(в порядку судового контролю за виконанням судового рішення)
24 лютого 2026 року м. Житомир
справа № 240/8050/25
категорія 112010203
Житомирський окружний адміністративний суд
у складі головуючого судді Горовенко А.В.,
розглянувши заяву позивача щодо судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,-
встановив:
Відповідно до рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 11.08.2025 позов ОСОБА_1 задоволено:
- визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 пенсії по інвалідності згідно з вимогами рішення Конституційного Суду України від 07.04.2021 №1-р(ІІ)/2021 відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у редакції Закону України "Про внесення змін і доповнень до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №230/96-ВР;
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нарахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 з 02.12.2024 згідно з вимогами рішення Конституційного Суду України від 07.04.2021 №1-р (ІІ)/2021 відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у редакції Закону України “Про внесення змін і доповнень до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №230/96-ВР, у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплачених сум.
Вказане рішення згідно з постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 16.10.2025 залишено без змін.
13 лютого 2026 року позивач подала до суду заяву (за вх. №10376/26), у якій просить встановити судовий контроль за виконанням судового рішення шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області подати звіт про виконання рішення прийнятого у даній справі протягом десяти календарних днів з дня отримання копії ухвали, прийнятої за результатами розгляду даної заяви.
Аргументуючи підстави звернення до суду із вказаною заявою, позивач (стягувач) вказує, що відповідач не виконує рішення суду.
У своїй заяві про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду позивач наголошує, що рішення суду від 11.08.2025 №240/8050/25 не виконується відповідачем належним чином, оскільки відповідачем, всупереч вимог рішення суду, з 01.01.2026 не здійснило перерахунок пенсії та не нарахувало основний розмір пенсії в розмірі від мінімальної пенсії за віком, встановленої з 01.01.2026, тобто не менше 15570 грн (2595х6=15570).
Крім цього зазначає, що відповідач, здійснивши 20.12.2025 неправильне нарахування пенсії з 01.01.2026 у розмірі 14336,82 грн, фактично виплатив пенсію у розмірі 6548,51 грн, тобто здійснив виплату не в повному обсязі.
Також наголошує, що відповідачем не виплачено донарахованої пенсії на виконання рішення суду у справі №240/8050/25 за період 14.02.2024 по 31.10.2025 у розмірі 95068,82 грн
Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області подало заперечення на заяву (за вх. №12113/26), в якому просить залишити заяву позивача без задоволення.
Зазначає, що на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 11.08.2025 у справі № 240/8050/25, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області з 02.12.2024 ОСОБА_1 здійснено перерахунок пенсії передбаченої статтею 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в розмірі шести мінімальних пенсій за віком, визначених Законом України «Про Державний бюджет України на відповідний рік».
Вказує, що в результаті перерахунку на виконання рішення суду розмір пенсії з 02.12.2024 становить 17536,82 грн, в тому числі 14166,00 грн (2361,00 грн. х 6).
Зазначає, що рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 11.08.2025 у справі № 240/8050/25 виконано в повному обсязі.
Також вказує, що Порядок здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821.
Інших доводів, які б спростовували твердження позивача зазначених у заяві про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду і справі №240/8050/25, відповідачем не надано.
За приписами частини першої статті 382-1 КАС України, суд розглядає заяву про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої частиною п'ятою статті 382 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду, не перешкоджає судовому розгляду.
Керуючись приписами ч.9 ст.205 КАС України та ч.1 ст.382-1 КАС України, суд вважає за можливе розглянути заяву по суті без участі представників сторін в порядку письмового провадження та на підставі наявних в матеріалах справи письмових доказів.
Дослідивши заяву про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у даній справі, суд зазначає наступне.
Статтею 129 Конституції України встановлено, що судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Таким чином, право на судовий захист є конституційною гарантією прав і свобод людини і громадянина, а обов'язкове виконання судових рішень складовою права на справедливий судовий захист.
Так, згідно зі ст.129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
З наведеного слідує, що рішення суду, яке набрало законної сили є обов'язковим для учасників справи.
Відповідно до ч.1 ст.382 КСУ (у редакції Закону № 4094-IX від 21.11.2024) суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.
Враховуючи, що спір у даній справі стосується одержання пенсійних виплат, подану заяву та імперативність норми абз.2 ч.1 ст.382 КАСУ, суд дійшов висновку про необхідність зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення.
Згідно ч.2 ст. 382 КАСУ за наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Ухвала суду про задоволення заяви та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення є остаточною і оскарженню не підлягає.
З огляду на викладене, враховуючи заперечення позивача про виконання рішення суду у даній справі, яке набрало законної сили, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача протягом одного місяця подати звіт про виконання рішення суду у цій справі.
Відтак, заява позивача в порядку ст.382 КАСУ підлягає частковому задоволенню.
Звіт суб'єкта владних повноважень повинен відповідати вимогам, установленим частинами другою та третьою статті 382-2 КАС України.
Вирішення питання про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення відкладалось у зв'язку з перебуванням головуючого судді у відпустці з 22.08.2025 по 19.09.2025 та у зв'язку з перебуванням головуючого судді на періодичному навчанні в Національній школі суддів України у період з 22.09.2025 по 26.09.2025.
Керуючись статтями 241, 248, 381-1, 382, 382-1 Кодексу адміністративного судочинства України, Житомирський окружний адміністративний суд, -
ухвалив:
1. Заяву ОСОБА_1 про зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення у справі №240/8050/25, - задовольнити частково.
2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області подати до суду звіт про виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду в адміністративній справі №240/8050/25 протягом одного місяця з дня отримання суб'єктом владних повноважень копії цієї ухвали.
3. Звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення розглядається протягом десяти днів з дня його надходження і за наслідками розгляду такого звіту судом приймається рішення в порядку статті 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України.
4. Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання суддею.
5.Ухвала є остаточною і оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу включаються до апеляційної скарги на судове рішення, передбачене частиною першою статті 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя А.В. Горовенко