Рішення від 24.02.2026 по справі 400/6239/25

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 лютого 2026 р. справа № 400/6239/25

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Мороза А.О., в спрощеному позовному провадженні без повідомлення сторін, в письмовому провадженні, розглянув адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідачаГоловного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008,

провизнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивачка) звернулась з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - відповідач), в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не включення в страховий стаж періоду роботи з 29.04.93 р. до 28.02.98 р., з 01.04.98 р. до 19.08.98 р., з 01.01.02 р. до 31.12.02 р., з 01.02.07 р. до 28.02.07 р., з 01.05.07 р. до 31.05.07 р., з 01.07.07 р. до 02.07.07 р. при призначенні позивачці пенсії за віком;

- зобов'язати відповідача здійснити позивачці перерахунок пенсії за віком з включенням до страхового стажу періоду її роботи з 29.04.93 р. до 28.02.98 р., з 01.04.98 р. до 19.08.98 р., з 01.01.02 р. до 31.12.02 р., з 01.02.07 р. до 28.02.07 р., з 01.05.07 р. до 31.05.07 р., з 01.07.07 р. до 02.07.07 р.

В обґрунтування своїх вимог позивачка зазначила, що спірні періоди підтвердженні записами її трудової книжки, а несплата страхових внесків не може бути підставою для не зарахування цих періодів до її страхового стажу при призначення пенсії за віком. Оскільки, відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство - страхувальник, оскільки воно здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи. Щодо періоду підприємницької діяльності, то вона сплачувала фіксований податок, що підтверджується довідкою податкового органу.

Від відповідача надійшов відзив, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог та зазначає, що до 01.01.04 р. зараховується до страхового стажу за умови підтвердження роботи записами у трудовій книжці або трудовим договором (контрактом) та документами, що підтверджують сплату внесків на соціальне страхування за кожну конкретну особу. Водночас, щодо записів трудової книжки серії НОМЕР_1 від 02.08.82 р. позивачка була членом фермерського господарства “Астра» з 29.04.93 р. до 02.07.07 р. Відповідно до даних індивідуальних відомостей реєстру застрахованих осіб до страхового стажу зараховані періоди з 01.03.98 р. до 31.03.98 р., з 01.01.01 р. до 31.12.01 р., з 01.01.03 р. до 31.01.07 р., з 01.03.07 р. до 30.04.07 р., з 01.06.07 р. до 30.06.07 р. Згідно з свідоцтвом про народження дитини ОСОБА_2 серії НОМЕР_2 від 05.07.99 р., до страхового стажу зарахований період догляду за дитиною до 3 років з 20.08.98 р. до 31.12.00 р.

Суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного поводження без повідомлення сторін.

Справу розглянуто в порядку письмового провадження.

Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.

Позивачка з 25.04.25 р. перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Миколаївській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

При призначенні пенсії позивачці не було зараховано до її страхового стажу періоди роботи з 29.04.93 р. до 28.02.98 р., з 01.04.98 р. до 19.08.98 р., з 01.01.02 р. до 31.12.02 р., з 01.02.07 р. до 28.02.07 р., з 01.05.07 р. до 31.05.07 р., з 01.07.07 р. до 02.07.07 р. через відсутність відомостей, що підтверджують сплату внесків на соціальне страхування.

Таку бездіяльність відповідача позивачка вважає протиправною, тому звернулась до суду з даним позовом.

Відповідно до частини 1 статті 26 Закону № 1058 починаючи з 01.01.18 р. право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу з 1 січня 2024 р. до 31 грудня 2024 р. - не менше 31 років.

Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону № 1058 страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (ч. 2 ст. 24 Закону № 1058).

Згідно з п. 1 ч. 22 Закону № 1058 відомості, що містяться в системі персоніфікованого обліку, використовуються виконавчими органами Пенсійного фонду поміж іншого для підтвердження участі застрахованої особи в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, обчислення страхових внесків, визначення права застрахованої особи або членів її сім'ї на отримання пенсійних виплат згідно з цим Законом, визначення розміру, перерахунку та індексації пенсійних виплат, передбачених цим Законом.

Відповідно до ст. 62 Закону України “Про пенсійне забезпечення» від 05.11.91 р. № 1788-XII (далі - Закон № 1788), основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Пунктами 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України “Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» № 637 від 12.08.93 р. (далі - Постанова № 637), передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.

З матеріалів справи вбачається, що відповідачем не зараховано до страхового стажу позивачки з 29.04.93 р. до 28.02.98 р., з 01.04.98 р. до 19.08.98 р., з 01.01.02 р. до 31.12.02 р., з 01.02.07 р. до 28.02.07 р., з 01.05.07 р. до 31.05.07 р., з 01.07.07 р. до 02.07.07 р. через відсутність відомостей, що підтверджують сплату внесків на соціальне страхування. При цьому, вказані періоди роботи підтверджуються записами трудової книжки серії НОМЕР_1 від 02.08.82 р.

Частиною 3 ст. 20 Закону № 1058 визначено, що у разі ухилення страхувальника чи його посадових осіб від надання територіальному органу Пенсійного фонду звітності чи інших документів про сплату страхових внесків страхові внески обчислюються територіальним органом Пенсійного фонду в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, за непрямим методом виходячи з оцінки валового доходу та витрат страхувальника, кількості осіб, які перебувають з ним у трудових відносинах, обсягу виробленої (реалізованої) продукції (послуг), суми сплачених ним податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законодавством.

Відповідно до ч. 10 ст. 20 Закону № 1058, якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Невнесення страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відбулось не з вини позивача.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що несплата фермерським господарством “Астра» за позивачку страхових внесків не може бути підставою для не зарахування до страхового стажу періоду роботи, оскільки відповідальність за несплату страхових внесків несе страхувальник, в якому працює/проходить службу застрахована особа.

Внаслідок невиконання страхувальниками обов'язку по сплаті внесків до Пенсійного фонду України позивач позбавлений соціальної захищеності та пенсійного стажу за спірний період на вказаному підприємстві, що є неприпустимим та таким, що суперечить основним конституційним засадам в сфері соціального захисту.

Аналогічна правова позиція зазначена у постанові Верховного Суду від 24.05.18 р. у справі № 490/12392/16-а.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Щодо періоду, в який позивачка займалась підприємницькою діяльністю з 14.04.98 р. до 30.06.17 р., суд зазначає наступне.

Так, відповідно до довідки Первомайської об'єднаної державної податкової інспекції від 26.02.08 р. № 2723/2/17-327 позивачка перебувала на обліку в Первомайській ОДПІ, як платник податків з 27.02.97 р. до 21.09.07 р., також зазначено, що вона сплачувала фіксований податок у період з 14.04.98 р. до 21.09.07 р.

Згідно з підпункту 3 підпункту 3-1 розділу XV Прикінцеві положення Закону №1058-IV, до страхового стажу для визначення права на призначення пенсії згідно із статтею 26 цього Закону включаються періоди:

ведення підприємницької діяльності із застосуванням спрощеної системи оподаткування, а також із застосуванням фіксованого податку: з 1 січня 1998 року по 30 червня 2000 р. включно, що підтверджуються довідкою про реєстрацію як суб'єкта підприємницької діяльності;

з 1 липня 2000 р. до 31 грудня 2017 р. включно, за умови сплати страхових внесків (єдиного внеску) незалежно від сплаченого розміру (крім випадків звільнення від сплати єдиного внеску).

Відповідно до статті 1 Указу Президента України Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва № 727/98 від 03.07.98 р., спрощена система оподаткування, обліку та звітності запроваджується, зокрема, для фізичних осіб, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і у трудових відносинах з якими, включаючи членів їх сімей, протягом року перебуває не більше 10 осіб та обсяг виручки яких від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за рік не перевищує 500 тис. гривень.

Відповідно до розділу II пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.03 р., затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.05 р., період здійснення фізичною особою підприємницької діяльності, крім осіб, які здійснювали підприємницьку діяльність за спрощеною системою оподаткування, з 01 липня 2000 року підтверджується довідкою із бази даних реєстру застрахованих осіб за інформацією відділу персоніфікованого обліку. Період здійснення фізичною особою підприємницької діяльності за спрощеною системою оподаткування до 1 січня 2004 р. підтверджується спеціальним торговим патентом, або свідоцтвом про сплату єдиного податку, або патентом про сплату фіксованого розміру прибуткового податку з громадян, або довідкою про сплату страхових внесків, а з 1 січня 2004 р. - довідкою із бази даних реєстру застрахованих осіб за інформацією відділу персоніфікованого обліку. Для визначення права на призначення пенсії за віком згідно зі статтею 26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за період ведення підприємницької діяльності із застосуванням спрощеної системи оподаткування, а також із застосуванням фіксованого податку з 1 січня 1998 р. до 30 червня 2000 р. включно надається довідка про реєстрацію як суб'єкта підприємницької діяльності.

Постановою Кабінету Міністрів України Про внесення зміни до пункту 4 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній № 793 від 03.10.18 р. внесено зміни до п. 4 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній, затвердженого постановою кабінету Міністрів України № 637 від 12.08.93 р., пункт 4 доповнено абзацом наступного змісту: Періоди провадження підприємницької діяльності із застосуванням спрощеної системи оподаткування, в тому числі із застосуванням фіксованого податку, з 1 січня 1998 р. до 31 грудня 2003 р. зараховуються до трудового стажу фізичних осіб - підприємців на підставі довідки про реєстрацію особи як суб'єкта підприємницької діяльності, а з 1 січня 2004 р. до 31 грудня 2017 р. за бажанням особи - за умови сплати страхових внесків (єдиного внеску) незалежно від суми сплачених коштів.

Таким чином, обов'язковою умовою для зарахування до страхового стажу періоду здійснення особою підприємницької діяльності є сам лише факт сплати за такий період внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (єдиного соціального внеску) незалежно від їх розміру.

На підставі аналізу наведених правових норм слідує, що до страхового стажу включаються період здійснення особою підприємницької діяльності за таких умов:

- до 01 травня 1993 року час роботи осіб, які займаються підприємницькою діяльністю, зараховується до трудового стажу за наявності довідки Пенсійного фонду України про сплату страхових внесків;

- до 01 січня 1998 року підтверджується спеціальним торговим патентом, патентом про сплату фіксованого розміру прибуткового податку з громадян, або довідкою про сплату страхових внесків;

- з 01 січня 1998 року до 01 січня 2004 року періоди провадження підприємницької діяльності із застосуванням спрощеної системи оподаткування, в тому числі із застосуванням фіксованого податку, зараховуються до трудового стажу фізичних осіб - підприємців, якщо вони підтвердженні довідкою про реєстрацію як суб'єкта підприємницької діяльності та застосування спрощеної системи оподаткування;

- з 01 січня 2004 року по 31 грудня 2017 року періоди провадження підприємницької діяльності із застосуванням спрощеної системи оподаткування зараховуються до страхового стажу за умови сплати страхових внесків (єдиного внеску) незалежно від суми сплачених коштів.

При цьому, перебуваючи на обліку в податковому органі як суб'єкт підприємницької діяльності, позивачка подавала відповідну звітність та сплачувала фіксований податок як особа, яка перебувала на спрощеної системи оподаткування

Таким чином, періоди провадження підприємницької діяльності позивачки підлягають зарахуванню до страхового стажу.

З огляду на вищевикладене, суд доходить висновку про протиправність бездіяльності відповідача щодо не включення до страхового стажу періоду роботи з 29.04.93 р. до 28.02.98 р., з 01.04.98 р. до 19.08.98 р., з 01.01.02 р. до 31.12.02 р., з 01.02.07 р. до 28.02.07 р., з 01.05.07 р. до 31.05.07 р., з 01.07.07 р. до 02.07.07 р. при призначенні позивачці пенсії за віком, тому відповідача належить зобов'язати ці періоди зарахувати до страхового стажу позивачки.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачкою при поданні позову сплачено судовий збір у розмірі 1 211,20 грн., який з урахуванням задоволення позовних вимог підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача.

Керуючись ст. ст. 2, 19, 139, 241-246, 262 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до Головного управління Пенсінйого фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008, ЄДРПОУ 13844159), задовольнити.

2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008, ЄДРПОУ 13844159) щодо не включення до страхового стажу ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) періоду роботи з 29.04.93 р. до 28.02.98 р., з 01.04.98 р. до 19.08.98 р., з 01.01.02 р. до 31.12.02 р., з 01.02.07 р. до 28.02.07 р., з 01.05.07 р. до 31.05.07 р., з 01.07.07 р. до 02.07.07 р. при призначенні пенсії за віком.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008, ЄДРПОУ 13844159) здійснити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) перерахунок пенсії за віком з 25.04.25 р., зарахувавши до страхового стажу періоди роботи з 29.04.93 р. до 28.02.98 р., з 01.04.98 р. до 19.08.98 р., з 01.01.02 р. до 31.12.02 р., з 01.02.07 р. до 28.02.07 р., з 01.05.07 р. до 31.05.07 р., з 01.07.07 р. до 02.07.07 р.

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008, ЄДРПОУ 13844159) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) судовий збір в сумі 1 211,20 грн. (одна тисяча двісті одинадцять гривень двадцять копійок).

5. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя А. О. Мороз