Справа № 560/5523/25
іменем України
23 лютого 2026 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Матущака В.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління архітектури та містобудування Хмельницької міської ради про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії,
І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН
Позивач звернувся до суду з позовом до Управління архітектури та містобудування Хмельницької міської ради, в якому просить:
1. Визнати протиправною відмову від 14.02.2025 Управління архітектури та містобудування Хмельницької міської Ради в наданні будівельного паспорта (номер повідомлення НОМЕР_1 ) забудови земельної ділянки із кадастровим номером 6810100000:12:002:0260 в АДРЕСА_1 .
2. Зобов'язати Управління архітектури та містобудування Хмельницької міської Ради повторно розглянути звернення ОСОБА_1 та видати будівельний паспорт забудови земельної ділянки із кадастровим номером 6810100000:12:002:0260 в АДРЕСА_1 .
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що є користується на праві оренди земельною ділянка із цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), площа орендованої земельної ділянки складає 700 м. кв., належним чином виконує свої зобов'язання за договором оренди. На звернення до управління архітектури та містобудування Хмельницької міської ради із заявою про надання будівельного паспорта на будівництво індивідуального (садибного) житлового будинку, отримала відмову, підставою якої зазначено: земельна ділянка, на якій планується будівництво, знаходиться на території комунальних об'єктів. Позивач вважає таку відмову протиправною, просить задовольнити позовні виоги.
На адресу суду надійшов відзив на позов, в якому відповідач зазначив, що на письмове звернення позивача, управління надало вмотивовану відповідь про причини неможливості надання будівельного паспорту, а саме: згідно "Корегування (внесення змін) генерального плану м. Хмельницький", затвердженого рішенням позачергової 23-ї сесії Хмельницької міської ради від 29.12.2022 №6, земельна ділянка по адресі АДРЕСА_1 , відноситься до проектної території комунальних об'єктів. Вважає прийняте рішення правомірним, оскільки зазначені, описані, законодавчо підкріплені та обґрунтовані обставини, які навів відповідач, унеможливлюють надання Будівельного паспорта, власником якої є Територіальна громада Хмельницької міської ради з будівництвом житлового будинку 36 кв.м., у м.Хмельницькому. Просить відмовити у задоволенні позову.
ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою від 10.04.2025 суд відкрив провадження в цій адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Ухвалою від 23.05.2025 суд зупинити провадження у справі до набрання законної сили рішенням Хмельницького міськрайонного суду у справі №686/13144/25.
Ухвалою від 15.09.2025 суд поновив провадження у справі.
Ухвалою від 06.01.2026 суд зобов'язав Управління архітектури та містобудування Хмельницької міської ради надати пояснення щодо поданих позивачем доказів в адміністративній справі №560/5523/25.
Ухвалою від 06.02.2026 суд повторно витребував необхідні для розгляду справи докази.
ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
Суд встановив, що 24.10.2022 позивач уклала з Хмельницькою міською радою в особі міського голови договір оренди землі №422/01 для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) із земель житлової та громадської забудови на підставі рішення позачергової 19-ї сесії міської ради від 23.09.2022 №35в строкове платне користування площею 700 кв.м.
Договір був укладений на 3 роки, строком дії до 24.10.2025.
З метою будівництва житлового будинку ОСОБА_1 звернулась до управління архітектури та містобудування Хмельницької міської ради із заявою про надання будівельного паспорта на будівництво індивідуального (садибного) житлового будинку по АДРЕСА_1 .
Листом від 14.02.2025 Управління архітектури та містобудування повідомило про відмову в наданні будівельного паспорта, обґрунтовуючи тим, що відповідно до п. 2.4 Порядку видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки, затвердженого Наказом Міністерства регіонального розвитку , будівництва та житлово-комунального господарства України №103 від 05.07.2011, а саме: Невідповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, детальним планам територій, планувальним рішенням проектів садівницьких та дачних товариств, державним будівельним нормам, стандартам і правилам. Обґрунтування підстави для другого пункту: земельна ділянка, на якій планується будівництво, знаходиться на території комунальних об'єктів.
Вважаючи протиправною відмову відповідача, позивач звернувся до суду з цим позовом.
ІV. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ
Закон України "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17.02.2011 №3038-VІ
(далі - Закон №3038-VІ) встановлює правові та організаційні основи містобудівної діяльності, спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.
Частиною 2 статті 5 Закону №3038-VІ передбачено, що вимоги містобудівної документації є обов'язковими для виконання всіма суб'єктами містобудування.
Згідно з частини 1 статті 16 Закону №3038-VІ планування територій на місцевому рівні здійснюється шляхом розроблення та затвердження комплексних планів просторового розвитку територій територіальних громад, генеральних планів населених пунктів і детальних планів території, їх оновлення та внесення змін до них.
Містобудівна документація на місцевому, рівні розробляється з урахуванням відомостей Державного земельного кадастру на актуалізованій картографічній основі у цифровій формі в державній системі координат у формі електронних документів, що містять базові і тематичні геопросторові дані.
Порядок обміну інформацією між містобудівним кадастром та Державним земельним
кадастром встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частини 5 статті 16 Закону №3038-VІ обмеження у використанні земель
(територій), визначені комплексним планом просторового розвитку території територіальної громади, генеральним планом населеного пункту, детальним планом території, підлягають внесенню до містобудівного кадастру, а також Державного земельного кадастру в порядку, встановленому Законом України "Про Державний земельний кадастр".
Статтею 27 Закону №3038-VІ передбачено, що забудова присадибних, дачних і садових земельних ділянок може здійснюватися на підставі будівельного паспорта забудови земельної ділянки. Будівельний паспорт визначає комплекс містобудівних та архітектурних вимог до розміщення і будівництва індивідуального (садибного) житлового будинку, садового, дачного будинку не вище двох поверхів (без урахування мансардного поверху) з площею до 500 квадратних метрів, господарських будівель і споруд, гаражів, елементів благоустрою та озеленення земельної ділянки. Будівельний паспорт складається з текстових та графічних матеріалів. За наявності плану зонування території розроблення будівельного паспорта здійснюється на його підставі. Проектування на підставі будівельного паспорта здійснюється без отримання містобудівних умов та обмежень.
Для об'єктів, зазначених у частині 1 цієї статті, розроблення проекту будівництва здійснюється виключно за бажанням замовника. Надання будівельного паспорта здійснюється уповноваженим органом містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня надходження відповідної заяви та пакета документів, перелік яких визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.
Порядок видачі будівельного паспорта визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.
Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства від 05.07.2011 №103 затверджено Порядок видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки, який призначений для використання уповноваженими органами містобудування та архітектури та іншими суб'єктами містобудування при вирішенні питань забудови присадибних, дачних і садових земельних ділянок. (пункт 1.1).
Згідно із пунктом 1.2 цього Порядку будівельний-паспорт забудови земельної ділянки визначає комплекс містобудівних та архітектурних вимог до розміщення і будівництва індивідуального (садибного) житлового, садового, дачного будинку не вище двох поверхів (без урахування мансардного поверху) з площею до 500 квадратних метрів, господарських будівель, споруд, гаражів, елементів інженерного захисту, благоустрою та озеленення на земельній ділянці.
Розроблення будівельного паспорта здійснюється відповідно до містобудівної документації на місцевому рівні (п.1.4. Порядку №103)
Відповідно до положень п.2.1 Порядку №103 видача будівельного паспорта здійснюється уповноваженим органом містобудування та архітектури безпосередньо, через центри надання адміністративних послуг та/або через Єдиний державний портал адміністративних послуг.
Будівельний паспорт надається уповноваженим органом містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня надходження пакета документів, до якого входять:
- копія документа, що засвідчує право власності або користування земельною ділянкою, або договір суперфіцію, або заповіту, у разі якщо речове право на земельну ділянку не зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно;
- копія документа, що посвідчує право власності на об'єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці, у разі якщо право власності на об'єкт нерухомого майна не зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (у разі здійснення реконструкції, капітального ремонту);
- згода співвласника (співвласників) об'єкта нерухомого майна, розташованого на земельній ділянці (у разі здійснення реконструкції, капітального ремонту) (за умови перебування у спільній власності);
- схема намірів забудови земельної ділянки (місце розташування будівель та споруд на
земельній ділянці, відстані до меж сусідніх земельних ділянок та розташованих на них об'єктів, інженерних мереж і споруд, фасади та плани поверхів об'єктів із зазначенням габаритних розмірів, перелік систем інженерного забезпечення, у тому числі автономного, що плануються до застосування, тощо), за формою, наведеною у додатку 2 до цього Порядку;
- проектна документація (за наявності);
- згода співвласника (співвласників) земельної ділянки на забудову (у разі розміщення нових об'єктів) (за умови перебування у спільній власності);
- інформація про наявність у межах земельної ділянки режимоутворюючих об'єктів культурної спадщини та обмеження у використанні земельної ділянки у разі здійснення нового будівництва об'єкта (за наявності).
2.3. Уповноважений орган з питань містобудування та архітектури на підставі отриманих документів визначає відповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам чинної містобудівної документації на місцевому рівні, планувальним рішенням проектів садівницьких та дачних товариств, будівельним нормам і правилам.
2.4. Пакет документів для видачі будівельного паспорта або внесення змін до нього повертається уповноваженим органом з питань містобудування та архітектури замовнику з таких підстав:
неподання повного пакета документів, визначених пунктом 2,1 або 2.2 цього розділу;
невідповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації
на місцевому рівні, будівельним нормам і правилам;
подання замовником заяви в довільній формі про відмову від отримання будівельного
паспорта.
2.5. Документи для видачі будівельного паспорта або внесення змін до нього повертаються замовнику у спосіб, відповідно до якого подавалися такі документи за рішенням уповноваженого органу з питань містобудування та архітектури шляхом направлення повідомлення про відмову в наданні будівельного паспорта з відповідним обґрунтуванням усіх підстав повернення у строк, який не перевищує строк його надання, з попереднім внесенням відповідного рішення до Реєстру будівельної діяльності Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва (далі - Реєстр будівельної діяльності).
Відповідно до статті 27 Закону №3038-VІ, у розділі будівельний паспорт забудови земельної ділянки зазначено:
1. Забудова присадибних, дачних і садових земельних ділянок може здійснюватися па підставі будівельного паспорта забудови земельної ділянки (далі - будівельний паспорт).
Будівельний паспорт визначає комплекс містобудівних та архітектурних вимог до розміщення і будівництва індивідуального (садибного) житлового будинку, садового, дачного будинку не вище двох поверхів (без урахування мансардного поверху) з площею до 500 квадратних метрів, господарських будівель і споруд, гаражів, елементів благоустрою та озеленення земельної ділянки.
Будівельний паспорт складається з текстових та графічних матеріалів.
За наявності плану зонування території розроблення будівельного паспорта здійснюється на його підставі.
2. Проектування на підставі будівельного паспорта здійснюється без отримання містобудівних умов та обмежень. Для об'єктів, зазначених у частині першій цієї статті, розроблення проекту будівництва здійснюється виключно за бажанням замовника.
Як встановив суд, у наданні будівельного паспорту позивачу відмовлено у зв'язку з тим, що земельна ділянка із кадастровим номером 6810100000:12:002:0260 знаходиться на території комунальних об'єктів.
Разом з тим, встановлено, зо згідно Рішення позачергової 23 сесії Хмельницької міської ради №6 від 29.12.2022 "Про затвердження містобудівної документації "Коригування (внесення змін) генерального плану м. Хмельницький", яким затверджено містобудівну документацію "Коригування (внесення змін) генерального плану м. Хмельницький", розроблену ТОВ "КАЙЛАС-К", відбулись зміни в містобудівній документації та коригування генерального плану міста.
Відповідно до Закону №3038-VІ генеральний план населеного пункту - містобудівна документація, що визначає принципові вирішення розвитку, планування, забудови та іншого використання території населеного пункту.
Генеральний план є основною містобудівною документацією на місцевому рівні.
Виходячи з норм Закону №3038-VІ, генеральний план населеного пункту є основним видом містобудівної документації населеного пункту на місцевому рівні. На його основі розробляються інші види містобудівної документації на місцевому рівні.
Рішення, яким було затверджено містобудівну документацію "Коригування (внесення змін) генерального плану м.Хмельницький" є нормативно правовим актом органу місцевого самоврядування.
Генеральний план міста Хмельницького є основним видом містобудівної документації населеного пункту на місцевому рівні, стосується невизначеного кола осіб, визначає принципові вирішення розвитку, планування, забудови та іншого використання території міста, та безсумнівно має суспільне значення.
Відповідно до статті 16 Закону №3038-VІ планування територій на місцевому рівні здійснюється шляхом розроблення та затвердження комплексних планів просторового розвитку територій територіальних громад, генеральних планів населених пунктів і детальних планів території, їх оновлення та внесення змін до них.
Генеральний план населеного пункту розробляється та затверджується в інтересах відповідної територіальної громади з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.
Згідно із статтею 17 вищезазначеного Закону №3038-VІ генеральні плани населених пунктів та зміни до них розглядаються і затверджуються відповідними сільськими, селищними, міськими радами на чергових сесіях протягом трьох місяців з дня їх подання. Зазначеним Законом встановлений чіткий порядок прийняття генеральних планів та відповідно внесення змін до них, який при прийнятті оскаржуваного рішення було в повній мірі дотримано.
Суд зазначає, що містобудівна документація "Коригування (внесення змін) генерального плану м.Хмельницький" була розроблена згідно рішень Хмельницької міської ради від 23.12.2020 №10 "Про затвердження Програми економічного і соціального розвитку Хмельницької міської територіальної громади на 2021 рік", від 31.05.2017 "Про затвердження Стратегії розвитку міста Хмельницького до 2025 року".
Проект "Коригування (внесення змін) генерального плану м.Хмельницький" було оприлюднено на офіційному сайті Хмельницької міської ради, в газетах "Є" та "Актуально для подолян". Оголошення містили необхідну інформацію щодо проекту містобудівної інформації, проведення процедури громадських обговорень, зокрема повідомлялось де ознайомитись з повним текстом проекту містобудівної документації та куди безпосередньо подавати пропозиції та зауваження до проекту містобудівної документації.
Всі отримані пропозиції громадськості, які надійшли до управління архітектури та містобудування під час громадського обговорення, яке проходило з 25.08.2022 до 04.10.2022 були зафіксовані та подані на розгляд розробнику містобудівної документації - ТОВ "КАЙЛАС-К" для опрацювання.
Проект "Коригування (внесення змін) генерального плану м.Хмельницький" пройшов процедуру громадських слухань щодо врахування громадських інтересів (громадські слухання відбулись 05.10.2022) відповідно до вимог Порядку проведення громадських слухань щодо проектів містобудівної документації на місцевому рівні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.05.2011 №555.
Як встановлено, жодних зауважень чи пропозицій від позивача не надходило.
Проект Містобудівна документація "Коригування (внесення змін) генерального плану м. Хмельницький" пройшов обговорення на засіданні архітектурномістобудівної ради при управлінні архітектури та містобудування Хмельницької міської ради, що підтверджується протоколом №1 від 16.11.2022.
Містобудівна документація "Коригування (внесення змін) генерального плану м. Хмельницький" містить звіт про стратегічну екологічну оцінку, проект якого був належним чином оприлюднено на сайті Мінзахисту довкілля та природних ресурсів України, а також пройшла відповідну експертизу, що підтверджується експертним звітом (позитивним) від 21.12.2022, в якому зазначено, що Містобудівна документація "Коригування (внесення змін) генерального плану м. Хмельницький" відповідає вимогам завдання на доопрацювання проекту містобудівної документації, будівельним нормам, державним стандартам і правилам, рішенням органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування з питань планування і забудови території.
Експертиза цієї містобудівної документації виконана згідно Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку проведення експертизи містобудівної документації" №548 від 25.05.2011, за результатами складено Експертний звіт щодо розгляду доопрацювання проєкту містобудівної документації "Коригування (внесення змін) генерального плану м. Хмельницький" від 21.12.2022 №0002-5922-22/УЕГ (позитивний), який підписано згідно дотримання усіх норм та вимог головним експертом проєкту із зазначенням номеру кваліфікаційного сертифікату, проставленням мокрої печатки експерта та є загальнодоступним на офіційному веб-сайті управління архітектури та містобудування.
Суд звертає увагу, що спірна земельна ділянка по вул. Західно-Окружній, 12/2 згідно Генерального плану міста Хмельницького, затвердженого рішенням Хмельницької міської ради від 06.08.2008 №4, відносилась до території лісів і лісопарків, санітарнозахисної зони підприємств IV-V класу шкідливості, санітарно-захисної зони підприємств та кладовищ.
Згідно з "Коригування (внесення змін) генерального плану м.Хмельницький", затвердженого рішенням Хмельницької міської ради від 29.12.2022 №6, спірна земельна ділянка відноситься до проектної території комунальних об'єктів та санітарно-захисної зони підприємств та кладовищ.
Згідно Плану зонування території міста Хмельницького, затвердженого рішенням Хмельницької міської ради від 30.03.2011 №25, вказана ділянка відноситься до зони зелених насаджень спеціального призначення (Р-2с) згідно п.1 Плану зонування території м. Хмельницького.
План зонування території м. Хмельницького - це містобудівний документ, що визначає умови та обмеження використання території міста для містобудівних потреб у межах визначених зон.
Згідно п. 6 Плану види використання земельних ділянок або нерухомості, які відсутні у списках переважних, дозволених або допустимих видів забудови земельних ділянок в межах зон, є недозволеними для відповідної функціонально-правової зони та не можуть бути дозволені.
Так, відповідно до Плану зонування території міста Хмельницького зона Р-2с - зелених насаджень спеціального призначення виділена для забезпечення правових умов створення і збереження спеціальних зелених насаджень як фактору захисту навколишнього природного середовища від негативного антропогенного впливу та умов функціонування зеленого господарства міста. Переважними видами забудови та іншого використання земельних ділянок у даній зоні є: озеленення (посадка дерев, кущів, газонів) санітарно-захисних зон (СЗЗ) підприємств, шумових зон об'єктів транспорту, охоронних зон повітряних ліній електропередач, коридорів та інших комунікацій, зон санітарної охорони об'єктів водопостачання, територій зсувів тощо.
Виходячи з наведених документів, містобудівна документація, яка діяла на території міста Хмельницького з 2008, не передбачала та не передбачає права будівництва на спірній земельній ділянці житлового будинку.
Таким чином, суд дійшов висновку, що відмовляючи у наданні позивачу будівельного паспорта на будівництво індивідуального (садибного) житлового будинку, управління архітектури та містобудування Хмельницької міської ради діяло в межах наданих йому повноважень, у спосіб та порядок, визначений законодавством.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 статті 77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
На підставі викладеного суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог, у зв'язку із цим, враховуючи викладене, позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Відповідно до приписів статті 139 КАС України, судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління архітектури та містобудування Хмельницької міської ради до про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 23 лютого 2026 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 )
Відповідач:Управління архітектури та містобудування Хмельницької міської ради (вул. Героїв Майдану, 12, м. Хмельницький, Хмельницька обл., Хмельницький р-н, 29013 , код ЄДРПОУ - 26381710)
Головуючий суддя В.В. Матущак