Справа № 420/15269/25
23 лютого 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суду у складі головуючого судді Марина П.П., розглянувши в порядку письмового провадження звіт Головного управління ПФУ в Херсонській області про виконання рішення суду
У проваджені Одеського окружного адміністративного суду перебувала справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ПФУ в Херсонській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвалою суду від 19.09.2025 року заяву позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі №420/15269/25 - задоволено. Зобов'язано Головне управління ПФУ в Одеській області подати протягом 30 днів з дати прийняття цієї ухвали звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27.06.2025 року у справі №420/15269/25.
Ухвалою суду від 21.10.2025 прийнято звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області від 16.10.2025 (вх. №109121/25 від 03.10.2025) про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27.06.2025 у справі №420/15269/25. Встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Херсонській області новий строк для подачі звіту про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27.06.2025 у справі №420/15269/25 та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області подати суду звіт про виконання судового рішення протягом трьох місяців з дня отримання цієї ухвали про встановлення нового строку для подання звіту.
Від Головного управління ПФУ в Херсонській області надійшов звіт про виконання рішення суду від 27.06.2025 року у справі №420/15269/25, який обґрунтовано тим, що з метою виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27.06.2025 у справі №420/15269/25, що набрало законної сили 29.07.2025, Головним управлінням в жовтні 2025 року здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 в межах покладених зобов'язань. Розмір пенсії після перерахунку на 01.11.2025 становить 23610,00 грн, з 01.01.2026 - 24765,84 грн. Сума доплати по перерахунку пенсії за період з 01.02.2023 по 31.10.2025 склала 211430,77 грн та обліковується в реєстрі судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою за № 821-6224 (витяг додано до попереднього звіту). Зазначена сума обліковується в реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 26.09.2018 №20-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції 22.10.2018 за №1189/32641. Виплата боргу можлива лише за наявності відповідного бюджетного призначення за рахунок виділення коштів з державного бюджету на виплату заборгованості.
Щодо виплати заборгованості зазначено, що виплата заборгованості буде здійснюватись відповідно до Порядку затвердженого Постановою № 821 у сумі пропорційно виділеної бюджетними асигнуваннями на цю мету.
Також зазначено, що в Тимчасовому розписі доходів і видатків Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області на 2026 рік виділення коштів на погашення заборгованості протягом січня, лютого, березня - не передбачено.
Разом з тим, з огляду на дотримання вимог Постанови №821 у жовтні-листопаді 2025 ОСОБА_1 виплачено частину поточної заборгованості за рахунок коштів Державного бюджету України у сумі 19887,67 грн. Таким чином, залишок заборгованості складає 201252,04 грн, в тому числі: 196397,57 грн - відкладений борг; 4854,47 грн- поточний борг (за період з 01.12.2025 по 31.12.2025).
Враховуючи Постанову №1279 та централізоване перерахування коштів на фінансування пенсійних виплат, в тому числі за рішеннями суду Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, з метою виконання рішення суду в повному обсязі, листом від 17.12.2025 №2100-0207-5/49569, зверталось до Пенсійного фонду України щодо вирішення питання виплати ОСОБА_1 заборгованості з пенсійних виплат на виконання рішення суду. За результатами розгляду вищевказаного листа-клопотання Пенсійний фонд України надав відповідь листом від 14.01.2026 №2800-030101-9/3578 (копія листа додається), зазначивши, зокрема, що: «….Порядок здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821 (далі - Порядок). Порядком визначено механізм здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, зокрема, за період, що передує даті набрання законної силирішенням суду, за джерелами їх виплати (фінансування)».
Враховуючи наведене представник заявника вказує, що Головне управління не може визначити орієнтовні строки виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27.06.2025 у справі № 420/15269/25 в частині виплати всієї суми заборгованості, оскільки виплата напряму залежить від виділених бюджетних асигнувань та враховуючи принцип “пропорційності» виплати коштів - кількості проведених перерахунків на виконання судових рішень.
Оцінюючи наданий звіт, суд зазначає таке.
Відповідно до ст. 382-2 КАС України, суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
Звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення має містити: 1) найменування суду першої інстанції, до якого подається звіт; 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) особи, яка подає звіт, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв'язку та електронної пошти (за наявності), відомості про наявність або відсутність електронного кабінету; 3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); 4) номер справи, в межах якої ухвалено відповідне судове рішення; 5) відомості про виконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, строк, порядок та спосіб його виконання; 6) у разі невиконання судового рішення: орієнтовні строки виконання такого рішення та їх обґрунтування; відомості про обставини, які ускладнюють виконання судового рішення суб'єктом владних повноважень, які заходи вжито та вживаються ним для їх усунення; 7) перелік документів та інших матеріалів, що додаються до звіту та підтверджують обставини, зазначені у ньому.
До звіту додаються: 1) довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представника, якщо звіт поданий представником і такі документи раніше не подавалися; 2) докази направлення копій звіту та доданих до нього матеріалів іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 44 цього Кодексу.
Відповідно до ч. ч. 1,2 ст. 382-3 КАС України, за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.
Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.
Суд зазначає, що звіт складений з дотриманням ст. 382-2 КАС України.
У разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
Суд за клопотанням суб'єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб'єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними. Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.
Аналізуючи приписи наведених норм, суд приходить до висновку, що обов'язковою умовою для не прийняття звіту є: або відсутність обґрунтованих обставин, які ускладнюють виконання судового рішення; або заходи, які вживаються відповідачем, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Натомість виконання судового рішення не в повному обсязі не є підставою для відмови у прийнятті звіту, якщо відповідачем - суб'єктом владних повноважень доведено, що існують обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, а ним, в свою чергу, ужито всіх належних від нього заходів для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Як встановлено судом, відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача, однак не виплачено заборгованість, яка виникла у зв'язку з перерахунком.
Отже, рішення Одеського адміністративного суду від 27.06.2025 року у справі №420/12253/24 відповідачем у повному обсязі не виконано.
Суд враховує, що Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області не є розпорядником бюджетних коштів та що виплата коштів, нарахованих на виконання рішення Одеського адміністративного суду від 27.06.2025 може бути здійснена виключно в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат та з урахуванням дати набрання рішення законної сили.
Також, відповідачем надано достатньо доказів на підтвердження викладених в звіті обставин, що стосуються обліку заборгованості в підсистемі «Реєстр судових рішень», часткової виплати, вчинення активних дії на виконання рішення, а також недостатності фінансування.
Також відповідачем надано докази звернення за додатковим фінансуванням до Пенсійного фонду України.
З огляду на викладене суд приходить до висновку про необхідність прийняття звіту та наявність підстав для установлення нового строку для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 КАС України.
Відповідно до частини третьої статті 382-1 КАС України встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.
Ураховуючи те, що можливість виконання судового рішення лежить у площині бюджетного процесу та огляду на специфіку і тривалість бюджетного фінансування, суд вважає необхідним установити строк для подання звіту - три місяці з дня отримання відповідачем цієї ухвали.
Суд також не вбачає підстав для накладення на керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області штрафу при розгляді цього звіту.
Керуючись ст.ст. 241-245, 248, 256, 295, 382-382-3 КАС України, суд
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області від 19.01.2026 (вх. №7199/26 від 20.01.2026) про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27.06.2025 у справі №420/15269/25.
Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Херсонській області новий строк для подачі звіту про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27.06.2025 у справі №420/15269/25 та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області подати суду звіт про виконання судового рішення протягом трьох місяців з дня отримання цієї ухвали про встановлення нового строку для подання звіту.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду в 15-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя Марин П.П.