Рішення від 23.02.2026 по справі 340/8713/25

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 лютого 2026 року м. Кропивницький Справа № 340/8713/25

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

відповідач-1: Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (46001, м. Тернопіль, Майдан Волі, 3, код ЄДРПОУ 14035769)

відповідач-2: Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7а, код ЄДРПОУ 20632802)

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області та Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.

Позов мотивовано тим, що ОСОБА_1 у вересні 2025 року звернувся до ГУ ПФУ в Кіровоградській області за призначенням дострокової пенсії за віком як учаснику бойових дій. Рішенням ГУ ПФУ в Тернопільській області №110850002369 від 19.09.2025 року йому відмовлено у призначенні пенсії через незарахування до страхового стажу періоду роботи з 12.07.1984 року по 23.10.1985 року та неврахування довідки про військову службу у складі діючої армії в Республіці Афганістан у 1986 - 1987 роках. Позивач не погоджується з цим рішенням та стверджує, що його спеціальний статус підтверджується військовим квитком та посвідченням учасника бойових дій. Недоліки роботодавця при заповненні трудової книжки не можуть бути підставою для відмови у призначенні пенсії. Тож позивач просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області №110850002369 від 19.09.2025 року про відмову в призначенні йому пенсії;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області повторно розглянути заяву, подану ним 11.09.2025 року, про призначення пенсії за віком; зарахувати до його страхового стажу, який дає право на призначення пенсії за віком, період роботи згідно з трудовою книжкою НОМЕР_2 з 12.07.1984 року по 23.10.1985 року та періоди його участі у бойових діях на території Республіки Афганістан згідно архівної довідки №21/59/ОИЗО/ГУ/2582 з 21.03.1986 року по 22.03.1986 року, з 25.03.1986 року по 26.03.1986 року, з 21.04.1986 року по 23.04.1986 року та з 05.10.1987 року по 12.11.1987 року.

Ухвалою від 07.01.2026 року відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідачі подали відзиви на позовну заяву із запереченнями проти позову, мотивованими тим, що позивач не надав до заяви про призначення дострокової пенсії за віком відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" необхідні підтверджуючі документи про його участь у бойових діях. Архівна довідка №21/59/ОИЗО/ГУ/2582 від 14.11.2022 року оформлена з порушенням встановлених вимог, оскільки подана у формі копії та не легалізована шляхом проставлення апостиля.

Розглянувши справу в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні), суд установив такі обставини.

ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Він проходив строкову військову службу в лавах Збройних Сил СССР з 23.10.1985 року по 29.12.1987 року. Під час проходження служби у 1986 - 1987 роках приймав участь у бойових діях на території Республіки Афганістан, виконуючи "інтернаціональний обов'язок".

У зв'язку з цим йому надано статус ветерана війни учасника бойових дій та 16.02.1999 року видане відповідне посвідчення.

У липні 2023 року позивач, досягнувши віку 55 років, звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області із заявою про призначення дострокової пенсії за віком як учаснику бойових дій.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області №110850001561 від 04.08.2023 року, прийнятим за принципом екстериторіальності, позивачу відмовлено у призначенні пенсії відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Страховий стаж особи становить 34 роки 9 місяців 4 дні. До страхового стажу не нараховані періоди виплати допомоги по безробіттю у 1995 - 1998 роках згідно записів трудової книжки, оскільки в записах про поновлення виплати відсутня стаття виплати, а записи щодо припинення виплати не завірені печаткою та підписом відповідальної особи. За результатами розгляду документів, доданих до заяви, не взята копія архівної довідки про участь в бойових діях в Афганістані №21/59/ОИЗО/ГУ/2582 від 14.11.2022 року, яка видана ФСБ Росії і потребує накладення апостилю.

Позивач не погодився із таким рішенням та подав до суду позов про його скасування.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 06.03.2024 року у справі №340/9427/23, залишеним без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 30.01.2025 року, позов ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області №110850001561 від 04.08.2023 року про відмову у призначенні ОСОБА_1 дострокової пенсії за віком за п.4 ч.1 ст.115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 період перебування на обліку в Голованівському районному центрі зайнятості та отримання допомоги по безробіттю з 29.12.1995 року по 28.06.1996 року, з 29.12.1996 року по 28.03.1997 року, з 29.12.1997 по 26.03.1998 року згідно записів № 12-17 у трудовій книжці серії НОМЕР_2 , виданій 20.07.1985 року. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення достроково пенсії за віком за п.4 ч.1 ст.115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за заявою від 28.07.2023 року з дати звернення за призначенням пенсії.

У лютому 2025 року ГУ ПФУ в Кіровоградській області, виконуючи це рішення суду, зарахувало періоди одержання допомоги по безробіттю до страхового стажу позивача та прийняло рішення №110850001561 від 14.02.2025 року про відмову у призначенні пенсії. Страховий стаж особи становить 35 років 9 місяців 2 дні. В ході розгляду документів до уваги не взято копію архівної довідки про участь в бойових діях в Афганістані №21/59/ОИЗО/ГУ/2582 від 14.11.2022 року, яка видана РФ, оскільки до заяви долучено сканпопію з копії документу. Крім того, документ не засвідчений апостилем компетентного органу держави, в якій документ був складений. Право на призначення пенсії відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням наявних документів заявник не має.

Позивач це рішення не оскаржував. Натомість він через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України подавав нові заяви про призначення пенсії.

Остання така заява позивача від 11.09.2025 року за принципом екстериторіальності спрямована для розгляду до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області.

За результатами розгляду заяви ГУ ПФУ в Тернопільській області прийняло рішення №110850002369 від 19.09.2025 року про відмову у призначенні дострокової пенсії за віком відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Страховий стаж особи становить 36 років 8 місяців 23 дні. За поданими документами до страхового стажу не враховано:

- період роботи з 12.07.1984 року по 23.10.1985 року, оскільки відсутній запис номеру наказу про звільнення;

- періоди військової служби на території Республіки Афганістан згідно копії архівної довідки №21/59/ОИЗО/ГУ/2582 з 21.03.1986 року по 22.03.1986 року, з 25.03.1986 року по 26.03.1986 року, з 21.04.1986 року по 23.04.1986 року, з 05.10.1987 року по 12.11.1987 року про періоди участі у бойових діях, виданої "Центральним погранічним архівом федеральної служби безпеки російської федерації", оскільки документи про стаж, вік та заробітну плату, повинні подаватися в оригіналах.

Право на призначення дострокової пенсії за віком згідно з пунктом 4 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" відсутнє, оскільки відсутній необхідний страховий стаж та довідка згідно з додатком 6.

Не погодившись з таким рішенням, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Вирішуючи спір, суд дійшов до таких висновків.

Відповідно до частини 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003 року (надалі - Закон №1058-IV).

Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону №1058-IV право на призначення дострокової пенсії за віком мають:

4) військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, особи начальницького і рядового складу Державного бюро розслідувань, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України,

а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України,

дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, осіб начальницького і рядового складу Державного бюро розслідувань, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України,

особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 20 і 21 статті 6,

особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12 та 13 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту",

особи з числа резервістів, військовозобов'язаних і осіб, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6,

особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту",

дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус сім'ї загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України відповідно до абзаців четвертого і п'ятого частини першої статті 101 зазначеного Закону, а також абзацу шостого частини першої статті 101 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов'язаних,

- після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.

Згідно з частинами 2, 4 статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Статтею 16 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та поліцейські, які брали участь у бойових діях, а також ті, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку, а також батьки і дружини (якщо вони не взяли повторний шлюб) військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення зі служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку, мають право на пенсію:

- чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років;

- жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років.

Відповідно до пункту "в" частини 3 статті 56 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до стажу роботи, який дає право на трудову пенсію, зараховується військова служба та перебування в партизанських загонах і з'єднаннях, служба в органах державної безпеки та органах внутрішніх справ, незалежно від місця проходження служби.

Статтею 57 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що військова служба у складі діючої армії у період бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов'язку, а також перебування в партизанських загонах і з'єднаннях зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років військовослужбовцям.

Постановою Центрального Комітету КПСС та Ради Міністрів СССР №59-27 від 17.01.1983 року "Про пільги військовослужбовцям, робітникам та службовцям, які перебувають у складі обмеженого контингенту радянських військ на території Демократичної Республіки Афганістан, та їхнім сім'ям" надано військовослужбовцям Радянської Армії та Військово-Морського Флоту, Комітету державної безпеки СССР та Міністерства внутрішніх справ СССР, які проходять службу у складі обмеженого контингенту радянських військ, що тимчасово знаходяться в Демократичній Республіці Афганістан, та їх сім'ям такі пільги: а) зараховувати у вислугу років для призначення пенсії один місяць служби за три місяці час служби на території Демократичної Республіки Афганістан військовослужбовцям, які прослужили встановлений термін служби в цій країні, а тим, що отримали поранення, контузії, каліцтва або захворювання незалежно від терміну служби, та час безперервного перебування у зв'язку з цим на лікуванні в лікувальних закладах.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року №637 затверджено Порядок підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (надалі - Порядок №637).

Пунктом 1 Порядку №637 передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи за період до впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - персоніфікований облік), є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній стаж роботи встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. Документи можуть бути подані в електронному вигляді з накладенням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису. Документи, визначені цим Порядком, є підставою для внесення відомостей до частини персональної електронної облікової картки в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, що відображає трудову діяльність застрахованої особи, в тому числі за період до 1 січня 2004 року.

Відповідно до пункту 6 Порядку №637 для підтвердження військової служби, служби цивільного захисту, служби в органах державної безпеки, розвідувальних органах, Держспецзв'язку приймаються:

- військові квитки;

- довідки територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, військових частин і установ системи Міноборони, МВС, МНС, Мінінфраструктури, СБУ, розвідувальних органів, ДПС, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, Держприкордонслужби, Державної кримінально-виконавчої служби, ДСНС;

- довідки архівних і військово-лікувальних установ.

Час перебування в партизанських загонах і з'єднаннях у період Другої світової війни встановлюється за довідками штабів партизанського руху або архівів (за місцем діяльності партизанських загонів і з'єднань).

Військова служба у складі діючої армії в період бойових дій, в тому числі під час виконання інтернаціонального обов'язку, зараховується до стажу роботи на підставі довідок територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, які видаються в порядку, що визначається Міноборони (додаток № 2).

Згідно з додатком №2 до Порядку №637 у довідці про проходження військової служби в складі діючої армії в період бойових дій (у тому числі під час виконання інтернаціонального обов'язку) вказується загальна кількість років, місяців і днів такої служби. Зазначена служба підлягає зарахуванню до стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці. Довідка видається територіальним центром комплектування та соціальної підтримки для подання органам Пенсійного фонду України.

Відповідно до пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 року за №1566/11846 (надалі - Порядок №22-1) до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи:

2) документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного стажу роботи). За періоди роботи після впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування (далі - персоніфікований облік) орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу з реєстру застрахованих осіб за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562, а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення (далі - індивідуальні відомості про застраховану особу).

6) документи, які підтверджують право на призначення дострокової пенсії за віком:

військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, які брали участь у бойових діях, безпосередню участь в АТО/ООС та/або в обороні України у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації:

- документи про проходження військової служби (служби);

- довідка згідно з додатком 2 до Порядку підтвердження наявного стажу роботи / або документи про безпосередню участь в АТО/ООС, передбачені Порядком надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 року № 413 / або документи військових частин (органів, підрозділів), підприємств, установ та організацій про безпосередню участь в обороні України у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації;

- посвідчення учасника бойових дій.

Пунктом 2.12 Порядку №22-1 передбачено, що за документ, який засвідчує, що особі встановлено статус ветерана війни, особи, на яку поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", та особи, яка має особливі заслуги перед Батьківщиною, приймаються зокрема посвідчення учасника бойових дій.

Відповідно до пункту 2.23 Порядку №22-1 при поданні особою заяви в паперовій формі документи можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, посвідчених нотаріально або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію.

Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах.

До заяви, поданої в електронній формі через вебпортал або засобами Порталу Дія, додаються скановані копії оригіналів документів. На створені електронні копії заявник накладає електронний підпис, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.

Згідно зі статтями 4, 5 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті Батьківщини в бойових діях на території інших держав.

До ветеранів війни належать: учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, учасники війни.

Учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з'єднань, об'єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.

Пунктом 2 частини 1 статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" установлено, що учасниками бойових дій визнаються:

2) учасники бойових дій на території інших країн - військовослужбовці Радянської Армії, Військово-Морського Флоту, Комітету державної безпеки, особи рядового, начальницького складу і військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ колишнього Союзу РСР (включаючи військових та технічних спеціалістів і радників), працівники відповідних категорій, які за рішенням Уряду колишнього Союзу РСР проходили службу, працювали чи перебували у відрядженні в державах, де в цей період велися бойові дії, і брали участь у бойових діях чи забезпеченні бойової діяльності військ (флотів).

Перелік держав, зазначених у цьому пункті, періоди бойових дій у них та категорії працівників визначаються Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України "Про організаційні заходи щодо застосування Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" №63 від 08.02.1994 року затверджено Перелік держав і періодів бойових дій на їх території, відповідно до якого бойові дії в Афганістані за участю військовослужбовців Радянської Армії, Військово-Морського Флоту, Комітету державної безпеки та осіб рядового, начальницького складу і військовослужбовців Міністерства внутрішніх справ колишнього Союзу РСР тривали у період квітень 1978 року грудень 1989 року.

Частиною 2 статті 2 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" передбачено, що права та пільги для ветеранів війни і членів їх сімей, установлені раніше законодавством України і законодавством колишнього СРСР, не можуть бути скасовані без їх рівноцінної заміни.

Суд установив, що позивач звернувся за призначенням йому дострокової пенсії за віком як колишньому військовослужбовцю, який брав участь у бойових діях в Афганістані.

Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону №1058-IV, статті 16 Закону України "Про пенсійне забезпечення" умовою призначення такої пенсії чоловікам є досягнення віку 55 років та наявність страхового стажу не менше 25 років.

На момент подання заяви від 11.09.2025 року ОСОБА_1 виповнилося 57 років, а його страховий стаж за підрахунками відповідача-1, який розглядав цю заяву, складав 36 років 8 місяців 23 дні.

Отже, позивач відповідав вимогам закону щодо віку та страхового стажу для призначення дострокової пенсії.

Позивач неодноразово надавав органам Пенсійного фонду документи про стаж, а також документи, які підтверджують його право на призначення дострокової пенсії, зокрема військовий квиток та посвідчення учасника бойових дій. Також він надав копію довідки №21/59/ОИЗО/ГУ/2582 від 14.11.2022 року про періоди його участі у бойових діях в Афганістані у 1986 - 1987 роках, яка видана ФГКУ ЦПА ФСБ Росії.

Відповідач-1 відхилив довідку №21/59/ОИЗО/ГУ/2582 від 14.11.2022 року і відмовив у призначенні пенсії, пославшись на відсутність необхідного страхового стажу та ненадання позивачем документів, які підтверджують його право на призначення дострокової пенсії.

Аналіз підпункту 6 пункту 2.1 Порядку № 22-1 свідчить про те, що документами, що посвідчують спеціальний статус особи для призначення дострокової пенсії як учаснику бойових дій є: 1) посвідчення учасника бойових дій; або 2) довідка про період (періоди) участі у бойових діях, передбачена додатком №2 до Порядку №637. Виключення з цього правила встановлено для осіб, яким встановлено статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 19, 20 статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та яким також необхідно подати документи, на підставі яких встановлено статус учасника бойових дій, визначені Порядком надання та позбавлення статусу учасника бойових дій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 року № 413.

Отже, положення підпункту 6 пункту 2.1 Порядку №22-1 визначають посвідчення учасника бойових дій та довідку про період (періоди) участі у бойових діях або в антитерористичній операції в районах її проведення як альтернативні документи, що посвідчують спеціальний статус особи для призначення дострокової пенсії зі зниженням пенсійного віку як учаснику бойових дій, які кожний окремо є достатнім документом, який засвідчує спеціальний статус особи, яка звернулась за призначенням такої пенсії. (див. постанови Верховного Суду від 09.06.2021 року у справі №340/576/19, від 17.01.2023 року у справі №580/8208/21).

Суд установив, що статус учасника бойових дій надано позивачу на підставі пункту 2 частини 1 статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" як військовослужбовцю Радянської Армії - учаснику бойових дій на території інших країн, і підтверджується посвідченням серії НОМЕР_3 , виданим 16.02.1999 року Голованівським райвійськкоматом.

Це посвідчення є належним документом, що підтверджує статус ветерана війни - учасника бойових дій, на основі якого надаються відповідні пільги і компенсації, зокрема право на призначення дострокової пенсії за віком учасникам бойових дій на території інших країн.

Факт та період служби позивача у складі діючої армії в період бойових дій в Афганістані підтверджується військовим квитком, у якому відображено участь у бойових діях у складі радянських військ (ВЧ НОМЕР_4 ) у 1986 - 1987 роках.

У спірних правовідносинах цей факт не потребує додаткового підтвердження будь-якими довідками, виданими архівними російськими установами.

Тож зауваження відповідача-1 до оформлення довідки №21/59/ОИЗО/ГУ/2582 від 14.11.2022 року суд відхиляє.

Передбачена додатком №2 до Порядку №637 довідка ТЦКСП про військову службу в складі діючої армії в період бойових дій (у тому числі під час виконання інтернаціонального обов'язку) необхідна для пільгового обчислення періоду військової служби для призначення пенсії один місяць служби (участі у бойових діях) за три місяці.

Відповідач-1 повністю врахував період строкової військової служби позивача з 23.10.1985 року по 29.12.1987 року до страхового стажу в одинарному розмірі.

Позивач не вимагає зарахування до страхового стажу періоду військової служби у складі діючої армії у період бойових дій при виконанні інтернаціонального обов'язку в окремі дні/місяці 1986 - 1987 років у пільговому/кратному обчисленні, як це передбачено статтею 57 Закону України "Про пенсійне забезпечення", постановою ЦК КПСС та СМ СССР №59-27 від 17.01.1983 року. Тож він не має обов'язку подавати довідку, передбачену додатком №2 до Порядку №637.

Позивач не претендує на призначення пенсії як учаснику АТО/ООС чи військовослужбовцю, що приймав участь в обороні України у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації. Тому він не повинен надавати документи / довідки, передбачені Порядком надання та позбавлення статусу учасника бойових дій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 року № 413.

Отже вимога відповідача-1 про необхідність надання для призначення дострокової пенсії за віком довідки про безпосередню участь позивача в бойових діях, передбачену додатком 6 до цього Порядку, є незаконною, а висновки відповідача про відсутність у позивача права на таку пенсію є безпідставними.

Суд також визнає незаконними мотиви, з яких відповідач-1 у рішенні №110850002369 від 19.09.2025 року вказав про неврахування до страхового стажу позивача періоду роботи з 12.07.1984 року по 23.10.1985 року, пославшись на відсутність у трудовій книжці номеру наказу про звільнення.

Згідно із записами у трудовій книжці ОСОБА_1 він 12.07.1984 року був прийнятий на роботу в Перегонівський цукровий комбінат імені Карла Маркса робітником Давидівського відділення радгоспу (наказ №35 від 10.07.1984 року), звідки був звільнений 23.10.1985 року у зв'язку з призовом у радянську армію на підставі п.3 ст.36 КЗпП України (розпорядження від 18.12.1985 року).

Цей період трудової діяльності підлягає врахуванню до стажу роботи, який дає право на пенсію, відповідно до частини 1 статті 56 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Органи Пенсійного фонду, які раніше розглядали питання про призначення позивачу пенсії - ГУ ПФУ у Вінницькій області та ГУ ПФУ в Кіровоградській області - повністю врахували цей період роботи тривалістю 1 рік 3 місяці 12 днів, підтверджений трудовою книжкою, до страхового стажу позивача для призначення пенсії, про що свідчать складені ними розрахунки страхового стажу.

Відомості про цей період внесені до частини персональної електронної облікової картки в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, що відображає трудову діяльність застрахованої особи, як це передбачено частиною 2 статті 24 Закону №1058-IV та пунктом 1 Порядку №637.

Відповідач-1 у спірному рішенні безпідставно не врахував цей період до страхового стажу позивача.

Суд прийшов до висновку, що ГУ ПФУ в Тернопільській області при розгляді заяви позивача від 11.09.2025 року та установленні його права на дострокову пенсію за віком порушило вимоги законодавства щодо всебічного, повного і об'єктивного розгляду цього питання, діяло всупереч принципу належного урядування. Це призвело до прийняття необґрунтованого рішення №110850002369 від 19.09.2025 року про відмову у призначенні пенсії.

Вказане рішення є протиправним, а позов про його скасування слід задовольнити.

Згідно з частиною 3 статті 245 КАС України у разі скасування індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Суд вважає, що право позивача, порушене незаконним рішенням відповідача-1 про відмову у призначенні пенсії, має бути відновлено шляхом зобов'язання цього відповідача повторно розглянути заяву позивача від 11.09.2025 року про призначення йому дострокової пенсії за віком та прийняти відповідне рішення, з урахуванням висновків суду у цій справі.

Підстав для покладення такого обов'язку на ГУ ПФУ в Кіровоградській області, про що просить позивач у позові, суд не вбачає, тому відмовляє у задоволенні цієї позовної вимоги.

З огляду на поведінку органів Пенсійного фонду України при розгляді заяв позивача про призначення йому дострокової пенсії за віком, суд вважає за доцільне встановити судовий контроль за виконанням рішення суду та зобов'язати відповідача-1 подати до суду звіт про його виконання.

Судові витрати сторони не понесли.

Керуючись статтями 9, 90, 139, 242-246, 262, 263, 295, 382 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області №110850002369 від 19.09.2025 року про відмову у призначенні дострокової пенсії за віком ОСОБА_1 .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 11.09.2025 року про призначення дострокової пенсії за віком та прийняти за нею рішення з урахуванням висновків суду у цій справі.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області протягом 15 днів від дня набрання рішенням суду у цій справі законної сили подати до суду звіт про його виконання.

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного Фонду України в Кіровоградській області відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду О.А. ЧЕРНИШ