Рішення від 24.02.2026 по справі 400/9471/25

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 лютого 2026 р. № 400/9471/25

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Величка А.В., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідачаІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (структурний підрозділ ІНФОРМАЦІЯ_2 ), АДРЕСА_3 ,

провизнання дій та бездіяльності протиправними; зобов'язання вчинити певні дії; визнання протиправним та скасування рішення, оформленого розпорядженням від 16.06.2025 року № 3115,

ВСТАНОВИВ:

До Миколаївського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі позивач, ОСОБА_1 ) з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі відповідач - 1) та ІНФОРМАЦІЯ_1 (відповідач-2), в якому просить суд: визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо ненадання відповіді на заяву ОСОБА_1 , яка була отримана 28.06.2025 року;визнати протиправним та скасувати дії/рішення ІНФОРМАЦІЯ_4 , оформлене розпорядженням начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 від 16.06.2025 №3115 відносно ОСОБА_1 щодо взяття повторно на військовий облік ОСОБА_1 без наявних законних підстав; визнати протиправним дії/рішення ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо внесення даних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про постановку на військовий облік ОСОБА_1 як "військовозобов'язаний" без наявних законних підстав; визнати протиправним дії/рішення ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо внесення змін до даних Єдиного державного реєстру призовників. військовозобов'язаних та резервістів про стан придатності ОСОБА_1 відповідно до постанови ВЛК від 16.06.2022 року без наявних документальних підстав, як "непридатний в мирний час, обмежено придатний у воєнний час"; зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_5 виключити ОСОБА_1 з військово обліку як такого, який визнаний непридатним до військової служби на підставі постанови військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_6 , оформлене довідкою від 16.06.2022 р №4; зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_5 внести персональні дані стосовно ОСОБА_1 до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

В обґрунтування позову позивач вказує що має статус внутрішньо переміщеної особи (ВПО) перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_7 .

В період з 05.08.2019 року до 16.06.2022 року перебував на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_6 .

16 червня 2022 року позивач пройшов військово-лікарську комісію (ВЛК) в ІНФОРМАЦІЯ_8 .

За результатами медичного огляду було оформлено довідку ВЛК від 16.06.2022 р. № 4 ІНФОРМАЦІЯ_6 . За результатами медичного огляду ОСОБА_1 визнали непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі ст. 41А, 64 Б.

Станом на дату оформлення документу на ім'я ОСОБА_1 , затвердження такого рішення штатною ВЛК не було передбачено. На підставі чого позивача знято з військового обліку, про що зроблено запис у його військовому квитку.

У 2024 році ОСОБА_1 був змушений переїхати до Миколаївської області. Згідно довідки ВПО №4810-7002055191 від 13 червня 2024 року (видана ЦНАП Березанської селищної ради), фактичне місце проживання ОСОБА_1 змінилося на АДРЕСА_4 .

У зв'язку з чим ОСОБА_1 став на облік до ІНФОРМАЦІЯ_3 у АДРЕСА_5 , та на підставі раніше оформленої Довідки ВЛК від 16.06.2022 р. № 4 ІНФОРМАЦІЯ_6 15.06.2024 року ОСОБА_1 було виключено з військового обліку, про що мається відповідний запис у військовому квитку.

Згідно даних з застосунку "Резерв +" станом на 02.11.2024 р. 08:39, ОСОБА_1 був виключений з військового обліку, постанова ВЛК - від 16.06.2022 року "непридатний з виключенням з військового обліку".

З моменту виключення з військового обліку ОСОБА_1 неодноразово перетинав кордон, на підставі виданих документів.

При поверненні на територію України, 22 червня 2025 року, при оновленні військово- облікового документа через застосунок "Резерв+", ОСОБА_1 було виявлено інформацію про те, що він стоїть на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_9 з категорією обліку "військовозобов'язаний", номер в реєстрі Оберіг 260220200640101800004.

Постанова ВЛК від 16.06.2022 року “Непридатний в мирний час, обмежено придатний у воєнний час".

Зазначена інформація в електронному військово-обліковому документі суперечить фактичному статусу ОСОБА_1 та наявним документам, що підтверджують його безстрокове виключення з військового обліку та непридатність до військової служби.

До Центральної військово - лікарської комісії ЗСУ стосовно обставин зміни стану придатності позивача згідно Довідки ВЛК від 16.06.2022 р. було направлено адвокатський запит та була отримана відповідь за № 598/4/15874 від 02.07.2025 р. у якій зазначалось що, медичні документи ОСОБА_1 до ЦВЛК ЗСУ не надходили та відповідно не розглядались.

В інтересах ОСОБА_1 був поданий адвокатський запит до 18 Регіональної військово-лікарської комісії стосовно обставин зміни його стану придатності згідно Довідки ВЛК від 16.06.2022 р. (відправлення №5400300088020, отримано 02.07.2025 р). Однак, будь-яка відповідь з 18 Регіональної ВЛК не надходила.

Позивач вважає, що відповідач повинен виключити його з військового обліку тому і звернувся до суду за захистом своїх порушених прав.

Ухвалою Миколаївського окружного адміністративного суду від 15.09.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін у судове засідання.

У поданому до суду відзиві відповідач вказує на необґрунтованість та безпідставність заявлених вимог позивача. Відповідно до частини десятої статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» громадяни України, які приписані до призовних дільниць або перебувають у запасі Збройних сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України чи проходять службу у військовому резерві зобов'язані: прибувати за викликом районного, міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі- відповідні районні (міськи) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу Служби зовнішньої розвідки України для оформлення військово- облікових документів, приписки, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів; проходити медичний огляд та лікування у лікувально-профілактичних закладах згідно з рішеннями комісії з питань приписки, призовної комісії або військово- лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у Службі зовнішньої розвідки України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України; проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі; виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.

Згідно із пунктом 1 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України від 10 грудня 2008 року №1153 (далі Положення № 1153) цим Положенням визначається порядок проходження громадянами України (далі - громадяни) військової служби у Збройних Силах України та регулюються питання, пов'язані з проходженням такої служби під час виконання громадянами військового обов'язку в запасі.

Відповідно до пункту 253 Положення №1153 призови на військову службу військовозобов'язаних у воєнний час проводяться територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, а резервістів - командирами військових частин на підставі указів Президента України. Початком проходження військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період є день, визначений статтею 24 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».

Пунктами 1- 4 Указу Президента України № 69/2022, у зв'язку з військовою агресією російської Федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до частини другої статті 102, пунктів 1, 17, 20 частини першої статті 106 Конституції України, Президентом України постановлено: оголосити та провести загальну мобілізацію (далі - мобілізація); мобілізацію провести на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва; мобілізація проводиться протягом 90 діб із дня набрання чинності цим Указом; призов військовозобов'язаних, резервістів та залучення транспортних засобів для забезпечення потреб Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших військових формувань України здійснити в обсягах, визначених згідно з мобілізаційними планами. Взяттю на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, у відповідних підрозділах розвідувальних органів України підлягають громадяни України: на військовий облік військовозобов'язаних: які звільнені з військової служби в запас та не зараховані до військового оперативного резерву; призовники, які пройшли базову загальновійськову підготовку з додержанням умов, передбачених частиною одинадцятою статті 1 цього Закону; які припинили альтернативну (невійськову) службу в разі закінчення строку її проходження або достроково відповідно до Закону України "Про альтернативну (невійськову) службу" та підлягають взяттю на військовий облік військовозобов'язаних; військовозобов'язані, які прибули з інших місцевостей (адміністративно- територіальних одиниць) України або з-за кордону на нове місце проживання; які набули громадянство України і згідно з цим Законом підлягають взяттю на облік військовозобов'язаних; зняті з військового обліку Збройних Сил України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України відповідно за рішенням Міністерства оборони України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України; які відповідно до статті 18 цього Закону звільнені від направлення для проходження базової військової служби;які досягли 25-річного віку під час перебування на військовому обліку призовників; які звільнені із служби у військовому резерві та не досягли граничного віку перебування в запасі; які старші 25 років і раніше не перебували на військовому обліку; які прибули після відбування покарання з установ виконання покарань.

Виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які: померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими; припинили громадянство України; визнані непридатними до військової служби; досягли граничного віку перебування в запасі.

У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів З та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку».

Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487, п.2 передбачено, що військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо:фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідно до пунктів 12, 16, 118 Порядку ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.05.2024 № 523, визначено, що держателем Реєстру є Міністерство оборони.

Розпорядником Реєстру є Генеральний штаб Збройних Сил України. Держатель та розпорядник Реєстру ведуть облік операцій, пов'язаних з обробкою персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів та доступом до них.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією.

Відповідач наполягає на відсутності законодавчих підстав для задоволення позову, просить суд відмовити у заявлених вимогах позивача.

У відповіді на відзив представник позивача наполягав на протиправній бездіяльності відповідача, ІНФОРМАЦІЯ_2 умисно або через необізнаність не звернув увагу, що на районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки покладено обов'язок вносити до Реєстру передбачені Законом України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" відомості про призовників, військовозобов'язаних та резервістів. ІНФОРМАЦІЯ_2 вживає заходи щодо внесення та коригування даних військовозобов'язаних громадян. Відсутність заперечень на наведені доводи в позовній заяви можливо сприймати, як визнання з боку ІНФОРМАЦІЯ_1 вказаних обставин та порушення приписів чинного законодавства.

Додаткових пояснень від сторін до суду не надійшло.

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, відзив відповідача, відповідь на відзив, заперечення на відповідь, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Згідно даних з застосунку "Резерв +" станом на 02.11.2024 р. 08:39, ОСОБА_1 був виключений з військового обліку, постанова ВЛК - від 16.06.2022 року "непридатний з виключенням з військового обліку". При оновленні військово - облікового документа через застосунок "Резерв +", ОСОБА_1 було виявлено інформацію про те, що він стоїть на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_9 з категорією обліку "військовозобов'язаний", номер в реєстрі Оберіг 260220200640101800004.

Постанова ВЛК від 16.06.2022 року, “Непридатний в мирний час, обмежено придатний у воєнний час".

Зазначена інформація в електронному військово-обліковому документі суперечить фактичному статусу ОСОБА_1 та наявним документам, що підтверджують його безстрокове виключення з військового обліку та непридатність до військової служби.

Адвокатом був поданий адвокатський запит до Центральної військово-лікарської комісії ЗСУ стосовно обставин зміни його стану придатності згідно Довідки ВЛК від 16.06.2022 р.та була отримана відповідь за № 598/4/15874 від 02.07.2025 р. у якій зазначалось що, медичні документи ОСОБА_1 до ЦВЛК ЗСУ не надходили та відповідно не розглядались. З вказаними змінами позивач не погоджується звернувся до суду за захистом своїх порушених прав.

Вирішуючи спірні правовідносини суд зазначає слідуюче.

Згідно статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Відповідно до частин 1-3 статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-ХІІ (далі - Закон № 2232-ХІІ) захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення та Державної спеціальної служби транспорту (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями. Військовий обов'язок включає підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом (частина 5 статті 1 Закону № 2232-ХІІ).

Відповідно до частин 1, 2, 6 статті 14 Закону № 2232-ХІІ приписка громадян України чоловічої статі до призовних дільниць проводиться з метою взяття їх на військовий облік, визначення наявних призовних ресурсів, ступеня придатності до військової служби, встановлення освітнього рівня, здобутої спеціальності або професії, рівня фізичної підготовки, вивчення особистих якостей. Для проведення приписки громадян України у районах (містах) утворюються призовні дільниці.

Згідно із частиною 1 статті 33 Закону №2232-ХІІ військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідно до частини 1 статті 34 Закону № 2232-ХІІ персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 37 Закону № 2232-ХІІ взяттю на військовий облік військовозобов'язаних у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України підлягають громадяни України, зокрема: зняті з військового обліку Збройних Сил України, Служби безпеки України, служби зовнішньої розвідки України відповідно за рішенням Міністерства оборони України, Служби безпеки України та Служби зовнішньої розвідки України;

Відповідно до пункту 3 частини 6 статті 37 Закону № 2232-ХІІ виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів Служби зовнішньої розвідки України - у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України) підлягають громадяни України, які визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку.

Відповідно пункту 3 частини 6 статті 37 Закону Закону № 2232-ХІІ виключенню з військового обліку у військових комісаріатах підлягають громадяни визнані непридатними до військової служби.

Статтею 70 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров'я» від 19.11.1992 № 2801-ХІІ передбачено, що військово-лікарська експертиза визначає придатність до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, встановлює причинний зв'язок захворювань, поранень і травм з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Військово-лікарська експертиза здійснюється військово-лікарськими комісіями, які створюються при територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки і закладах охорони здоров'я Міністерства оборони України, Служби безпеки України та інших військових формувань, а також Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України.

Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України від 16.03.2017 № 1951-ІІІ "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" (далі - Закон №1951^Ш) Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Основними завданнями Реєстру є:ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України; 2) інформаційне забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період; 3) інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку (ч.1 ст.2 Закону №1951-ІІІ).

За приписами ч.8, 9 ст.5 Закону №1951-ІІІ органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.

Права та обов'язки призовників, військовозобов'язаних та резервістів визначені ст.9 Закону № 1951-УШ, до яких віднесено, що призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право: 1) отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; 2) звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

Частинами 1, 3 ст.14 Закону № 1951-ІІІ передбачено, що ведення Реєстру включає: внесення запису про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів існуючим обліковим даним; внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними, резервістами; знищення повторного запису Реєстру в разі його виявлення. Актуалізація бази даних Реєстру здійснюється на підставі відомостей, що вносяться органами ведення Реєстру, а також шляхом електронної інформаційної взаємодії (обміну відомостями) між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною.

На виконання ч.5 ст.33 Закону № 2232-ХІІ Кабінет Міністрів України затвердив Порядок організації ведення військового обліку військовозобов'язаних, призовників та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487 (далі - Порядок № 1487), п.2 якого визначено, що військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Головною вимогою до системи військового обліку є постійне забезпечення повноти та достовірності даних, що визначають кількісний склад та якісний стан призовників і військовозобов'язаних (п.6 Порядку № 1487).

Військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів. Для внесення запису/актуалізації даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ними надаються персональні дані відповідно до вимог Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" (п.20 Порядку № 1487).

Відповідно до приписів п.79 Порядку № 1487 районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки з - поміж іншого:

організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці; здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством; організовують взаємодію з державними органами, підприємствами, установами та організаціями щодо строків та способів звіряння даних списків персонального військового обліку та карток первинного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також їх оповіщення; організовують та забезпечують зберігання облікової документації призовників, військовозобов'язаних та резервістів, персональних даних, які містяться в них; проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього; виконують архівно-довідкову роботу з питань військового обліку; виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Отже, на районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки покладено обов'язок вносити до Реєстру передбачені Законом України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" відомості про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідно до ч. 6 ст. 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які:1) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими; 2)припинили громадянство України; 3) визнані непридатними до військової служби; 4) досягли граничного віку перебування в запасі.

У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.

Згідно Наказу МО від 14.08.2008 № 402, яким затверджено “Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України» (далі - Положення №402) визначено процедуру проведення військово-лікарської експертизи військово-лікарськими комісіями.

Згідно змін, від 04.05.2024 року на підставі Наказу Міністерства оборони № 262 від 27.04.2024 п 2.1 Положення № 402 передбачено повноваження - Постанови ВЛК можуть бути відмінені або скасовані штатними ВЛК.

З огляду на що, застосування такої можливості дозволяється лише до постанов ВЛК, які оформлено лише після 04.05.2024 року. Будь-якими окремими приписами не визначено можливість скасовувати або відміняти постанови ВЛК, які було оформлено до 04.05.2024 року.

Згідно п 22.5 Глави 22 Розділу ІІ Положення №402 в редакції станом на 16.06.2022 року (на дату проведення медичного огляду та оформлення постанови ВЛК) 22.5. свідоцтво про хворобу у воєнний час складається: на всіх військовослужбовців, визнаних непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку, непридатними до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців; на офіцерів запасу, визнаних непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку. У всіх інших випадках у особливий період постанова ВЛК оформляється довідкою ВЛК. У воєнний час довідка на контроль у штатну ВЛК не направляється.

З огляду на вказані обставини та приписи законодавства вбачаються наступні ключові обставини та порушення з боку представників ТЦК та СП:

Станом на 16.06.2022 року ОСОБА_1 не був військовослужбовцем, не був офіцером запасу, на військовому обліку перебував як рядовий склад. З огляду на що, постанова ВЛК від 16.06.2022 року про непридатність ОСОБА_1 не потребувала затвердження штатною ВЛК.

Повторні медичні огляд ОСОБА_1 за направленням будь-якого ТЦК та СП не проходив, направлення про скерування на медичний огляд ВЛК не отримував.

ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_1 було виключено з військового обліку, про що свідчить відмітка у військовому квитку. Дані про виключення з військового обліку було внесено до Реєстру, що підтверджується витягом з Реєстру на ім'я ОСОБА_1 . Виключення з військового обліку ОСОБА_1 мало безстроковий характер і спричинило законні правові наслідки для нього (зокрема право на виїзд за кордон під час дії воєнного стану). Посадові особи якого органу вносили дані до Реєстру - невідомо ОСОБА_1 .

В період з 02.11.2024 року по 22.06.2025 року (точна дата невідома, виявлено самостійно 22 червня 2025 року) ІНФОРМАЦІЯ_1 або ІНФОРМАЦІЯ_2 поставив повторно ОСОБА_1 на військовий облік (який саме орган державної влади вніс дані до Реєстру - невідомо, оскільки таку інформацію не було отримано). В реєстрі значиться інформація щодо стану придатності ОСОБА_1 - непридатний в мирний час, обмежено придатний у воєнний час; дата ВЛК 16.06.2022р

ІНФОРМАЦІЯ_10 не заперечує факт попереднього виключення з військового обліку ОСОБА_1 та внесення даних до Реєстру. ІНФОРМАЦІЯ_10 та будь-яким іншим ТЦК та СП не ставиться під сумнів та не оскаржувалась Постанова ВЛК від 16.06.2022 року на ім'я ОСОБА_1 , на підставі якої було виключено з військового обліку.

Відсутні дані про скасування або відміни штатними ВЛК Постанови ВЛК від 16.06.2022 року щодо визнання ОСОБА_1 непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.

За розпорядженням начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 від № 3115, ОСОБА_1 , було взято на військовий облік військовозобов'язаних для подальшого надання ним підтверджуючих медичних документів щодо виключення з військового обліку військовозобов'язаних або проходження медичного огляду ВЛК.

Втрата або відсутність медичних документів в розпорядженні ТЦК та СП не може перекладати на позивача обов'язок «повторно доводити» свою непридатність. ТЦК та СП зобов'язані зберігати облікові документи та забезпечувати достовірність даних, а у разі їх відсутності - вживати заходів щодо витребування чи уточнення інформації, а не змінювати статус громадянина безпідставно.

Підстава для постановки на військовий облік - ОСОБА_1 було виключено з військового обліку військовозобов'язаних за рішенням ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_11 , що суперечить нормам пункту 3.1 глави 3 розділу ІІ Положення ВЛК.

Посилання ІНФОРМАЦІЯ_3 на пункт 3.1. глави 3 Розділу ІІ Положення

ВЛК є відмінним від редакції, яка діяла на момент прийняття постанови ВЛК від 16.06.2022 року та на момент виключення з військового обліку (15.06.2024 р.). Тобто ІНФОРМАЦІЯ_10 та ІНФОРМАЦІЯ_10 застосували норми Положення ВЛК, які в часовому проміжку не діяли на момент проходження медичного огляду ВЛК та виключення з військового обліку ОСОБА_1 .

Посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_3 у АДРЕСА_5 або ІНФОРМАЦІЯ_3 (оскільки відсутні точні дані, у зв'язку з ненаданням відповіді на заяву ОСОБА_1 ) внесено дані до Реєстру про взяття на військовий облік ОСОБА_1 , зміни його статусу на "військовозобов'язаний" та зміни рішення ВЛК від 16.02.2022 року, без наявності правових підстав і є прямим втручанням у зміст чинної постанови ВЛК.

Посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_3 у АДРЕСА_5 проігноровано подану заяву від ОСОБА_1 , та у визначений строк не надано відповідь на його заяву.

Відсутні будь-які дані про проведення службових перевірок, службових розслідування за результатами яких встановлено факти порушення з боку посадових осіб ТЦК та СП приписів чинного законодавства під час виключення з військового обліку ОСОБА_1 .

Відсутні дані та документи, на підставі яких ОСОБА_1 без будь-якого повторного медичного огляду ВЛК після 16.06.2022 року було визнано "непридатним до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час".

Діючим законодавством не передбачено повноваження керівника районного ТЦК та СП або будь-якої іншою посадовою особою щодо поновлення на військовому обліку раніше виключених з військового обліку громадян України.

Суд приходить до висновку, що повторна постановка на військовий облік ОСОБА_1 суперечить ст. 37 Закону № 2232-ХІІ та Положенню про ВЛК.

Позивач позбавлений можливості користуватися своїм статусом як "невійськовозобов'язаний", що покладає необгрунтовані обов'язки та створює ризики притягнення його до адміністративної чи кримінальної відповідальності без законних на те підстав.

За приписами ч.8, 9 ст.5 Закону № 1951-ІІІ органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.

У зв'язку з чим вбачається: протиправні дії/рішення начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 , оформлене розпорядженням начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 від 16.06.2025 №3115 відносно ОСОБА_1 щодо взяття повторно на військовий облік ОСОБА_1 без наявних законних підстав; протиправна бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо ненадання відповідь на заяву ОСОБА_1 , яка була отримана 28.06.2025 року; протиправні дії ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо внесення даних до Єдиного державного реєстру призовників. Військовозобов'язаних та резервістів про постановку на військовий облік ОСОБА_1 як “військовозобов'язаний" без наявних законних підстав; протиправні дії ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо внесення змін до даних Єдиного державного реєстру призовників військовозобов'язаних та резервістів про стан придатності ОСОБА_1 відповідно до постанови ВЛК від 16.06.2022 року без наявних документальних підстав, як “непридатний в мирний час, обмежено придатний у воєнний час".

Частинами 1 та 2 статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Виходячи з системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню.

Судові витрати покласти на відповідача.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1.Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (структурний підрозділ ІНФОРМАЦІЯ_2 ) задовольнити.

2. Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо ненадання відповіді на заяву ОСОБА_1 ,яка була отримана 28.06.2025 року.

3. Визнати протиправним та скасувати дії/рішення ІНФОРМАЦІЯ_4 , оформлене розпорядженням начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 від 16.06.2025 № 3115 відносно ОСОБА_1 щодо взяття повторно на військовий облік ОСОБА_1 без наявних законних підстав.

4. Визнати протиправним дії/рішення ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо внесення даних до Єдиного державного реєстру призовників військовозобов'язаних та резервістів про постановку на військовий облік ОСОБА_1 як "військовозобов'язаний" без наявних законних підстав.

5. Визнати протиправним дії ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо внесення змін до даних Єдиного державного реєстру призовників. військовозобов'язаних та резервістів про стан придатності ОСОБА_1 відповідно до постанови ВЛК від 16.06.2022 року без наявних документальних підстав, як "непридатний в мирний час, обмежено придатний у воєнний час".

6. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_5 виключити ОСОБА_1 з військово обліку як такого, який визнаний непридатним до військової служби на підставі постанови військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_6 , оформлене довідкою від 16.06.2022 р № 4.

7. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_5 внести персональні дані стосовно ОСОБА_1 до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

8. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати в розмірі 3 875,84 грн.

9. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя А.В. Величко