про відстрочення виконання судового рішення
24 лютого 2026 р. № 400/8084/25
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Ярощука В.Г., розглянувши заяву відповідача про відстрочення виконання рішення в адміністративній справі
за позовомОСОБА_1 , ,
до відповідачаІНФОРМАЦІЯ_1 , ,
провідстрочення,
Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 26.01.2026 у справі № 400/8084/25 апеляційні скарги ОСОБА_1 і ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач) задоволено частково, рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 08.09.2025 змінено, зокрема абзац третій резолютивної частини викладено у наступній редакції:
«Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щомісячну індексацію-різницю грошового забезпечення в сумі 3937,26 грн. за період з 01 березня 2018 року по 27 грудня 2018 року в загальній сумі 38864,34грн. відповідно до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078, із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 № 44, з урахуванням раніше виплачених сум».
Постанова набрала законної сили 26.01.2026, на виконання якої 10.02.2026 Миколаївський окружний адміністративний суд видав виконавчий лист.
12.02.2026 відповідач подав до суду заяву про відстрочення виконання рішення у справі № 400/8084/25 до 27.01.2027.
Вищенаведена заява про відстрочення виконання судового рішення аргументована тим, що відповідач є бюджетною установою, фінансується з державного бюджету. З метою виконання постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 26.01.2026 у справі № 400/8084/25 відповідач нарахував позивачу індексацію грошового забезпечення у розмірі та надав розпоряднику бюджетних коштів вищого рівня заявку-розрахунок на фінансування виконання, зокрема, даного рішення суду. Однак, на теперішній час зазначеного фінансування не відбулось. Отже, вказані об'єктивні обставини перешкоджають належному виконанню постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 26.01.2026 у справі № 400/8084/25, яке буде виконано при надходженні відповідного бюджетного фінансування.
18.02.2026 Миколаївський окружний адміністративний суд постановив ухвалу про призначення судового засідання щодо розгляду цієї заяви на 24.02.2026.
Сторони у судове засідання не прибули, хоча були повідомлений про дату, час і місце розгляду заяви, що підтверджується карткою руху електронного документа щодо ухвали від 18.02.2026.
Керуючись частиною другою статті 378 КАС України, суд розглянув заяву про відстрочення виконання судового рішення в судовому засіданні за відсутності сторін.
Розглянувши заяву про зміну порядку та способу виконання рішення, суд встановив наступне.
Відповідно до частини першої статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, установлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Згідно з частиною другою статті 378 КАС України заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у двадцятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Абзацом першим частини третьої статті 378 КАС України встановлено, що підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує:
1) ступінь вини відповідача у виникненні спору;
2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім'ї, її матеріальне становище;
3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо (частина четверта статті 378 КАС України).
Відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення рішення, ухвали, постанови (частина п'ята статті 378 КАС України).
Стаття 378 КАС України не містить конкретного переліку обставин для відстрочення та/або розстрочення виконання судового рішення, а лише встановлює критерії для їх визначення, надаючи суду в кожному конкретному випадку дискреційні повноваження, які він реалізує за власними переконаннями, вирішувати питання про наявність обставин, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
До обставин, що ускладнюють виконання судового рішення та які є підставою для відстрочки/розстрочки його виконання, належать скрутне матеріальне становище боржника, наявність загрози банкрутства юридичної особи-боржника, стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Відстрочка/розстрочка виконання рішення має базуватися на принципах співмірності і пропорційності з метою забезпечення балансу прав і законних інтересів стягувачів і боржників. Ці заходи не повинні створювати боржнику можливість ухилятися від виконання судового рішення. До уваги повинні братися не лише реальний майновий стан боржника, але й його наміри, що свідчать про бажання виконати рішення.
Верховний Суд у постанові від 11.10.2019 у справі № 810/4643/18 зазначив, що це питання суд вирішує із врахуванням конкретних обставин адміністративної справи, зокрема, суб'єктного складу сторін у справі, зобов'язаної сторони (боржника) за рішенням суду, складного майнового стану чи складної життєвої ситуації зобов'язаної сторони (боржника), впливу виконання рішення на спроможність зобов'язаної сторони (боржника) виконати інший публічний обов'язок чи зобов'язання перед особами, які потребують соціального захисту. У випадку розстрочення (відстрочення) виконання свого рішення суд, який здійснює контроль за його виконанням, повинен забезпечити баланс публічного і приватного інтересів.
Як обґрунтовує заявник свою заяву, основною обставиною, що ускладнює виконання судового рішення, є не виділення розпорядником коштів вищого рівня бюджетних асигнувань на виплату грошового забезпечення для військовослужбовців, звільнених з військової служби, на виконання рішень судів.
Суд встановив, що відповідач у лютому 2026 року подавав розпоряднику бюджетних коштів вищого рівня заявку-розрахунок від 11.02.2026 № 802/1575 про потребу на фінансування для виплати грошового забезпечення для військовослужбовців, звільнених з військової служби, на виконання рішень судів, зокрема індексації грошового забезпечення позивачу. Заборгованість станом на лютий 2025 року становить декілька мільйонів гривень.
Таким чином, оскільки на даний час існують обставини, які ускладнюють виконання рішення суду у справі. Водночас відсутні підстави ставити під сумнів намір заявника виконувати судове рішення в майбутньому.
Відповідно до частини п'ятої статті 378 КАС України відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення рішення, ухвали, постанови.
Виходячи з наведеного, суд прийшов до висновку, що заяву слід задовольнити та відстрочити виконання судового рішення до закінчення поточного бюджетного періоду, тобто до 31.12.2026.
Керуючись статтями 248, 256, 293, 295, 297, 378 КАС України, суд
1. Заяву ІНФОРМАЦІЯ_1 від 12.02.2026 про відстрочення виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 08.09.2025 у справі № 400/8084/25 (у редакції постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 26.01.2026) задовольнити частково.
2. Відстрочити виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 08.09.2025 у справі № 400/8084/25 (у редакції постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 26.01.2026) до 31.12.2026.
3. Направити учасникам справи копію цієї ухвали.
4. Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення.
5. Ухвала може бути оскаржена. Апеляційна скарга на цю ухвалу подається безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Суддя В.Г.Ярощук