24 лютого 2026 року № 320/55249/24
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Щавінського В.Р., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної міграційної служби України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Державної міграційної служби України, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Державної Міграційної служби України стосовно не виконання своїх обов?язків по доставці та видачі за місцем постійного проживання в Державу Польщу виготовлених паспортів, громадянина України та закордонного паспорта ОСОБА_1 ;
- зобов?язати Державну міграційну службу України, переслати до відповідної консульської установи на території Держави Польці виготовлений паспорт громадянина України ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 та видати його Позивачу.
- зобов?язати Державна міграційну службу України, переслати до відповідної консульської установи на території Держави Польці виготовлений закордонний паспорт громадянина України ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 та видати його Позивачу.
Ухвалою суду від 10.12.2024 відкрито провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивачем, шляхом звернення до Державного підприємства «Документ» замовлено послугу з оформлення паспортних документів (закордонного паспорту та паспорту громадянина України) та послугу з організації відправлень документів. Пояснено, що після повної сплати вартості даних послуг, підрозділом Державної міграційної служби з кодом 2110 на ім'я ОСОБА_1 оформлено паспортні документи, однак станом на звернення до суду з даним позовом, позивач не отримав оригінал паспорту.
Від Державної міграційної служби України надійшли відзив та пояснення по справі, в яких останній вказав, про відсутність порушень із боку ДМС України, оскільки паспорт оформлений позивачу у визначений законом строк та переданий Державного підприємства "Документ".
До суду представником позивача подано клопотання про розгляд справи в порядку загального позовного провадження.
Розглянувши означене клопотання, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Згідно п. 2 ч. 6 ст. 262 КАС України суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін: якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.
Суд зазначає, що дана справа не належить до справ, розгляд яких здійснюється виключно за правилами загального позовного провадження та може бути розглянута за правилами спрощеного позовного провадження, при цьому характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі, вид доказів (письмові), якими сторони обґрунтовують свої доводи та заперечення, не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи, тому відсутні підстави для розгляду цієї справи у загальному позовному провадженні.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Як вбачається з матеріалів справи, 19.04.2024 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернувся до відокремленого підрозділу ДП «Документ» у Республіці Польща (м. Краків) із заявою про оформлення паспорта громадянина України та паспорта громадянина України для виїзду за кордон.
За результатами відповідних перевірок, 02.05.2024 Ужгородським відділом №1 Головного управління Державної міграційної служби України в Закарпатській області прийнято рішення про оформлення паспорта громадянина України та паспорта громадянина України для виїзду за кордон.
06.05.2024 виготовлено (персоналізовано) паспорт громадянина України № НОМЕР_1 та 14.06.2024 паспорт громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_2 на ім?я ОСОБА_2 , які 18.05.2024 та 23.05.2024 прибули до Ужгородського відділу №1 Головного управління Державної міграційної служби України в Закарпатській області.
За інформацією, наданою Головного управління Державної міграційної служби України в Закарпатській області 05.07.2024, паспорт громадянина України та паспорт громадянина України для виїзду за кордон, оформлені на ім?я ОСОБА_1 надіслано до ДП «Документ» для подальшого пересилання до відокремленого підрозділу ДП «Документ» у Республіці Польща (м. Краків).
У зв'язку із неотриманням оригіналів паспортних документів, що на думку позивача є протиправною бездіяльністю відповідача, позивач звернувся до суду із цим позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Правовідносини щодо оформлення та видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон врегульовані Законом України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» (далі - Закон України № 5492-VI).
Кожен громадянин України має право на отримання паспорта громадянина України для виїзду за кордон у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (стаття 22 частина 2 Закону України № 5492-VI).
Згідно зі статтею 22 частиною 5 Закону України № 5492-VI оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон здійснюється в Україні розпорядником Реєстру, а за кордоном - ЗДУ. Прийняття заяв-анкет для внесення інформації до Реєстру, видача паспорта громадянина України для виїзду за кордон здійснюються розпорядником Реєстру та ЗДУ, а також уповноваженими суб'єктами, передбаченими пунктом 4 частини першої статті 2 цього Закону.
Уповноваженими суб'єктами, передбаченими пунктом 4 частини першої статті 2 цього Закону є центри надання адміністративних послуг, державне підприємство, що належить до сфери управління розпорядника Реєстру.
Відповідно до пункту 10 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 07 травня 2014 року за №152 «Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон» (далі - Порядок № 152) оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін паспорта для виїзду за кордон територіальними органами / територіальними підрозділами ДМС здійснюються через Головний обчислювальний центр Єдиного державного демографічного реєстру (далі - Головний обчислювальний центр Реєстру) у взаємодії з Державним центром персоналізації документів державного підприємства «Поліграфічний комбінат «Україна» по виготовленню цінних паперів» (далі по тексту Центр).
Відповідно до пункту 19 Порядку № 152 документи для оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта для виїзду за кордон в Україні подаються до центрів надання адміністративних послуг, державного підприємства, що належить до сфери управління ДМС, і його відокремлених підрозділів (далі - уповноважені суб'єкти), територіальних органів та територіальних підрозділів ДМС.
Відповідно до пункту 69 Порядку № 152, персоналізовані Державним центром персоналізації документів державного підприємства «Поліграфічний комбінат «Україна» по виготовленню цінних паперів» бланки паспортів для виїзду за кордон надсилаються територіальному органу/територіальному підрозділу ДМС або МЗС у порядку, встановленому законодавством.
Згідно із пунктом 75 Порядку № 152 видача заявникові паспорта для виїзду за кордон здійснюється тим територіальним органом / територіальним підрозділом ДМС, закордонною дипломатичною установою, уповноваженим суб'єктом, який прийняв документи для оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта для виїзду за кордон.
Процедура прийняття у громадян України, які перебувають за межами України, документів для оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, а також видачі їм оформлених документів розміщеним за межами України відокремленим підрозділом (філією, представництвом) державного підприємства, що належить до сфери управління ДМС, тобто ДП «Документ», та є адміністратором Єдиного державного демографічного реєстру врегульовується Порядком реалізації експериментального проекту щодо оформлення паспорта громадянина України та паспорта громадянина України для виїзду за кордон громадянам України, які перебувають за межами України, оформлення, обміну іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають в Україні, посвідки на постійне проживання під час їх перебування за межами України, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 10 червня 2022 року за № 678 (далі - Порядок № 678).
Згідно із пунктом 6 Порядку № 678, передача персоналізованих бланків паспортів громадянина України, паспортів громадянина України для виїзду за кордон, посвідок до відокремленого підрозділу, який здійснював приймання документів для їх оформлення, здійснюється державним підприємством, що належить до сфери управління ДМС, згідно з актами приймання-передачі.
Відповідно до пункту 78-2 Порядку № 152, у разі необхідності організації видачі паспорта для виїзду за кордон у розміщеному за межами України відокремленому підрозділі (філії, представництві) державного підприємства, що належить до сфери управління ДМС, паспорт для виїзду за кордон разом з копіями заяви, заяви-анкети та актом приймання-передачі (у двох примірниках) передається територіальним органом/ територіальним підрозділом ДМС, який оформив паспорт для виїзду за кордон, до державного підприємства, що належить до сфери управління ДМС, який здійснює доставку таких паспортів до розміщеного за межами України відокремленого підрозділу (філії, представництва) державного підприємства, що належить до сфери управління ДМС. Паспорт для виїзду за кордон за письмовою заявою та за рахунок коштів заявника може бути надісланий державним підприємством, що належить до сфери управління ДМС, міжнародним поштовим відправленням до розміщеного за межами України відокремленого підрозділу (філії, представництва) державного підприємства, що належить до сфери управління ДМС. Після видачі паспорта для виїзду за кордон другий примірник акта приймання-передачі та копія заяви-анкети з датою видачі та підписом заявника про отримання паспорта для виїзду за кордон надсилається до територіального органу/територіального підрозділу ДМС, який оформив паспорт для виїзду за кордон.
Згідно із пунктом 11 Порядку № 678, паспорт громадянина України, паспорт громадянина України для виїзду за кордон, посвідка оформлюються у строки, встановлені законодавством, та видаються у строк до трьох місяців з дня прийняття відповідного рішення для їх оформлення.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну міграційну службу України (далі - Положення), що затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 360 (в редакції від 20.03.2024), Державна міграційна служба України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сферах міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів.
Згідно із пунктом 2 Положення, ДМС у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.
Відповідно пункту 4 підпунктів 10, 12, 34 Положення, ДМС відповідно до покладених на неї завдань, зокрема: здійснює оформлення, обмін і видачу громадянам України документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, пересилає, визнає недійсними, вилучає та знищує такі документи в передбачених законодавством випадках; виконує функції замовника з виготовлення та постачання бланків документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, і документів, що посвідчують особу та підтверджують її спеціальний статус, а також товарів, робіт і послуг для забезпечення створення і функціонування Єдиного державного демографічного реєстру; вживає у межах своїх повноважень заходів із забезпечення доставки документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, документів, що посвідчують особу та підтверджують її спеціальний статус, від державного підприємства, що належить до сфери управління Мінекономіки, до територіальних органів та територіальних підрозділів ДМС.
Згідно із пунктом 7 Положення, ДМС здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи та територіальні підрозділи, у тому числі міжрегіональні.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07 грудня 2016 року № 931-р, Державне підприємство «Документ» визначено адміністратором Єдиного державного демографічного реєстру.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 15 червня 2011 року № 538-р ДП «Документ» передано до сфери управління Державної міграційної служби України (ДМС).
Відповідно до пункту 1.1. Статуту, ДП «Документ» засноване на державній власності і належить до сфери управління ДМС України.
Підприємство функціонально включене до системи органів міграційної служби України та оперативно підпорядковане Голові ДМС.
Згідно із пунктом 2.2. Статуту, одним із основних завдань ДП «Документ» є зокрема забезпечення сучасних умов обслуговування громадян України, іноземців і осіб без громадянства, створення та розгортання мережі центрів обслуговування громадян з міграційно-паспортних питань.
Відповідно до пункту 11 Порядку №678 паспорт громадянина України, паспорт громадянина України для виїзду за кордон, посвідка оформлюються у строки, встановлені законодавством, та видаються у строк до трьох місяців з дня прийняття відповідного рішення для їх оформлення.
Таким чином, з урахуванням встановлених у справі обставин, видачу паспорта має здійснювати ДП «Документ» у строк до трьох місяців з дня прийняття відповідного рішення для їх оформлення.
При цьому у цей строк повинні бути вчинені всі необхідні дії всіма учасниками, що задіяні в процесі, що в кінцевому результаті призводить до отримання паспорту громадянина України для виїзду за кордон, посвідки.
Як зазначено судом вище, позивач 19.04.2024 звернувся до відокремленого підрозділу ДП «Документ» у Республіці Польща (м. Краків) із заявою про оформлення паспорта громадянина України та паспорта громадянина України для виїзду за кордон, тобто звернувся з метою отримання адміністративної послуги на основі договірних відносин, укладеними між замовником ( ОСОБА_1 ) та виконавцем ДП «Документ».
При цьому, за інформацією, наданою Головним управлінням Державної міграційної служби України в Закарпатській області, 05.07.2024 паспорт громадянина України та паспорт громадянина України для виїзду за кордон, оформлені на ім?я ОСОБА_1 надіслано до ДП «Документ» для подальшого пересилання до відокремленого підрозділу ДП «Документ» у Республіці Польща (м. Краків), що підтверджується супровідними листами від 05.07.2024 №2110- 2250/2110.18-24 та №210/2259/2110.18-24 за підписом начальника Ужгородського відділу №1 та актом приймання-передачі.
Отже, відповідачем виконано свої зобов'язання відповідно до визначеної законодавством процедури.
До того ж, за даними відомчої інформаційної системи ДМС (за даними про верифікацію шляхом автоматизованого порівняння даних (параметрів), у тому числі біометричних (відцифровані відбитки пальців рук), які містяться у ЄІАС УМП), встановлено факт видачі 18.02.2025 вищевказаного паспорта громадянина України № НОМЕР_1 та 14.06.2024 паспорта громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_2 ОСОБА_1 у відокремленому підрозділі ДП «Документ» у Республіці Польща (м. Краків).
З огляду на викладене, судом під час розгляду справи не встановлено протиправної бездіяльності відповідача, про яку зазначає позивач.
Відповідно до статті 77 частини 1 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України.
Таким чином, суд вважає, що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
Враховуючи, що при розгляді справи суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову, підстави для розподілу судових витрат, понесених позивачем - відсутні.
Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Щавінський В.Р.