Рішення від 24.02.2026 по справі 320/33944/23

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 лютого 2026 року м. Київ справа №320/33944/23

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Василенко Г.Ю., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної служби України з надзвичайних ситуацій про визнання протиправними дій,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Державної служби України з надзвичайних ситуацій, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Державної служби України з надзвичайних ситуацій щодо відмови у виплаті одноразової грошової допомоги особі з інвалідністю ІІІ групи ОСОБА_1 ;

- зобов'язати Державну службу України з надзвичайних ситуацій розглянути подані документи щодо призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги та прийняти відповідне рішення.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач звернувся до відповідача із заявою про виплату одноразової грошової допомоги, як інваліду ІІІ групи, однак відповідач відмовив йому у виплаті такої допомоги (протокол №6 від 14.06.2023), оскільки з моменту звільнення до моменту встановлення групи інвалідності пройшло більше шести місяців. Позивач вважає, що вказаною відмовою відповідач позбавив його права на соціальні виплати гарантовані законом, тому звернувся до суду із цим позовом для захисту своїх прав та інтересів.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі та вирішено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Відповідачем до суду подано відзив на позовну заяву, в якому останній просить відмовити в задоволенні позову, оскільки з дати звільнення позивача зі служби до дати встановлення йому інвалідності минуло більше шести місяців, тому відсутні правові підстави для нарахування та виплати йому одноразової грошової допомоги, як інваліду ІІІ групи.

Позивачем подано відповідь на відзив.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Із наявних у матеріалах справи доказів судом встановлено, що ОСОБА_1 проходив службу в органах цивільного захисту та наказом Головного управління ДСНС України в м.Києві від 01.09.2022 №740 його звільнено з посади першого заступника начальника Головного управління ДСНС України в м.Києві з 01.09.2022.

11.04.2023 позивачу встановлена ІІІ група інвалідності до 01.05.2024, причина інвалідності - захворювання, ТАК, пов'язане з проходженням служби, що підтверджується довідкою до акта огляду МСЕК серії 12 ААВ №770303.

27.04.2023 позивач звернувся до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м.Києві із заявою про виплату йому ОГД.

Листом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м.Києві від 01.05.2023 №7101-2619/71803.3 заяву позивача разом із пакетом документів надіслано до Державної служби України з надзвичайних ситуацій для вирішення питання про виплату йому одноразової грошової допомоги, як інваліду ІІІ групи.

Державна служба України з надзвичайних ситуацій розглянула заяву позивача разом із пакетом документів щодо виплати йому одноразової грошової допомоги, як інваліду ІІІ групи та прийняла рішення (протокол №6 від 14.06.2023), яким відмовлено у виплаті позивачу ОГД, оскільки з дати звільнення позивача зі служби до дати встановлення йому інвалідності минуло більше шести місяців.

Вважаючи вказану відмову протиправною позивач звернувся до суду і цим позовом.

За приписами частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, пов'язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та визначає повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов'язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності регулюються Кодексом цивільного захисту України.

Відповідно до ст. 118 Кодексу цивільного захисту України одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (далі - одноразова грошова допомога) - це гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно із цим Кодексом мають право на її отримання.

Одноразова грошова допомога призначається і виплачується в разі:

1) загибелі особи рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту під час виконання нею службових обов'язків або смерті внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання, отриманих під час виконання нею службових обов'язків;

2) смерті особи рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту, що настала в період проходження нею служби;

3) встановлення особі рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого нею під час виконання службових обов'язків або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням нею службових обов'язків, або встановлення особі протягом шести місяців після звільнення її із служби інвалідності з причин, зазначених у цьому пункті;

4) встановлення особі рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання, пов'язаних з проходженням нею служби, або встановлення особі протягом шести місяців після звільнення її із служби інвалідності з причин, зазначених у цьому пункті;

5) отримання особою рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання під час виконання нею службових обов'язків, що призвело до часткової втрати працездатності без встановлення їй інвалідності.

Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері цивільного захисту.

Отже, нормами п. 3 ч. 2 ст. 118 Кодексу цивільного захисту України визначено підстави, за наявності яких призначається та виплачується одноразова грошова допомога поліцейським, при цьому встановлення особі рядового і начальницького складу служби цивільного захисту інвалідності - є окремою правовою підставою для призначення і виплати одноразової грошової допомоги та передбачає її виплати лише у разі встановлення інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого нею під час виконання службових обов'язків або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням нею службових обов'язків, або встановлення особі протягом шести місяців після звільнення її із служби інвалідності.

Як встановлено судом, наказом Головного управління ДСНС України у м.Києві від 01.09.2022 №740 його звільнено з посади першого заступника начальника Головного управління ДСНС України у м.Києві з 01.09.2022, однак лише 11.04.2023 позивачу встановлена ІІІ група інвалідності до 11.04.2023, причина інвалідності - захворювання, ТАК, пов'язане з проходженням служби.

Отже, інвалідність ОСОБА_1 встановлена більше ніж протягом шести місяців після його звільнення зі служби з органів цивільного захисту, як наслідок, позивач не має права на отримання одноразової грошової допомоги.

Посилання позивача, як на підстави обґрунтування позову, на Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 №908 є необґрунтованим та не приймається судом до уваги, оскільки вищенаведений постанова Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 №908, станом на час звернення його до відповідача із заявою про виплату ОГД та вирішення її по суті (протокол №6 від 14.06.2023), з 22.04.2023 втратила чинність на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 18.04.2023 №350 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2013 р. №618 та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України».

За таких обставин, суд, за правилами, встановленими ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази, вважає заявлені позовні не обґрунтованими та такими, що не підлягають до задоволення.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Керуючись статтями 6, 9, 14, 242-245, 255, 295, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Василенко Г.Ю.