Рішення від 23.02.2026 по справі 360/2519/25

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

23 лютого 2026 рокум. ДніпроСправа № 360/2519/25

Луганський окружний адміністративний суд у складі судді Пляшкової К.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом адвоката Єфременка Володимира Миколайовича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду 30 грудня 2025 року надійшла позовна заява адвоката Єфременка Володимира Миколайовича (далі - представник позивача) в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивачка) до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі - відповідач, ГУПФУ в м. Києві) з такими позовними вимогами:

визнати протиправними дії відповідача щодо зменшення обчислення при призначенні та нарахуванні позивачці пенсії в разі втрати годувальника відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»;

зобов'язати відповідача здійснити з 14 липня 2025 року нарахування та виплату позивачці пенсії в разі втрати годувальника відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з грошового забезпечення, з якого обчислено пенсію годувальника - ОСОБА_2 .

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 14 липня 2025 року позивачка звернулась до відповідача із заявою про призначення/перерахунок пенсії в разі втрати годувальника ОСОБА_2 відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Відповідачем призначено пенсію позивачці з 14 липня 2025 року в разі втрати годувальника відповідно до Закону № 2262-ХІІ.

Позивачка 13 жовтня 2025 року звернулась до відповідача із заявою щодо правильного призначення та обчислення їй пенсії в разі втрати годувальника відповідно до Закону № 2262-ХІІ та врахування всіх складових грошового забезпечення годувальника ОСОБА_2 , надала підтверджуючи розрахунки його грошового забезпечення та пенсії.

Листом від 07 листопада 2025 року № 52928-55364/С-02/8-2600/25 відповідач повідомив про відсутність підстав для перерахунку її пенсії.

Представник позивачки вважає, що відповідачем протиправно зменшено розмір пенсії годувальника, з якого обчислено розмір пенсії позивачці, оскільки не враховано додаткові види грошового забезпечення та індексації пенсії годувальника.

З посиланням на положення статті 45 Закону № 2262-ХІІ представник позивачки зазначає, що пенсія в разі втрати годувальника мала бути обчислена з того ж грошового забезпечення, з якого обчислена пенсія годувальника.

Відповідно пенсія позивачки мала бути обчислена з грошового забезпечення для обчислення пенсії годувальника з урахуванням довідки Держаної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ по Луганській області» про розмір грошового забезпечення від 18 червня 2021 року № 33/33-1657 по ОСОБА_2 та рішень Луганського окружного адміністративного суду від 20 серпня 2021 року у справі № 360/3251/21; від 22 жовтня 2021 року у справі № 360/5072/21; від 21 грудня 2023 року у справі № 360/1303/23; від 17 березня 2025 року у справі № 360/40/25.

Вважаючи порушеним право позивачки на отримання пенсії в належному розмірі, представник позивачки звернувся до суду з цим позовом.

Ухвалою від 05 січня 2026 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); відмовлено у залученні ГУПФУ в Луганській області як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача; запропоновано ГУПФУ в м. Києві подати відзив та витребувано від відповідача докази, яких не вистачає для розгляду справи; витребувано від ГУПФУ в Луганської області докази, яких не вистачає для розгляду справи.

Від ГУПФУ в Луганської області 13 січня 2026 року надійшли витребувані судом документи.

У клопотанні про долучення в матеріали справи витребуваних судом доказів також зазначено, що рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 17 березня 2025 року у справі № 360/40/25, яке набрало законної сили 27 листопада 2025 року, зобов'язано ГУПФУ в Луганської області виплати сум пенсії індексації з 1 березня 2022 року, 1 березня 2023 року та 1 березня 2024 року ОСОБА_2 за вислугу років після проведеного 06 серпня 2024 року перерахунку пенсії на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 21 грудня 2023 року у справі 360/1303/23, тобто після його смерті. Норми стосовно виплати членам сім'ї пенсії після смерті пенсіонера стосуються лише тієї пенсії, яка нарахована за його життя, тобто належала пенсіонеру на час його смерті. Норми закону або підзаконні акті, які б зобов'язували органи Пенсійного фонду України нараховувати суми пенсії пенсіонерам після їх смерті за зверненням спадкоємців у законодавстві України відсутні. Спірні правовідносини у справі № 360/40/25 не допускають правонаступництва. Оскільки право на перерахунок пенсії нерозривно пов'язано з особою ОСОБА_2 , то перерахунок пенсії на виконання рішення суду від 17 березня 2025 року у справі № 360/40/25 є неможливим, тому вказане рішення суду не виконувалось. Надати розрахунок пенсії ОСОБА_2 з урахуванням рішення Луганського окружного адміністративного суду від 17 березня 2025 року у справі № 360/40/25 неможливо.

Від ГУПФУ в м. Києві 04 лютого 2026 року надійшли витребувані судом документи.

Відповідач не скористався правом подати відзив на позовну заяву.

Відповідно до частини шостої статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Інших заяв по суті справи від сторін не надходило.

Дослідивши матеріали справи в електронній формі та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, суд встановив таке.

ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання як внутрішньо переміщеної особи: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) звернулася до ГУПФУ в м. Києві із заявою від 14 липня 2025 року про призначення пенсії в разі втрати годувальника - чоловіка ОСОБА_2 .

Відповідно до протоколу за пенсійною справою - 2603064057 (MBC) від 19 серпня 2025 року позивачці призначено пенсію в разі втрати годувальника, її чоловіка - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , з 14 липня 2025 року в розмірі 4363,07 грн (30 % грошового забезпечення), з урахуванням щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови КМУ від 14.07.2021 № 713 розмір пенсії - 6363,07 грн. Пенсію обчислено з таких видів грошового забезпечення померлого годувальника: посадовий оклад - 3200,00 грн, оклад за військове звання - 2400,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 50 % - 2800,00 грн, особи, які працюють в умовах режимних обмежень 15 % - 480,00 грн, науковий ступень кандидата наук 5 % - 160,00 грн, премія 60,88 % - 5503,55 грн, всього сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 14543,55 грн. Основний розмір пенсії: 30% грошового забезпечення у розмірі 4363,07 грн, з урахуванням доплати: 6363,07 грн та з урахуванням щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови КМУ від 14.07.2021 № 713.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 20 серпня 2021 року у справі № 360/3251/21, яке набрало законної сили 06 червня 2022 року, позов ОСОБА_2 до ГУПФУ в Луганській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії задоволено повністю; визнано протиправними дії ГУПФУ в Луганській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_2 з 90 % до 70 % суми грошового забезпечення; зобов'язано ГУПФУ в Луганській області здійснити з 1 січня 2016 року перерахунок пенсії ОСОБА_2 відповідно до статті 63 Закону № 2262-ХІІ, у порядку і розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90 % сум грошового забезпечення, та здійснити виплату пенсії з урахуванням виплачених сум.

На виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 20 серпня 2021 року у справі № 360/3251/21 ГУПФУ в Луганській області з 01 листопада 2021 року проведений перерахунок пенсії ОСОБА_2 з таких сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 3200,00 грн, оклад за військове звання - 2400,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 50 % - 2800,00 грн, особи, які працюють в умовах режимних обмежень - 15 % - 480,00 грн, науковий ступінь кандидата наук - 5 % - 160,00 грн, премія 60,88 % - 5503,55 грн, всього - 14543,55 грн, в т.ч. сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 14543,55 грн. Основний розмір пенсії: 90 % грошового забезпечення (вислуга років 39) у розмірі - 13089,20 грн. Підсумок пенсії (з надбавками) - 13089,20 грн.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2021 року у справі № 360/5072/21, яке набрало законної сили 21 вересня 2021 року, позов ОСОБА_2 до ГУПФУ в Луганській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задоволено повністю; визнано протиправним та скасовано рішення ГУПФУ в Луганській області від 09 липня 2021 року № 309 ( ОСОБА_2 ), яким ОСОБА_2 відмовлено у перерахунку пенсії за вислугу років з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, які визначені в довідці Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Луганській області» від 18 червня 2021 року № 33/33-1657; зобов'язано ГУПФУ в Луганській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 з 01 грудня 2019 року з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, які визначені в довідці Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Луганській області» від 18 червня 2021 року № 33/33-1657, та фактично сплачених сум.

На виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2021 року у справі № 360/5072/21, ГУПФУ в Луганській області з 01 квітня 2023 року проведено перерахунок пенсії ОСОБА_2 з таких сум грошового забезпечення: посадовий оклад 3200,00 грн; оклад за військове звання - 2400,00 грн; процентна надбавка за вислугу років 50 % - 2800,00 грн; середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці - 31094,62 грн, у т.ч. науковий ступінь кандидата наук - 5 %, особи, які працюють в умовах режимних обмежень - 15 %, надбавка за специфічні умови проходження служби, премія - 126,46 %, всього - 39494,62 грн, в т.ч. сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 39494,62 грн. Основний розмір пенсії: 70 % грошового забезпечення (вислуга років 39) у розмірі - 27646,23 грн. З урахуванням індексації - 33016,70 грн. Підсумок пенсії (з надбавками) - 33016,70 грн. З урахуванням максимального розміру пенсії - 20930,00 грн.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 21 грудня 2023 року у справі № 360/1303/23, яке набрало законної сили 20 травня 2024 року, задоволено позов ОСОБА_2 до ГУПФУ в Луганській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії; визнано протиправними дії ГУПФУ в Луганській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_2 з 90 % до 70 % сум грошового забезпечення та обмеження пенсії за вислугу років її максимальним розміром; зобов'язано ГУПФУ в Луганській області провести з 01 грудня 2019 року перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_2 відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90 % сум грошового забезпечення, без обмеження розміру пенсії її максимальним розміром, та здійснити виплату перерахованої пенсії за вислугу років з урахуванням виплачених сум.

На виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 21 грудня 2023 року у справі № 360/1303/23, ГУПФУ в Луганській області з 01 вересня 2024 року проведено перерахунок пенсії ОСОБА_2 з таких сум грошового забезпечення: посадовий оклад 3200,00 грн; оклад за військове звання - 2400,00 грн; процентна надбавка за вислугу років 50 % - 2800,00 грн; середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці - 31094,62 грн, у т.ч. науковий ступінь кандидата наук - 5 %, особи, які працюють в умовах режимних обмежень - 15 %, надбавка за специфічні умови проходження служби, премія - 126,46 %, всього - 39494,62 грн, в т.ч. сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 39494,62 грн. Основний розмір пенсії: 90 % грошового забезпечення (вислуга років 39) у розмірі - 35545,16 грн. З урахуванням індексації основний розмір пенсії - 43521,48 грн. Підсумок пенсії (з надбавками) - 43521,48 грн. З урахуванням максимального розміру пенсії - 35545,16 грн.

Згідно з розрахунком за пенсійною справою № 1203010040 - МВС станом на 01 березня 2025 року розмір пенсії ОСОБА_2 складав 35545,16 грн (90 % грошового забезпечення (вислуга років 39 років)) та обчислювався з таких видів грошового забезпечення: посадовий оклад - 3200,00 грн, оклад за військове звання - 2400,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 50 % - 2800,00 грн, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у тому числі надбавка за науковий ступінь кандидата наук 5 %, надбавка особам, які працюють в умовах режимних обмежень, 15 %, надбавка за специфічні умови проходження служби, премія 70 % - 31094,62 грн, всього сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 39494,62 грн; основний розмір пенсії - 35545,16 грн, індексація пенсії - 4976,32 грн (2022 рік), 1500,00 грн (2023 рік), 1500,00 грн (2024 рік) та 1500,00 грн (2025 рік), підсумок пенсії (з надбавками) - 43521,48 грн; з урахуванням максимального розміру пенсії - 35545,16 грн; з урахуванням пониження суми 35545,16 згідно ПКМУ від 03.01.2025 № 1, підсумок пенсії складав - 28134,95 грн.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 17 березня 2025 року у справі № 360/40/25, яке набрало законної сили 27 листопада 2025 року, задоволено повністю позов ОСОБА_2 до ГУПФУ в Луганській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії; визнано протиправними дії ГУПФУ в Луганській області щодо виплати ОСОБА_2 пенсії за вислугу років після проведеного 06 серпня 2024 року перерахунку пенсії на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 21 грудня 2023 року у справі 360/1303/23 без нарахованих з 1 березня 2022 року, 1 березня 2023 року та 1 березня 2024 року сум індексації; зобов'язано ГУПФУ в Луганській області виплати ОСОБА_2 пенсію за вислугу років після проведеного 06 серпня 2024 року перерахунку пенсії на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 21 грудня 2023 року у справі 360/1303/23 з урахуванням нарахованих з 1 березня 2022 року, 1 березня 2023 року та 1 березня 2024 року сум індексації.

На адвокатський запит представника позивачки від 23 грудня 2025 року вих. 231225/02 з питання виконання рішення суду відносно ОСОБА_2 , який зареєстрований в ГУПФУ в Луганській області 23 грудня 2025 року за вхідним № 7453/8, ГУПФУ в Луганській області листом від 29 грудня 2025 року № 1200-0202-8/39847 повідомило, що рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 17 березня 2025 року у справі № 360/40/25 (набрало законної сили 27 листопада 2025 року), яким зобов'язано виплати сум пенсії індексації з 1 березня 2022 року, 1 березня 2023 року та 1 березня 2024 року ОСОБА_2 за вислугу років після проведеного 06 серпня 2024 року перерахунку пенсії на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 21 грудня 2023 року у справі 360/1303/23, тобто після його смерті. Норми стосовно виплати членам сім'ї пенсії після смерті пенсіонера стосується лише тієї пенсії, яка була нарахована за його життя, тобто належала пенсіонеру на час його смерті. Норми закону або підзаконні акті, які б зобов'язували органи Пенсійного фонду України нараховувати суми пенсії пенсіонерам після їх смерті за зверненням спадкоємців у законодавстві України відсутні.

ОСОБА_1 звернулася до ГУПФУ в м. Києві із заявою від 13 жовтня 2025 року за проведенням перерахунку призначеної їй пенсії в разі втрати годувальника з 14 липня 2025 року, розрахувавши її розмір з розміру грошового забезпечення, з якого розраховано пенсію померлого годувальника ОСОБА_2 .

У відповідь на заяву позивачки від 13 жовтня 2025 року, яка зареєстрована у відповідача 13 жовтня 2025 року за № 55364/C-2600-25, ГУПФУ в м. Києві листом від 07 листопада 2025 року № 52928-55364/C-02/8-2600/25 повідомило, що відсутні підстави для перерахунку пенсії відповідно до довідки від 18 червня 2021 року № 33/33-1657 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 , станом на листопад 2019 року.

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.

Статтею 24 Конституції України визначено, що громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом.

Згідно зі статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до частини першої статті 36 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по III групі інвалідності, а в разі смерті особи, яка виконала функцію донора анатомічних матеріалів людини, пенсіонера або осіб, зазначених у частині другій статті 32 цього Закону, а також у разі смерті (загибелі) особи внаслідок поранення, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров'я, одержаних під час участі у масових акціях громадського протесту в Україні з 21 листопада 2013 року по 21 лютого 2014 року за євроінтеграцію та проти режиму Януковича (Революції Гідності), - незалежно від тривалості страхового стажу. При цьому дітям пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника.

Пунктом 1 частини другої статті 36 Закону № 1058-IV визначено, що непрацездатними членами сім'ї вважаються чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є особами з інвалідністю або досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09.04.1992 за № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-XII). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до частини третьої статті 1 Закону № 2262-XII члени сімей військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули чи померли або пропали безвісти, мають право на пенсію в разі втрати годувальника.

Умови призначення пенсій в разі втрати годувальника визначені статтею 29 Закону № 2262-XII, згідно з якою пенсії в разі втрати годувальника сім'ям військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом призначаються, якщо годувальник помер у період проходження служби або не пізніше 3 місяців після звільнення зі служби чи пізніше цього строку, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних у період проходження служби, а сім'ям пенсіонерів з числа цих військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом - якщо годувальник помер у період одержання пенсії або не пізніше 5 років після припинення її виплати. При цьому сім'ї військовослужбовців, які пропали безвісти в період бойових дій, прирівнюються до сімей загиблих на фронті.

Згідно з частиною першою статті 30 Закону № 2262-XII право на пенсію в разі втрати годувальника мають непрацездатні члени сімей загиблих, померлих або таких, що пропали безвісти військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які перебували на їх утриманні (стаття 31).

Непрацездатними членами сім'ї вважаються батьки та дружина (чоловік), якщо вони досягли пенсійного віку, встановленого частиною першою статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (незалежно від тривалості страхового стажу), або є особами з інвалідністю (пункту «б» частини четвертої статті 30 Закону № 2262-XII).

Згідно з частиною першою статті 36 Закону № 2262-XII пенсії в разі втрати годувальника призначаються в таких розмірах: а) членам сімей військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби, інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули (померли) внаслідок поранення, контузії або каліцтва, одержаних при захисті Батьківщини, ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи або виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, у партизанських загонах і з'єднаннях та підпільних організаціях і групах, визнаних такими законодавством України, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи участю у бойових діях у мирний час, а саме батькам (одному з батьків), дружині (чоловікові), іншому непрацездатному члену сім'ї загиблого (померлого) годувальника, якщо право на пенсію має один непрацездатний член сім'ї, - у розмірі 70 процентів грошового забезпечення (заробітної плати) загиблого (померлого) годувальника на кожного непрацездатного члена сім'ї; якщо право на пенсію мають два і більше непрацездатних членів сім'ї (крім батьків, дружини (чоловіка) - у розмірі 50 процентів грошового забезпечення (заробітної плати) загиблого (померлого) годувальника на кожного непрацездатного члена сім'ї. У таких самих розмірах, незалежно від причини смерті годувальника, обчислюються пенсії членам сімей померлих осіб з інвалідністю внаслідок війни та членам сімей, до складу яких входять діти, які втратили обох батьків; б) сім'ям військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які померли внаслідок каліцтва, одержаного в результаті нещасного випадку, не пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби, - 30 процентів заробітку годувальника на кожного непрацездатного члена сім'ї.

Пенсії в разі втрати годувальника (або частина спільної пенсії кожного непрацездатного члена сім'ї), що призначається членам сімей військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, з розрахунку на кожного непрацездатного члена сім'ї не може бути меншою ніж два визначені законом розміри прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (стаття 37 Закону № 2262-ХІІ).

Частиною третьою статті 43 Закону № 2262-ХІІ встановлено, що пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Частина вісімнадцята статті 43 Закону № 2262-ХІІ встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Статтею 45 Закону № 2262-ХІІ встановлено, що сім'ям пенсіонерів з числа військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, пенсії в разі втрати годувальника обчислюються з того ж грошового забезпечення (заробітку), з якого було обчислено пенсію годувальникові.

Членам сімей пенсіонерів з числа військовослужбовців строкової служби, які мали право на перерахунок пенсії в порядку, передбаченому статтею 44 цього Закону, пенсії в разі втрати годувальника обчислюються із заробітку, з якого було проведено або мало бути проведено зазначений перерахунок пенсії.

Відповідно до частини першої статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011-XII) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно із частиною другою статті 9 Закону № 2011-XII до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина третя статті 9 Закону № 2011-XII).

З огляду на положення наведених норм суд зазначає, що розмір пенсії в разі втрати годувальника обчислюється з грошового забезпечення, з якого обчислено розмір пенсії годувальника.

З описаних вище доказів судом установлено, що починаючи з 01 квітня 2023 року та до дня смерті, розмір пенсії годувальника ОСОБА_2 обчислений з таких сум грошового забезпечення: посадовий оклад 3200,00 грн; оклад за військове звання - 2400,00 грн; процентна надбавка за вислугу років 50 % - 2800,00 грн; середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці - 31094,62 грн, у т.ч. науковий ступінь кандидата наук - 5 %, особи, які працюють в умовах режимних обмежень - 15 %, надбавка за специфічні умови проходження служби, премія - 126,46 %, всього - 39494,62 грн, в т.ч. сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 39494,62 грн.

Отже судом установлено, що розмір грошового забезпечення, з якого обчислена пенсія ОСОБА_2 , складає 39494,62 грн.

Відтак згідно зі статтею 45 Закону № 2262-ХІІ позивачці пенсія в разі втрати годувальника ОСОБА_2 мала бути обчислена з грошового забезпечення годувальника у розмірі 39494,62 грн.

У той же час відповідно до розрахунку пенсії в разі втрати годувальника від 19 серпня 2025 року за пенсійною справою - 2603064057 (MBC) ОСОБА_1 призначена пенсія в розмірі 30 % грошового забезпечення померлого чоловіка, з урахуванням таких складових сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 3200,00 грн, оклад за військове звання - 2400,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 50 % - 2800,00 грн, особи, які працюють в умовах режимних обмежень 15 % - 480,00 грн, науковий ступень кандидата наук 5 % - 160,00 грн, премія 60,88 % - 5503,55 грн, всього сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 14543,55 грн.

Отже судом установлено, що відповідачем здійснений розрахунок позивачці пенсії в разі втрати годувальника з грошового забезпечення в розмірі 14543,55 грн, тобто з грошового забезпечення, з якого здійснювався розрахунок пенсії годувальника до 01 квітня 2023 року (до проведеного ОСОБА_2 перерахунку пенсії на виконання рішення суду від 22 жовтня 2021 року у справі № 360/5072/21), а не із грошового забезпечення, з якого обчислений розмір пенсії годувальника станом на день його смерті, що є порушенням вимог частини першої статті 45 Закону № 2262-XII.

За встановлених обставин суд дійшов висновку, що позивачка має право на перерахунок призначеної їй пенсії в разі втрати годувальника, виходячи із розміру 30 % грошового забезпечення, з якого обчислена пенсія померлого годувальника ОСОБА_2 , а саме з грошового забезпечення в сумі 39494,62 грн.

За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. «Руїз Торія проти Іспанії» (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09.12.1994, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Щодо обраного представником позивачки способу захисту її порушених прав, суд зазначає таке.

Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Згідно із частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

За встановлених обставин, керуючись положеннями статей 9 та 245 КАС України, суд вважає за необхідне визначити такий спосіб захисту порушених прав позивачки, який у повній мірі сприятиме їх відновленню, а саме:

- визнати протиправними дії ГУПФУ в м. Києві щодо призначення позивачці пенсії в разі втрати годувальника в розмірі 30 % грошового забезпечення в сумі 14543,55 грн;

- зобов'язати ГУПФУ в м. Києві здійснити з 14 липня 2025 року перерахунок та виплату позивачці пенсії в разі втрати годувальника в розмірі 30 % грошового забезпечення, з якого обчислена пенсія померлого годувальника ОСОБА_2 , в сумі 39494,62 грн.

Отже суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з корегуванням обраного способу захисту порушених прав позивачки.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відповідно до частини восьмої статті 139 КАС України у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.

При зверненні до суду з позовом позивачкою сплачений судовий збір в сумі 968,96 грн.

Зважаючи що спір виник внаслідок неправомірних дій відповідача, суд присуджує позивачці понесені нею і документально підтверджені судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 968,96 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 9, 72, 77, 90, 94, 132, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Задовольнити повністю адміністративний позов адвоката Єфременка Володимира Миколайовича в інтересах ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання як внутрішньо переміщеної особи: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (місцезнаходження: 04053, місто Київ, вулиця Бульварно-Кудрявська, будинок 16, код ЄДРПОУ 42098368) про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо призначення ОСОБА_1 пенсії в разі втрати годувальника в розмірі 30 % грошового забезпечення в сумі 14543,55 грн.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити з 14 липня 2025 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії в разі втрати годувальника в розмірі 30 % грошового забезпечення, з якого обчислена пенсія померлого годувальника ОСОБА_2 , в сумі 39494,62 грн.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 968,96 грн (дев'ятсот шістдесят вісім гривень 96 копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя К.О. Пляшкова