Справа № 420/3500/25
23 лютого 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суду у складі головуючого судді Марина П.П., розглянувши в порядку письмового провадження звіт Головного управління ПФУ в Одеській області про виконання рішення суду
У проваджені Одеського окружного адміністративного суду перебувала справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 09 квітня 2025 року частково задоволено позов, а саме:
зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії за період з 30.09.2015 року по 09.10.2021 року;
в іншій частині позовних вимог відмовлено;
стягнуто з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 484,48грн.
Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 22.07.2025 року апеляційні скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області та ОСОБА_1 залишено без задоволення. Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 09 квітня 2025 року по справі № 420/3500/25, - залишено без змін.
Рішення суду набрало законної сили 22.07.2025 року.
Ухвалою суду від 26.12.2025 року заяву позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення Одеського окружного адміністративного суду від 30.04.2025 р. у справі №420/6476/25 задоволено частково. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати протягом 30 днів з дати отримання копії даної ухвали звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 09.04.2025 р. у справі №420/3500/25.
Від Головного управління ПФУ в Одеській області надійшов звіт про виконання рішення суду від 09.04.2025 р. у справі №420/3500/25, який обґрунтовано тим, що на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 09.04.2025 по справі № 420/3500/25, що набрало законної сили 22.07.2025 відповідно до постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду, Малонозі Галині розраховано компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії за період з 30.09.2015 по 09.10.2021. Розмір компенсації, який належить до виплати після виконання рішення суду, становить 99768,43 грн та обліковується в реєстрі судових рішень Інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України. Порядок здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 №821 (далі - ПКМУ № 821). Зазначеним Порядком визначено механізм здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, зокрема, за період, що передує даті набрання законної сили рішенням суду, за джерелами їх виплати (фінансування). Разом з тим інформуємо, що на теперішній час функціонал програмного забезпечення підсистеми «Призначення, перерахунок та виплата пенсій» Інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду щодо обліку та виплати компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії не доопрацьовано. У зв'язку із зазначеним з метою виконання судового рішення по справі № 420/3500/25 Головне управління звернулось з листом від 02.01.2026 № 1500-0403-5/419 до Пенсійного фонду України з проханням розглянути питання щодо виділення коштів в сумі 99768,43 грн для виконання рішення суду по зазначеній справі (копія листа додається). Станом на 22.01.2026 відповідь від Пенсійного фонду не надійшла. Таким чином, оскільки Головним управлінням здійснюються відповідні заходи, а саме розраховано суму компенсації, направлено запит до Пенсійного фонду України щодо виділення коштів для виплати розрахованої компенсації, вважаємо, що Головним управлінням рішення суду від 09.04.2025 по справі №420/3500/25 виконано в порядку, встановленому чинним законодавством та в межах повноважень, покладених на Головне управління.
Представник позивача подав заперечення щодо прийняття звіту, в обґрунтування якого зазначив, що відповідач визнав, що сума компенсації втрати доходів ним не виплачена, що свідчить про невиконання рішення в повному обсязі.
Також представник позивача вказує, що статтею 6 Закону України “Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» встановлено, що компенсацію виплачують за рахунок коштів Пенсійного фонду України. На переконання представника позивача, відповідач намагається перекласти свою відповідальність на Державний бюджет України. Тобто, Відповідач протиправно та безпідставно включив нараховані суми компенсації пенсії до реєстру судових рішень виплата за якими відбувається за рахунок коштів державного бюджету відповідно до Постанови КМУ №821, незважаючи на те, що компенсація повинна бути виплачена за рахунок коштів Пенсійного фонду України.
З огляду на викладене представник позивача просить:
у прийнятті звіту відмовити;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати у десятиденний строк звіт про виконання Рішення від 09.04.2025 року;
постановити окрему ухвалу в порядку, передбаченому статтею 249 КАС України і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.
Оцінюючи наданий звіт, суд зазначає таке.
Відповідно до ст. 382-2 КАС України, суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
Звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення має містити: 1) найменування суду першої інстанції, до якого подається звіт; 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) особи, яка подає звіт, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв'язку та електронної пошти (за наявності), відомості про наявність або відсутність електронного кабінету; 3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); 4) номер справи, в межах якої ухвалено відповідне судове рішення; 5) відомості про виконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, строк, порядок та спосіб його виконання; 6) у разі невиконання судового рішення: орієнтовні строки виконання такого рішення та їх обґрунтування; відомості про обставини, які ускладнюють виконання судового рішення суб'єктом владних повноважень, які заходи вжито та вживаються ним для їх усунення; 7) перелік документів та інших матеріалів, що додаються до звіту та підтверджують обставини, зазначені у ньому.
До звіту додаються: 1) довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представника, якщо звіт поданий представником і такі документи раніше не подавалися; 2) докази направлення копій звіту та доданих до нього матеріалів іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 44 цього Кодексу.
Відповідно до ч. ч. 1,2 ст. 382-3 КАС України, за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.
Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.
Суд зазначає, що звіт складений з дотриманням ст. 382-2 КАС України.
У разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
Суд за клопотанням суб'єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб'єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними. Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.
Аналізуючи приписи наведених норм, суд приходить до висновку, що обов'язковою умовою для не прийняття звіту є: або відсутність обґрунтованих обставин, які ускладнюють виконання судового рішення; або заходи, які вживаються відповідачем, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Натомість виконання судового рішення не в повному обсязі не є підставою для відмови у прийнятті звіту, якщо відповідачем - суб'єктом владних повноважень доведено, що існують обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, а ним, в свою чергу, ужито всіх належних від нього заходів для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Як встановлено судом, відповідачем здійснено нарахування компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії за період з 30.09.2015 по 09.10.2021, сума якої складає 99768,43 грн. Однак компенсацію не виплачено.
Отже, рішення Одеського адміністративного суду від 09.04.2025 року у справі №420/3500/25 відповідачем у повному обсязі не виконано.
Суд враховує, що Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області не є розпорядником бюджетних коштів та що виплата коштів, нарахованих на виконання рішення Одеського адміністративного суду від 09.04.2025 може бути здійснена виключно в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат та з урахуванням дати набрання рішення законної сили.
Також, відповідачем надано достатньо доказів на підтвердження викладених в звіті обставин, що стосуються обліку заборгованості в підсистемі «Реєстр судових рішень», а також вчинення активних дії на виконання рішення, зокрема звернення до Пенсійного фонду України з метою отримання додаткового фінансування.
З огляду на викладене суд приходить до висновку про необхідність прийняття звіту та наявність підстав для установлення встановлює нового строку для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 КАС України.
Відповідно до частини третьої статті 382-1 КАС України встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.
Ураховуючи те, що можливість виконання судового рішення лежить у площині бюджетного процесу та огляду на специфіку і тривалість бюджетного фінансування, суд вважає необхідним установити строк для подання звіту - три місяці з дня отримання відповідачем цієї ухвали.
Суд також не вбачає підстав для накладення на керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області штрафу при розгляді цього звіту.
Щодо постановлення ухвали в порядку ст. 249 КАС України, суд зазначає таке.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» компенсацію виплачують за рахунок:
власних коштів - підприємства, установи і організації, які не фінансуються і не дотуються з бюджету, а також об'єднання громадян;
коштів відповідного бюджету - підприємства, установи і організації, що фінансуються чи дотуються з бюджету;
коштів Пенсійного фонду України, Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, інших цільових соціальних фондів, а також коштів, що спрямовуються на їх виплату з бюджету.
Отже, компенсацію виплачують в тому числі за рахунок Пенсійного фонду України, як і за рахунок коштів, що спрямовуються на їх виплату з бюджету, а не виключно за рахунок Пенсійного фонду України.
З огляду на викладене, суд не вбачає підстав для постановлення ухвали в порядку ст. 249 КАС України.
Крім того, застосування постанови КМУ №821 від 14.07.2025 не є предметом спору в даній справі.
Керуючись ст.ст. 241-245, 248, 256, 295, 382-382-3 КАС України, суд
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 22.01.2026 (вх. №11244/26 від 30.01.2026) про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 09.04.2025 у справі №420/3500/25.
Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області новий строк для подачі звіту про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 09.04.2025 у справі №420/3500/25 та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати суду звіт про виконання судового рішення протягом трьох місяців з дня отримання цієї ухвали про встановлення нового строку для подання звіту.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду в 15-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя Марин П.П.