Рішення від 23.02.2026 по справі 380/15677/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 лютого 2026 рокусправа № 380/15677/25

Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Кузана Р.І. розглянувши у письмовому провадженні в м.Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, Головного Управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі - позивачка, ОСОБА_1 ) звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (місцезнаходження: 46001, м. Тернопіль, Майдан Волі, 3, код ЄДРПОУ 13322403) (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Тернопільській області), Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ПФУ в Тернопільській області від 23 липня 2025 року №133850010473;

- зобов'язати Головне управління ПФУ в Тернопільській області призначити та виплатити ОСОБА_1 з 16 січня 2025 року пенсію за віком відповідно до Закону України “Про державну службу“ з урахуванням складових заробітної плати, наведених в довідці №3- 13-01-10-21 від 16.01.2025 року та в довідці №4-13-01-10-21 від 16.01.2025 року.

Обґрунтовуючи позовні вимоги посилається на те, що вона перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та з 29.03.2022 отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». 16.01.2025 позивачка звернулась до пенсійного органу з заявою про переведення її на пенсію державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу». Однак, Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області листом від 17.06.2025 повідомило про те, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області на виконання рішення суду у справі № 380/5441/25/24 здійснено лише зарахування позивачці до стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців період з 26.07.1996 по 08.08.2016. Також вказано, що інші зобов'язання в рішенні від 30.04.2025 у справі №380/5441/25 відсутні. Позивачка зазначає, що 15.07.2025 повторно звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою про призначення їй з 16.01.2025 пенсії державного службовця з врахуванням складових заробітної плати, наведених в довідці №3- 13-01-10-21 від 16.01.2025 та в довідці №4-13-01-10-21 від 16.01.2025. Однак, рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області відмовлено їй в переході з пенсії за віком на пенсію державного службовця з врахуванням відповідних довідок про заробітну плату. Вважаючи у зв'язку із цим свої конституційні права та гарантії на належний соціальний захист порушеними та такими, що потребують захисту, позивачка просить позов задовольнити повністю.

Ухвалою судді від 05.08.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Сторони належним чином повідомлялися про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження, підтвердженням чого є наявні в матеріалах справи повідомлення про вручення поштового відправлення.

Від ГУ ПФУ в Тернопільській області 14.08.2025 до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить суд відмовити в задоволенні позову. У відзиві зазначає, що на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30.04.2025 у справі №380/5141/25 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області повторно розглянуто заяву позивачки від 31.01.2025. За результатами повторного розгляну Головним управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області прийнято рішення від 16.06.2025 №133850010473 про зарахування до стажу ОСОБА_1 на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, період роботи з 26.07.1996 по 08.08.2016. Також повідомлено, що оскільки після дати набрання чинності Закону №889- VIII позивачка не працювала в державних органах та не займала посад державного службовця, довідки про складові заробітної плати від 16.01.2025 №3-13-01-10-21, №4-13-01-10-21 не можуть бути враховані при обчисленні пенсії. Позивачку повідомлено про вказане рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області листом Головного управління пенсійного фонду України в Миколаївській області від 17.06.2025 №1400-0307-8/51574.

ОСОБА_1 15.07.2025 повторно звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою про проведення перерахунку пенсії та перехід на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу». Для прийняття рішення за результатами поданої заяви за принципом екстериторіальності структурним підрозділом визначено управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області. Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області №133850010473 від 23.07.2025 позивачці відмовлено в перерахунку та переведенні на пенсію по віку відповідно до Закону України «Про державну службу», оскільки без врахування довідок про складові заробітної плати, розмір пенсійної виплати зменшиться після переведення позивачки на пенсію відповідно до Закону України №889-VIII. Просить в задоволенні позову відмовити повністю.

Від ГУ ПФУ у Львівській області 20.08.2025 до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник просить суд відмовити в задоволенні позову. Зазначає, що при опрацюванні пенсійної справи ОСОБА_1 стаж роботи з 26.07.1996 по 08.08.2016 віднесено до категорії посад державних службовців на посадах в органах державної податкової служби згідно з записами трудової книжки серії НОМЕР_2 відповідно до рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30.04.2025 у справі №380/5441/25, яке набрало законної сили 31.05.2025. Надані заявником довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 16.01.2025 №3-13-01-10-21, №4-13-01-10-21, видані Головним управлінням ДПС у Львівській області, не відповідають вимогам Порядку №622 зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2024 №823, а тому пенсію обчислено в мінімальному розмірі. За результатами розгляду поданих документів та проведеного розрахунку щодо переходу з пенсії по віку згідно з Законом України «Про загальнообов?язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» встановлена його недоцільність, оскільки розмір пенсії зменшується, а саме: - розмір пенсійної виплати до перерахунку становив 8695,11 грн., після проведення перерахунку розмір пенсійної виплати склав 2361,00 грн. Враховуючи вищевикладене, прийнято рішення відмовити ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії з виду на вид та виплачувати пенсію у раніше встановленому розмірі. Тому вважає, що у Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області відсутні правові підстави щодо переведення позивачки з пенсії за віком згідно Закону №1058 на пенсію за віком відповідно до Закону № 889. Просить в задоволенні позову відмовити повістю.

Від позивачки надійшла відповідь на відзив.

Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області як одержувач пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 11.03.2022.

Позивачка 16.01.2025 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою про переведення її з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на пенсію за віком відповідно до ст.37 Закону України від 16.12.1993 №3723-ХІІ «Про державну службу».

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 24.01.2025 №о/р НОМЕР_3 відмовлено позивачці у переході на пенсію державного службовця, посилаючись на відсутність необхідного стажу роботи. Зокрема вказано, що відповідно до п.343.1 ст.343 Податкового кодексу України, посадовим особам контролюючих органів присвоюються спеціальні звання, тому ці посади не належать до посад, віднесених до категорій посад державної служби, визначених ст.25 Закону №3723-ХІІ. Проаналізувавши матеріали електронної пенсійної справи та додатково надані документи встановлено, що на день звернення стаж на посадах, віднесених до посад державної служби, становить 1 рік 0 місяців 6 днів (враховано за період роботи з 26.07.1996 по 31.01.1997 та з 01.07.2013 по 31.12.2013). Враховуючи вищезазначене, здійснити перехід на пенсію за віком відповідно до Закону №889-VIII немає можливості, так як позивачка станом на 01.05.2016 не працювала на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців та станом на день набрання чинності Законом №889-VIII немає необхідного стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, передбачених чинним законодавством.

Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, позивачка звернулась до суду з позовом.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 30.04.2025 у справі №380/5141/25 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії задоволено частково.

Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 24.01.2025 №о/р НОМЕР_3 .

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби періоди її роботи на посадах в органах державної податкової служби, а саме: з 26.07.1996 по 08.08.2016 (включно), згідно записів трудової книжки серії НОМЕР_4 .

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 №3723-ХІІ «Про державну службу», пунктів 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 10.12.2015 №889-VIII «Про державну службу», з 16.01.2025.

На виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30.04.2025 у справі №380/5141/25, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області прийнято рішення від 16.06.2025 про відмову в перерахунку. У вказаному рішення зазначено, що на виконання рішення суду у справі № 380/5441/25/24 до стажу роботи на посадах віднесених до категорії посад державних службовців зараховано періоди роботи з 26.07.1996 по 08.08.2016.

Також листом Головного управління Пенсійного фонду в Миколаївській області від 17.06.2025 1400-0307-8/51574 позивачку повідомлено, що для визначення розміру пенсії за віком відповідно до закону №889-VIII їй необхідно надати довідки відповідно до вимог пункту 3 Порядку видачі довідок про заробітну плату для визначення пенсій окремим категоріям осіб у разі ліквідації державних органів, у яких особи працювали, а також перейменування (відсутності) їхніх посад, затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України від 10.05.2017 №750.

ОСОБА_1 15.07.2025 повторно звернулася до ГУ ПФУ у Львівській області із заявою про перерахунок пенсії у якій просила перевести її на пенсію державного службовця.

До заяви додано: довідку № 3-13-01-10-21 від 16.01.2025 про складові заробітної плати для призначення особі пенсії державного службовця, яка працювала в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та посаду якої було класифіковано (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та довідку № 4-13-01-10-21 від 16.01.2025 про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, та яка на дату виходу на пенсію не займала посаду в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, яку було класифіковано, або працювала у державних органах, які не провели класифікацію посад державної служби, виданих Головним управлінням ДПС у Львівській області.

За принципом екстериторіальності її заява та додані документи розглядались та, відповідно, рішення приймалось Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області.

За результатами розгляду заяви та наданих позивачкою документів відповідач прийняв рішення № 133850010473 від 23.07.2025, яким відмовлено позивачці у переході на пенсію державного службовця, посилаючись на відсутність необхідного стажу роботи.

В рішенні вказано таке:

«При опрацюванні пенсійної справи ОСОБА_1 стаж роботи з 26.07.1996 по 08.08.2016 віднесено до категорії посад державних службовців на посадах в органах державної податкової служби згідно записів трудової книжки серії НОМЕР_2 відповідно рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30.04.2025 у справі №380/5441/25, яке набрало законної сили 31.05.2025. Надані заявником довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 16.01.2025 №3-13-01-10-21, №4-13-01-10-21, видані Державною податковою службою України Головного управління ДПС у Львівській області, не відповідають вимогам Порядку №622 зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2024 №823, тому пенсію обчислено в мінімальному розмірі.

За результатами розгляду поданих документів та проведеного розрахунку щодо переходу з пенсії по віку згідно Закону України «Про загальнообов?язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» встановлена його недоцільність, оскільки розмір пенсії зменшується, а саме: - розмір пенсійної виплати до перерахунку становив 8695,11 грн., після проведення перерахунку розмір пенсійної виплати склав 2361,00 грн».

Не погоджуючись з рішенням ГУ ПФУ в Тернопільській області позивачка звернулась до суду з відповідним позовом.

Вирішуючи даний спір суд застосовує такі норми права та виходить з таких мотивів.

За змістом ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій встановлені Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 №1058-IV (далі-Закон №1058), який набрав чинності 01 січня 2004 року.

Згідно зі ст.1 Закону №1058-IV пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

Принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, визначаються Законом України "Про державну службу" №889-VIII від 10 грудня 2015 року, який набрав чинності 01 травня 2016 року.

Відповідно до ст.90 Закону №889-VIII пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Починаючи з 28 грудня 1993 року (дати набрання чинності Законом України №3723-XII від 16 грудня 1993 року) і до 01 травня 2016 року (дати набрання чинності Закону №889-VIII), визначення загальних засад діяльності, а також статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, регулювалось Законом України "Про державну службу" №3723-XII від 16 грудня 1993 року.

Умови, за дотримання яких у осіб зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" №3723-XII від 16 грудня 1993 року, передбачені розділом XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України №889-VIII.

Відповідно до пункту 2 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України №889-VIII з 01 травня 2016 року втратив чинність Закон України "Про державну службу" №3723-XII, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Згідно із пунктом 10 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України №889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" №3723-XII від 16 грудня 1993 та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" №3723-XII від 16 грудня 1993 у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Пунктом 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України №889 передбачено, що для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" №3723-XII від 16 грудня 1993 року та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" №3723-XII від 16 грудня 1993 року у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

З урахуванням наведених норм суд зазначає, що Прикінцевими та перехідними положеннями Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року №889-VIII передбачено, що за наявності у особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу держслужби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на держслужбі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 93 №3723-XII, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

За змістом ч.1 ст.37 Закону України "Про державну службу" №3723-XII від 16 грудня 1993 року право на одержання пенсії державних службовців мають чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ч.3 ст.45 Закону №1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Як вбачається з матеріалів справи, рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 30.04.2025 у справі №380/5141/25 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби періоди її роботи на посадах в органах державної податкової служби, а саме: з 26.07.1996 по 08.08.2016 (включно), згідно записів трудової книжки серії НОМЕР_4 та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 №3723-ХІІ «Про державну службу», пунктів 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 10.12.2015 №889-VIII «Про державну службу», з 16.01.2025.

Як встановлено судом, позивачкою разом із заявою від 15.07.2025 про перехід на інший вид пенсії пенсійному органу надано довідку № 3-13-01-10-21 від 16.01.2025 про складові заробітної плати для призначення особі пенсії державного службовця, яка працювала в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та посаду якої було класифіковано (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та довідку № 4-13-01-10-21 від 16.01.2025 про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, та яка на дату виходу на пенсію не займала посаду в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, яку було класифіковано, або працювала у державних органах, які не провели класифікацію посад державної служби, виданих Головним управлінням ДПС у Львівській області.

Водночас, зі змісту оскаржуваного рішення випливає, що пенсійний орган відмовив позивачці у переведенні на інший вид пенсії оскільки довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 16.01.2025 №3-13-01-10-21, №4-13-01-10-21, видані Головним управлінням ДПС у Львівській області, не відповідають вимогам Порядку №622 зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2024 №823, тому пенсію обчислено в мінімальному розмірі.

Так, для визначення розміру пенсії згідно із Законом України "Про державну службу" необхідно встановити розмір заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, від якого, в свою чергу, визначається розмір пенсії, що становить 60 відсотків від розміру такої заробітної плати.

20.07.2024 набрала чинність постанова Кабінету Міністрів України від 12.07.2024 №823 (далі Постанова №823), якою внесені зміни до порядку № 622.

Пунктом 4 Порядку № 622 (в редакції Постанови №823) пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому:

посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);

розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;

у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;

матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.

За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на дату виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах, визначених законодавством, таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі. Середньомісячна сума зазначених виплат за місяць визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за місяць на фактичну чисельність державних службовців за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.

Визначення заробітної плати для призначення пенсії державним службовцям, які працювали в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, здійснюється з урахуванням положень пунктів 4-1 і 4-2 цього Порядку.

Згідно з пунктом 4-2 Порядку № 622 для державних службовців, які працювали в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та яких не було переведено на посади, передбачені штатним розписом, форму якого затверджено наказом Мінфіну від 28 січня 2002 р. № 57 (з урахуванням змін, внесених наказом Мінфіну від 27 листопада 2023 р. № 661), або які звільнилися до 1 січня 2024 р. з таких органів, визначення заробітної плати для призначення пенсії державним службовцям здійснюється з урахуванням пункту 4 цього Порядку. При цьому посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на 31 грудня 2023 р., а розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв, але не пізніше 31 грудня 2023 року.

Для призначення пенсії державного службовця таким особам та особам, які працювали у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби, подаються довідки про:

посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років за останнім місцем роботи на державній службі за формою згідно з додатком 4;

розміри виплат, зазначених в абзацах третьому - п'ятому пункту 4 цього Порядку, за останнім місцем роботи на державній службі за формою згідно з додатком 5;

розміри виплат, зазначених в абзаці шостому пункту 4 цього Порядку, за формою згідно з додатком 6.

Пунктом 5 Порядку № 622 визначено, що довідки про заробітну плату державних службовців, визначені за формами згідно з додатками 1-6, видаються виключно для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону України від 10 грудня 2015 р. № 889-VIII «Про державну службу» пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 р. № 3723-XII «Про державну службу» та не є підставою для перегляду раніше призначеної пенсії державного службовця.

Правління Пенсійного фонду України постановою від 17.01.2017 №1-3 (далі - Постанова №1-3, яка була чинна на момент виникнення спірних правовідносин) затвердило форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10.12.2015 №889-VIII «Про державну службу» пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 №3723-XII «Про державну службу».

Такими довідками є: про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років); про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією); про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

Суд встановив, що довідка № 3-13-01-10-21 від 16.01.2025 про складові заробітної плати для призначення особі пенсії державного службовця, яка працювала в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та посаду якої було класифіковано (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та довідка № 4-13-01-10-21 від 16.01.2025 про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, та яка на дату виходу на пенсію не займала посаду в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, яку було класифіковано, або працювала у державних органах, які не провели класифікацію посад державної служби, виданих Головним управлінням ДПС у Львівській області, відповідають формі довідки, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3 та постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2024 №823, якою внесені зміни до порядку № 622.

Крім того суд зазначає, що всі відображені у вказаних довідках види оплати праці є складовими частинами заробітної плати позивачки, з якої сплачені внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а тому такі довідки мають бути враховані при розрахунку розміру пенсії позивачки як державного службовця.

Такий висновок суду узгоджується з положеннями п.1 ч.1 ст.41 Закону №1058-IV, відповідно до якої до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.

Одночасно суд зазначає, що відповідно до пункту 1 статті 45 Закону №1058-IV пенсія призначається або перераховується з дня звернення за пенсією. У позовній заяві позивачка просила перевести її на пенсію за віком відповідно до Закону №889-VIII з 16.01.2025, однак із заявою про перерахунок пенсії звернулася 15.07.2025. Відтак суд вважає, що право на отримання пенсії за віком відповідно до Закону №889-VIII у позивачки виникло з 15.07.2025.

Суд звертає увагу, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 16.06.2025 про відмову в перерахунку пенсії, яке прийняте на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30.04.2025 у справі №380/5441/25, позивачкою не оскаржується.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. А, згідно ч.1 ст.90 цього ж Кодексу, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову.

Відповідно до ст. 139 КАС України на користь позивачки з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань необхідно стягнути судовий збір у розмірі 1211,20 грн.

Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, 262, 291 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області №133850010473 від 23.07.2025, яким відмовлено ОСОБА_2 у переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (місцезнаходження: 46001, м. Тернопіль, Майдан Волі, 3, код ЄДРПОУ 13322403) перевести ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІV на пенсію державного службовця за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII з 15.07.2025 із визначенням розміру пенсії відповідно до наданих із заявою довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, виданих Головним управління ДПС у Львівській області №3-13-01-10-21 та №4-13-01-10-21 від 16.01.2025 та здійснити її виплату, з урахуванням раніше виплачених сум..

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (місцезнаходження: 46001, м. Тернопіль, Майдан Волі, 3, код ЄДРПОУ 13322403) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір в сумі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн. 20 коп.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Р.І. Кузан