Ухвала від 24.02.2026 по справі 640/4258/19

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про заміну сторони її правонаступником

24 лютого 2026 рокум. Ужгород№ 640/4258/19

Суддя Закарпатського окружного адмінісративного суду Микуляк П.П., розглянувши у порядку письмового провадження клопотання про заміну сторони правонаступником у адміністративній справі за позовом Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Український страховий стандарт» до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг про визнання протиправною та скасування постанови, -

ВСТАНОВИВ:

13 березня 2019 року Приватне акціонерне товариство «Страхова компанія «Український страховий стандарт» звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з адміністративним позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, в якому просить суд скасувати Постанову Нацкомфінпослуг №49/946/13-4/14П від 21.02.2019 р.

14 травня 2019 року ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва було відкрито спрощене позовне провадження в даній справі.

Законом України від 13.12.2022 р. № 2825-IX «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» ліквідовано вказаний адміністративний суд. Так, відповідно до пункту 2 Прикінцевих та перехідних Закону № 2825-IX з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя. Інші адміністративні справи, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, у тому числі ті, що передані до Київського окружного адміністративного суду до набрання чинності Законом України «Про внесення зміни до пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» щодо забезпечення розгляду адміністративних справ», але не розподілені між суддями (крім справ, підсудність яких визначена частиною першою статті 27, частиною третьою статті 276, статтями 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України), передаються на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України шляхом їх автоматизованого розподілу між цими судами з урахуванням навантаження за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ у порядку, визначеному Державною судовою адміністрацією України.

Окружний адміністративний суд міста Києва супровідним листом «Про скерування за належністю справи» на виконання положень п. 2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону № 2825-ІХ надіслав адміністративну справу № 640/4258/19 до Київського окружного адміністративного суду.

У подальшому Київський окружний адміністративний суд на виконання Закону України «Про внесення зміни до пункту 2 розділу ІІ прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» та відповідно до Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, затвердженого наказом Державної судової адміністрації України від 16.09.2024 р. № 399, передав судові справи Закарпатському окружному адміністративному суду.

Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 04 березня 2025 року справа була передана для розгляду судді Микуляк П.П. 05 березня 2025 року ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду було прийнято дану справу до провадження та призначено розгляд в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

23.06.2021 року представником Національного банку України подано до суду клопотання про заміну відповідача правонаступником - Національним банком України.

Розглянувши подане клопотання суд зазначає, наступне.

01.07.2020 р. набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення функцій із державного регулювання ринків фінансових послуг» від 12.09.2019 р. № 79-ІХ.

Згідно положень Закону № 79-ІХ передбачено ліквідацію Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг та розподіл повноважень з регулювання фінансового ринку між Національним банком України та Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку.

Указом Президента України від 30.06.2020 р. № 259 припинено Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг шляхом ліквідації.

Разом з тим, згідно з інформацією, що міститься в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, 20.04.2021 р. до реєстру внесено запис № 1000741110012041836 про державну реєстрацію припинення Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг в результаті ліквідації.

Відповідно до пункту 8 прикінцевих положень Закону № 79-ІХ з 1 липня 2020 року Національний банк України, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку є процесуальними правонаступниками Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, у судах у межах повноважень, встановлених Законом України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг».

Безпосередньо Національний банк України на підставі Закону № 79-ІХ став регулятором страхових, лізингових, фінансових компаній, кредитних спілок, ломбардів та бюро кредитних історій.

Так, Національний банк згідно пунктом 8-1 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про національний банк», здійснює державне регулювання та нагляд на індивідуальній та консолідованій основі на ринках небанківських фінансових послуг за діяльністю небанківських фінансових установ та інших осіб, які не є фінансовими установами, але мають право надавати окремі фінансові послуги в межах, визначених Законом України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» та іншими законами України.

Тобто, з 01 липня 2020 року функції, які належали Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, виконує Національний банк України.

Згідно з вимогами ст. 52 КАС України, у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.

Отже, Національний Банк України є правонаступником Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, тому суд робить висновок про необхідність заміни первісного відповідача - Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (код ЄДРПОУ 38062828) на належного відповідача - Національний банк України (код ЄДРПОУ 00032106).

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 47, 52, 243, 248КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Заяву представника Національного банку України про заміну сторони його правонаступником - задовольнити.

Замінити первісного відповідача в адміністративній справі №640/4258/19 - Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (код ЄДРПОУ - 38062828) на його правонаступника - Національний банк України (код ЄДРПОУ -00032106).

Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 256 КАС України.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду, протягом п'ятнадцяти днів з дня його проголошення за формою і змістом, передбаченими ст. 296 КАС України.

Суддя П.П.Микуляк