Рішення від 23.02.2026 по справі 360/2412/25

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

23 лютого 2026 рокум. ДніпроСправа № 360/2412/25

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Басова Н.М., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом адвоката Дзісь Андрія Романовича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов адвоката Дзісь Андрія Романовича в інтересах ОСОБА_1 (далі позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - відповідач), в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо обмеження основного розміру пенсії ОСОБА_1 , гарантованого статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці»;

-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 починаючи з 25.11.2025 у відповідності до вимог статті 8 Закону України Про підвищення престижності шахтарської праці, а саме у розмірі 80% заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, без урахуванням обмеження індексації.

В обґрунтування позову зазначено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області.

Відповідно до матеріалів пенсійної справи вбачається, що позивач отримує доплату до пенсії по Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» - сума пенсії 20503,30 грн, однак розмір пенсії з надбавками становить 19215,63 грн, оскільки наявне обмеження індексації з 01.03.2023 - 1303, 24 грн та обмеження індексації з 01.03.2025 - 614,68 грн.

25.11.2025 позивач не погоджуючись із таким розрахунком пенсії звернувся до відповідача із заявою щодо перерахунку пенсії у відповідності до вимог статті 8 Закону України Про підвищення престижності шахтарської праці, а саме у розмірі 80% заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, без урахуванням обмеження індексації.

За результатами розгляду поданого звернення, відповідач листом від 04.12.2025 у зазначеному у заяві перерахунку відмовив, зазначивши, що пенсію позивачу розраховано згідно чинного законодавства та відсутні підстави для проведення перерахунку.

Позивач вважає такі дії відповідача протиправними та такими, що суперечать чинному законодавству України, тому звернувся до суду за захистом своїх прав.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 22 грудня 2025 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач через підсистему "Електронний суд" надіслав відзив, в обґрунтування якого зазначив, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області та з 03.09.2009 отримує пенсію, призначену відповідно до частини 3 статті 114 Закону України від 09.07.2003 № 1058 - IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» незалежно від віку, як працівнику безпосередньо зайнятому на підземних роботах не менше 25 років.

За результатом розгляду документів електронної пенсійної справи ОСОБА_1 страховий стаж заявника станом на 28.02.2023 складав 63 роки 2 місяці, в тому числі пільговий стаж на підземних роботах - 26 років 5 місяців 14 днів, коефіцієнт стажу - 0,63167, індивідуальний коефіцієнт заробітної плати - 2,87521.

Розмір пенсії ОСОБА_1 станом на 28.02.2023 складав 14792,83 грн.

Відповідно до Постанови № 168 ОСОБА_1 з 01.03.2023 проведено перерахунок пенсії. Розмір пенсії, обчислено з урахуванням вимог статті 8 Закону № 345 та склав 17596,07 грн, а саме: 13448,90 грн - розмір пенсії за віком, розрахований згідно статті 27 Закону (21291,02 грн х 0,63167); 795,34 грн - доплата за понаднормовий стаж 38 років (2093,00 грн х 38 %); 2788,58 грн - доплата до пенсії відповідно до ст. 8 Закону № 345; 40,00 грн - цільова допомога УБД Постанова № 1603 п. 1; 523,25 грн - підвищення військовослужбовцям, які виконували інтернаціональний обов'язок (25% від 2093,00 грн).

Оскільки, за результатом проведеного перерахунку підвищення розміру пенсії з 01.03.2023 складає 2803,24 грн (17596,07 грн (розмір пенсії з 01.03.2023) - 14792,83 грн (розмір пенсії станом на 28.02.2023)) що є більше ніж 1500 грн на 1303,24 грн, при обчисленні розміру пенсії, відповідно до вимог абзацу 2 пункту 10 Постанови № 168 встановлено обмеження індексації.

Таким чином розмір пенсії з 01.03.2023 склав 16292,83 грн, а саме: 13448,90 грн - розмір пенсії за віком, розрахований згідно статті 27 Закону (21291,02 грн х 0,63167); 795,34 грн - доплата за понаднормовий стаж 38 років (2093,00 грн х 38 %); 2788,58 грн - доплата до пенсії відповідно до ст. 8 Закону № 345; 40,00 грн - цільова допомога УБД Постанова № 1603 п. 1; 523,25 грн - підвищення військовослужбовцям, які виконували інтернаціональний обов'язок (25% від 2093,00 грн); 1303,24 грн - обмеження в індексації з 01.03.2023 (2399,56 грн - 1500 грн).

Відповідно до Постанови № 185 ОСОБА_1 з 01.03.2024 проведено перерахунок пенсії, за результатом якого розмір пенсії, обчислений з урахуванням вимог статті 8 Закону № 345 складає 19018,87 грн, а саме: 14519,43 грн - розмір пенсії за віком, розрахований згідно статті 27 Закону (22985,78 грн х 0,63167); 897,18 грн - доплата за понаднормовий стаж 38 років (2361,00 грн х 38 %); 2972,01 грн - доплата до пенсії відповідно до ст.8 Закону № 345; 40,00 грн - цільова допомога УБД Постанова № 1603 п. 1; 590,25 грн - підвищення військовослужбовцям, які виконували інтернаціональний обов'язок (25% від 2361,00 грн).

Враховуючи те, що відповідно до абзацу 2 пункту 6 Порядку № 124 під час перерахунку пенсії враховуються суми, зокрема, індексацій до попереднього розміру пенсії, розмір пенсії ОСОБА_1 обчислено з урахуванням обмеження індексації, встановленої з 01.03.2023 в розмірі 1303,24 грн.

Розмір пенсії з 01.03.2024 складає 17715,63 грн, а саме: 14519,43 грн - розмір пенсії за віком, розрахований згідно статті 27 Закону (22985,78 грн х 0,63167); 897,18 грн - доплата за понаднормовий стаж 38 років (2361,00 грн х 38 %); 2972,01 грн - доплата до пенсії відповідно до ст.8 Закону № 345; 40,00 грн - цільова допомога УБД Постанова № 1603 п. 1; 590,25 грн - підвищення військовослужбовцям, які виконували інтернаціональний обов'язок (25% від 2361,00 грн). - 1303,24 грн - обмеження в індексації з 01.03.2023 (2803,24 грн - 1500 грн).

Відповідно до Постанови № 209 ОСОБА_1 з 01.03.2025 проведено перерахунок пенсії, за результатом якого розмір пенсії, обчислений з урахуванням вимог статті 8 Закону № 345 складає 21133,55 грн, а саме: 16189,15 грн - розмір пенсії за віком, розрахований згідно статті 27 Закону (25629,13 грн х 0,63167); 897,18 грн - доплата за понаднормовий стаж 38 років (2361,00 грн х 38 %); 3416,97 грн - доплата до пенсії відповідно до ст.8 Закону № 345; 40,00 грн - цільова допомога УБД Постанова № 1603 п. 1; 590,25 грн - підвищення військовослужбовцям, які виконували інтернаціональний обов'язок (25% від 2361,00 грн).

Оскільки, за результатом проведеного перерахунку підвищення розміру пенсії з 01.03.2025 складає 2114,68 грн (21133,55 грн (розмір пенсії з 01.03.2025) - 19018,87 грн (розмір пенсії з 28.02.2024)) що є більше ніж 1500 грн на 614,68 грн, при обчисленні розміру пенсії, відповідно до вимог абзацу 2 пункту 3 Постанови № 209 встановлено обмеження індексації.

Враховуючи те, що відповідно до абзацу 2 пункту 6 Порядку № 124 під час перерахунку пенсії враховуються суми, зокрема, індексацій до попереднього розміру пенсії, розмір пенсії ОСОБА_1 обчислено з урахуванням обмеження індексації, встановленої з 01.03.2023 в розмірі 1303,24 грн.

Розмір пенсії заявника з 01.03.2025 складає 19215,63 грн, а саме: 16189,15 грн - розмір пенсії за віком, розрахований згідно статті 27 Закону (25629,13 грн х 0,63167); 897,18 грн - доплата за понаднормовий стаж 38 років (2361,00 грн х 38 %); 3416,97 грн - доплата до пенсії відповідно до ст.8 Закону № 345; 40,00 грн - цільова допомога УБД Постанова № 1603 п. 1; 590,25 грн - підвищення військовослужбовцям, які виконували інтернаціональний обов'язок (25% від 2361,00 грн); - 1303,24 грн - обмеження в індексації з 01.03.2023 (2803,24 грн - 1500 грн). - 614,68 грн - обмеження в індексації з 01.03.2025 (2114,68 грн - 1500 грн).

Щодо правомірності зменшення розміру пенсії за результатом проведеного перерахунку пенсії з 01.03.2024 на 1303,24 грн (обмеження індексації з 01.03.2023) та з 01.03.2025 на 614,68 (обмеження індексації з 01.03.2025), відповідач вказав наступне.

Розрахунок середнього заробітку для обчислення пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2024 проведено з урахуванням вимог частини 2 статті 40, частини 2 статті 42 Закону № 1058 та складає 22985,78 грн.

Мінімальний розмір пенсії ОСОБА_1 , обчислено з урахуванням статті 8 Закону № 345 та статті 28 Закону № 1058 складає 18388,62 грн (22985,78 х 80%).

Враховуючи норми абзацу 2 пункту 10 Постанови № 168 та абзацу 2 пункту 3 Постанови № 185 розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цих постанов, не може перевищувати 1500 гривень.

При перерахунку пенсії з 01.03.2023, розмір збільшення пенсії ОСОБА_1 склав 2803,24 грн, що перевищує встановлений розмір підвищення 1500 грн на 1303,24 грн.

У зв'язку з чим розмір індексації було обмежено на 1303,24 грн. Розмір пенсії підвищено на встановлений максимальний розмір підвищення - 1500 грн.

Розрахунок середнього заробітку для обчислення пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2025 проведено з урахуванням вимог частини 2 статті 40, частини 2 статті 42 Закону № 1058 та складає 25629,13 грн.

Мінімальний розмір пенсії ОСОБА_1 , обчислено з урахуванням статті 8 Закону № 345 та статті 28 Закону № 1058 складає 20503,30 грн (25629,13 х 80%).

Враховуючи норми абзацу 2 пункту 10 Постанови № 168, абзацу 2 пункту 3 Постанови № 185 та абзацу 2 пункту 3 Постанови № 209 розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цих постанов, не може перевищувати 1500 гривень.

При перерахунку пенсії з 01.03.2025, розмір збільшення пенсії ОСОБА_1 склав 2114,68 грн, що перевищує встановлений розмір підвищення 1500 грн на 614,68 грн.

У зв'язку з чим розмір індексації було обмежено на 614,68 грн.

На підставі вищевикладеного розмір пенсії ОСОБА_1 обчислено у розмірі 80 % його заробітної плати, відповідно до норм статті 8 Закону № 345, Порядку № 124 та Постанов № 168, № 185 та № 209.

26.11.2025 в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області за вхідним №14707/П-02/8-1200/25 зареєстрована заява представника позивача Дзісь Андрія Романовича в інтересах ОСОБА_1 від 25.11.2025, яка надійшла з електронної пошти ТОВ «Мережа права», в який він просив здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 у відповідності до вимог статті 8 Закону України Про підвищення престижності шахтарської праці» , а саме у розмірі 80% заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, без урахуванням обмеження індексації.

Звернення від 25.11.2025 відповідачем розглянуто з урахуванням норм Закону України від 02.10.1996 № 393/96-ВР “Про звернення громадян» та надано змістовну відповідь.

Просив відмовити в задоволенні позовних вимог.

Указом Президента України №64/2022 від 24 лютого 2022 року «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102- ІХ, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб (стаття 1), який в подальшому був неодноразово продовжений та Указом Президента України від 12 січня 2026 року №40/2026 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 03 лютого 2026 року строком на 90 діб.

Враховуючи дистанційний режим роботи суддів та працівників апарату Луганського окружного адміністративного суду з 02.05.2022, з метою збереження життя і здоров'я та забезпечення безпеки суддів і працівників апарату суду, судом розглянуті матеріали електронної справи.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, суд дійшов наступного.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .

Позивач є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2 від 29.07.1996.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області та з 03.09.2009 отримує пенсію, призначену відповідно до частини 3 статті 114 Закону України від 09.07.2003 № 1058 - IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» незалежно від віку, як працівнику безпосередньо зайнятому на підземних роботах не менше 25 років.

Страховий стаж (повний) 63 роки 2 місяці 0 днів, додаткові роки за список 1 - 26 років 0 місяців 0 днів; в тому числі роботи підземні, професії за пост. №202 (25) - 26 років 5 місяців 14 днів.

25.11.2025 адвокат звернувся до відповідача з заявою, в якій просив провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у відповідності до вимог статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», а саме у розмірі 80% заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, без урахуванням обмеження індексації.

На вищевказану заяву надано відповідь від 04.12.2025 № 13136-14707/П-02/8-1200/25, в якій зазначено, що пенсія ОСОБА_1 обчислюється при страховому стажі роботи 63 роки 2 місяці (страховий стаж враховано по 31.08.2014), в тому числі: страховий стаж роботи 37 років 2 місяці та підземний пільговий стаж за Списком № 1 років 5 місяців 14 днів, коефіцієнт страхового стажу складає 0,63167 ((37 p. + 20 р.) х 12 міс.) + 2 міс.: 1200. Заробітну плату для розрахунку пенсії обчислено за період з 01.03.1991 по 29.02.1996 та за даними персоніфікованого обліку з 01.07.2000 по 31.08.2009, індивідуальний коефіцієнт заробітку складає 2,87521, середньомісячний заробіток для обчислення пенсії станом на 01.03.2025 25629,13 грн (8913,83 грн х 2,87521, де 8913,83 грн показник середньої заробітної плати в Україні для проведення перерахунку пенсій з урахуванням коефіцієнтів збільшення). Розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2025 становить 19215,63 грн, а саме: 16189,15 грн розмір пенсії за віком, розрахований згідно із статтею 27 Закону (25629,13 грн х 0,63167); 897,18 грн доплата за понаднормовий стаж за 38 років (2361,00 грн прожитковий мінімум для непрацездатних осіб з 01.01.2024 x 38%); 3416,97 грн доплата до пенсії за статтею 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" ((25629,13 грн х 80%) (16189,15 грн + 897,18 грн)); 590,25 грн підвищення військовослужбовцям, які виконували інтернаціональний обов'язок (25% від 2361,00 грн); 40,00 грн цільова допомога учасникам бойових дій (пост. 1603 п. 1); 1303,24 грн - обмеження в індексації з 01.03.2023; 614,68 грн - обмеження в індексації з 01.03.2025.

За результатом проведених перерахунків з 01.03.2023 і з 01.03.2025 розмір підвищення пенсії перевищує 1500,00 гривень, тому його розмір обмежується відповідно до пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" та пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 № 209 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році".

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовані вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Приписами статті 1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" визначено, що індексація грошових доходів населення встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення трудових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Згідно з частиною першою статті 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії, стипендії, оплата праці (грошове забезпечення).

Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Підстави для проведення індексації визначені статтею 4 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", відповідно до якої індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

Постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 було затверджено "Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі Порядок № 124).

Так, згідно пункту № Порядку № 124, розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається щороку Кабінетом Міністрів України у межах бюджету Пенсійного фонду України. При цьому в разі відсутності даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, для визначення розміру коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, враховується наявна заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, з наступним перерахунком зазначеного коефіцієнта для підвищення пенсії відповідно до цього Порядку.

Пунктом 5 Порядку № 124 передбачено, що у 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 р. на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку.

У свою чергу, під час перерахунку пенсій відповідно до цього Порядку враховуються суми доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, суми індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законодавством). Якщо внаслідок перерахунку розмір пенсії зменшується, пенсія перераховується під час наступного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (абзац 2 пункту 6 Постанови 124).

Пунктом 3 Постанови КМУ від 24 лютого 2023 року № 168, Постанови КМУ від 23 лютого 2024 р. №185, Постанови КМУ від 25 лютого 2025 р. № 209 передбачено розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.

Статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» визначено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Тобто, мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків за Списком № 1.

Як вже зазначав суд раніше, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні з 03.09.2009 та отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 за нормами статті 114 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», розмір якої обчислено з урахуванням вимог статті 8 Закону України від 02.09.2008 № 345-VI “Про підвищення престижності шахтарської праці».

Згідно протоколу перерахунку пенсії від 04.11.2025 відповідач здійснив нарахування доплати до пенсії згідно Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», в той же час обмежив її розмір і замість 20503,30 грн нарахував позивачу 19215,63: «обмеження в індексації з 01.03.2023 - 1303,24 грн», «обмеження в індексації з 01.03.2025 - 614,68 грн».

В цій справі спірним є питання правомірності обмеження розміру пенсії.

Так, відповідно до наведених вище Постанов КМУ Уряд запровадив тимчасове обмеження на максимальний розмір індексації пенсій.

Разом з тим в межах спірних правовідносин визначальною є обставина, що позивач є отримувачем пенсії на підставі статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Тобто, мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків за списком № 1.

Таким чином, відповідачем обмежено саме гарантований статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» основний розмір пенсії, що не є тотожним обмеженню максимального розміру індексації на підставі відповідних постанов Кабінету Міністрів України.

Європейський Суд з прав людини неодноразово у своїх рішеннях зазначав, що предмет і мета Конвенції як інструменту захисту прав людини потребують такого тлумачення і застосування її положень, завдяки яким гарантовані нею права були б не теоретичними чи ілюзорними, а практичними та ефективними (п.53 рішення у справі "Ковач проти України" від 7 лютого 2008 року, п.59 рішення у справі "Мельниченко проти України" від 19 жовтня 2004 року, п.50 рішення у справі "Чуйкіна проти України" від 13 січня 2011 року, п.54 рішення у справі "Швидка проти України" від 30 жовтня 2014 року тощо).

Відповідно до частини третьої статті 23 Загальної Декларації прав людини, пункту 4 частини першої Європейської Соціальної хартії та частини третьої статті 46 Конституції України, кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист за роки важкої праці та шкідливих робіт, яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.

З наведеного видно, що відповідачем протиправно зменшено мінімальний розмір пенсії позивача на 1287,67 грн.

Таким чином, суд дійшов висновку, що дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо обмеження основного розміру пенсії ОСОБА_1 , гарантованого статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» є протиправними.

При виборі і застосуванні норм права судом врахована правова позиція, викладена в постанові Верховного Суду від 26 серпня 2025 року у справі № 360/948/24.

Що стосується обраного позивачем способу захисту порушеного права, суд зазначає таке.

Частиною другою статті 245 КАС України визначено, що у разі задоволення позову суд може прийняти рішення, зокрема, про:

- визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень (пункт 2)

- визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій (пункт 3)

- визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії (пункт 4);

- інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів (пункт 10).

Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Частиною другою статті 9 КАС України визначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Позивачем заявлено вимоги з дня, яким датована заява про перерахунок - з 25 листопада 2025 року, проте у даному випадку законом не встановлено досудовий порядок вирішення спору, попереднє звернення до відповідача для судового захисту не вимагається, достатньо факту порушення прав.

Разом з тим, враховуючи, що право на нераховані суми пенсії не є абсолютним, позовні вимоги підлягають захисту не з дня порушення, а в межах строку звернення до суду.

Позивач звернувся з позовом до суду 15.12.2025.

З урахуванням зазначеного, суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити перерахунок основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 15.06.2025 у відповідності до вимог статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», а саме у розмірі 80% заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія без урахуванням обмежень по індексації.

Щодо інших обставин, якими сторони обґрунтовують свої вимоги та заперечення, суд вважає за необхідне зауважити, що у пункті 25 Рішення Європейського суду з прав людини у справі «Проніна проти України» зазначено, що суд зобов'язаний надавати відповідь на кожен із специфічних, доречних та важливих доводів заявника. Виходячи з позиції цього суду, що висловлена в пункті 42 рішення «Бендерський проти України», судові рішення мають в достатній мірі висвітлювати мотиви, на яких вони базуються.

Вказані вимоги зобов'язують суди при вирішенні справи у кожному конкретному випадку вживати передбачені законом заходи з метою з'ясування всіх обставин у справі, що мають значення для вирішення спору, встановити та надати вичерпну оцінку фактичним обставинам у межах спірних правовідносин з метою з'ясування об'єктивних причин та факторів, що зумовили настання для платника негативних наслідків у вигляді порушеного права, що підлягає захисту, та в достатній мірі висвітлити мотиви прийняття конкретних рішень.

З урахуванням зазначеного суд не надає оцінку іншим доводам сторін, оскільки вони не мають суттєвого впливу на рішення суду за результатами вирішення цього спору.

Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог з обранням належного способу судового захисту.

Питання щодо відшкодування судових витрат по сплаті судового збору судом не вирішується, так як позивач звільнений від його сплати згідно пункту 13 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір».

Керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 77, 90, 139, 241-246, 255, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов адвоката Дзісь Андрія Романовича в інтересах ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (код ЄДРПОУ 21782461, місцезнаходження: 93404, Луганська область, м.Сіверськодонецьк (Сєвєродонецьк), вул. Шевченка, будинок 9) про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо обмеження основного розміру пенсії ОСОБА_1 , гарантованого статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити перерахунок основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 15.06.2025 у відповідності до вимог статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», а саме у розмірі 80% заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія без урахуванням обмежень по індексації.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Н.М. Басова