Ухвала від 23.02.2026 по справі 420/542/22

Справа № 420/542/22

УХВАЛА

23 лютого 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суду у складі головуючого судді Марина П.П., розглянувши в порядку письмового провадження звіт Головного управління ПФУ в Одеській області про виконання рішення суду

ВСТАНОВИВ:

У проваджені Одеського окружного адміністративного суду перебувала справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.

Ухвалою суду від 30.07.2025 року заяву позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі №420/542/22 - задоволено. Зобов'язано Головне управління ПФУ в Одеській області подати протягом 60 днів з дати прийняття цієї ухвали звіт про виконання постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 16.06.2022 року у справі №420/542/22.

Ухвалою суду від 17.10.2025 прийнято звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 23.09.2025 (вх. №102003/25 від 30.09.2025) про виконання постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 16.06.2022 у справі №420/542/22. Встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області новий строк для подачі звіту про виконання постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 16.06.2022 у справі №420/542/22 та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати суду звіт про виконання судового рішення протягом трьох місяців з дня отримання цієї ухвали про встановлення нового строку для подання звіту.

Від Головного управління ПФУ в Одеській області надійшов звіт про виконання рішення суду від 16.06.2022 року у справі №420/542/22, який обґрунтовано тим, що на виконання судового рішення Головним управлінням здійснено перерахунок пенсії по втраті годувальника ОСОБА_1 з 01.12.2021 у розмірі 50% щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці. Розмір пенсії після виконання рішення суду становить 46900,88 грн. Сума доплати за період з 01.12.2021 по 30.06.2022 склала 192926,16 грн. Згідно з пунктом 5 статті 142 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" щомісячне довічне грошове утримання суддям виплачується органами Пенсійного фонду України за рахунок коштів Державного бюджету України. Суми пенсії, донараховані на виконання судових рішень, що виплачуються за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті Пенсійному фонду України на цю мету, обліковуються в автоматизованих системах обробки пенсійної документації (електронних пенсійних справах) та на їх підставі - в автоматизованій базі даних у підсистемі "Реєстр судових рішень» Інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України (далі - Реєстр). Таким чином, інформація про виконання рішення суду по справі № 420/542/22 та доплата за період з 01.12.2021 по 30.06.2022 Головним управлінням обліковується в електронній пенсійній справі ОСОБА_1 та на її підставі в Реєстрі. Органи Пенсійного Фонду України фінансують види пенсійних виплат за рахунок коштів Державного бюджету в межах виділених асигнувань. Відповідно до пункту 4 розділу I Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 31.08.2009 № 21-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України, 18.01.2022 за № 53/37389 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 09.12.2021 № 35-1) (далі - Порядок № 21-2), кошти Державного бюджету України передбачаються в бюджеті Пенсійного фонду України в обсягах, визначених Законом України про Державний бюджет України на відповідний рік. Бюджетами Пенсійного фонду України на 2022-2023 роки на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду передбачено по 360 млн. грн щорічно, на 2024 рік - 500,0 млн. грн. В бюджеті Головного управління (зі змінами) на 2022 рік на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду передбачено 41,6958 млн. грн; на 2023 рік (зі змінами) - 22,6370 млн. грн; на 2024 рік (зі змінами) - 55,2661 млн. грн Коштів, виділених на фінансування видатків, пов'язаних з погашенням заборгованості з пенсійних виплат (щомісячного довічного грошового утримання) за рішеннями суду, станом на кінець 2024 року вистачило на здійснення погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду з датою набрання рішеннями законної сили по 19.11.2020 включно. Бюджет Пенсійного фонду України на 2025 рік затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.09.2025 № 1152 "Деякі питання бюджету Пенсійного фонду України на 2025 рік". Згідно із пунктом 5 Розділу VII Порядку № 21-2 Пенсійним фондом України 22.09.2025 затверджено План доходів і видатків Головного управління на 2025 рік. 28.10.2025 до зазначеного плану внесено зміни. З урахуванням внесених змін планом доходів і видатків Головного управління на 2025 рік передбачено: - видатки за рахунок коштів загальнообов'язкового державного пенсійного страхування: на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), перерахованих на виконання рішень суду, в сумі 6,579 млн грн, на погашення заборгованості з виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання) на виконання ретроспективних судових рішень в сумі 6,6186 млн грн; - за рахунок коштів Державного бюджету України: на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), перерахованих на виконання рішень суду, в сумі 7,0009 млн грн, на погашення заборгованості з виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання) на виконання ретроспективних судових рішень - в сумі 12,8643 млн грн. Нараховані на виконання рішень суду кошти виплачуються в межах затверджених бюджетних призначень. Механізм фінансування з бюджету Пенсійного фонду України на 2025 рік видатків на виплату ретроспективних судових рішень та перерахованих пенсій за рішенням суду, який передбачає здійснення виплат за окремими напрямами у розрізі джерел їх виплати, визначено пунктом 25 розділу "Прикінцеві положення" Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік". Порядок здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821 (далі - Порядок № 821, ПКМУ № 821). Порядком № 821 визначено механізм здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, зокрема, за період, що передує даті набрання законної сили рішенням суду, за джерелами їх виплати (фінансування). Враховуючи зазначене, виплата заборгованості здійснюється відповідно до Порядку затвердженого Постановою № 821 у сумі пропорційно виділеної бюджетними асигнуваннями на цю мету. Після затвердження плану доходів і видатків Головного управління на 2025 рік Головним управлінням здійснювались виплати позивачам на виконання судових рішень, що набрали законної сили до прийняття Постанови № 821, в місячному розмірі 187,35 грн. ОСОБА_1 на виконання судового рішення від 16.06.2022 по справі №420/542/22 виплачено кошти в сумі 187,35 грн. Залишок боргу станом на 15.01.2026 складає 192738,81 грн. У зв'язку з набранням чинності постанови Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 № 1279 «Деякі питання організації виплати пенсій та грошової допомоги», починаючи з 1 квітня 2021 року фінансування пенсій та інших виплат, які згідно із законодавством проводяться за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством, здійснюється Пенсійним фондом України. З метою виконання рішення суду в частині виплати ОСОБА_1 обчисленої доплати пенсії Головне управління листом від 05.12.2025 № 1500-0403-5/196926 звернулось до Пенсійного фонду України з проханням розглянути питання щодо виділення коштів для виконання рішення суду по зазначеній справі. Від Пенсійного фонду України отримано відповідь від 09.01.2026 № 2800-030102-9/2492 в якій зазначено, що виплата коштів за ретроспективними рішеннями суду органами Пенсійного фонду України має здійснюватись в порядку, затвердженому Постановою № 821 та в межах затверджених бюджетних призначень. Бюджет Пенсійного фонду України на 2026 рік на сьогодні не затверджено. На теперішній час Головне управління діє на підставі тимчасового розпису доходів і видатків на 2026 рік, відповідно до якого виділення коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат (щомісячного довічного грошового утримання) за рішеннями суду заплановано з квітня поточного року (копія розпису додається). Таким чином, визначені постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 16.06.2022 по справі №420/542/22 зобов'язання виконані в межах повноважень, покладених на Головне управління. Виплата обчисленої доплати пенсії ОСОБА_1 буде здійснюватись після виділення відповідних коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду з Державного бюджету України.

Оцінюючи наданий звіт, суд зазначає таке.

Відповідно до ст. 382-2 КАС України, суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.

Звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення має містити: 1) найменування суду першої інстанції, до якого подається звіт; 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) особи, яка подає звіт, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв'язку та електронної пошти (за наявності), відомості про наявність або відсутність електронного кабінету; 3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); 4) номер справи, в межах якої ухвалено відповідне судове рішення; 5) відомості про виконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, строк, порядок та спосіб його виконання; 6) у разі невиконання судового рішення: орієнтовні строки виконання такого рішення та їх обґрунтування; відомості про обставини, які ускладнюють виконання судового рішення суб'єктом владних повноважень, які заходи вжито та вживаються ним для їх усунення; 7) перелік документів та інших матеріалів, що додаються до звіту та підтверджують обставини, зазначені у ньому.

До звіту додаються: 1) довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представника, якщо звіт поданий представником і такі документи раніше не подавалися; 2) докази направлення копій звіту та доданих до нього матеріалів іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 44 цього Кодексу.

Відповідно до ч. ч. 1,2 ст. 382-3 КАС України, за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.

Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.

Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.

Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.

Суд зазначає, що звіт складений з дотриманням ст. 382-2 КАС України.

У разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.

Суд за клопотанням суб'єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб'єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними. Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.

Якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.

Аналізуючи приписи наведених норм, суд приходить до висновку, що обов'язковою умовою для не прийняття звіту є: або відсутність обґрунтованих обставин, які ускладнюють виконання судового рішення; або заходи, які вживаються відповідачем, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.

Натомість виконання судового рішення не в повному обсязі не є підставою для відмови у прийнятті звіту, якщо відповідачем - суб'єктом владних повноважень доведено, що існують обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, а ним, в свою чергу, ужито всіх належних від нього заходів для своєчасного та повного виконання судового рішення.

Як встановлено судом, відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача, однак не виплачено заборгованість, яка виникла у зв'язку з перерахунком.

Відповідно до списку №1 на зарахування пенсій та грошової допомоги на поточні рахунки від 18.11.2025, ОСОБА_1 виплачено 187,35 грн.

Отже, постанова П'ятого апеляційного адміністративного суду від 16.06.2022 у справі №420/542/22 відповідачем у повному обсязі не виконано.

Суд враховує, що Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області не є розпорядником бюджетних коштів та що виплата коштів, нарахованих на виконання постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 16.06.2022 може бути здійснена виключно в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат та з урахуванням дати набрання рішення законної сили.

Також, відповідачем надано докази на підтвердження відсутності в належному обсязі затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат, а також вчинення активних дії на виконання рішення, зокрема звернення за фінансуванням до Пенсійного фонду України.

З огляду на викладене суд приходить до висновку про необхідність прийняття звіту та наявність підстав для установлення встановлює нового строку для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 КАС України.

Відповідно до частини третьої статті 382-1 КАС України встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.

Ураховуючи те, що можливість виконання судового рішення лежить у площині бюджетного процесу та огляду на специфіку і тривалість бюджетного фінансування, суд вважає необхідним установити строк для подання звіту - три місяці з дня отримання відповідачем цієї ухвали.

Суд також не вбачає підстав для накладення на керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області штрафу при розгляді цього звіту.

Керуючись ст.ст. 241-245, 248, 256, 295, 382-382-3 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 15.01.2026 (вх. №9132/26 від 23.01.2026) про виконання постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 16.06.2022 у справі №420/542/22.

Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області новий строк для подачі звіту про виконання постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 16.06.2022 у справі №420/542/22 та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати суду звіт про виконання судового рішення протягом трьох місяців з дня отримання цієї ухвали про встановлення нового строку для подання звіту.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду в 15-денний строк з дня складання повного судового рішення.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Суддя Марин П.П.