про встановлення строку для подання звіту
24 лютого 2026 року справа № 320/22920/23
Київський окружний адміністративний суд у складі судді Кушнової А.О., розглянувши в порядку письмового провадження заяву представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві з позовом, в якому позивач просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо обмеження призначеної ОСОБА_1 пенсії максимальним розміром;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії без обмеження її максимальним розміром, починаючи з 01.12.2022, з урахуванням виплачених сум.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 07.08.2023 позовну заяву залишено без руху та встановлено позивачу 10-денний строк з дня отримання копії ухвали суду для усунення недоліків позову.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 19.12.2023 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 31.10.2024 клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 26.12.2023 №2600-0903-7/254447 про заміну неналежного відповідача на належного задоволено, здійснено заміну первинного відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві на належного відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (ідентифікаційний код 22933548, місцезнаходження: 08500, Київська обл., м. Фастів, вул. Саєнка Андрія, буд. 10).
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 20.12.2024 у справі №320/22920/23 адміністративний позов задоволено повністю.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо застосування обмеження пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, з 01.12.2022.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , адреса місця реєстрації: АДРЕСА_1 ) пенсії з 01.12.2022 без обмеження її максимального розміру та з урахуванням раніше виплачених сум.
Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 17.03.2025 у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області на рішення Київського окружного адміністративного суду від 20 грудня 2024 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії - відмовлено.
Підставою для відмови у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області на рішення Київського окружного адміністративного суду від 20 грудня 2024 року зазначено те, що Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області не було подано до суду обґрунтованої заяви про поновлення строку на апеляційне оскарження рішення Київського окружного адміністративного суду від 20 грудня 2024 року, не вказано поважних причин пропуску строку, не зазначено підстави для його поновлення та не підтверджено вказане належними в розумінні положень ст.ст. 72,73 Кодексу адміністративного судочинства України доказами, а отже вимоги ухвали судді Шостого апеляційного адміністративного суду від 24 лютого 2025 року про залишення апеляційної скарги без руху, не виконано.
Отже, рішення Київського окружного адміністративного суду від 20.12.2024 у справі №320/22920/23 набрало законної сили 21.01.2025.
31.01.2025 Київським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист №320/22920/23 про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , адреса місця реєстрації: АДРЕСА_1 ) пенсії з 01.12.2022 без обмеження її максимального розміру та з урахуванням раніше виплачених сум.
10.06.2025 на адресу суду через підсистему "Електронний суд" від представника позивача надійшла заява від 10.06.2025, в якій останній просить суд зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області надати до суду у встановлений судом строк звіт про виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 20.12.2024 у справі №320/22920/23 з відповідними доказами. До заяви додано розрахунки пенсії позивача, докази направлення вказаної заяви до електронного кабінету відповідача.
В обґрунтування вказаної заяви представник позивача у заяві вказує, що на виконання рішення суду позивачу нараховано, але не виплачено заборгованість, починаючи з грудня 2022 року по квітень 2025 року, однак повністю обмеження так і не зняте. З прийнятого розпорядження вбачається, що розмір пенсії позивача складає 52682 грн., водночас з довідки, в якій відповідач відобразив нараховану заборгованість вбачається, що сума виплачуваної пенсії складає 31711,47 грн. При цьому з довідки вбачається, що нове обмеження встановлене відповідачем з січня 2025 року. Відтак, відповідачем не виконано рішення суду в повному обсязі, хоча частково обмеження ним і було зняте.
Згідно протоколу передачі судової справи раніше визначеному складу суду вказану заяву було передано судді Кушновій А.О. для розгляду.
Розглянувши заяву представника позивача від 10.06.2025 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в даній адміністративній справі, суд зазначає наступне.
19.12.2024 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення положень про судовий контроль за виконанням судових рішень» від 21.11.2024 №4094-IX (далі Закон №4094-ІХ), яким статтю 382 КАС України викладено у новій редакції, а КАС України доповнено статтями 381-1, 382-1, 382-2, 382-3.
Згідно із пунктом 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №4094-ІХ справи у судах першої, апеляційної та касаційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цим Законом, розглядаються з урахуванням особливостей, що діють після набрання чинності цим Законом.
При цьому, відповідно до частини 3 статті 3 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Отже, розгляд заяви про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду здійснено з урахуванням особливостей, що діють після набрання чинності Законом №4094-ІХ.
Згідно з частинами першою та другою статті 381-1 Кодексу адміністративного судочинства України судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції.
Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382-382-3 і 383 цього Кодексу.
Відповідно до частини першої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.
Отже, вказані норми КАС України мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставами їх застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи - позивача.
Згідно з частинами першою-другою статті 382-1 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає заяву про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої частиною п'ятою статті 382 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду, не перешкоджає судовому розгляду.
За наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Враховуючи встановлення на території України воєнного стану та недопущення створення можливої небезпеки для життя учасників справи, суд дійшов висновку про необхідність розгляду вищевказаної заяви у порядку письмового провадження.
Згідно з ч.1 ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Згідно зі статтею 129-1 Конституції України, суд ухвалює рішення іменем України.
Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
При цьому, положення КАС України не містять обмеження щодо застосування заходів судового контролю, передбачених вказаною нормою КАС України, після ухвалення такого рішення.
Верховний Суд у постанові від 20.02.2019 у справі № 806/2143/15 звертав увагу на те, що застосування статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України має на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставою її застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи - позивача та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних з невиконанням судового рішення в цій справі.
Як уже зазначалося судом вище, рішенням Київського окружного адміністративного суду від 20.12.2024 у справі №320/22920/23 адміністративний позов задоволено та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , адреса місця реєстрації: АДРЕСА_1 ) пенсії з 01.12.2022 без обмеження її максимального розміру та з урахуванням раніше виплачених сум.
Судом встановлено, що на виконання цього рішення суду від 20.12.2024 Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області з 01.12.2022 здійснено перерахунок пенсії позивача без обмеження її максимального розміру та з урахуванням раніше виплачених сум.
В той час, як стверджує позивач, на виконання рішення суду позивачу нараховано, але не виплачено заборгованість починаючи з грудня 2022 року по квітень 2025 року, однак повністю обмеження так і не зняте.
Також, згідно довідки Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 16.05.2025 №10467/04-16, наданої позивачем до заяви, сума доплати згідно рішення Київського окружного адміністративного суду від 20.12.2024 у справі №320/22920/23, яке набрало законної сили з 17.03.2025 на підставі ухвали Шостого апеляційного адміністративного суду від 17.03.2025 №320/22920/23, за період з 01.12.2022 по 30.04.2025 становить 733014,60 грн.
Суд зазначає, що належних та допустимих доказів, які б підтверджували виконання судового рішення у даній справі, яке набрало законної сили 21.01.2025, а саме проведених перерахунків пенсії на виконання рішення суду, в тому числі в частині виплати нарахованої на виконання судового рішення суми заборгованості з пенсії, матеріали справи не містять.
Отже судом встановлено, що на стадії розгляду питання про необхідність встановлення судового контролю за виконанням рішення суду відповідач Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області не надав суду достатніх та належних доказів, які б свідчили про виконання рішення суду у повному обсязі.
Дослідивши доводи заявника, суд дійшов висновку, що в даному випадку наявні підстави для задоволення заяви позивача про встановлення судового контрою щодо виконання рішення Київського окружного адміністративного суду в адміністративній справі №320/22920/23 (у порядку ст. 382 КАС України) та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області як суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення.
У зв'язку з цим, суд встановлює відповідачу Головному управлінню Пенсійного фонду України у Київській області строк для подання звіту про виконання судового рішення, який становить 30 (тридцять) календарних днів з дня отримання відповідачем цієї ухвали.
Відповідно до частини 6 статті 382-1 КАС України ухвала суду про задоволення заяви та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення є остаточною і оскарженню не підлягає. Заперечення на таку ухвалу включаються до апеляційної скарги на судове рішення, передбачене частиною першою статті 382-3 цього Кодексу.
Керуючись статтями 243, 248, 294, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Заяву представника позивача про встановлення судового контролю щодо виконання рішення Київського окружного адміністративного суду в адміністративній справі №320/22920/23 (у порядку ст. 382 КАС України) від 10.06.2025 - задовольнити.
2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області надати звіт про виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 20.12.2024 в адміністративній справі №320/22920/23 про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , адреса місця реєстрації: АДРЕСА_1 ) пенсії з 01.12.2022 без обмеження її максимального розміру та з урахуванням раніше виплачених сум - 30 (тридцять) календарних днів з дня набрання законної сили даною ухвалою суду, із доказами на підтвердження виконання судового рішення, зокрема, але не виключно, всі проведені перерахунки пенсії на виконання судового рішення у справі №320/22920/23, довідку про розмір пенсії станом на 01.12.2022, на 01.01.2025, довідку про суму заборгованості за судовим рішенням, докази включення судового рішення до відповідного реєстру судових рішень щодо здійснення його виконання.
3. Копію ухвали надіслати (видати) сторонам по справі, зокрема, шляхом направлення тексту ухвали електронною поштою, факсимільним повідомленням (факсом, телефаксом), телефонограмою.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її проголошення.
Ухвала суду про задоволення заяви та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення є остаточною і оскарженню не підлягає. Заперечення на таку ухвалу включаються до апеляційної скарги на судове рішення, передбачене частиною першою статті 382-3 цього Кодексу.
Суддя Кушнова А.О.