Рішення від 24.02.2026 по справі 280/10339/25

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 лютого 2026 року Справа № 280/10339/25 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Новікової І.В., в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військово-лікарської комісії Комунального некомерційного підприємства «Міська лікарня №9» Запорізької міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

24 листопада 2025 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач), в якій позивач просить суд:

визнати протиправною та скасувати постанову ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_2 від 22.09.2025 року, про придатність військовозобов'язаного ОСОБА_1 до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони, яку було оформлено Довідкою військово-лікарської комісії №2025-0922-1356-3878-0 від 22.09.2025 року;

зобов'язати голову ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_2 направити через ІКС до ІНФОРМАЦІЯ_3 на перевірку картку обстеження та медичного огляду №42 військовозобов'язаного ОСОБА_1 з доданими до неї копіями медичних документів та висновком лікаря-хірурга ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_2 , - ОСОБА_2 , від 23.06.2025 року, яким військовозобов'язаного ОСОБА_1 було визнано непридатним до військової служби на підставі ст. 64а, графи ІІ Розкладу хвороб.

Ухвалою суду від 01.12.2025 відкрито спрощене (письмове) позовне провадження у справі.

Ухвалою суду від 23.01.2026 залучено до участі у справі №280/10339/25, в якості співвідповідача - Військово-лікарську комісію Комунального некомерційного підприємства «Міська лікарня №9» Запорізької міської ради, розгляд адміністративної справи №280/10339/25 розпочато спочатку.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 23.06.2025 під час проходження медичного огляду на ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_4 , на підставі статті 64а, графи ІІ Розкладу хвороб був визнаний непридатним до військової служби, відповідно до висновку лікаря-хірурга ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_4 . Позивач зазначає, що у подальшому йому запропоновано вдруге пройти огляд у іншого лікаря-хірурга, яким було складено інший висновок про ступінь моєї придатності до військової служби, яким на підставі статті 64б, графи ІІ Розкладу хвороб мене було визнано придатним до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони. Позивач зазначає, що в подальшому ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_4 прийнято постанову про придатність позивача до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони. Позивач вважає висновок про його придатність до військової служби протиправним та таким, що суперечить фактичним обставинам. Позивач зазначає, що висновок ВЛК прийнятий з порушенням процедури та порядку проведення медичного огляду військовозобов'язаних, передбачених діючим законодавством у сфері мобілізаційної підготовки та мобілізації, є необґрунтованою та протиправною, що призвело до порушення прав та законних інтересів позивача. З урахуванням викладеного у позовній заяві та поясненнях, позивач просив задовольнити позовні вимоги.

Відповідач - ІНФОРМАЦІЯ_5 проти задоволення позовних вимог заперечив. В обґрунтування заперечень зазначено, що постанови ВЛК ґрунтуються на Розкладі хвороб, поясненнях щодо його застосування та таблицях ТДВ. Відповідно до пунктів 6.8, 6.9 глави 6 розділу II Положення № 402, військовослужбовці проходять обов'язковий огляд у кількох лікарів, зокрема хірурга, терапевта, невропатолога, окуліста, оториноларинголога, а жінки - також у гінеколога. Виконуються загальні аналізи крові та сечі, ЕКГ, флюорографія. За необхідності лікарі можуть призначати додаткові обстеження. Військовослужбовці зобов'язані надавати медичні документи, які враховуються при винесенні постанови ВЛК. Відповідач зазначає, що з долучених КП КНП «Міська лікарня №9» ЗМР до матеріалів справи документів, 22.09.2025 проведено медичний огляд ВЛК КП КНП «Міська лікарня №9» ЗМР, за направленням ІНФОРМАЦІЯ_6 , провела медичний огляд гр. ОСОБА_1 . Відповідач зазначає, що на підставі статті 64б, 23б, 49а, 4в графи II Розкладу хвороб (дод. 3 до наказу МОУ №402 від 14.08.2008), позивач, визнаний придатним до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, п, що підтверджено довідкою ВЛК №7410 від 10.10.2024 підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони. Дані про огляд внесені до Книги протоколів засідань ВЛК відповідно до пп.22.1-22.2 розділу II Положення №402. Протоколи підписані головою, членами комісії та секретарем у день засідання. Отже, твердження позивача про протиправність та незаконність медичного огляду не відповідає дійсності та спростовується документально. З урахуванням викладеного у відзиві на позовну заяву, відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Відповідач - ВЛК Комунального некомерційного підприємства «Міська лікарня №9» Запорізької міської ради проти задоволення позовних вимог заперечив. В обґрунтування заперечень зазначено, що позивач проходив військово-лікарську комісію в КНП «Міська лікарня №9» ЗМР починаючи з 18.06.2025, однак у червні-липні 2025 місяці не завершив проходження ВЛК, не заявлявся на огляд комісія та не здавав аналізи включно до вересня 2025 року. Відповідач зазначає, що згідно довідки №2025-0922-1356-3878-0, позивач визнаний придатним до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони, згідно довідки з даним рішенням згодні голова та всі члени військово-лікарської комісії, що підтверджується проставленими електронними підписами. З урахуванням викладеного у відзиві на позовну заяву, відповідач вказував на правомірність прийнято рішення та відсутність підстав для його скасування.

На підставі приписів ч.4 ст.229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв'язок у сукупності, встановив наступне.

З матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_2 .

22.09.2025 ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_4 прийнято постанову про придатність позивача до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони, яку оформлено Довідкою військово-лікарської комісії № 2025-0922-1356-3878-0 від 22.09.2025.

Позивач, вважаючи протиправним висновок ВЛК про придатність до військової служби, звернувся з даним позовом до суду.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з приписів ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють: чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії): безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Суд зазначає, що за приписами статті 1 Закону України від 21.10.1993 №3543-XII «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (далі - Закон України №3543-XII) мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

Цією ж статтею Закону України №3543-XII визначено, що особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Статтею 1 Закону України «Про оборону України», передбачено, що воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

На момент розгляду адміністративної справи правовий режим воєнного стану в Україні продовжено та не скасовано, а відповідно під час розгляду справи застосуванню підлягає законодавство, що регулює порядок призову на військову службу по мобілізації в умовах воєнного стану.

Згідно ч.9 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави.

Відповідно до частини 12 статті 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», громадяни України, які приписуються до призовних дільниць, направляються для підготовки до військової служби, особи, які призиваються або приймаються на військову службу, приймаються на службу у військовому резерві, та військовозобов'язані, призначені для комплектування посад за відповідними військово-обліковими спеціальностями під час проведення мобілізації, проходять обов'язковий медичний огляд. Порядок проходження медичного огляду затверджується Міністерством оборони України та центральними органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво військовими формуваннями, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я. Перелік військово-облікових спеціальностей затверджується Міністерством оборони України.

Наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 №402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (далі - Положення №402).

Відповідно до пункту 1.2 глави 1 Розділу І Положення №402, військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби, служби у військовому резерві військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Військово-лікарська експертиза - це:

медичний огляд призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців, які проходять базову військову службу); військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти та закладах фахової передвищої військової освіти (далі - ВВНЗ), ліцеїстів військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеїв (далі - ліцеїсти); осіб, звільнених з військової служби;

визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ;

встановлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів, осіб, звільнених з військової служби, а також причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв), які призвели до смерті військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби.

Відповідно до п.2.1 глави 2 Розділу І Положення №402, для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).

Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії.

ВЛК приймають постанови у тому числі на виїзних засіданнях та, в окремих випадках (лікування за кордоном) - дистанційно.

Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.

Постанови ВЛК можуть бути відмінені або скасовані штатними ВЛК.

Так, у позовній заяві позивач посилається на те, що йому не було проведено належним чином медичний огляд, а висновок про його придатність до військової служби суперечить висновку лікаря-хірурга ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_4 від 23.06.2025, яким на підставі статті 64а, графи ІІ Розкладу хвороб, позивач був визнаний непридатним до військової служби.

Згідно пункту 3.1 глави 3 розділу ІІ Положення №402, Медичний огляд військовозобов'язаних проводиться за рішенням керівників ТЦК та СП, командирів військових частин, начальників центрів рекрутингу Збройних Сил України на підставі направлення, яке формується відповідно до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року №560, ВЛК при ТЦК та СП за місцем провадження медичної практики у закладах охорони здоров'я комунальної або державної форми власності, які мають договір із НСЗУ на пакет медичних послуг, включений до програми державних гарантій медичного обслуговування населення на відповідний рік щодо медичного огляду осіб, який організовується ТЦК та СП, лікарями, які входять до складу ВЛК при ТЦК та СП.

Відповідно до пункту 3.2 глави 3 розділу ІІ Положення №402, під час дії правового режиму воєнного стану кожний військовозобов'язаний оглядається хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, офтальмологом, оториноларингологом, а за медичними показаннями - і лікарями інших спеціальностей.

Так, з наданих до матеріалів справи доказів судом встановлено, що позивачем 22.09.2025 завершено медичний огляд на визначення стану придатності до військової служби та на підставі статей 64б, 23б, 49а, 4в графи ІІ Розкладу хвороб, позивача визнано приданим до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони.

Отже, матеріалами справи підтверджується факт проведення позивачу у встановленому порядку ВЛК, а також врахування наявних у позивача захворювань під час прийняття рішення про придатність до військової служби.

Суд зазначає, що фактично позов та не згода позивача з прийнятим рішенням про придатність до військової служби ґрунтується на тому, що позивач не згоден з висновком лікаря-хірурга ОСОБА_3 , який дійшов висновку про наявність у позивача захворювання відповідно до статті 64б графи ІІ Розкладу хвороб.

Позивач вважає, що правильним був висновок лікаря - хірурга ОСОБА_2 від 23.06.2025, яким позивачу визначено захворювання за статтею 64а графи ІІ Розкладу хвороб.

Проте, суд у даному випадку погоджується з твердженнями відповідача, що проходження позивачем огляду у лікаря - хірурга ОСОБА_2 не може вважатися завершенням процедури ВЛК, оскільки остаточна постанова (довідка ВЛК) оформлюється після підписання картки обстеження всіма членами комісії та головою ВЛК, що у даному випадку сталося у вересні 2025.

При цьому, висновок лікаря-хірурга ОСОБА_3 зроблено пізніше і саме тому його враховано під час формування висновку стосовно придатності позивача до військової служби.

В свою чергу, суд зазначає, що надання оцінки діагнозу позивача на предмет того, чи підпадає він під дію статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби виходить за межі судового розгляду, оскільки є компетенцією медичних працівників та посадових осіб ВЛК.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах ВЕРХОВНОГО СУДУ по справах №820/5570/16 та №810/5009/18, яка враховується судом під час прийняття рішення у даній справі.

Також, суд звертає увагу на те, що відповідно до пункту 3.3 глави 3 розділу І Положення №402, скарги на дії (бездіяльність) чи постанови позаштатних ВЛК подаються до штатних ВЛК згідно з адміністративно-територіальними зонами відповідальності, наведеними у додатку 2 до наказу Міністерства оборони України від 16 листопада 2016 року №608 «Про затвердження адміністративно-територіальних зон відповідальності закладів охорони здоров'я Збройних Сил України за організацію медичного забезпечення».

Штатні ВЛК перевіряють відповідність прийнятих позаштатними ВЛК постанов встановленому діагнозу та вимогам цього Положення, на підставі доданих до звернення оригіналів медичних документів або належним чином завірених їх копій.

Скарги на дії (бездіяльність) чи постанови ВЛК районних (міських) ТЦК та СП подаються за підпорядкованістю до ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_7 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , обласних ТЦК та СП, ТЦК та СП Автономної Республіки Крим. У разі незгоди громадянина з рішенням ВЛК при районному (міському) ТЦК та СП на підставі його заяви громадянин направляється для проходження ВЛК при обласному (Київському та Севастопольському міських) ТЦК та СП.

Дії (бездіяльність), рішення, постанови, прийняті ВЛК обласних (Київського міського, ІНФОРМАЦІЯ_8 , ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, оскаржуються в штатних ВЛК або у судовому порядку.

Дії (бездіяльність), рішення, прийняті за результатами розгляду звернень ВЛК регіону, оскаржуються в ЦВЛК.

Отже, у разі якщо позивач не згоден з висновками відповідача щодо його придатності до військової служби за станом здоров'я, то відповідно позивач має право оскаржити такі висновки у порядку визначеному пунктом 3.3 глави 3 розділу І Положення №402, і саме зазначені органи мають право надавати переоцінку стану здоров'я позивача у співвідношенні із придатністю до військової служби.

Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною 2 статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .

Враховуючи вищезазначене, та керуючись ст.ст.2, 9, 139, 241-243, 254-262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), Військово-лікарської комісії Комунального некомерційного підприємства «Міська лікарня №9» Запорізької міської ради (69065, м. Запоріжжя, вул. Щаслива/Дудикіна 1/6, код ЄДРПОУ 05498694) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Суддя І.В. Новікова