Рішення від 24.02.2026 по справі 280/10378/25

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

24 лютого 2026 року о/об 11 год. 00 хв.Справа № 280/10378/25 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Махунові В.В., розглянувши у місті Запоріжжі за правилами спрощеного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 )

до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул.Морехідна, буд.1, м.Миколаїв, Миколаївська область, 54020; код ЄДРПОУ 13844159)

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (надалі - відповідач, ГУ ПФУ в Миколаївській області), в якій позивач просить суд: 1) визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області №23791/03-16 від 16.09.2025 про відмову у призначенні ОСОБА_1 дострокової пенсії за віком; 2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області призначити ОСОБА_1 дострокову пенсію за віком відповідно до п.3 ч.1 ст.115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», 2025 року, з нарахуванням і виплатою усіх належних сум.

У позовній заяві зазначено наступне: «… Я, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянка України, є матір'ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 , свідоцтвом про народження серії НОМЕР_3 , свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_4 , довідкою №378/02.04 від 16.11.2004 p., свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_5 (копії додаються). ОСОБА_2 є особою з інвалідністю з дитинства, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_6 (копія додається), а також індивідуальними програмами реабілітації інваліда №299 та №50 (вікова категорія - від 18 років і старше), в яких зазначено відповідний статус (копії додаються). Крім того, згідно з медичним висновком №39 встановлено, що ОСОБА_3 має захворювання (патологічний стан), яке відповідає розділу І пункту 2 підпункту 2.1 «Переліку медичних показань, які дають право на одержання допомоги на дітей-інвалідів з дитинства у віці до 18 років», затвердженого наказом МОЗ України від 04.12.2001 №482 (копія додається). За результатами МРТ головного мозку від 16.08.2011 р. у ОСОБА_4 діагностовано «МРТ-картину субарахноїдальної кісти лівої лобово-скроневої області (вроджена аномалія розвитку)» (копія висновку додається). У період з 01.10.2012 р. по 16.01.2014 р. я, ОСОБА_1 , отримувала державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю з надбавкою на догляд на дитину ОСОБА_2 , що підтверджується довідкою №01-12/452 від 20.10.2025 р. (копія додається). 08.09.2025 р. мною було подано до територіальних органів Пенсійного фонду України заяву про призначення дострокової пенсії за віком відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV. Відповіддю Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області №23791/03-16 від 16.09.2025 р. зазначається наступне: «Відповідно до пункту 2.18 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №1058-ІV, що затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, визнання особою з інвалідністю з дитинства або дитиною з інвалідністю засвідчується випискою з акта огляду в органі медико-соціальної експертизи, медичним висновком закладу охорони здоров'я, посвідченням одержувача допомоги. У разі, якщо дитина визнана дитиною з інвалідністю після досягнення шестирічного віку або особою з інвалідністю з дитинства після досягнення вісімнадцятирічного віку, надається відповідно висновок лікарсько-консультаційної комісії про те, що вона мала показання для визнання її дитиною з інвалідністю до досягнення шестирічного віку (висновок про час настання інвалідності) (копія відповіді додається). Внаслідок чого, мені, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , було відмовлено у реалізації права на призначення дострокової пенсії за віком відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 115 Закону №1058-ІV у зв'язку з відсутністю документів, підтверджуючих факт виховання дитини з інвалідністю до шестирічного віку. 24.10.2025 р. в моїх інтересах було подано адвокатський запит до Управління соціального захисту населення Василівської районної державної адміністрації Запорізької області за вих. №24102501 з метою отримання інформації, необхідної для захисту моїх прав та законних інтересів, а саме: - з приводу перебування ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на обліку як дитини з інвалідністю або особи з інвалідністю з дитинства у зазначеній установі або її структурних підрозділах; - відомостей щодо дати та підстав встановлення інвалідності (за наявності таких даних); - копій документів, що підтверджують факт визнання ОСОБА_2 особою з інвалідністю з дитинства, а також, за можливості, висновку лікарсько-консультаційної комісії про час настання інвалідності (копія адвокатського запиту додається) Відповіддю управління соціального захисту населення Василівської районної державної адміністрації Запорізької області №01-12/498.01 від 04.11.2025 р. зазначається наступне: «Згідно наказу Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 року №376 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією», територія Василівського району з 26.02.2022 року перебуває в тимчасовій окупації рф та в зоні проведення бойових дій. ОСОБА_1 отримувала державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю з надбавкою на догляд на дитину ОСОБА_2 з 01.10.2012 р. по 16.01.2014 p., що підтверджено довідкою виданою Управлінням від 20.10.2025 р. №01-12/452. ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 , у зв 'язку з повноліттям, отримував в Управлінні державну соціальну допомогу особи з інвалідністю 3 групи з 17.01.2014р. по 30.04.2023р.» (копія відповіді додається). Крім цього, вищевказаною відповіддю зазначається, що архів управління соціального захисту населення Василівської районної державної адміністрації Запорізької області залишився на тимчасово окупованій території, у зв'язку з чим, є відсутньою можливість у наданні будь-яких архівних документів. Разом з тим, повідомляю, що медичні документи, а також висновок лікарсько-консультаційної комісії (ЛKK) щодо часу настання інвалідності ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , перебували у матеріалах Управління соціального захисту населення Василівської районної державної адміністрації Запорізької області, де зберігалася особова справа одержувача державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю. Станом на теперішній час зазначене Управління, відповідно до наказу Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 №376 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією», розташоване на території, яка перебуває у тимчасовій окупації російською федерацією. Архівні документи цього органу залишилися на окупованій території, що підтверджується офіційною відповіддю Управління соціального захисту населення Василівської РДА Запорізької області №01-12/498.01 від 04.11.2025 р. У зв'язку з вищевикладеним, у мене об'єктивно відсутня можливість надати Головному управлінню Пенсійного фонду України в Миколаївській області медичні документи та висновок ЛKK, які підтверджують факт наявності у ОСОБА_5 показань для визнання його дитиною з інвалідністю до досягнення шестирічного віку, а також час настання інвалідності. Таким чином, неподання вказаних документів не може вважатися підставою для відмови у призначенні дострокової пенсії за віком, оскільки це зумовлено обставинами непереборної сили, незалежними від волі позивача. Отже, вважаю, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області №23791/03-16 від 16.09.2025 року, яким мені, ОСОБА_1 , відмовлено у призначенні дострокової пенсії за віком відповідно до пункту 3 частини першої статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», є протиправним та таким, що порушує мої конституційні права та законні інтереси. Враховуючи вищезазначене, я змушена звернутися до суду з метою захисту порушеного права шляхом визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області №23791/03-16 від 16.09.2025 року та зобов'язання відповідача призначити мені дострокову пенсію за віком відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 115 Закону України №1058-IV. …».

Позивач підтримав позовну заяву.

Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено наступне: «… 08.09.2025 Позивач звернулась до територіального органу Пенсійного фонду України із заявою про призначення дострокової пенсії за віком відповідно до пункту 3 частини 1 статті 115 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058). 16.09.2025 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області прийнято рішення №083850027310, яким відмовлено в призначенні дострокової пенсії за віком відповідно до пункту 3 частини 1 статті 115 Закону №1058 у зв'язку із відсутністю необхідних документів, які підтверджують визнання дитини особою з інвалідністю з дитинства до шестирічного віку, визначеного п. 2.18 розділу ІІ Порядку 22-1. На підставі доданих до заяви від 08.09.2025 про призначення дострокової пенсії за віком документів та даних, наявних в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування загальний страховий стаж Позивача склав 21 рік 08 місяців 16 днів. За результатами розгляду документів, доданих до заяви від 08.09.2025: - страховий стаж за періоди роботи після вересня 2007 року обчислено за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб про нарахування доходу та сплату страхових внесків; - для підтвердження факту визнання особою з інвалідністю з дитинства або дитиною з інвалідністю надано індивідуальну програму реабілітації особи з інвалідністю від 12.02.2024 №50 на ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що не передбачено Порядком №22-1; - відсутні документи, передбачені пунктом 2.18 Порядку №22-1 року. Таким чином, рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 16.09.2025 №083850027310 про відмову Позивачу в призначенні дострокової пенсії за віком відповідно до пункту 3 частини 1 статті 115 Закону №1058, є правомірним та законним, прийнятим в межах, у спосіб та у відповідності до чинного законодавства України, у зв'язку з чим підстави для задоволення позовних вимог відсутні. Пунктом 3 частини 1 статті 115 Закону №1058 передбачено, що право на призначення дострокової пенсії за віком мають жінки, які народили п'ятьох або більше дітей та виховали їх до шестирічного віку, матері осіб з інвалідністю з дитинства та тяжко хворих дітей, яким не встановлено інвалідність, які виховали їх до досягнення зазначеного віку, - після досягнення віку 50 років та за наявності не менше ніж 15 років страхового стажу. При цьому особами з інвалідністю з дитинства вважаються також діти з інвалідністю віком до 18 років. Згідно із підпунктом 6 пункту 2.1 Порядку №22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи, які підтверджують право на призначення дострокової пенсії за віком: жінкам, які народили п'ятьох або більше дітей та виховали їх до шестирічного віку, матерям осіб з інвалідністю з дитинства та тяжко хворих дітей, яким не встановлено інвалідність, які виховали їх до зазначеного віку, - документи про народження дітей (дитини), виховання їх (її) до шестирічного віку, про визнання дитини заявника особою з інвалідністю з дитинства або дитиною з інвалідністю, тяжко хворою дитиною, якій не встановлено інвалідність. Пунктом 2.18. Порядку №22-1 передбачено, що визнання особою з інвалідністю з дитинства або дитиною з інвалідністю засвідчується випискою з акта огляду в МСЕК, медичним висновком закладу охорони здоров'я, посвідченням одержувача допомоги. У разі якщо дитина визнана дитиною з інвалідністю після досягнення шестирічного віку або особою з інвалідністю з дитинства після досягнення вісімнадцятирічного віку, надається відповідно висновок лікарсько-консультаційної комісії про те, що вона мала медичні показання для визнання її дитиною з інвалідністю до досягнення шестирічного віку, та/або висновок МСЕК про можливість настання інвалідності до досягнення особою вісімнадцятирічного віку (висновок про час настання інвалідності). За наданими документами у Позивача відсутнє право на призначення дострокової пенсії за віком відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 115 Закону №1058, оскільки відсутні необхідні документи про визнання особи дитиною з інвалідністю до 6-ти річного віку встановленої форми, затвердженої Наказом міністерства охорони здоров'я . Оскільки право на призначення дострокової пенсії за віком відповідно до пункту 3 частини 1 статті 115 Закону №1058 Позивачем не підтверджено, тому підстави для призначення зазначеного виду пенсії у Позивача відсутні. … Суд не може підміняти пенсійний орган, уповноважений на виконання функцій з розрахунку та призначення пенсії громадянам, та на свій розсуд розраховувати страховий стаж позивача. Виключними дискреційними повноваженнями наділені органи Пенсійного фонду України на прийняття рішень з питань призначення, перерахунку та виплати пенсії та визначення підстав, за яких призначається (перераховується) пенсія або приймається рішення про відмову в її призначенні (перерахунку). Суд, перевіряючи рішення, дію або бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим у Кодексі адміністративного судочинства України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями. Завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше було б порушено принцип поділу влади. Таким чином, прийняття певного рішення в залежності від результатів розгляду поданих заявником документів є дискреційними повноваженнями відповідача, втручання до яких з боку суду є неприпустимим. … Відтак, вважаємо вимоги позовної заяви такими, що не підлягають задоволенню з огляду на їх необґрунтованість. Одночасно, дії Відповідача вважаємо такими, що в повному обсязі відповідають нормам чинного законодавства. …».

Відповідач проти позовної заяви заперечував.

Ухвалою судді від 01.12.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) та без проведення судового засідання.

Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Прасов О.О. у період з 09.02.2026 по 22.02.2026 перебував у відпустці.

Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.

Відповідно до Паспорта громадянина України НОМЕР_7 ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 .

За результатами розгляду заяви від 08.09.2025 щодо призначення пенсії за віком згідно із п.3 ч.1 ст.115 Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ГУ ПФУ в Миколаївській області прийнято Рішення від 16.09.2025 за №083850027310 про відмову в призначенні пенсії, в якому зазначено наступне: «… Відмова про призначення дострокової пенсії за віком ОСОБА_1 . Дата народження ІНФОРМАЦІЯ_1 . Дата звернення до територіальних органів Пенсійного фонду України 08.09.2025. Вік заявниці 50 років 01 місяць. … Страховий стаж особи становить 21 рік 08 місяців 16 днів. Результати розгляду документів, доданих до заяви: - страховий стаж за періоди роботи після вересня 2007 року обчислено за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб про нарахування доходу та сплату страхових внесків; - для підтвердження факту визнання особою з інвалідністю з дитинства або дитиною з інвалідністю надано індивідуальну програму реабілітації особи з інвалідністю від 12.02.2024 № 50 на ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що не передбачено Порядком № 22-1; - відсутні документи, передбачені пунктом 2.18 Порядку № 22-1. Заявниця працює. На обліку в територіальних органах Пенсійного фонду України не перебуває та пенсію не отримує. Висновок: відсутнє право на призначення дострокової пенсії за віком відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 115 Закону № 1058-IV в зв'язку з відсутністю документів, підтверджуючих факт виховання дитини з інвалідністю до шестирічного віку. …».

У листі Управління соціального захисту населення Василівської районної державної адміністрації Запорізької області від 04.11.2025 за №01-12/498.01 на адресу адвоката Крамной С.С. зазначено: «… На виконання Вашого запиту від 27.11.2025 року № 27102501, отриманого управлінням соціального захисту населення Василівської районної державної адміністрації Запорізької області(далі-Управління) 03.11.2025 року про надання інформації, про відмову Пенсійного фонду України у призначенні дострокової пенсії за віком ОСОБА_1 відносно її сина ОСОБА_2 , особи з інвалідністю 3 групи, повідомляємо наступне. Згідно наказу Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 року № 376 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією», територія Василівського району з 26.02.2022 року перебуває в тимчасовій окупації рф та в зоні проведення активних бойових дій. ОСОБА_1 отримувала державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю з надбавкою на догляд на дитину ОСОБА_2 з 01.10.2012р. по 16.01.2014 p., що підтверджено довідкою виданою Управлінням від 20.10.2025р. № 01-12/452. ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 , у зв'язку з повноліттям, отримував в Управлінні державну соціальну допомогу особи з інвалідністю 3 групи з 17.01.2014р. по 30.04.2023р.. Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11.06.2025р. № 695 «Деякі питання надання окремих видів державної соціальної допомоги Пенсійним фондом України» зі змінами, з 01.07.2025 року функції обліку, нарахування та виплати державних соціальних допомог передано до Пенсійного фонду України, в тому числі «Державна соціальна допомога особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, державна соціальна допомога на догляд, допомога на поховання». Нажаль архів Управління залишився на тимчасово окупованій території і надати будь які архівні документи не має можливості. …».

У Посвідченні Серія НОМЕР_6 , виданому 11.10.2007 (терміном з 12.09.2007 по 30.09.2012), зазначено: «… Прізвище - ОСОБА_6 . Імя - ОСОБА_7 . По батькові - ОСОБА_8 . … Державна соціальна допомога - інвалід дитинства. …».

Судом досліджено всі документи, наявні у даній адміністративній справі.

При вирішенні публічно-правового спору по суті суд виходить з викладеного вище та наступного.

Згідно з ч.1 ст.115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» право на призначення дострокової пенсії за віком мають: (…); 3) жінки, які народили п'ятьох або більше дітей та виховали їх до шестирічного віку, матері осіб з інвалідністю з дитинства та тяжко хворих дітей, яким не встановлено інвалідність, які виховали їх до досягнення зазначеного віку, - після досягнення віку 50 років та за наявності не менше ніж 15 років страхового стажу. При цьому особами з інвалідністю з дитинства вважаються також діти з інвалідністю віком до 18 років. За вибором матері або в разі її відсутності, якщо виховання п'ятьох або більше дітей, дитини з інвалідністю чи тяжко хворої дитини, якій не встановлено інвалідність, до шестирічного віку здійснювалося батьком, батьку призначається дострокова пенсія за віком після досягнення віку 55 років та за наявності страхового стажу не менше ніж 20 років; (…).

Відповідно до ст.11 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню підлягають: (…); 9) один із непрацюючих працездатних батьків, усиновителів, опікун, піклувальник, один із прийомних батьків, батьків-вихователів, які фактично здійснюють догляд за дитиною з інвалідністю, тяжко хворою дитиною, якій не встановлено інвалідність, а також непрацюючі працездатні особи, які здійснюють догляд за особою з інвалідністю I групи або за особою, яка досягла пенсійного віку, встановленого статтею 26 цього Закону, та за висновком закладу охорони здоров'я потребує постійного стороннього догляду, якщо такі непрацюючі працездатні особи отримують допомогу, надбавку або компенсацію відповідно до законодавства; (…).

За ст.3 Закону України «Про пенсійне забезпечення» право на трудову пенсію мають особи, зайняті суспільно корисною працею, при додержанні інших умов, передбачених цим Законом: (…); ж) особи, які здійснюють догляд за інвалідом I групи або дитиною-інвалідом віком до 16 років, а також за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду; (…).

Як зазначено у ст.17 Закону України «Про пенсійне забезпечення», жінки, які народили п'ятеро або більше дітей і виховали їх до восьмирічного віку, і матері інвалідів з дитинства, які виховали їх до цього віку, мають право на пенсію за віком після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 15 років із зарахуванням до стажу часу догляду за дітьми (пункти "є" і "ж" статті 56). При цьому до числа інвалідів з дитинства належать також діти-інваліди віком до 16 років, які мають право на одержання соціальної пенсії (стаття 94). У разі відсутності матері, коли виховання дитини-інваліда здійснювалось його батьком, йому призначається пенсія за віком після досягнення 55 років при стажі роботи 20 років.

У ст.56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» зазначено: «… До стажу роботи зараховується також: …; є) час догляду за інвалідом I групи або дитиною-інвалідом віком до 16 років, а також за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду; …».

У розділі ІІ «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"», затвердженого 25.11.2005 Постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 за №13-1), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846, зазначено: «… 2.17. При призначенні пенсій жінкам, які народили п'ятеро або більше дітей і виховали їх до шестирічного віку, матерям осіб з інвалідністю з дитинства, які виховали їх до шестирічного віку, а також, у разі відсутності матері або за її згодою, чоловікам, які здійснювали виховання п'ятьох або більше дітей чи дитини з інвалідністю, факт народження дитини встановлюється на підставі свідоцтва про народження, а її виховання до зазначеного віку - на підставі свідоцтва про народження чи паспорта дитини. У разі смерті дитини подається свідоцтво про смерть. 2.18. Визнання особою з інвалідністю з дитинства або дитиною з інвалідністю засвідчується випискою з акта огляду в МСЕК, медичним висновком закладу охорони здоров'я, посвідченням одержувача допомоги. У разі якщо дитина визнана дитиною з інвалідністю після досягнення шестирічного віку або особою з інвалідністю з дитинства після досягнення вісімнадцятирічного віку, надається відповідно висновок лікарсько-консультаційної комісії про те, що вона мала медичні показання для визнання її дитиною з інвалідністю до досягнення шестирічного віку, та/або висновок МСЕК про можливість настання інвалідності до досягнення особою вісімнадцятирічного віку (висновок про час настання інвалідності). Визнання дитини тяжко хворою, якій не встановлено інвалідність, засвідчується посвідченням одержувача допомоги, довідкою про захворювання дитини на тяжке перинатальне ураження нервової системи, тяжку вроджену ваду розвитку, рідкісне орфанне захворювання, онкологічне, онкогематологічне захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкий психічний розлад, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гостре або хронічне захворювання нирок IV ступеня, про те, що дитина отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, виданою закладом охорони здоров'я, форма якої затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 09 березня 2021 року №407 «Про затвердження форм первинної облікової документації та інструкцій щодо їх заповнення, що використовуються у закладах охорони здоров'я», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15 квітня 2021 року за №510/36132. У разі якщо дитина визнана тяжко хворою після досягнення шестирічного віку надається медичний висновок закладу охорони здоров'я про те, що дитина мала тяжку хворобу до досягнення нею шестирічного віку. Орган, що призначає пенсію, додає до заяви одержані від органів, що призначають допомогу, відомості про вид отриманої допомоги та період її одержання (за наявності). …».

Судом вивчено й інші норми права, які стосуються виниклого публічно-правового спору.

За матеріалами справи, син ОСОБА_1 - ОСОБА_2 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_2 , є особою з інвалідністю з дитинства. ОСОБА_2 з народження був тяжко хворою дитиною.

Враховуючи наведені та інші норми права, обставини справи, суд вважає, що позивач має право на призначення йому пенсії за п.3 ч.1 ст.115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Таким чином, оскаржуване Рішення відповідача від 16.09.2025 за №083850027310 про відмову в призначенні пенсії - є протиправним та підлягає скасуванню.

На думку суду, питання нарахування та виплати позивачу пенсії є передчасними, оскільки спочатку має бути вирішене питання права позивача на вказану пенсію.

У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як зазначено у ч.1 ст.9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням з'ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовна заява позивача підлягає частковому задоволенню. Доводи позивача та відповідача частково не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.

Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).

Оскільки відповідачем у справі було ГУ ПФУ в Миколаївській області, то за рахунок його бюджетних асигнувань мають бути стягнуті на користь позивача понесені ним судові витрати у вигляді сплаченого судового збору у сумі 1211 грн. 20 коп.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул.Морехідна, буд.1, м.Миколаїв, Миколаївська область, 54020; код ЄДРПОУ 13844159) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 16.09.2025 за №083850027310 про відмову в призначенні дострокової пенсії за віком ОСОБА_1 .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області призначити ОСОБА_1 дострокову пенсію за віком відповідно до п.3 ч.1 ст.115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 08.09.2025.

В іншій частині позовної заяви відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул.Морехідна, буд.1, м.Миколаїв, Миколаївська область, 54020; код ЄДРПОУ 13844159) судові витрати у вигляді сплаченого судового збору у сумі 1211 грн. 20 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Повний текст судового рішення складено 24.02.2026.

Суддя О.О. Прасов