розміру пенсії, а й застосування цього розміру при подальшій виплаті пенсії, суд вважає за необхідне забезпечити ефективний захист прав позивача шляхом:
- визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області при перерахунку пенсії за віком ОСОБА_1 станом на 01.03.2025 року шляхом застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні 7405,03 грн.;
- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2024 року відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2020-2022 роки в розмірі 12 236,71 грн, який враховується для обчислення пенсії позивачки, на коефіцієнт 1,0796, з проведенням відповідних доплат за минулий період з урахуванням фактично виплачених сум;
- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2025 року відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2020-2022 роки в розмірі 12 236,71 грн, який враховується для обчислення пенсії позивачки, з урахуванням перерахунку, передбаченого абзацом 3 цього рішення: спочатку на коефіцієнт 1,0796 - з 01.03.2024 року; далі на коефіцієнт 1,115 - з 01.03.2025 року, з виплатою утвореної внаслідок такого перерахунку різниці між фактично виплаченими та належними до виплати сумами пенсії за період, починаючи з 01.03.2025 року.
Отже, з огляду на викладене вище, позовні вимоги в цій справі підлягають задоволенню повністю.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України на користь позивача мають бути стягнені судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1211, 20 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області при перерахунку пенсії за віком ОСОБА_1 станом на 01.03.2025 року шляхом застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні 7405,03 грн.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2024 року відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2020-2022 роки в розмірі 12 236,71 грн, який враховується для обчислення пенсії позивачки, на коефіцієнт 1,0796, з проведенням відповідних доплат за минулий період з урахуванням фактично виплачених сум.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2025 року відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2020-2022 роки в розмірі 12 236,71 грн, який враховується для обчислення пенсії позивачки, з урахуванням перерахунку, передбаченого абзацом 3 цього рішення: спочатку на коефіцієнт 1,0796 - з 01.03.2024 року; далі на коефіцієнт 1,115 - з 01.03.2025 року, з виплатою утвореної внаслідок такого перерахунку різниці між фактично виплаченими та належними до виплати сумами пенсії за період, починаючи з 01.03.2025 року.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29013 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя Є.В. Печений