Рішення від 23.02.2026 по справі 380/17676/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№380/17676/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 лютого 2026 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої - судді Потабенко В.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного Фонду України в Одеській області, Головного управління Пенсійного Фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного Фонду України в Одеській області (далі - ГУ ПФУ в Одеській області, відповідач - 1), Головного управління Пенсійного Фонду України у Львівській області (далі - ГУ ПФУ у Львівській області, відповідач - 2), в якій просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного Фонду України в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 в зарахуванні стажу в пільговому обчисленні із розрахунку один місяць служби за три до страхового стажу ОСОБА_1 військову службу в складі діючої армії в період бойових дій, безпосередньої участі у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи в Бахмутській міській територіальній громаді Бахмутського району Донецької області; Торецькій міській територіальній громаді Бахмутського району Донецької області; Часовоярській міській територіальній громаді Бахмутського району Донецької області; Дружківській міській територіальній громаді Краматорського району Донецької області; Соледарівській міській територіальній громаді Бахмутського району Донецької області, а саме: періоди з 19.03.2022 по 16.07.2022 з 06.08.2022 по 22.08.2022 з 23.08.2022 по 11.10.2022 з 06.11.2022 по 23.11.2022 з 08.12.2022 по 24.06.2023 з 27.10.2023 по 18.12.2023 з 07.01.2024 по 28.03.2024 з 17.04.2024 по 07.07.2024 року, , з 10.09.2024 по 30.10.2024, з 17.11.2024 по 17.12.2024, з 26.12.2024 по 08.02.2025, з 28.02.2025 по 19.04.2025, з 03.05.2025 по 02.07.2025;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Львівській області зарахувати із розрахунку один місяць служби за три до страхового стажу ОСОБА_1 військову службу в складі діючої армії в період бойових дій, безпосередньої участі у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи в Бахмутській міській територіальній громаді Бахмутського району Донецької області; Торецькій міській територіальній громаді Бахмутського району Донецької області; Часовоярській міській територіальній громаді Бахмутського району Донецької області; Дружківській міській територіальній громаді Краматорського району Донецької області; Соледарівській міській територіальній громаді Бахмутського району Донецької області, а саме: періоди з 19.03.2022 по 16.07.2022 з 06.08.2022 по 22.08.2022 з 23.08.2022 по 11.10.2022 з 06.11.2022 по 23.11.2022 з 08.12.2022 по 24.06.2023 з 27.10.2023 по 18.12.2023 з 07.01.2024 по 28.03.2024 з 17.04.2024 по 07.07.2024 року, з 10.09.2024 по 30.10.2024, з 17.11.2024 по 17.12.2024, з 26.12.2024 по 08.02.2025, з 28.02.2025 по 19.04.2025, з 03.05.2025 по 02.07.2025.

В обґрунтування поданого позову покликається на те, що рішенням ГУ ПФУ в Одеській області №1338500150018 від 22.07.2025 відмовлено ОСОБА_1 у призначення пенсії, у зв'язку із відсутністю необхідного страхового стажу 25 років. Позивач зазначає, що його страховий стаж за період з 19.03.2022 по 02.07.2025 відповідач обраховує у кількості 3 роки 3 місяців 13 днів. Проте це період перебування позивача на військовій службі та участі у бойових діях. Відповідач - 1 період військової служби у воєнний час зараховує у страховий стаж один до одного, а не з розрахунку один місяць за три, згідно п. 2.3 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, затвердженого наказом МОУ №530 від 14.08.2014. Оскільки відповідач -1 не застосував відповідні норми закону до обрахунку страхового стажу позивача, тим самим порушив його законні права на пенсійне забезпечення.

Ухвалою від 01.09.2025 суддя відкрила провадження в адміністративній справі та вирішено проводити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням сторін.

10.09.2025 від відповідача - 1 за вх. №72792 надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача пояснив, що ОСОБА_1 , 14.07.2025 звернувся до територіальних органів Пенсійного фонду України з заявою про призначення пенсії. Відповідно до п. 4.2 Порядку №22-1 розгляд документів, наданих до заяви від 14.07.2025 для призначення дострокової пенсії за віком ОСОБА_1 провадився за принципом «екстериторіальності» ГУ ПФУ в Одеській області. Рішенням №133850015018 від 22.07.2025 відмовлено у призначенні пенсії у зв'язку з відсутністю законних підстав, оскільки відповідно до ст. ст. 24, 45 та 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відсутній належним чином підтверджений страховий стаж у розмірі 25 років. За доданими до заяви про призначення дострокової пенсії за віком документами до страхового стажу позивача зараховано лише 23 роки 11 місяців 06 днів, що не дає право на призначення пенсії. В розрахунок страхового стажу відсутні підстави зарахувати періоди роботи позивача з 22.07.1988 по 03.01.1989 згідно трудової книжки НОМЕР_1 від 06.08.1984, оскільки відсутній номер та дата наказу про звільнення (необхідно надати уточнюючу довідку); з 05.04.2010 по 10.11.2010, оскільки з 01.01.2023 рф припинила участь в Угоді про гарантії прав держав-учасниць Співдружності Незалежних держав в галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992; з 01.06.2025 по 30.06.2025, оскільки в індивідуальних відомостях про застраховану особу форми ОК-5 відсутні нараховані та сплачені страхові внески до Пенсійного фонду України. Дії Головного управління вчиненні з врахуванням критерію законності, відповідно до якого суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним, а рішення суб'єкта владних повноважень має прийматися обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення. Згідно із ст. 57 Закону України «Про пенсійне забезпечення» період участі у бойових діях зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсії за вислугу років військовослужбовцям. Тобто, для визначення права на пенсію та її розмір за періоди участі у бойових діях під час проходження військової служби, які мали місце до 01.01.2004, зараховується з урахуванням кратності (з дотриманням вимог щодо зарахування військової служби до пільгового стажу). Відповідно до абз. 2 ч. 4 ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 01.01.2004 застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років. Представник відповідача -1 також зазначив, що за матеріалами пенсійної справи період з 19.03.2022 по 30.09.2024 та з 01.11.2024 по 31.05.2025 враховано до страхового стажу за наявними даними в індивідуальних відомостях про застраховану особу форми ОК-5 для розрахунку стажу при визначенні права на призначення пенсії відповідно до ч. 4 ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Водночас, Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить положень про можливість зарахування в кратному розмірі часу військової служби в особливий період після 01.01.2004. Відповідачем - 1 всебічно і повно з'ясовані всі фактичні обставини справи. Військова служба у складі діючої армії в період бойових дій зараховується до стажу роботи на підставі довідок компетентних органів, які видаються в порядку, що визначається Міноборони (додаток 2 до вказаного Порядку № 637). Довідка згідно додатку №2 передбачає підтвердження періоду саме для зарахування до стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці. До заяви від 14.07.2025, в тому числі і до позовної заяви позивачем зазначену довідку (Додаток №2) не було надано. Надана позивачем довідка, яка видана військовою частиною підтверджує лише періоди проходження військової служби. Відтак, факт протиправних дій щодо відмови позивачу з боку ГУ ПФУ в Одеській області у перерахунку стажу відсутній.

17.09.2025 від відповідача - 2 за вх. №16624ел надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача вказав, на те, що за доданими до заяви про призначення дострокової пенсії за віком документами до страхового стажу позивача зараховано лише 23 роки 11 місяців 06 днів, що не дає право на призначення пенсії. В розрахунок страхового стажу відсутні підстави зарахувати періоди роботи позивача з 22.07.1988 по 03.01.1989 згідно трудової книжки НОМЕР_2 від 06.08.1984, оскільки відсутній номер та дата наказу про звільнення (необхідно надати уточнюючу довідку); з 05.04.2010 по 10.11.2010, оскільки з 01.01.2023 рф припинила участь в Угоді про гарантії прав держав-учасниць Співдружності Незалежних держав в галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992; з 01.06.2025 по 30.06.2025, оскільки в індивідуальних відомостях про застраховану особу форми ОК-5 відсутні нараховані та сплачені страхові внески до Пенсійного фонду України. Згідно Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах. Час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», які зараховуються до стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України. Розгляд документів для призначення пенсії на підставі Закону №2262 відмінний від заяви наданої позивачем у відповідності до Закону №1058. Згідно із ст. 57 Закону України «Про пенсійне забезпечення» період участі у бойових діях зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсії за вислугу років військовослужбовцям. Тобто, для визначення права на пенсію та її розмір за періоди участі у бойових діях під час проходження військової служби, які мали місце до 01.01.2004, зараховується з урахуванням кратності (з дотриманням вимог щодо зарахування військової служби до пільгового стажу). Відповідно до абз. 2 ч. 4 ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 01.01.2004 застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років. За матеріалами пенсійної справи період з 19.03.2022 по 30.09.2024 та з 01.11.2024 по 31.05.2025 враховано до страхового стажу за наявними даними в індивідуальних відомостях про застраховану особу форми ОК-5 для розрахунку стажу при визначенні права на призначення пенсії відповідно до ч. 4 ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить положень про можливість зарахування в кратному розмірі часу військової служби в особливий період після 01.01.2004. Відповідачем - 2 всебічно і повно з'ясовані всі фактичні обставини справи. Військова служба у складі діючої армії в період бойових дій зараховується до стажу роботи на підставі довідок компетентних органів, які видаються в порядку, що визначається Міноборони (додаток 2 до вказаного Порядку № 637). Довідка згідно додатку №2 передбачає підтвердження періоду саме для зарахування до стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах один місяць служби за три місяці. До заяви від 14.07.2025, в тому числі і до позовної заяви позивачем зазначену довідку (Додаток №2) не було надано. Надана позивачем довідка, яка видана військовою частиною підтверджує лише періоди проходження військової служби. Згідно статті 57 Закону України «Про пенсійне забезпечення» військова служба у складі діючої армії у період бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов'язку, а також перебування в партизанських загонах і з'єднаннях зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років військовослужбовцям або відповідно до ч. 4 ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». У зв'язку із зазначеним просить суд відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позову в повному обсязі.

17.09.2025 від відповідача - 1 за вх. №74515 надійшла завірена копія електронної пенсійної справи ОСОБА_1 .

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Оскільки відсутні клопотання будь-якої зі сторін про розгляд справи у судовому засіданні з викликом сторін, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд дійшов наступного висновку.

14.07.2025 ОСОБА_1 звернувся до територіальних органів Пенсійного фонду України з заявою про призначення пенсії.

Зазначена заява була опрацьована за принципом екстериторіальності ГУ ПФУ в Одеській області, згідно п. 4.2. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1.

Так, за результатами розгляду заяви про призначення пенсії за віком ГУ ПФУ в Одеській області прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії №133850015018 від 22.07.2025, про що повідомлено позивача.

Підставою відмови у призначенні пенсії за віком є те, що за результатами розгляду заяви позивача та документів долучених до заяви до страхового стажу не зараховано періоди: з 22.07.1988 по 03.01.1989 згідно трудової книжки НОМЕР_2 від 06.08.1984, оскільки відсутній номер та дата наказу про звільнення. Необхідно надати уточнюючу довідку; з 05.04.2010 по 10.11.2010 згідно трудової книжки НОМЕР_2 від 06.08.1984, оскільки з 01.01.2023 російська федерація припинила участь в Угоді про гарантії прав держав-учасниць Співдружності Незалежних держав в галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992; з 01.06.2025 по 30.06.2025, оскільки в індивідуальних відомостях про застраховану особу форми ОК-5 відсутні нараховані та сплачені страхові внески до Пенсійного фонду України. Працює. В територіальних органах Пенсійного фонду України не перебуває та пенсію не отримує. Оскільки у позивача відсутній необхідний страховий стаж 25 років, відповідач - 1 відмовив позивачу у призначенні пенсії.

Позивач із зазначеним рішенням не погоджується, вважає його таким, що порушує його законні права на отримання пенсії, тому звернувся до суду із даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституції України.

Згідно з ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до преамбули Закону України від 09.07.2003 року №1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058-ІV), він визначає принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій. Зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.

Статтею 9 Закону №1058-ІV визначено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Пунктом 1 ч. 1 ст. 8 Закону №1058-IV передбачено, що право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.

Щодо не зарахування періодів безпосередньої участі позивача у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, до пільгового та страхового стажу роботи з розрахунку один місяць такої служби за три місяці, суд зазначає таке.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначення загальних засад проходження в Україні військової служби здійснюється Законом України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 №2232-ХІІ (далі - Закон №2232-ХІІ).

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закон №2232-ХІІ захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Статтею 2 Закону України Про військовий обов'язок і військову службу від 25.03.1992 № 2232-ХІІ передбачено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Частиною 4 ст. 2 Закону № 2232-ХІІ передбачено види військової служби, а саме, строкова військова служба; військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період; військова служба за контрактом осіб рядового складу; військова служба за контрактом осіб сержантського і старшинського складу; військова служба (навчання) курсантів вищих військових навчальних закладів, а також вищих навчальних закладів, які мають у своєму складі військові інститути, факультети військової підготовки, кафедри військової підготовки, відділення військової підготовки (далі - вищі військові навчальні заклади та військові навчальні підрозділи вищих навчальних закладів); військова служба за контрактом осіб офіцерського складу; військова служба за призовом осіб офіцерського складу; військова служба за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.

Частиною 6 вказаної статті Закону №2232-ХІІ передбачено види військової служби, до яких, зокрема, віднесено й військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період та військову службу за контрактом осіб рядового складу.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначено Законом України Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей від 20.12.1991 № 2011-ХІІ (далі - Закон № 2011-ХІІ), відповідно до статті 1-2 якого військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами. У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації, які не можуть бути скасовані чи призупинені без їх рівноцінної заміни.

Відповідно до ст. 1-2 Закону №2011-ХІІ, військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.

У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

Абзацом 2 п. 1 ст. 8 Закону №2011-ХІІ визначено, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Згідно з ст. 6 Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту від 22.10.1993 № 3551-XII (далі - Закон № 3551-ХІІ) до учасників бойових дій належать, зокрема військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані), які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.

Згідно з ст. 57 Закону України Про пенсійне забезпечення від 05.11.1991 № 1788-ХІІ (далі - Закон № 1788-ХІІ) військова служба у складі діючої армії у період бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов'язку, а також перебування в партизанських загонах і з'єднаннях зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років військовослужбовцям.

Аналіз приведених вище норм права дає підстави для висновку, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу та стажу роботи за спеціальністю, а час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період зараховується, зокрема, до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 № 530 «Про положення про організацію роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20.10.2014 №1294/2607, відповідно до Законів України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975 «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві» та з метою приведення нормативно-правових актів Міністерства оборони України у відповідність до чинного законодавства, затверджено Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей (далі - Положення № 530).

Пунктом 2.3 розділу 2 Положення № 530 передбачено, що при обчисленні вислуги років для призначення пенсій (крім пенсій, які призначаються з урахуванням страхового стажу) окремі періоди служби військовослужбовців зараховуються на пільгових умовах (з урахуванням вимог п. п. 2.4 та 2.5 цього розділу):

1) один місяць служби за три місяці:

участь у бойових діях у воєнний час;

час безперервного перебування на лікуванні в лікувальних закладах унаслідок поранень, контузій, каліцтв або захворювань, одержаних військовослужбовцями у військових частинах, штабах та установах, які входили до складу діючої армії;

час перебування під вартою, час відбуття покарання в місцях позбавлення волі та висилки військовослужбовців, безпідставно притягнутих до кримінальної відповідальності, безпідставно репресованих і надалі реабілітованих;

час виконання робіт, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, - з 26 квітня 1986 року до 01 січня 1988 року;

час виконання обов'язків у складі національного контингенту і національного персоналу відповідно до Закону України Про участь України в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки;

час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції;

період проходження служби у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції чи забезпеченні її проведення;

час служби, зазначений у постанові Кабінету Міністрів України від 21 січня 1993 року № 30 Про пільги щодо обчислення вислуги років військовослужбовцям Збройних Сил України, які брали участь в операціях Миротворчих Сил ООН (зі змінами);

час проходження служби військовослужбовцями Служби безпеки України, направленими у відрядження до Республіки Ірак з метою забезпечення в умовах посилення терористичних посягань безпеки дипломатичних установ України, їх співробітників та членів їх сімей;

інші періоди, зазначені в підпункті а пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей (зі змінами);

крім вищезазначених, періоди дійсної військової служби у Збройних Силах СРСР, які підлягають зарахуванню до вислуги років на пенсію на пільгових умовах, наведені в додатку 2 до цього Положення.

За положеннямип 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб до вислуги років для визначення розміру пенсії особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за три місяці, зокрема, час проходження служби, протягом якого особа брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

Аналіз наведених норм матеріального права дає підстави для висновку, що зазначена військова служба підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії - один місяць служби за три місяці.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 05.06.2018 у справі № 348/347/17, від 30.07.2019 у справі № 346/1454/17 та від 02.04.2020 у справі №185/4140/17 (92-а/185/282/17), від 16.06.2020 у справі № 185/7049/16-а.

Згідно з ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Відповідно до наявної в матеріалах справи довідки №4077 від 09.07.2025 ОСОБА_1 перебуває на військовій службі у військовій частині НОМЕР_3 , та йому присвоєно військове звання сержант.

Згідно посвідчення серії НОМЕР_4 від 06.07.2023 року ОСОБА_1 є учасником бойових дій та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни- учасників бойових дій.

Відповідно до довідки №4978 від 10.07.2025 року, виданої т.в.о. командира військової частини НОМЕР_3 ОСОБА_2 , сержант ОСОБА_1 в період з 19.03.2022 по 16.07.2022, з 06.08.2022 по 22.08.2022, з 23.08.2022 по 11.10.2022, з 06.11.2022 по 23.11.2022, з 08.12.2022 по 24.06.2023, з 27.10.2023 по 18.12.2023, з 07.01.2024 по 28.03.2024, з 17.04.2024 по 07.07.2024, з 10.09.2024 по 30.10.2024, з 17.11.2024 по 17.12.2024, з 26.12.2024 по 08.02.2025, з 28.02.2025 по 19.04.2025,з 03.05.2025 по 02.07.2025 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи в Бахмутській міській територіальній громаді Бахмутського району Донецької області; Торецькій міській територіальній громаді Бахмутського району Донецької області; Часовоярській міській територіальній громаді Бахмутського району Донецької області; Дружківській міській територіальній громаді Краматорського району Донецької області; Соледарівській міській територіальній громаді Бахмутського району Донецької області. Підстава: витяг із наказу командира в/ч НОМЕР_3 №65 від 19.03.2022. Витяг із наказу командира в/ч НОМЕР_3 № 193 від 19.03.2022, витяг із наказу командира в/ч НОМЕР_3 №214 від 06.08.2022, витяг із наказу командира в/ч НОМЕР_3 №231 від 22.08.2022, Витяг із наказу командира в/ч НОМЕР_3 №232 від 23.08.2022, витяг із наказу командира в/ч НОМЕР_3 №277 від 11.10.2022, витяг із наказу командира в/ч НОМЕР_3 №300 від 07.11.2022, витяг із наказу командира в/ч НОМЕР_3 №314 від 23.11.2022, витяг із наказу командира в/ч НОМЕР_3 №327 від 08.12.2022, витяг із наказу командира в/ч НОМЕР_3 №163 від 24.06.2023, витяг із наказу командира в/ч НОМЕР_3 №274 від 27.10.2023, витяг із наказу командира в/ч НОМЕР_3 №320 від 18.12.2023, витяг із наказу командира в/ч НОМЕР_3 №7 від 08.01.2024, витяг із наказу командира в/ч НОМЕР_3 №78 від 28.03.2024, витяг із наказу командира в/ч НОМЕР_3 №97 від 17.04.2024, витяг із наказу командира в/ч НОМЕР_3 №170 від 08.07.2024, витяг із наказу командира в/ч НОМЕР_3 №228 від 10.09.2024, витяг із наказу командира в/ч НОМЕР_3 №273 від 30.10.2024, витяг із наказу командира в/ч НОМЕР_3 №289 від 18.11.2024, витяг із наказу командира в/ч НОМЕР_3 №314 від 17.12.2024, витяг із наказу командира в/ч НОМЕР_3 №322 від 26.12.2024, витяг із наказу командира в/ч НОМЕР_3 №36 від 08.02.2025, витяг із наказу командира в/ч НОМЕР_3 №107 від 107 від 19.04.2023, витяг із наказу командира в/ч НОМЕР_3 №121 від 03.05.2025, витяг із наказу командира в/ч НОМЕР_3 № 183 від 02.07.2025.

14.07.2025 ОСОБА_1 звернувся до територіальних органів Пенсійного фонду України з заявою про призначення пенсії.

Однак, рішенням ГУ ПФУ в Одеській області №133850015018 від 22.07.2025 відмовлено позивачу у призначенні пенсії.

Підставою відмови у призначенні пенсії за віком є те, що за результатами розгляду заяви позивача та документів долучених до заяви до страхового стажу не зараховано періоди: з 22.07.1988 по 03.01.1989 згідно трудової книжки НОМЕР_2 від 06.08.1984, оскільки відсутній номер та дата наказу про звільнення. Необхідно надати уточнюючу довідку; з 05.04.2010 по 10.11.2010 згідно трудової книжки НОМЕР_2 від 06.08.1984, оскільки з 01.01.2023 рф припинила участь в Угоді про гарантії прав держав-учасниць Співдружності Незалежних держав в галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992; з 01.06.2025 по 30.06.2025, оскільки в індивідуальних відомостях про застраховану особу форми ОК-5 відсутні нараховані та сплачені страхові внески до Пенсійного фонду України. Працює. В територіальних органах Пенсійного фонду України не перебуває та пенсію не отримує.

При цьому, відповідачем - 1 у вищевказаному рішення вказано, що страховий стаж заявника становить 23 роки 11 місяців 06 днів.

Суд не погоджується з позицією відповідача -1 про те, що чинним законодавством не передбачено можливості зарахування до спеціального стажу, при призначенні пенсії на умовах, передбачених Законом № 1058, періоду військової служби на пільгових умовах (у кратному обчисленні), оскільки така позиція не узгоджується із спеціальним законодавством, яке визначає соціальний і правовий захист військовослужбовців та суперечить вищенаведеним позиціям Верховного Суду, яким розглядалося саме питання про можливість включення до спеціального стажу, для призначення пільгових пенсій за віком, періодів військової служби на пільгових умовах один місяць служби за три місяці.

На думку суду, спірні періоди підлягають кратному зарахуванню з розрахунку один місяць служби за три місяці.

При цьому, за умовами, встановленими п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону №1058-IV, право на дострокову пенсію за віком мають відповідні особи, у тому числі, які брали безпосередню участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, після досягнення чоловіками 55 років, та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків.

Слід зазначити, що, відмовляючи у призначення позивачу дострокової пенсії за віком відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону №1058-IV, відповідач послався на відсутність у позивача необхідного страхового стажу 25 років.

Відповідно до ст. 17-1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII на пільгових умовах особам із числа військовослужбовців, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж", «з» ст. 1-2 цього Закону, до вислуги років для визначення розміру пенсії зараховується один місяць служби за три місяці часу проходження служби, протягом якого особа брала безпосередню участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку із збройною агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів під час дії воєнного стану.

Верховний Суд в постановах від 05.06.2018 у справі №348/347/17, від 30.07.2019 у справі № 346/1454/17, від 02.04.2020 у справі №185/4140/17, від 18.01.2023 у справі №1.380.2019.003739, від 21.03.2023 у справі №160/6146/19 сформулював правовий висновок, відповідно до якого час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за три - незалежно від того, який вид пенсії та за яким законом призначається, у тому числі, такий час зараховується в кратному розмірі до страхового стажу для призначення пенсії відповідно до ст. 115 Закону №1058-IV.

Оскільки правові підстави для зарахування до страхового стажу на пільгових умовах часу проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції, є аналогічними щодо часу, потягом якого особа брала безпосередню участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, суд вважає вищезазначені правові висновки Верховного Суду застосовними до спірних правовідносин.

Постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 року №413 затверджено Порядок надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України (далі - Порядок №413).

Відповідно до абз. 2 п. 2 Порядку №413 (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) статус учасника бойових дій надається, зокрема, військовослужбовцям (резервістам, військовозобов'язаним, добровольцям Сил територіальної оборони) Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, військовослужбовцям військових прокуратур, особам рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції ДФС, поліцейським, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям МВС, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, ДСНС, Державної кримінально-виконавчої служби, співробітникам Служби судової охорони, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.

За змістом п. 2-1 Порядку №413 статус учасника бойових дій надається особам, зазначеним в абзаці другому пункту 2 цього Порядку, які брали безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, за умови виконання ними особисто або у складі військової частини (органу, підрозділу), установи та закладу бойових (службових) завдань, проведення розвідувальних заходів, зокрема які отримали травми (поранення, контузії, каліцтва).

Пунктом 4 Порядку №413 визначено документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції чи здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях в районах її проведення, заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, які є підставою для надання особі статусу учасника бойових дій, зокрема, для осіб, які брали участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, - довідка за формою згідно з додатком 6.

Судом встановлено, що для призначення дострокової пенсії за віком позивач надав до органу Пенсійного фонду, крім іншого, посвідчення учасника бойових дій, довідку про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією рф проти України, виданої т.в.о. командира військової частини НОМЕР_3 ОСОБА_2 №4978 від 10.07.2025 про те, що сержант ОСОБА_1 в період з 19.03.2022 по 16.07.2022, з 06.08.2022 по 22.08.2022, з 23.08.2022 по 11.10.2022, з 06.11.2022 по 23.11.2022, з 08.12.2022 по 24.06.2023, з 27.10.2023 по 18.12.2023, з 07.01.2024 по 28.03.2024, з 17.04.2024 по 07.07.2024, з 10.09.2024 по 30.10.2024, з 17.11.2024 по 17.12.2024, з 26.12.2024 по 08.02.2025, з 28.02.2025 по 19.04.2025,з 03.05.2025 по 02.07.2025 брав (брала) участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією рф проти України, перебуваючи в Бахмутській міській територіальній громаді Бахмутського району Донецької області; Торецькій міській територіальній громаді Бахмутського району Донецької області; Часовоярській міській територіальній громаді Бахмутського району Донецької області; Дружківській міській територіальній громаді Краматорського району Донецької області; Соледарівській міській територіальній громаді Бахмутського району Донецької області. Підстава: витяг із наказу командира в/ч НОМЕР_3 №65 від 19.03.2022. Витяг із наказу командира в/ч НОМЕР_3 № 193 від 19.03.2022, витяг із наказу командира в/ч НОМЕР_3 №214 від 06.08.2022, витяг із наказу командира в/ч НОМЕР_3 №231 від 22.08.2022, Витяг із наказу командира в/ч НОМЕР_3 №232 від 23.08.2022, витяг із наказу командира в/ч НОМЕР_3 №277 від 11.10.2022, витяг із наказу командира в/ч НОМЕР_3 №300 від 07.11.2022, витяг із наказу командира в/ч НОМЕР_3 №314 від 23.11.2022, витяг із наказу командира в/ч НОМЕР_3 №327 від 08.12.2022, витяг із наказу командира в/ч НОМЕР_3 №163 від 24.06.2023, витяг із наказу командира в/ч НОМЕР_3 №274 від 27.10.2023, витяг із наказу командира в/ч НОМЕР_3 №320 від 18.12.2023, витяг із наказу командира в/ч НОМЕР_3 №7 від 08.01.2024, витяг із наказу командира в/ч НОМЕР_3 №78 від 28.03.2024, витяг із наказу командира в/ч НОМЕР_3 №97 від 17.04.2024, витяг із наказу командира в/ч НОМЕР_3 №170 від 08.07.2024, витяг із наказу командира в/ч НОМЕР_3 №228 від 10.09.2024, витяг із наказу командира в/ч НОМЕР_3 №273 від 30.10.2024, витяг із наказу командира в/ч НОМЕР_3 №289 від 18.11.2024, витяг із наказу командира в/ч НОМЕР_3 №314 від 17.12.2024, витяг із наказу командира в/ч НОМЕР_3 №322 від 26.12.2024, витяг із наказу командира в/ч НОМЕР_3 №36 від 08.02.2025, витяг із наказу командира в/ч НОМЕР_3 №107 від 107 від 19.04.2023, витяг із наказу командира в/ч НОМЕР_3 №121 від 03.05.2025, витяг із наказу командира в/ч НОМЕР_3 № 183 від 02.07.2025.

Отже, періоди безпосередньої участі позивача у заходах, необхідних для забезпечення оброни України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією рф проти України з 19.03.2022 по 16.07.2022 з 06.08.2022 по 22.08.2022 з 23.08.2022 по 11.10.2022 з 06.11.2022 по 23.11.2022 з 08.12.2022 по 24.06.2023 з 27.10.2023 по 18.12.2023 з 07.01.2024 по 28.03.2024 з 17.04.2024 по 07.07.2024 року, , з 10.09.2024 по 30.10.2024, з 17.11.2024 по 17.12.2024, з 26.12.2024 по 08.02.2025, з 28.02.2025 по 19.04.2025, з 03.05.2025 по 02.07.2025, підтверджені довідкою від 10.07.2025 №4978, мали б бути зараховані до страхового стажу позивача в пільговому обчисленні - один місяць служби за три місяці.

Водночас, з наданих відповідачем розрахунків страхового стажу позивача для визначення права на пенсію, судом встановлено, що періоди з 19.03.2022 по 30.09.2024 та з 01.11.2024 по 31.05.2025 зараховані до страхового стажу позивача в одинарному розмірі, що суперечить вищенаведеним нормам чинного законодавства та приведеним висновкам Верховного Суду.

Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 2 КАС України справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

У постанові Верховного Суду від 28.11.2022 у справі №826/6029/18 викладено правовий висновок, відповідно до якого у контексті вимог ч. 2 ст. 2 КАС України нормативне обґрунтування прийнятого рішення та його співвідношення з фактичними обставинами не є формальною вимогою, оскільки суд має перевірити чи діяв суб'єкт владних повноважень, у тому числі (…) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень; принцип обґрунтованості рішення суб'єкта владних повноважень полягає у тому, щоб рішенням було прийнято з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення.

У постанові Верховного Суду від 12.09.2023 у справі №420/14943/21 зазначено, що критеріями обґрунтованості рішення суб'єкта владних повноважень є: 1) логічність та структурованість викладення мотивів, що стали підставою для прийняття відповідного рішення; 2) пов'язаність наведених мотивів з конкретно наведеними нормами права, що становлять правову основу такого рішення; 3) наявність правової оцінки фактичних обставин справи (поданих документів, інших доказів), врахування яких є обов'язковим у силу вимог закону під час прийняття відповідного рішення; 4) відповідність висновків, викладених у такому рішенні, фактичним обставинам справи; 5) відсутність немотивованих висновків та висновків, які не ґрунтуються на нормах права.

За встановленими обставинами справи відповідач - 1 безпідставно не зарахував до страхового стажу позивача періоди безпосередньої участі позивача у заходах, необхідних для забезпечення оброни України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією рф проти України з 19.03.2022 по 16.07.2022 з 06.08.2022 по 22.08.2022 з 23.08.2022 по 11.10.2022 з 06.11.2022 по 23.11.2022 з 08.12.2022 по 24.06.2023 з 27.10.2023 по 18.12.2023 з 07.01.2024 по 28.03.2024 з 17.04.2024 по 07.07.2024 року, з 10.09.2024 по 30.10.2024, з 17.11.2024 по 17.12.2024, з 26.12.2024 по 08.02.2025, з 28.02.2025 по 19.04.2025, з 03.05.2025 по 02.07.2025, які підтверджені Довідкою від 10.07.2025 №4978, в пільговому обчисленні - один місяць служби за три місяці, що мало наслідком хибне визначення розміру дійсного страхового стажу позивача, а відтак суд визнає такі дії відповідача - 1 протиправними.

Щодо позовної вимоги зобов'язати відповідача зарахувати спірні періоди до страхового стажу із розрахунком один місяць служби за три, то суд враховує, що призначення і обчислення стажу відноситься до виключної компетенції органів Пенсійного фонду, і суд не може перебирати на себе таку функцію та здійснювати розрахунок страхового стажу особи та визначати його достатність для призначення пенсії.

Отже, з метою відновлення порушеного права наявні підстави для зобов'язання саме відповідача - 1 усунути допущене порушення, поклавши на нього обов'язок зарахувати до страхового стажу позивача періоди його безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оброни України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією рф проти України з 19.03.2022 по 16.07.2022 з 06.08.2022 по 22.08.2022 з 23.08.2022 по 11.10.2022 з 06.11.2022 по 23.11.2022 з 08.12.2022 по 24.06.2023 з 27.10.2023 по 18.12.2023 з 07.01.2024 по 28.03.2024 з 17.04.2024 по 07.07.2024 року, з 10.09.2024 по 30.10.2024, з 17.11.2024 по 17.12.2024, з 26.12.2024 по 08.02.2025, з 28.02.2025 по 19.04.2025, з 03.05.2025 по 02.07.2025 в розрахунку один місяць служби за три місяці.

При цьому, відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Отже, з метою повного та ефективного захисту прав, свобод, інтересів позивача рішення ГУ ПФУ в Одеській області про відмову у призначенні пенсії №133850015018 від 22.07.2025 належить визнати протиправним і скасувати.

Закріплений у ч. 1 ст. 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно з ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

У розумінні ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Матеріали справи свідчать, що відповідні критерії відповідачем -1 не дотримані, що зумовило звернення позивача за захистом порушених прав та інтересів до суду.

З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги є підставними та обґрунтованими частково, а тому позов підлягає до часткового задоволення.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, судові витрати стягненню не підлягають.

Керуючись ст. ст. 2, 6-9, 19-20, 22, 25-26, 72, 77, 90, 139, 143, 241-246, 255, 257-258, 293, 295, п.п. 15.5 п.15 розділу VII «Перехідні положення» КАС України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Пенсійного Фонду України в Одеській області №133850015018 від 22.07.2025 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного Фонду України в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 в зарахуванні стажу в пільговому обчисленні із розрахунку один місяць служби за три до страхового стажу ОСОБА_1 військову службу в складі діючої армії в період бойових дій, безпосередньої участі у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією рф проти України, в Бахмутській міській територіальній громаді Бахмутського району Донецької області; Торецькій міській територіальній громаді Бахмутського району Донецької області; Часовоярській міській територіальній громаді Бахмутського району Донецької області; Дружківській міській територіальній громаді Краматорського району Донецької області; Соледарівській міській територіальній громаді Бахмутського району Донецької області, а саме: періоди з 19.03.2022 по 16.07.2022 з 06.08.2022 по 22.08.2022 з 23.08.2022 по 11.10.2022 з 06.11.2022 по 23.11.2022 з 08.12.2022 по 24.06.2023 з 27.10.2023 по 18.12.2023 з 07.01.2024 по 28.03.2024 з 17.04.2024 по 07.07.2024 року, з 10.09.2024 по 30.10.2024, з 17.11.2024 по 17.12.2024, з 26.12.2024 по 08.02.2025, з 28.02.2025 по 19.04.2025, з 03.05.2025 по 02.07.2025.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, адреса місця знаходження: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83) зарахувати із розрахунку один місяць служби за три до страхового стажу ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_5 , адреса проживання: АДРЕСА_1 ) військову службу в складі діючої армії в період бойових дій, безпосередньої участі у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією рф проти України, в Бахмутській міській територіальній громаді Бахмутського району Донецької області; Торецькій міській територіальній громаді Бахмутського району Донецької області; Часовоярській міській територіальній громаді Бахмутського району Донецької області; Дружківській міській територіальній громаді Краматорського району Донецької області; Соледарівській міській територіальній громаді Бахмутського району Донецької області, а саме: періоди з 19.03.2022 по 16.07.2022 з 06.08.2022 по 22.08.2022 з 23.08.2022 по 11.10.2022 з 06.11.2022 по 23.11.2022 з 08.12.2022 по 24.06.2023 з 27.10.2023 по 18.12.2023 з 07.01.2024 по 28.03.2024 з 17.04.2024 по 07.07.2024 року, з 10.09.2024 по 30.10.2024, з 17.11.2024 по 17.12.2024, з 26.12.2024 по 08.02.2025, з 28.02.2025 по 19.04.2025, з 03.05.2025 по 02.07.2025.

В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Судові витрати розподілу не підлягають.

Рішення може бути оскаржене, згідно зі ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили, згідно зі ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складений 23.02.2026.

Суддя Потабенко В.А.