Рішення від 24.02.2026 по справі 360/2443/25

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

24 лютого 2026 рокум. ДніпроСправа № 360/2443/25

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Борзаниця С.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (далі - відповідач), в якій просить:

- визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо зміни основного розміру пенсії та скасувати рішення про зменшення відсотка пенсії замість призначеного раніше 70% до 51% протиправними;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії і виплату в основному розмірі 70% сум грошового забезпечення відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», починаючи з 18 квітня 2025 року.

В обґрунтування зазначено, що з 26.10.2019 позивач перебуває на обліку у відповідача та отримував пенсію за вислугою років відповідно до пункту «а» статті 12 Закону України № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», основний розмір якої становив 70% грошового забезпечення при вислузі 29 років.

З 01.04.2022 по 08.02.2023 позивач проходив службу у батальйоні патрульної служби поліції особливого призначення « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Головного управління Національної поліції в Луганській області; з 08.02.2023 по 10.04.2023 - у батальйоні управління поліції особливого призначення № 3 (штурмовий батальйон ІНФОРМАЦІЯ_1 ») Департаменту поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України « ІНФОРМАЦІЯ_2 »; з 10.04.2023 по 18.04.2025 - у полку управління поліції особливого призначення № 3 Департаменту поліції особливого призначення « ІНФОРМАЦІЯ_2 ».

Наказом начальника Департаменту поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (по особовому складу) від 18.04.2025 № 397 о/с позивача звільнено зі служби в поліції.

Відповідачем було перепризначено пенсію позивачу з 18.04.2025, але зі зміною відсоткового значення розміру пенсії з 70% на 51%. Першу пенсію після перепризначення позивач отримав у серпні 2025 року, але не в тому розмірі на який позивач розраховував.

Позивач вважає, що оскільки пенсію йому вже було призначено у жовтні 2019 року у розмірі 70% грошового забезпечення, то відповідач повинен був зробити перерахунок вже існуючої пенсії на підставі нової довідки про грошове забезпечення, а не нове призначення пенсії, змінюючи її підстави та розмір.

Ухвалою суду від 23.12.2025 позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення її недоліків.

Ухвалою суду від 29.12.2025 прийнято позову заяву до розгляду після усунення її недоліків та відкрито провадження у справі, визначено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідач подав відзив на позов, в якому заперечує проти зяавлених вимог, з огляду на таке.

За матеріалами електронної пенсійної справи, яка надійшла до відповідача від Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, в період з 26.10.2019 по 13.07.2025 позивач отримував пенсію за вислугу років (Міноборона) відповідно до Закону № 2262-ХІІ.

14.07.2025 до відповідача надійшло подання Головного управління Національної поліції в Київській області від 03.07.2025 №8607 про призначення позивачу пенсії за вислугу років

Відповідач зазначає, що органи Пенсійного фонду виконують функції тільки з призначення та перерахунку пенсії, а функції визначення вислуги років, розміру грошового забезпечення чи окремих його складових для обчислення пенсій виходять за межі нашої компетенції (постанова КМУ від 02.11.2006 № 1522).

Отже, позивач перебуває на обліку у відповідача з 14.07.2025 та отримує пенсію за вислугу років (Національна поліція України) згідно Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ) в розмірі 51% від грошового забезпечення за 26 років вислуги.

Відповідач вважає, що його вчинені в межах чинного закоонодавства та в межах покладених на нього обов'язків.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судом встановлено таке.

ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) є пенсіонером та в період з 26.10.2019 по 13.07.2025 отримував пенсію за вислугу років по лінії Міноборони відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ).

У відповідь на запит відповідача № 1000-0309-9/106721 від 12.08.2025 Головне управління ПФУ в Луганській області листом від 13.08.2025 № 10408/04-16 направило атестат № 101 про зняття позивача з обліку у зв'язку зі зміною місця проживання.

Згідно з вказаним атестатом пенсію позивачу виплачено по 31.08.2025 у розмірі 13726,91 грн. Зазначено: Відомство: Міноборони Луганський, з обліку знято 01.09.25. Параметри справи після переїзду - ПС №:1001040645, регіон: 10001, адреса: КИЇВСЬКА ОБЛ., Відомство: Міноборони Київський.

Згідно з матеріалами за пенсійною справою №1013040162 - НПУ 14.07.2025 до відповідача надійшло подання Головного управління Національної поліції в Київській області від 03.07.2025 №8607 про призначення позивачу пенсії за вислугу років.

Протоколом від 01.09.2025 відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.07.2025 у зв'язку з переходом на інший вид пенсії, розмір пенсії з 01.09.2025 - 18351,29 грн. Основний розмір пенсії: 51% грошового забезпечення (вислуга років 26, з урахуванням трудового стажу).

Листом від 03.11.2025 №33881-35368/О-02/8-1000/25 у відповідь на звернення позивача, зареєстроване 20.10.2025 вх.№35368/О-1000-25, відповідач повідомив, що 14.07.2025 до Головного управління надійшло подання Головного управління Національної поліції в Київській області від 03.07.2025 № 8607 про призначення песії за вислугу років та з 14.07.2025 позивач перебуває на обліку та отримує пенсію за вислугу років (Національна поліція України) згідно Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ) в розмірі 51 % від грошового забезпечення за 26 років вислуги.

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і відзив учасників справи, суд виходить з такого.

Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ).

Законом № 2262-ХІІ держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Частинами першою та другою статті 48 Закону № 2262-ХІІ визначено, що заява про призначення пенсії згідно з цим Законом подається в електронній або паперовій формі до територіального органу Пенсійного фонду України або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, іншими заінтересованими центральними органами виконавчої влади та Службою зовнішньої розвідки. При цьому днем звернення за призначенням пенсії є день подання до відповідного органу Пенсійного фонду України письмової заяви про призначення пенсії з усіма необхідними для вирішення цього питання документами, а в разі пересилання заяви і документів поштою - дата їх відправлення.

У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, заявнику роз'яснюється, які документи він повинен надати додатково. При наданні ним цих документів до закінчення тримісячного терміну з дня отримання роз'яснення днем звернення за призначенням пенсії вважається день подання заяви або дата відправлення документів поштою, зазначені в частині першій цієї статті.

Пунктом 2 Розділу І Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 № 135/13402 (далі - Порядок), встановлено, що заява про призначення пенсії за вислугу років, по інвалідності подається військовослужбовцем, звільненим зі служби, та особою, яка має право на пенсію згідно із Законом або відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку (заява про призначення/перерахунок пенсії), до органу, що призначає пенсію, через уповноважений орган (структурний підрозділ), який здійснює підготовку документів, необхідних для призначення пенсій Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України, Міністерства юстиції України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Служби судової охорони, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Адміністрації Державної прикордонної служби України, Національної гвардії України, Національної поліції України, Національного антикорупційного бюро України, Бюро економічної безпеки України, Управління державної охорони України (далі - уповноважений орган (структурний підрозділ)), за останнім місцем служби.

Пунктом 1 Розділу ІІІ Порядку встановлено, що уповноважений орган (структурний підрозділ) у 10-денний строк з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і подання про призначення пенсії і направляє до органу, що призначає пенсії.

Згідно з пунктом 12 вказаного Порядку уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи. Уповноважений структурний підрозділ надає допомогу особі в одержанні відсутніх на момент подання заяви документів для призначення пенсії. У разі, якщо підготовлені не всі необхідні для призначення пенсії документи, подаються наявні документи, а документи, яких не вистачає, подаються додатково в строки, визначені пунктом 6 цього Порядку.

Згідно з положеннями Інструкції про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та з інших соціальних питань» затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України 17.09.2018 № 760 (зареєстровано в Міністерства юстиції України 10.10.2018 за №1152/32604 (далі - Інструкція №760) визначено, що уповноважені структурні підрозділи це визначені МВС, ЦОВВ та Національною гвардією України структурні підрозділи, на які покладено функції з підготовки та подання до органів, які призначають пенсії, необхідних для призначення пенсій документів (пункт 3 Інструкції № 760).

Суд зазначає, що саме на уповноважений структурний підрозділ, визначений МВС, покладаються функції підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України необхідних документів для призначення (перерахунку) пенсій, зокрема, здійснення перевірки обчисленої вислуги років (страхового стажу) для призначення/перерахунку пенсії.

Розміри пенсій за вислугу років врегульовні статтею 13 Закону № 2262-XII.

Так, згідно з пунктами «а» і «б» вказаної статті, у редакції на дату надходження подання про призначення позивачу пенсії, пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах:

а) особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я, особам, звільненим зі служби в поліції на підставі пунктів 2, 3 частини першої статті 77 Закону України "Про Національну поліцію", звільненим зі служби у Службі судової охорони, Державному бюро розслідувань та звільненим зі служби у Національному антикорупційному бюро України за віком чи через хворобу, звільненим зі служби в органах та підрозділах цивільного захисту за віком чи за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення;

б) особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають страховий стаж 25 років і більше, з яких не менше 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба, служба в органах внутрішніх справ, поліції, Державному бюро розслідувань, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України (пункт "б" статті 12): за страховий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний повний рік стажу понад 25 років - 1 процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).

Положеннями статті 63 Закону № 2262-XII встановлено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Судом встановлено, що 14.07.2025 до відповідача від уповноваженого органу (структурного підрозділу), який здійснює підготовку документів, необхідних для призначення/перерахунку пенсій Міністерства внутрішніх справ України - Головного управління Національної поліції в Київській області надійшло подання від 03.07.2025 № 8607 про призначення позивачу пенсії за вислугу років.

Вказане подання сформовано та направлено Головним управлінням Національної поліції в Київській області відповідачу за заявою позивача про призначення йому пенсії за вислугою років, що не заперечується сторонами.

Після отримання подання Головного управління Національної поліції в Київській області від 03.07.2025 № 8607 про призначення позивачу пенсії за вислугу років відповідачем здійснено 01.09.025 перерахунок пенсії позивача з 01.07.2025 у зв'язку з переходом на інший вид пенсії, розмір пенсії з 01.09.2025 - 18351,29 грн. Основний розмір пенсії: 51% грошового забезпечення (вислуга років 26, з урахуванням трудового стажу).

Отже, саме Головне управління Національної поліції в Київській області уповноважене оформлювати та надавати документи, необхідні для призначення/перерахунку пенсії позивачу.

Як встановлено матеріалами справи пенсію позивачу було призначено у 2019 році, з урахуванням положень статті 13 Закону № 2262-XII, в редакції, чинній на день подання документів для призначення йому пенсії.

Подання від 03.07.2025 № 8607 про призначення пенсії позивачу було сформовано та направлено відповідачу в період, коли позивач постійно отримував пенсію, призначену з 2019 року.

При цьому, згідно з матеріалами за пенсійною справою №1013040162 - НПУ, отримавши вказане подання, протоколом від 01.09.2025 відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.07.2025 у зв'язку з переходом на інший вид пенсії, розмір пенсії з 01.09.2025 - 18351,29 грн. Основний розмір пенсії: 51% грошового забезпечення (вислуга років 26, з урахуванням трудового стажу).

Частиною другою статті 9 КАС України встановлено, зокрема, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Суд зазначає, що позивачем не оскаржуються дії щодо визначення його вислуги років/стажу, який був зазначений та обрахований Головним управлінням Національної поліції в Київській області в поданні від 03.07.2025 № 8607.

Судом встановлено, що відповідачем визначено розмір пенсії позивача, тобто, відсоток відповідних сум грошового забезпечення, відповідно до вислуги років позивача за кожен рік, визначеної в документах, поданих Головним управлінням Національної поліції в Київській області.

Крім того, судом встановлено, що в результаті перерахунку пенсії позивача фактично збільшився її розмір, а саме: з 13726,91 грн на 18351,29 грн, чим досягнута мета процедури перерахунку пенсії.

Таким чином, суд, розглянувши справу в межах заявлених вимог та обгрунтування їх підстав, встановив, що на підставі подання уповноваженого органу позивачу відповідно до норм чинного законодавства проведено розрахунок належної пенсії та встановлений більший розмір пенсії, який виплачується позивачу.

Зазначені обставини свідчать про відсутість порушення прав позивача з боку відповідача, що вказує на відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Згідно зі статтею 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Відповідно до пункту 58 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Серявін та інші проти України» від 10.02.2010, заява № 4909/04, Суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 09.12.1994, серія A, N 303-A, п.29).

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Частиною другою статті 9 КАС України встановлено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

За встановлених в цій справі фактичних обставин, з урахуванням меж заявлених вимог та їх обгрунтування, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

У зв'язку з відмовою у задоволенні позовних вимог питання про розподіл судових витрат відповідно до вимог статті 139 КАС України судом не вирішується.

Керуючись статтями 2, 9, 72, 77, 90, 94, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя С.В. Борзаниця